bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-03-2015, 12:58   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Mesaj Zeytin Tarımı Yapılan Bölgeler Hangileridir?

zeytin tarımı yapılar bölge hangisidir


 

Alt 18-01-2016, 03:42   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
zeytin tarımı yapılar bölge hangisidir
Ülkemizdeki Zeytin Çeşitleri

Çeşit Adı: Edremit (Ayvalık)
Sinonim: Edremit Yağlık Şakran Midilli Ada zeytini
Yetiştiği Bölgeler: Çanakkale Ege Bölgesi Körfez yöresi İzmir İçel Antalya Adana Kahramanmaraş ve Mardin’e kadar uzanmaktadır.
Toplam ağaç sayısının %19’unu Ege Bölgesinin %253’ünü oluşturur. Yağı kimyasal ve duyusal özellikleri yönünden birinci sırada yer alır. Bölgesinde yağlık olarak değerlendirilir. İyi bakım şartlarında kuvvetli gelişir Meyve orta büyüklükte Orta derecede periyodisite gösterir Mekanik hasada uygun yapıya sahip Verimi iyi Kendine verimli Soğuğa kısmen dayanıklıdır Çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Büyük Topak Ulak
Sinonim: Topak Aşı Tarsus
Yetiştiği Bölgeler: İskenderun Anamur Erdemli Tarsus Seyhan Sütçüler-Isparta.
Akdeniz Bölgesi’nde yaklaşık 300.000 ağaç var. Etli ve lezzetli olduğundan yeşil çizme zeytin olarak iyidir. İyi bakım şartlarında kuvvetli gelişir Meyve iri Periyodisite gösterir Hasatta meyve kolay berelenebilir Verimli Soğuğa ve kurağa aşırı duyarlı değil Aşı ile çoğaltılır.


Çeşit Adı: Çakır
Yetiştiği Bölgeler: İzmir
İzmir ve civarı.yağlık bir çeşittir. Yağı kimyasal ve duyusal özellikleri yönünden Ayvalık Memecik Memeli ve Erkence’den sonra 5. sıradadır. Yeşil sofralık olarak da değerlendirilebilir. Çok kuvvetli gelişir Meyve orta büyüklükte Şiddetli periyodisite gösterir Meyvenin tutunması kuvvetli olduğundan hasadı zordur Erken meyveye yatar verimlidir Kısmen kendine verimlidirAşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Çekişte
Sinonim: Kırma Memeli
Yetiştiği Bölgeler: Ödemiş İzmir’in Kiraz Torbalı ve Ödemiş ilçeleri Aydın’ın Nazilli Sultanhisar ve Yenipazar ilçeleri. 13 milyon ağaç sayısı ile toplamın %15’ini oluşturur. Genelde yetiştirildiği yerlerde yeşil kırma zeytin olarak değerlendirilir. Çok kuvvetli gelişir Meyve iri İyi bakım şartlarında düzenli ürün verebilir Verimli Soğuğa karşı duyarlı değildir Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Çelebi
Sinonim: İznik Çelebi
Yetiştiği Bölgeler: İznik Bursa’nın Gemlik İznik Orhangazi Kocaeli’nin Merkez Gölcük ve Bilecik’in Merkez Osmaneli Gölpınarı ilçeleri.
400.000 civarında ağaç sayısı ile Marmara Bölgesi’nin %5’ini oluşturur. Yeşil sofralık olarak değerlendirilir. Orta kuvvette gelişir Meyve çok iri Kısmen periyodisite gösterir Orta düzeyde verimlidir Soğuğa karşı aşırı duyarlı değildir Aşı ile çoğaltılır.


Çeşit Adı: Çilli
Sinonim: Tekir Provens Goloz
Yetiştiği Bölgeler: Kemalpaşa İzmir’in Bornova Kemalpaşa Manisa’nın Turgutlu ilçeleri.
Toplam ağaç sayısı 70.000 adettir. Çoğaltma sorunu var. Küçük çekirdekli ve etli olan meyveleri yeşil sofralık olarak değerlendirmeye uygundur. Çok kuvvetli gelişir Meyve iri Periyodisite gösterir Verimi iyi Hasatta meyve kolay berelenebilir Kısmen kendine verimlidir Soğuğa karşı aşırı duyarlı değildir Aşı ile çoğaltılır.


Çeşit Adı: Domat
Sinonim: Akhisar
Yetiştiği Bölgeler: Manisa’nın Akhisar Turgutlu Saruhanlı İzmir’in Merkez Kemalpaşa Selçuk Aydın’ın Merkez Söke Karacasu Kuyucuk ilçeleri.
Toplam ağaç sayısının %14’nü oluşturur. Yeşil sofralık özellikle dolgu zeytini olarak değerlendirilir İyi bakım şartlarında kuvvetli gelişir Meyve iri İyi bakım koşullarında düzenli ürün verir Verimli Erken meyveye yatar Geç sulamalarda soğuğa karşı duyarlıdır Aşı ile çoğaltılır.


Çeşit Adı: Edincik Su
Sinonim: Erdek su Su zeytini
Yetiştiği Bölgeler: Edincik Balıkesir’in Bandırma Edincik ve Erdek ilçeleri.
Toplam ağaç sayısı 30.000 adettir. Siyah sofralık olarak değerlendirilir. Su oranı yüksek yağ oarnı düşüktür. Orta kuvvette gelişir Meyve iri Periyodisite gösterir Verimi orta düzeydedir Hasatta meyve kolay berelenebilir Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Eğriburun
Sinonim: Nizip
Yetiştiği Bölgeler: Gaziantep’in Nizip Hatay’ın İskenderun Şanlıurfa’nın Halfeti ilçeleri.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ağaç sayısı 300.000 adettir. Siyah ve yeşil sofralık olarak değerlendirilir. Orta kuvvette gelişirMeyve küçük Periyodisite gösterir Oldukça verimlidir -7oC’de dallar zarar görür Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Erkence
Sinonim: İzmir yağlık Yerli yağlık
Yetiştiği Bölgeler: İzmir
İzmir çevresi. toplam ağaç varlığının %35’ini oluşturmaktadır. Yaklaşık 3 milyon adet ağaç bulunmaktadır. Esasen yağlık olarak değerlendirilir. Yağ özellikleri Çakır’dan önce gelir. Nemli bölgelerde Phoma oleae mantarı nedeniyle hurma oluşumu olur; meyvenin acılığı gider ve doğrudan yeme olumuna gelir. İyi bakım şartlarında oldukça kuvvetli gelişir Meyve orta iriliktedir Şiddetli periyodisite gösterir Verimi orta düzeydedir Kısmen kendine verimlidir Meyvelerin tutunma kuvveti zayıf olup hasat öncesi erken döküm sorundur. Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Gemlik
Sinonim: Triliye Kaplık Kıvırcık Kara
Yetiştiği Bölgeler: GemlikBursa Tekirdağ Kocaeli Bilecik Kastamonu Zonguldak Sinop Samsun Trabzon Balıkesir İzmir Manisa Aydın İçel Adana Antalya Adıyaman ilerini içine alan çok geniş bir coğrafyada yetiştirilir.
Marmara Bölgesi’ndeki ağaç varlığının %80’ini toplam ağaç sayısının %11’ini oluşturur. Sayı bakımından Memecik ve Ayvalık çeşitlerinden sonra 3. sırada yer alır. Orta kuvvette gelişir. Meyve orta iriliktedir. İyi bakım şartlarında düzenli ürün verir Verimlidir Kısmen kendine verimlidir Soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır Çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Halhalı
Sinonim: Derik
Yetiştiği Bölgeler: Mardin Hatay Gaziantep Kahramanmaraş
Coğrafi dağılım alanı içinde 2 milyon civarında ağaç bulunmaktadır. Yeşil kırma zeytin olarak bölgede tüketilmekte geri kalanı komşu Arap ülkelerine ihraç edilmektedir Siyah sofralık veya yağlık olarak da değerlendirilmektedir.Orta kuvvette gelişir meyveleri orta iriliktedir Verimi orta düzeydedir Kuvvetli periyodisite gösterir Soğuğa karşı aşırı duyarlı değildir Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: İzmir sofralık
Sinonim: İzmir
Yetiştiği Bölgeler: İzmir civarı
Yeşil sofralık olarak değerlendirilir. Orta kuvvette gelişir Meyveleri çok iridir Çok şiddetli periyodisite gösterir Verimi düşüktür Kendine kısırdır Hasatta meyve kolay berelenebilir Çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Kalembezi
Sinonim: Nizip
Yetiştiği Bölgeler: Gaziantep’in Nizip ilçesi ve Kilis.
İrili ufaklı ve yağ bakımından zengin meyveleri ile yağlık olarak değerlendirilir. İklime bağlı olarak hurma oluşturabilir. İri meyveleri siyah sofralık olarak değerlendirilir. Orta kuvvette gelişir Meyveleri çok küçüktür Periyodisite gösterir Verimli Soğuğa hassas aşırı kuraklıkta meyve kalitesi düşer Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Kan Çelebi
Sinonim: Nizip
Yetiştiği Bölgeler: Gaziantep civarı
Olgun meyve ve meyve özsuyu pembe-kırmızı renktedir. Pembe olum döneminde çizme pembe zeytin olarak işlenebilir. Yeşil sofralık olarak değerlendirilir. İyi bakım şartlarında kuvvetli gelişirMeyveleri çok iridir Periyodisite gösterir Verimi iyi Soğuğa duyarlı Çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Karamürsel Su
Sinonim: Su zeytin Kalamata
Yetiştiği Bölgeler: Karamürsel Kocaeli’nin Karamürsel Gebze Gölcük ilçeleri ve Bursa civarı.
Toplam ağaç sayısı 200.000 adettir. Çok az oleaeuropein içerdiğinden işleme sırasında kolayca tatlanır. Yağ oranı düşüktür. Kalamata zeytini adı altında siyah sofralık olarak işlenir. Orta kuvvette gelişir •Meyveleri çok iridir Periyodisite gösterir Verimi iyi Soğuğa duyarlı Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Kilis Yağlık
Sinonim: Kilis
Yetiştiği Bölgeler: Kilis Gaziantep’in Merkez ve Oğuzeli Şanlıurfa’nın Merkez Kahramanmaraş’ın Türkoğlu Mardin’in Cizre ilçeleri.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ağaç sayısının %52’sini toplam ağaç varlığımızın %28’ini oluşturur. Meyveleri yüksek oranda yağ içerir. Yağ kalitesi yüksektir. Salkım şeklinde ve mercimek iriliğinde meyve oluşur. Hasadı zordur. Orta düzeyde gelişir Meyveleri çok küçüktür Verimi iyidir Mutlak periyodisite gösterir Soğuğa karşı duyarlı değil Çelikle ve yumru ile çoğaltılır.


Çeşit Adı: Kiraz
Sinonim: Topan Kiraz ve Oval Kiraz adlı iki tipi var.
Yetiştiği Bölgeler: Akhisar’ın Yayaköy kasabası Manisa civarı
Meyve sapı uzun olduğundan hasadı zordur. Olgun meyveleri kiraza benzer. Siyah sofralık olarak değerlendirilir. Kuvvetli gelişir Meyveleri iridir Şiddetli periyodisite gösterir Soğuğa karşı aşırı duyarlı değil Çelikle ve aşıyla çoğaltılır.


Çeşit Adı: Manzanilla
Sinonim: Manzanillo
Yetiştiği Bölgeler: İspanya’nın Cordoba şehri İspanya’nın Endülüs Bölgesi Amerika İsrail ve Avustralya.
Ülkemize 1974 yılında getirilmiştir. Toplam ağaç sayısı 160.000 adettir. Sofralık olarak değerlendirilir. İspanyol usulü yeşil sofralığa uygundur.Orta kuvvette gelişir Meyveleri orta iriliktedir İyi bakım koşullarında düzenli ürün verir Verimi iyi Kendi kendine yeterli tozlanırSoğuğa duyarlıdır Çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı:
Memecik
Sinonim: Taş arası Aşıyel Tekir Gülümbe Şehir Yağlık.
Yetiştiği Bölgeler: Muğla İzmir Aydın Manisa Denizli Muğla Antalya Sinop Kahramanmaraş Kastamonu’ya kadar geniş coğrafya.
Ege Bölgesi ağaç varlığının %50’sinden fazlasını toplam ağaç varlığımızın %455’ini oluşturur. Yağlık ve yeşil sofralık olarak değerlendirilir. Kalite yönünden Ayvalık çeşidinden sonra gelir. İspanyol usulü yeşil zeytine işlenir. Çekirdeklerin çimlenme oranı yüksektir. İyi bakım şartlarında kuvvetli gelişir•Meyveleri iridir Genelde şiddetli periyodisite gösterir Verimli Kısmen kendine verimli Soğuğa ve kurağa karşı aşırı duyarlı değildir Aşı ve çelikle çoğaltılır.Çeşit Adı: Memeli
Sinonim: Emiralem Ak zeytin Çekişte
Yetiştiği Bölgeler: Menemen İzmir’in Menemen Kemalpaşa Manisa’nın Turgutlu ilçeleri.
80.000 civarında ağaç sayısı bulunmaktadır. Sofralık ve yağlık olarak değerlendirilir. Kalite yönünden Memecik çeşidinden sonra gelir. Kırma zeytin veya İspanyol usulü işlemeye uygundur.İyi gelişir Meyveleri iridir Periyodisite gösterir verimi iyidir Kısmen kendine verimlidir Sulanan koşullarda soğuğa karşı duyarlıdır Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Nizip yağlık
Sinonim: Nizip
Yetiştiği Bölgeler: Gaziantep’in Nizip Kahramanmaraş’ın Merkez Mardin’in Cizre ilçeleri.
Güneydoğu Bölgesi ağaç varlığının %38’ini toplam ağaç varlığımızın %2’ini oluşturur. Yağ bakımından oldukça zengindir. Kalite yönünden Kilis yağlık ve Halhalı’dan sonra gelir. Siyah sofralık olarak da değerlendirilir. Hurma oluşumu görülebilir. Orta kuvvette gelişir Meyveleri irili ufaklıdır genelde küçüktür Periyodisite gösterir Verimi iyidir Sıcağa ve kurağa karşı aşırı duyarlı değildir Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Samanlı
Sinonim: Tatlı Zeytin.
Yetiştiği Bölgeler: Karamürsel Kocaeli’nin Karamürsel Bursa’nın İznik ilçeleri.
Toplam ağaç sayısı 10.000 adettir. Yeşil sofralık olarak değerlendirilir. Oleaeuropein içeriği düşük olduğundan kısa sürede tatlanır. Bu nedenle Tatlı zeytin olarak da adlandırılır. Orta kuvvette gelişir Meyveleri orta iriliktedir Kısmen periyodisite gösterir Verimi orta düzeydedir Soğuğa duyarlıdır Çelikle ve dip sürgünleri ile çoğaltılır.


Çeşit Adı: Sarı Haşebi
Sinonim: Haşebi
Yetiştiği Bölgeler: Altınözü Hatay civarı.
600.000 civarında ağaç sayısı bulunur. Akdeniz Bölgesi ağaç varlığının %75’ini toplam ağaç varlığımızın %0.7’sini oluşturur. Yağlık ve siyah sofralık olarak değerlendirilir. Hurma oluşumu görülür. İyi bakım şartlarında kuvvetli gelişir Meyveleri küçüktür Verimi düşüktür Şiddetli periyodisite gösterir Soğuğa duyarlıdır Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Sarı ulak
Sinonim: Tarsus
Yetiştiği Bölgeler: İçel’in Merkez Erdemli Gülnar Adana’nın Seyhan Kozan Yumurtalık ilçeleri.
500.000 civarında ağaç sayısı bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesi ağaç varlığının %6’sını toplam ağaç varlığımızın %06’sını oluşturur. Siyah ve yeşil sofralık olarak değerlendirilir. Kuvvetli gelişir Meyveleri orta iriliktedir Periyodisite gösterir Verimi orta düzeydedir Soğuğa duyarlıdır Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Saurani
Sinonim: Savrani
Yetiştiği Bölgeler: Altınözü Hatay civarı.
500.000 civarında ağaç sayısı bulunmaktadır. Toplam ağaç varlığımızın %06’sını oluşturmaktadır. Yağ bakımından zengindir ve yağlık olarak değerlendirilir. Siyah ve yeşil sofralık olarak da değerlendirilir. Orta kuvvette gelişirMeyveleri küçüktür Periyodisite gösterir VerimlidirSoğuğa duyarlıdır Aşı ile çoğaltılır.

Çeşit Adı: Tavşan yüreği
Sinonim: Ters yaprak
Yetiştiği Bölgeler: Fethiye Muğla’nın Fethiye Antalya’nın Akseki ilçeleri Karaman.
30.000 civarında ağaç sayısı bulunmaktadır. Özellikle Antalya’da yeşil sofralık Muğla’da siyah sofralık olarak değerlendirilir. Yağ içeriği düşüktür. kuvvetli gelişir Meyveleri çok iridir Genellikle düzenli ürün verir Verimi orta düzeydedir Hasatta meyve kolay berelenebilir•Aşı ile çoğaltılır.


Çeşit Adı: Uslu
Sinonim: Akhisar
Yetiştiği Bölgeler: Manisa’nın Akhisar Turgutlu İzmir’in Kemalpaşa Selçuk Muğla’nın Merkez Yatağan ilçeleri.
900.000 civarında ağaç sayısı bulunmaktadır. Toplam ağaç varlığımızın %1’ini oluşturur. Meyvelerin tam olgunluktaki parlak koyu siyah rengi ve tadı nedeniyle siyah sofralık olarak tercih edilmektedir. Sulanan koşullarda çok kuvvetli gelişir Meyveleri orta iriliktedir İyi bakım şartlarında düzenli ürün verir Verimi orta düzeydedir Soğuğa hassastır Hasatta meyve kolay berelenebilir Aşı ve çelikle çoğaltılır.


Çeşit Adı: Yağ çelebi
Sinonim: Gaziantep
Yetiştiği Bölgeler: Gaziantep’in Nizip ilçesi Kilis.
Yağlık olarak değerlendirilir. Hasat önü meyve dökümü görülür. Orta kuvvette gelişir Meyveleri iridir Periyodisite gösterir Verimi iyidir Soğuğa duyarlıdır Aşı ve çelikle çoğaltılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Zeytin Tarımı Yapılan Bölgeler Hangileridir?

Zeytin Tarımı Yapılan Bölgeler Hangileridir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: zeytin tarımı yapılan bölge, zeytin tarımı yapılan bölge hangisidir, zeytin tarımı yapılan bölge hangi bölge,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiye’de Tarımı Destekleyen Kuruluşlar Hangileridir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 78 22-05-2017 08:33
Tarımı destekleyen kurumlar hangileridir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 11-05-2013 05:39
Çağdaşlaşma yolunda yapılan inkılaplar hangileridir ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-03-2013 05:21
Çoruh Nehri Üzerinde Yapılan Barajlar Hangileridir? elif Soru Cevap 0 09-03-2013 04:44
Türkiye'de rafting yapılan nehirler hangileridir? Я Soru Cevap 0 13-02-2012 06:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats