bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2015, 03:47   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Ünlem Ülkemizdeki Güvenlik Kurumları Nelerdir?

ülkemizdeki güvenlik kurumları nelerdir


 

Alt 21-01-2016, 02:15   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ülkemizdeki güvenlik kurumları nelerdir
Türkiye Sosyal Sosyal Güvenlik Kurumları

Türkiye Cumhuriyeti üzerinde bulunan sosyal güvenlik kurumları Bağkur SSK ve Emekli Sandığı kurumlarıdır.Bu üç sosyal güvenlik kurumu 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile 16 Mayıs 2006 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlanmıştır.

Sosyal güvenlik kurumlarının temel amacı; sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı etkin adil kolay erişilebilir aktüeryal ve malî açıdan sürdürülebilir çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

Sosyal Güvenlik Kurumlarının Görevleri

  1. Ulusal kalkınma strateji ve politikaları ile yıllık uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak bu politikaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak.
  2. Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek haklarının kullanılmasını ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak.
  3. Sosyal güvenliğe ilişkin konularda; uluslararası gelişmeleri izlemek Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yapmak yabancı ülkelerle yapılacak sosyal güvenlik sözleşmelerine ilişkin gerekli çalışmaları yürütmek usûlüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası antlaşmaları uygulamak.
  4. Sosyal güvenlik alanında kamu idareleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak.
  5. Bu Kanun ve diğer kanunlar ile Kuruma verilen görevleri yapmak.
Bağkur

16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı T.C.Sosyal Güvenlik Kurumu’na devir olmuştur.
Bağ-Kur kapsamına aldığı sigortalılarına sigorta kollarından olan malüllük yaşlılık ölüm ve sağlık sigortası yardımı yapmakta cenaze masrafları karşılığı toptan ödeme ve sosyal yardım zammı vermektedir.
Bağ-Kur mevzuatına göre sigorta piriminin ve aylıklarının hesaplanmasına esas teşkil eden 24 gelir basamağı mevcut olup bununla ilgili gösterge tutarı 360’tan başlayıp 4020’de biten basamak göstergelerinin her yıl bütçe kanunuyla belirlenmekte olan katsayı ile çarpılması sonucu bulunmaktadır. Sigortalının seçtiği gelir basamağı üzerinden % 20 oranında malüllük yaşlılık ve ölüm sigortası ve % 12 oranında sağlık sigortası primleri aylık olarak alınmaktadır. Sigortalıdan ilk girişte bir defaya mahsus olmak üzere seçtiği gelir basamağının % 25’i oranında giriş keseneği alınmaktadır.
Sigortalılar ilk altı basamakta her yıl bir üst basamağa kurumca mecburi olarak yükseltilmekte altıncı basamaktan itibaren ise iki yılda bir ve talep halinde yükseltme işlemi yapılmaktadır.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK)

Sosyal Sigortalar Kurumu T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir sosyal güvenlik kurumuydu. 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı T.C.Sosyal Güvenlik Kurumu’na devir olmuştur.
T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’na devir olmadan önce Türkiye’nin en büyük sosyal güvenlik kuruluşuydu ülke nüfusunun yaklaşık %50’sine sigorta ve sağlık hizmeti sunmaktaydı.
Kurum Başkan ve Başkana bağlı birimler ile Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü ve bunların merkez ve taşra teşkilatından oluşmaktadır.

Emekli Sandığı

Emekli Sandığı Maliye Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak Türkiye’de emekli olan memurların sosyal güvencesini sağlamakla yükümlü kurum iken16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı T.C.Sosyal Güvenlik Kurumu’na devir olmuştur.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ülkemizdeki Güvenlik Kurumları Nelerdir?

Ülkemizdeki Güvenlik Kurumları Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: milli güvenlik kurumları nelerdir, güvenlik kurumları nelerdir, guvenlik kurumlari nelerdir, milligüvenlik kurumuları nelerdir, milli güvenlik kurumları hangileridir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkemizdeki resmi yardım kurumları hangileridir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 01-10-2015 05:10
ülkemizdeki turizm faaliyetleri nelerdir Я Soru Cevap 0 08-04-2013 11:17
Ülkemizdeki Demir Madeni Yatakları Nelerdir elif Soru Cevap 0 13-03-2013 09:57
Facebook Güvenlik Tavsiyeleri Nelerdir? elif İnternet Dünyası 0 22-06-2011 03:00
Milli Güvenlik Kurulunun Görevleri Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 07-03-2011 02:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats