bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-03-2014, 11:32   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ailenin görevleri nelerdir

Ailenin görevleri nelerdir - Ailenin görevleri vikipedi1.Ailenin üstlendiği gerçekleştirdiği önemli görevlerden birincisi ekonomidir. Aile hem bir üretim hem de bir tüketim yeridir. Çalışan annenin ya da babanın yaptığı işi dikkate aldığınız zaman onların bir ürün ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Diyelim ki bir terziyi sanatkârı ya da bir hizmet ürettiği aile aynı zamanda her türlü ihtiyacın tüketildiği bir ortamdır. Ailede diğer bireyler tüketime ortaktır zamanla üretime katkıda bulunurlar. Genel itibariyle babanın çalıştığı yeni hayat itibariyle annenin de çalıştığı zamanla çocukların da çalışmaya başladığı bir aile tipinden yeni bir hayat tarzından bahsedebiliriz.

2. İkinci olarak ailenin saygınlık işlevini söyleyebiliriz. Birey ait olduğu aile ve akrabalık çevresinde bulunduğu konuma göre saygınlık kazanır. Bireyin toplum içerisinde rahat çalışması hatta ileriki yaşlarda evlenmesi bir iş sahibi olabilmesi hatta çalışabilmesi için güvenilir bir aile kaynağına ihtiyacı vardır. Sizinle ciddi bir iş yapacak olan insanlar öncelikle sizin ailenizi soracaklardır. Bu kimlerdendir ailesi neyin nesidir şeklinde sorular sorulacaktır. Bu insana saygınlık kazandırır. Annesi babası ayrılmış çocukların anne babası olmayan çocukların sokak çocuklarının ya da annesi babası farklı türlü kötü işlere bulaşmış çocukların hayatta niçin çok karamsar mutsuz olmalarının sebebi arkalarında kendilerini yaslayabilecekleri güvenecekleri bir ailelerinin olmamasıdır.

3. Eğitim işlevi ailenin en önemli görevleri arasındadır. Bugünkü dünyanın içinde bulunduğu şartlarda ailenin temel görevi çocuğu içinde yaşadığı toplumun ihtiyaçların imkân sağlayabilecek çocuğun ihtiyaçlarını asgari düzeyde karşılayabileceği şekilde dünyevi bilgiler öğretmesi ailenin temel bir görevidir. Bu dünyevi bilgiler: temel matematik bilgileri para kullanımı alışveriş yapma ulaşım araçlarını iletişim araçlarını kullanma vb. bilgilerdir ve bunların öğretilmesi de ailenin temel görevidir. Bunun için ailenin bunları çok doğru öğretemeyeceği var sayılarak devlet tarafından aileye çocuğunu ilköğretime gönderme zorunluluğu getirilmiştir. Yapılmadığı takdirde ceza-i müeyyidesini de devlet uygular.

4. Ailenin koruyucu işlevi vardır. Çocuğa dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeden korumaktır. Mesela çocuk evde düşer veya herhangi bir şey olursa hastanede çocuğa ne yaptın diye rapor tutulur. Eğer ciddi bir durum söz konusuysa anne ve baba yargılanır. Çünkü anne baba çocuğa ergenliğe çocuk reşit olana değin ona bakmakla sorumludur.

5. Ailenin dini işlevi vardır. Dini bilgileri öğretmek ve dini pratikleri yaşatmaktır. Dini pratik dediğimiz husus bu işlerin nasıl yapılacağını öğretmektir. Mesela Müslüman bir baba çocuğunu camiye götürür cumaya namazına götürür bayramda komşularını ziyarete götürür el öptürür bir cenazeye birlikte gidilir vs. o da görsün böylece informal öğrenme gerçekleşir. Bunun için anne babalar yine yazın çocuklarını dini pratikleri bilenlerden alması amacıyla Kur’an kursuna gönderirler. Nitekim bu olay Hıristiyan dünyası içinde geçerlidir. Onların da kiliseye çocuklarıyla birlikte gidip mum yaktıklarını birlikte dua ettiklerini pazar günü kilise bahçesinde oynadıklarını biliyoruz. Kilise papazlarının çocuklara hediyeler verdiklerini kendi dini inançlarına alıştırmak için çeşitli oyunlar düzenlediklerini biliyoruz. Aileler buna ön ayak olmakta bunu desteklemektedir; çünkü din insanın tabii ihtiyaçlarındandır. Tarih boyunca bunun pek çok örneği görülmüştür. Yemek ihtiyacı gibidir.

6. Eğlenme ve dinlenme işlevi; ailede boş vakit geçirme ailenin diğer üyeleriyle bazı şeyleri paylaşmadır. Son zamanlara bakarsak eğlenme ve dinlenmenin tam tersi bir durum söz konusudur. Aile yaşamı daha sıkıcı daha bastırıcıdır. Gençlerin eğlenmek için aileden kaçtıklarını uzaklaşma eğiliminde olduklarını söyleyebiliriz.

7. Üreme çocuk yapma işlevi ailenin en temel görevlerinden birisidir.

8. Psikolojik ve manevi doyum sağlama. Bunun çok geniş yol ve yöntemleri vardır. En basiti eşlerin birbirine ve çocuklara karşı güler yüzlü olmasıdır ev içindeki duruma göre hitap şeklidir. Örneğin bir babanın çocuğuna “lan” diyerek hitap etmesiyle “yavrucuğum” gibi sözlerle hitap etmesi baba ve çocuk arasındaki ilişkinin duygusallık boyutunu açıkça ortaya koymaktadır. Aile içerisindeki hitap şekilleri karşılıklı saygı çerçevesinde düzenlenmeli ve aile fertleri bir araya gelip bir konuşma ortamı oluşturmalıdır. Bugün herkesin farklı saatlerde eve geldiği mutfağa geçip karnını doyurduğu sonra da herkesin odasına çekilip internetin karşısına geçip dünyadan farklı insanlarla iletişime geçtiği bir aile ile karşı karşıyayız.

İslam dini anne babaya çocuk için hangi yükümlülükleri getirmektedir çocuk sahibi olan bir anne babanın asgari düzeyde temel görevleri nelerdir ya da çocuğun anne babadan beklediği en temel hizmet nedir? Bunu ana hatlarıyla dört görev şeklinde özetlemek mümkündür:

1. Doğduğunda çocuğa gelenek ve kültürle alakalı bir isim koymak.

2. Helal yoldan beslemek çocuğun rızkını temin etmek.

3. Temel düzeyde dini görevlerini yerine getirebilecek bilgileri yani namaz oruç zekât vb temel bilgileri öğretmek.

4. Kendisine uygun eş seçmesine ve evlenmesine yardımcı olmaktır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ailenin görevleri nelerdir

Ailenin görevleri nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ailenin görevleri, ailenin ggörevleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? elif Soru Cevap 1 23-02-2014 10:59
Ailenin fonksiyonları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 09-06-2013 12:49
Ailenin özellikleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 09-06-2013 12:48
Kaymakamın Görevleri Nelerdir? Kaymakamların Görevleri elif Soru Cevap 0 10-03-2013 06:47
Kilolu Çocuklarda Ailenin Yapması Gerekenler Nelerdir elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 12-06-2011 07:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats