bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-01-2015, 01:03   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart Reci Olayı Nedir?

reci olayı nedir ??


 

Alt 30-01-2016, 04:13   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
reci olayı nedir ??
Adal ve Kare adlı ünlü iki kabilenin bir kaç adamı Hz. Peygamber'e gelerek: "Kabilemiz müslümanlığı kabul etti oraya bir kaç kişi gönderiniz de islâm'ın emirlerini inançlarını öğretsinler" dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber on sahabîyi tebliğci olarak bunlarla birlikte gönderdi. Başlarına da Asım b. Sâbit'i (ra) komutan tayin etti. Bunlar Mekke ile Asfân arasında bulunan Reci' mevkiine ulaştıklarında Adal ve Kare kabilesinden gelen o kalleşler Benî Lihyân kabilesine bunların işini bitirin diye el altından haber gönderdiler. Benî Lihyân aralarında yüz de okçunun bulunduğu 200 kişiyle bunların peşinden gitti. Onlara yaklaştıklarında sahabîler koşarak sarp bir tepeye sığındılar.

Okçular onlara: "Oradan inin sizi himaye etmeye söz veriyoruz bir şey yap*mayacağız" dediler. Asım (ra): "Ben kâfirlerin himayesini kabul etmem. Onlara sığınmam" dedi. Bunu söyledikten sonra Allah'a yönelerek: "Yarabbi! Peygam-ber'ine halimizi bildir" diye dua etti. Asım b. Sabit emrindeki on kişiden yedisiy-le birlikte savaşa savaşa düşman okçuları tarafından şehid edildiler. Kureyş bir kaç adamını göndererek: "Asım'ın vücudundan bir parça et getirin de onu tanı*yalım" dediler. Allah'ın takdirine bakın ki şehit müslümana bu adice davranışı reva görmedi. Bal arılan gelip cesede üşüştüler. Kâfirler cesede yanaşamadan ge*ri döndüler.

O sarp tepeye sığındıklarında müslümanlardan ikisi kâfirlerin verdiği söze ina*narak tepeden aşağı inmişlerdi. Bunlar Hubeyb ve Zeyd (ra) idi. Kâfirler verdikle*ri sözde durmayarak onların kollarını bağladılar ve Mekke'ye götürerek sattılar. Hubeyb (ra) Uhud savaşında Haris b. Amir'i öldürmüştü. O yüzden Hâris'in oğul*lan babalarının intikamını almak amacıyla öldürmek için onu sahn aldılar. Hu*beyb bir kaç gün onların evinde kaldı. Bir gün Hâris'in torununa yemek yediriyor-du. Tesadüfen elinde çakı vardı. Çocuğun annesi birden içeri girdi. Hubeyb'in elindeki bıçağı görünce ürperdi ve ne söyleyeceğini şaşırdı. Hubeyb (ra): "Onu öl*düreceğimi mi sandın? Biz öyle adi işler yapmayız" dedi. Haris ailesi onu öldür*mek için Kabe sınırının dışına götürdüler. Hubeyb iki rekat namaz kılmak için izin istedi. Katiller de izin verdiler. îki rekat namaz kıldıktan sonra: "Gönlüm daha uzun süre namaz kılmak istiyor ama ölümden korktuğum için namazı uzattığımı sanabilirsiniz" dedi. Sonra şu şiiri okudu:

"İslâm için öldürüldükten sonra artık hiçbir şeye önem vermem
Artık hangi yanım üzerine yatarak Öldürüleceğim önemli değil.
Yaptıklarım ve ölümüm sadece Allah içindir.
Allah dilerse paramparça olan vücudumun her parçasına bereket indirecektir. "

İşte o günden sonra herhangi bir müslüman Öldürüleceği zaman iki rekat na*maz kılması âdet olmuştur. Bu namaz müstehab kabul edilmiştir.

Esir alınıp Mekke'ye getirilen iki kişiden diğeri Zeyd'di (ra). Onu da aynı amaçla Safvan b. Ümeyye satın aldı. Öldürüleceği sırada Kureyş'in ileri gelen li*derleri seyretmeye geldiler. Aralarında Ebu Süfyân da vardı. Öldürecek kişi kılıcı eline alınca Ebu Süfyân: "Doğru söyle şu anda senin yerine Muhammed öldürülseydi bunu kendi kurtuluşun için bir talih kabul eder miydin?" dedi. Bunun üze*rine Zeyd (ra): "Allah'a yemin ederim ki ben canım karşılığında Hz. Peygamberdin ayaklarına diken batmasına dahi razı olmam" dedi ve Safvan'ın kölesi Nistâs kı*lıcını indirerek boynunu kesti.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Reci Olayı Nedir?

Reci Olayı Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çernobil Olayı Nedir? elif Soru Cevap 0 08-05-2013 12:47
Çözünme Olayı nedir elif Kimya 0 15-12-2011 05:27
Fotoelektirik Olayı Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:27
Razgard olayı nedir? Я Tarih 0 08-05-2010 05:53
Jet-lag olayı nedir? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 13-01-2009 10:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats