bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-06-2014, 08:46   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart Geri dönüşümün ükemize katkıları kısaca

Geri dönüşümün ülkemize katkılar nelerdir kısa ve madde madde


 

Alt 01-07-2014, 04:27   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Geri dönüşümün ükemize katkıları kısaca

Doğal kaynaklarımız korunur

Doğal kaynaklarımız dünya nüfusunun artması ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle her geçtiğimiz gün azalmaktadır . Bu sebeple malzeme tüketimini azaltmak değerlendirilebilir nitelikli atıkları geride dönüştürmek sureti ile doğal kaynakların verimli olarak kullanılması gerekiyor . Ormanlar su yakıt ve benzeri . doğal kaynaklarımızın üretim sürecinde kullanılması sonucu cam metal plastik ve kağıt/karton ambalajlar elde edilmektedir .Piyasaya sürülen ambalajların atık haline geldikten hemen sonra türlerine yönelik sıyrılıp geride dönüşüm sanayine hemen sevk edilmesi sonucu geride dönüştürülmüş malzemeler çeşitli ürünlerin üretim aşamasında ikincil hammadde olarak kullanılmaktadır . Bu Biçimde doğal kaynaklarımız ek olarak az faydalanılarak doğaya katkı sağlanmış olmaktadır . Örneğin; bir ton kâğıdın geride dönüşüme katılması sonucu 17 ağacın kesilmesi önlenmektedir . Plastik ambalaj atıklarının geride kazanılması sonucu ise petrolden tasarruf sağlanabilmektedir . Dönüşen her ton cam için 100 litre yakıt tasarrufu sağlanır .


Enerji tasarrufu sağlanır

Geri dönüşüm malzeme üretiminde endüstriyel işlem sayısını azaltmak suretiyle enerji tasarrufu olanağı sağlar . Örneğin; metal içecek kutularının geride dönüşümü işleminde bu metaller doğruca olarak eritilerek yeni ürün haline dönüştürüldüğünden bu metallerin üretimi için kullanılan yeraltı maden cevheri ve bu cevherin saflaştırılma işlemlerine gerek olmadan üretim gerçekleştirilebilmektedir . Bu biçimde bir alüminyum kutunun geride dönüşümünden ham maddeden ürün elde etmeye yönelik % 95 oranında enerji tasarrufu sağlanabilir . Benzeyen biçimde sert atıklarda ayrılan kağıdın tekrar işleme sokulması için gerek kalan olan enerji normal işlemler için gerek kalan olanın % 50′si kadardır . Ek Olarak %45 oranında su tasarrufu sağlanır . Benzer biçimde cam ve plastik atıkların da geride dönüşümünden mühim oranda enerji tasarrufu sağlanabilir .

Ekonomiye katkı sağlanır

Geri dönüşüm uzun vadede verimli bir uygun fiyatlı yatırımdır . Hammaddenin azalması ve doğal kaynakların hızla tükenmesi sonucunda ekonomik sorunlar meydana çıkabilmektedir . Geride dönüşümün bu noktada ekonomi üstünde olumlu etkileri olabilir . Enerji ve Doğal Kaynakların tüketiminin azaltılması ülke ekonomisi için de büyük önem talep etmektedir . Ek Olarak dışarıya bağlı olduğumuz yakıt buna benzeyen hammaddelerin tüketiminin azalması sonucu paramız yurtiçinde kalmakta ve ekonomimiz ek olarak iyiye gitmektedir . Geride dönüşüm sonucu meydana gelen sentetik elyaf buna benzeyen ürünlerimizi de yurtdışına satarak ülkemize döviz girişi sağlanmaktadır .

Atık miktarı azalır

Geri dönüşümün uygulanmasıyla çöplere giden atık miktarında azalma sağlanarak . bu atıkların taşınması ve depolanması işlemleri için ek olarak az miktarda alan ve enerji kullanılmış olabilir . Evsel atıkların tahmini yoğunluğu 0 6 kg/m3 iken ambalaj atıklarının yoğunluğunun tahmini 0 3 kg/m3 olduğu görülmektedir . Evsel atıklar için bu azalma ağırlık olarak çok olmamakla beraber hacimsel olarak bakıldığında epeyce mühim bir oran teşkil etmektedir . Uygulanan toplama operasyonlarında evsel atıklar tahmini %75 – 80 oranında sıkıştırılabilirken ambalaj atıklarında bu oranın tahmini %25 olduğu tespit edilmiştir . Ambalaj atıklarını geride kazanılmasıyla ek olarak çok evsel atık toplama araçlarında toplanabilmekte bu vaziyette toplama ve transfer maliyetlerini düşürmektedir . Depolama sahalarına ek olarak az gideceğinden çok çok yüksek maliyetlerle inşa edilen depolama alanları ek olarak uzun sürelerle kullanılabilmektedir .

Gelecek için yatırımdır

Üzerinde yaşadığımız Dünyanın bize sağlamış olduğu doğal kaynakların verimli bir biçimde kullanılması gelecek nesillerin de kaynak sıkıntısı çekmemesi için önem talep etmektedir . Biz bu Dünyanın doğal kaynaklarını ne civarında tasarruflu kullanırsak; bizden sonraki nesiller de o civarında az kaynak sıkıntısı çekecek ve gelecek kuşaklar da doğal kaynaklardan yararlanma olanağı bulacaktır . Bunun yanında ülkemizde geride dönüşüm sektörü her geçtiğimiz gün gelişmektedir . Bu tekâmül yeni tesislerin kurulmasını ve yeni iş imkânlarının oluşmasını sağlayacaktır .


Ayrıca Geri dönüşümün ükemize katkıları maddeler halinde başlığına da bakabilirsiniz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Geri dönüşümün ükemize katkıları kısaca

Geri dönüşümün ükemize katkıları kısaca konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: geri dönüşümün ülke ekonomisine katkıları nelerdir, geri dönüşümün ekonomiye katkısı, geri dönüşümün ülke ekonomisine katkısı, geri dönüşümün ekonomiye katkıları nelerdir, geri dönüşümün ülke ekonomisine katkıları, geri dönüsümün ülkemize katkıları nelerdir, geri dönüşümün ülke ekonomisine katkısı kısaca, geri kazanımın ülkemize katkısı, geri donusumun ulke ekonomisine katkisi, geri dönüşümün ekonomiye katkıları kısaca, geri donusum ulke ekonomisine yararlari nelerdir, geri dönüşümün ülke ekonomisine yararları nelerdir, geri dönüşümün ekonomiye katkısı nedir, geri dönüşüm ekonomiye katkıları nelerdir, geri dönüşüm ülke ekonomisine katkıları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Geri Dönüşümün Ülke Ekonomisine Katkıları Nedir elif Soru Cevap 23 28-02-2017 05:30
Simyanın kimyaya katkıları nelerdir kısaca Я Kısaca 4 18-02-2017 04:19
Geri dönüşümün yararları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 03-05-2013 11:13
Geri Dönüşümün Faydaları Nelerdir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 10:29
Atıkların Geri Dönüşümü Ve Geri Dönüşümün Biyolojik Ve Ekonomik Boyutu elif Soru Cevap 0 16-02-2013 02:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats