bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-03-2015, 05:00   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Mesaj Verem Hastalığı Hakkında Bilgi

Verem hastalığı ile ilgili bilgiler yazar mısınız?


 

Alt 20-01-2016, 09:00   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Verem hastalığı ile ilgili bilgiler yazar mısınız?
Verem veya tüberküloz (kısaca TB) bakteriyel ve bulaşıcı bir hastalık. Halk arasında ince hastalık olarak da bilinir. Mycobacterium tuberculosis mikrobunun neden olduğu uzun seyirli ve granülomatöz karakterde bakteriyel ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır.
Tüberküloz birden fazla organda görülebilen bir enfeksiyon olmasına karşın daha çok akciğerler ve akciğerlere ait mediastinal lenf bezlerinde gözlenir. Basil aktif bir tüberküloz hastasından öksürük hapşırık ya da diğer yollarla tükürük içerisinde havaya damlacık yoluyla saçılır ve havada asılı kalan partiküllerin alınmasıyla enfeksiyon yayılır. Pek çok vakada bakteri akciğerlere yayılarak tüberkül denen peynir benzeri yapılar oluşturur ve solunum dokularına zarar vererek akciğerlerde oyuklar oluşturur. Kan dolaşım sistemindeki hasar nedeniyle hastalığın ileri safhalarında hasta parlak renkte kan tükürebilir.
Genel olarak Mycobacterium türlerinden ileri gelen tüm enfeksiyonlar mikobakteriozis olarak isimlendirilmekle birlikte tüberkülozis terimi sadece insan ve sığırların mikobakteriozisinde kullanılır. İnsanlarda çoğu enfeksiyon semptomsuzdur ve latent enfeksiyon olarak kalır. Bunların da yaklaşık onda biri ilerde aktif enfeksiyona (hastalığa) ilerler.


Semptom ve bulgular

HIV enfekte olmayanlarda sadece % 5-10 oranında tüberküloz enfeksiyonu aktif hastalığa dönüşürken buna karşılık HIV ile ko-enfekte olanlarda bu oran % 30'lara çıkmaktadır. Ekstrapulmoner TB akciğer TB ile birlikte görülebilir.

Genel semptomlar

Sistemik belirtiler ateş titreme gece terlemesi iştahsızlık kilo kaybı ve yorgunluktur. Çomak parmak da görülebilir.

Akciğerle ilgili

Göğüs ağrısı yan ağrısı 2 hafta ya da daha uzun süren öksürük nefes darlığı hemoptizi balgam ses kısıklığı gibi çeşitli semptom ve bulgular görülebilir.

Akciğer dışı

Akciğer dışı tüberkülozda semptom ve bulgular tutulum yerine göre geniş bir yelpazede değerlendirilir.

Nedenleri

Etiyoloji

Tüberküloz etkeni bir dönem Mycobacterium tuberculosis (M. hominis) ve Mycobacterium bovis olarak adlandırılmasına karşın günümüzde bu iki serotipin Mycobacterium avium suşu olduğu tespit edilmiştir. Yani insanlardaki tüberkülozis etkeni Mycobacterium avium sups. tuberculosis sığır tüberkülozisinin etkeni ise Mycobacterium avium sups. bovis'tir.
Mycobacterium türleri gram pozitif hareketsiz asit fast boyalara dirençli (bu yüzden Ziehl-Nielsen gibi özel metodlarla boyanırlar) basillerdir.

Risk faktörleri

5 yaş altı çocuklar HIV enfeksiyonlu kişiler silikozis kronik böbrek yetmezliği lösemi lenfoma diyabet akciğer kanseri gastrektomi jejunoileal bypass bağışıklığı baskılayan tedavi alanlar ilaç bağımlılığı sigara alkol risk faktörlerinden önemlileridir.

Teşhisi

Hastalığın teşhisi balgamın özel boyalar ile boyandıktan sonra mikroskopta muayenesi sonunda hastalık etkeni olan Mycobacterium tuberculosisin gösterilmesi ile konulur. Ayrıca balgamın özel işlemlerden geçirildikten sonra kültüre ekilmesi sonucu kültürde üremesi de tanıyı kesinleştirir. Bazen balgam muayenesinde hastalık etkeni görülemez iken kültürde üreyebilmektedir. Balgam muayenesi hemen sonuç verirken kültür sonucu iki ay gibi bir süre sonunda elde olunmaktadır. Bazı kültür tekniklerinde daha kısa sürede sonuçlar alınabilmektedir.
Akciğer grafisi en çok görülen form olan akciğer tüberkülozunun tanısında diğer önemli bir testtir. Ayrıca hastalık etkeni ile karşılaşılıp karşılaşılmadığını gösteren PPD testi ya da TDT denilen tüberküloz deri testi yapılır.
Hastalığın sık görülen formlarında balgamın mikroskop altında muayenesi kültüre ekilmesi akciğer filmi tanı için çoğunlukla yeterlidir. Ancak bakteriyolojik muayene yapmadan sadece akciğer filmi ile tanı konulması yeterli değildir.

Tarama

Tüberküloz taramalarında amaç yüksek riskli grupların taranmasıdır. Bu grupta; sağlık çalışanları verem hastalarının temaslıları cezaevlerinde kalanlar ve bağışıklığı baskılayan herhangi bir hastalığı olanlar yer alır. Bunun yanında huzurevinde kalanlar göçmenler mülteciler evsizler alkolikler ilaç bağımlıları da risk grubu olarak kabul edilir.
Tarama amacıyla akciğer grafileri ve tüberküloz cilt testi kullanılır. Bunlarda patoloji saptananlar ya da semptomu olanlardan balgamda basil araştırılması ve daha ileri incelemeler yapılır.

Tedavisi

Tüberküloz kesinlikle başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavide rifampisin izoniazid pirazinamid ve etambutol içeren antibiyotikler kullanılır. Tedavinin ilk iki ayında bu dört ilaç kullanılmaktadır. İki aydan sonraki dört ayda rifampisin ve izoniazid kullanılmaktadır. Standart tedavi süresi altı aydır. Bunun yanında tedavi süresi; tüberküloz basilinin tuttuğu organ dirençli basille enfekte olma durumu nüks ya da kronik vaka olması eşlik eden diğer hastalıkların varlığı ve hastanın diğer özellikleri dikkate alınarak düzenlenir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Verem Hastalığı Hakkında Bilgi

Verem Hastalığı Hakkında Bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: verem hastalığı ile ilgili bilgiler, verem hastalıkları kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nefrit Hastalığı Hakkında Bilgi Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 23-12-2015 01:24
Sedef Hastalığı Hakkında Bilgi elif Cilt Hastalıkları 2 13-07-2014 02:36
Verem savaş haftası hakkında bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 09-06-2013 05:03
Astım Hastalığı Hakkında Bilgi elif Sağlığımız 0 08-06-2013 05:20
Verem Hastalığı Hakkında Bilmek İstedikleriniz elif Sağlığımız 0 21-06-2009 01:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats