bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-12-2013, 03:52   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rumeli Kazaskeri Görevleri Nedir Vikipedi

Rumeli Kazaskeri Nedir Vikipedi - Rumeli Kazaskerlerinin Görevleri

Rumeli Kazaskeri; Rumeli eyaletlerinin ve ve adaların adalet işlerinin amiri divan üyesidir. Anadolu kazaskeri Anadolu’daki kadıların Rumeli kazaskeriyse Rumeli’deki kadıların başıydı. Her ikisinin de rütbesi vezirliğe eşdeğerdi. Ancak Rumeli kazaskeri rütbece Anadolu kazaskerinden daha üstün sayılırdı. Rumeli kazaskeri terfi ederek şeyhülislâm olurdu.Anadolu Kazaskerleri hakkında bilgi almak için Anadolu Kazaskerinin Görevleri başlığına bakabilirsiniz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 29-12-2013, 03:53   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Rumeli Kazaskerleri Hakkında Bilgi

Rumeli bölgesi ve adalardaki işlere bakardı. Buralardaki kadıların âmiri durumundaydı. Rumeli kazaskeri paye ve derece bakımından Anadolu kazaskerinden üstündü. Rumeli kazaskerliğine mevleviyetlerden yükselinirdi. İstanbul kadısı terfi ederek Anadolu kazaskeri Rumeli kazaskeri terfi ederek şeyhülislâm olurdu. Rumeli kazaskerliği yapmış olanların en kıdemlisine reisülulema denirdi. Bu unvan ilmî kudreti değil kıdemi gösterir.

Rumeli kazaskeri Anadolu kazaskeriyle Divanı Hümayunun esas azasındandı. Veziriazamın solunda otururdu. Divanda kendi kazaskerlik bölgesine ait davalara bakardı. Teşrifatta XVI. yy. sonlarına kadar beylerbeyinden sonra gelirdi. 1579’dan itibaren teşrifatta onların önüne geçti. Padişah sefere gittiği zaman o da katılırdı. Sefere gitmediği zamanlar bu görevi ordu kazaskeri yüklenirdi. Sadrazam kazaskerin baktığı davalarda verdiği kararların doğruluğundan şüphe ederse ve kazaskerin tarafsız olmadığı ileri sürülürse davayı eski bir kazaskere havale ederdi.

Haftanın belirli günlerinde konağında divan kurar kendine gönderilen davalara bakmağa orada devam ederdi. Şeriatçı tezki-reci ruznamçeci matlapçı tatbikçi ve mek-tupçu denilen yardımcıları vardı. Ayrıca kadı ve müderris tayinleriyle yakından uğraşırdı. 150 Akçeye kadar olan müderisliklere ve mevleviyetten aşağı kadılıklara tayin yapmak ve görevden almak hakkı vardı. Daha büyük kadılıklara tayin için sadrazama danışırdı. Resmî işlemleri yürütürken bu işlemlerin kaydedildiği çeşitli defterler tutulurdu: akdiye defteri (kadı defteri) zaptı mülâzemet defteri (mülâzımların tayinleriyle ilgili defter) tarik defteri (tayin ve nakil değişikliklerinin yazıldığı defter) Rumeli kazaskerliği defteri v.d. Rumeli kazaskeri şer’î gelirden 500 akçe gündelik alırdı sonra hâzineden maaş bağlandı. Yaptığı tayinlerden alman berat resminin yarısı da kendisine aitti. Ayrıca Rumeli ve Adalar’daki kısmeti askeriyeden (askerî sınıftan ölenlerin terekesiyle ilgili) önemli bir miktar para alırdı. Tanzimat-tan sonra çeşitli gelirleri kaldırılarak arpalık maaşı bağlandı. XIX. yy.da meydana gelen Osmanlı kabinesine şeyhülislâm alındığı için rumeli kazaskerinin önemi a-zaldı.

Rumeli kazaskeri defteri Rumeli kazaskerliğinde resmî işlemlerle ilgili olarak tutulan defterlerden biri. Rumeli kazaskerinin görev bölgesinde bulunan bütün kadılar derecelerine göre bu deftere kayıtlıydı. Nahiye kaza sancak kadılarının tayin azil .ve terfileri defterdeki kayıtlara göre yapılırdı. Rumeli’deki kadılıklar dokuz dereceye göre düzenlenmişti. Rumeli kazaskeri defterinde kayıtlı olanlar anadolu kadılıklarına geçemezlerdi.

Rumeli kazaskerliği payesi Rumeli kazaskerlik makamının karşılığı olan rütbeydi. Paye sahibi bu kazaskerliğin görevlerini yerine getirmez sadece unvan olarak kullanırdı. Paye sahibi teşrifatta Rumeli kazaskerinin sahip olduğu hak ve imtiyazlara sahipti. Kazaskerlik makamına yükselmek için bir yıl önce onun payesi verilir sonra o makama getirilirdi. Böylece Rumeli kazaskerliği payesi sahibi Rumeli kazaskerliğine namzet sayılır ve bir bekleme devresinde bulunurdu. Anadolu kazaskerliğinden alınmış olanlara Rumeli payesi verilirdi.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Rumeli Kazaskeri Görevleri Nedir Vikipedi

Rumeli Kazaskeri Görevleri Nedir Vikipedi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: rumeli kazaskeri nedir, rumeli kazaskeri görevleri, rumeli kazaskeri, rumeli kazaskeri anadolu kazaskerinden neden üstündür, rumeli kazaskerleri, rumeli ve anadolu kazaskeri, kazaskerlerin görevleri, kazaskerin görevi, kazasker görevleri, rumeli kazaskeri nedir vikipedi, kazasker eskiden gorevi neydi, rumeli kazaskeri neden anadolu kazaskerinden kidemli, anadolu kazaskeri nedir rumeli kazasker nedir, rumeli kazaskeri rütbece yükseldiği zaman sonra hangi göreve getirilir, osmanlı da matlapçı nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Anadolu Kazaskeri Görevleri Nedir Vikipedi Я Soru Cevap 0 29-12-2013 03:47
Karaciğerin görevleri vikipedi Я Biyoloji 0 09-10-2013 08:25
Kızılay nedir?-Kızılayın görevleri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 04:58
Genlerin görevleri nedir? Я Soru Cevap 0 24-11-2012 07:50
Tavuklu Rumeli Çorbası Tarifi-Tavuklu Rumeli Çorbası Yapılışı elif Çorbalar 0 23-06-2009 01:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats