bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-07-2015, 03:13   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tarık Buğranın hayatı

Tarık Buğranın hayatı -Tarık Buğra kimdir -Tarık Buğranın hayatı hakkında bilgi

Tarık Buğra Akşehir'de doğdu. İlk ve ortaokulu Akşehir'de okudu. Yatılı olarak okuduğu İstanbul Lisesi'nde Pertev Naili Boratav'ın öğrencisi oldu. Yazar olmaya onuncu sınıfta karar verdi. 1936'da Konya Lisesi'nden mezun oldu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaydoldu. İki yıl sonra Hukuk Fakültesi'ne oradan da Edebiyat Fakültesi'ne geçti. Mezuniyet tezini vermeden ayrıldı.

Gazeteciliğe 1947'de Akşehir'de babası Nazım Bey'le birlikte Nasreddin Hoca gazetesini çıkararak başladı. 1951'den sonra Milliyet Vatan Yenigün Yeni İstanbul gazeteleri ile haftalık Yol dergisinde yazdı. Bu gazete ve dergilerin bazılarında yazı işleri müdürlüğü yaptı. Tercüman Gazetesi'ndeki köşe yazarlığından 1976'da ayrıldı zamanını bütünüyle edebiyata verdi. Devlet Tiyatroları'nda Edebi Kurul Başkanlığı'nda Edebi Kurul üyeliği yaptı.

Tarık Buğra ilk piyeslerini ve "Yalnızların Romanı"nı askerliği sırasında yazmıştı. 1940'da tamamladığı roman 1948'de Çınaraltı dergisinde tefrika edilmişti. Ama adı bir iddia üzerine üç saatte yazdığı "Oğlumuz" adlı hikâyesinin 1948'de Cumhuriyet Gazetesi'nin açtığı yarışmada ikincilik kazanmasıyla duyuldu. 1949'da yayımladığı ilk hikâye kitabı Oğlumuz'u 1952'de Yarın Diye Bir Şey Yoktur 1954'te İki Uyku Arasında 1964'te Hikâyeler izledi. Kasaba yaşantısından orta (bilgi yelpazesi.net) sınıf insanların ev ve aile ortamlarından kesitler verdiği hikâyelerinde yoğun şiirli bir dille aşk yalnızlık uyumsuzluk gibi temaları işledi. Olay örgüsünden çok iç gerçekliğe ağırlık verdi. 1955'te çıkan "Siyah Kehribar"la romana geçti.

Kurtuluş Savaşı'na merkezden değil bir kasabadan baktığı Küçük Ağa'da (1963) yakın tarihe resmi tarih anlayışının dışına çıkan bir yorum getirdi. Bu romanın devamını 1967'de Küçük Ağa Ankara'da adıyla yayımladı. Firavun İmanı (1976) Dönemeçte (1978) Gençliğim Eyvah (1979) Yağmur Beklerken (1981) adlı romanlarında da Cumnuriyet'in çeşitli evrelerini demokrasiye geçiş sürecindeki çalkantıları konu edindi. Ortaouyncusu "Komik-i şehir" Naşit'in hayatından yola çıkarak yazdığı İbiş'in Rüyası ile 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması'nda başarı ödülü Osmanlı İmparatorluğu 'nun kuruluş yıllarını anlattığı Osmancık'la (1985) Milli Kültür Vakfı Edebiyat Armağanı'nı Yağmur Beklerken'le Türkiye İş Bankası Büyük Ödülü'nü aldı. 1991'de Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Birey özgürlüğünü savunduğu Ayakta Durmak İstiyorum (1966) ve Üç Oyun (1981) adıyla kitaplaştırdığı piyeslerinin hemen hepsi sahnelendi romanları TV dizisi haline getirildi. Fıkralarından seçmeleri Gençlik Türküsü (1964) gezi notlarını Gagaringrad (1962) dil ve edebiyat üzerine yazılarını Düşman Kazanmak Sanatı (1979) denemelerini Bu Çağın Adı (1979) başlıklarıyla yayımladı.

Tarık Buğra 26 Şubat 1994'de kanser tedavisi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde öldü Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi. Tarık Buğra öğretim üyesi Ayşe Buğra'nın babasıdır.

2004 yılında Akşehir'e Tarık Buğra heykeli dikildi.

BU ÇAĞIN ADI:Tarık Buğra'nın makalelerinden bir kısmıdır. Aydınlarımız idarecilerimizi ve bütün akıl sâhiplerini düşünmeye sevk eden konuları içine almaktadır. Politik şarlatanlıklara karşı gerçekleri ve bağımsız kafayı savunan; kısacası şahsiyetli insanlara yakışan bir tavır ve üslûpla millet ve memleket meselelerine bakmayı gündeme getiren bu makalelerin okuyanlara çok şey ifade edeceği inancındayız.

DÖNEMEÇTE:Türkiye'de çok partili döneme geçiş yıllarını anlatır. Konuya bir Anadolu kasabasından o çevredeki halkın ve aydınların canlı ilişkileri içerisinde bakar. "Dönemeç" adıyla TV'de dizi filmi yapılmıştır.

OSMANCIK:"Cihan devletini kuran irade; şuur ve karakter". Tarık Buğra esere ikinci bir başlık tarzında bunları yazmıştır. Konu Osmancık'ın (yahut Kara Osmanın) Osman Gazi olarak tarih sahnesine çıkışını ve Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatmaktadır. osmanlı'yı cihan çapında büyük" yapan bir devlet ve insan anlayışının ilk tohumlarının roman çerçevesinde ele alınışını okuyacağınız bu eser TV'de "Kuruluş" adıyle dizi film olarak da defalarca yayınlanmıştır.

GENÇLiGiM EYVAH:Türkiye'deki anarşinin otopsisidir. Romanda yalnız boşa giden gençliklerin hikâyesini değil içine düşürüldüğümüz kaosun çarpıcı grafiğini de bulacaksınız. Yıllardan beri Türkiye'de bütün görevleri ödevleri ve sorumlulukları dolayısı ile de toplum hayatımızı paslandıran kalleş demagojileri sergilemektedir.

KÜÇÜK AĞA:Küçük Ağa Tarık Buğra'nın en büyük ve en tanınmış eseridir. Kurtuluş Savaşı'nın küçük bir Anadolu kasabasından görünüşüdür. Konuya ilk d efa resmî olmayan bir gözle aydın bir Türk'ün hür bakışlarıyle ve değerlendirmeyeriyle bakılmıştır. İnsanımızın ve kültürümüzün tanıdık simalarını ve hususiyetlerini yazarın üstâdâne zevkle okuyacağınız bu eser Millî Mücâdele'nin gerçekten millîbir romanıdır.

İBiŞiN RÜYASI:Tarık Buğra'nın bu eseri onun dil üslûp ve teknik özelliklerini en iyi belirten romanlarından birisidir. Eser konu bakımından da tiyatro ve sinemanın ilgisin çekmiş Devlet Tiyatroları'nda sahneye başarıyla uygulanmış TRT tarafından da -yazarın söyleyişi ile- "akıl almaz şekilde yozlaştırılarak" dizi film yapılmıştır. Biz romanı okuyanların bu TV filmi konusunda yazara hak vereceklerine inanıyoruz.

FİRAVUN iMANI:Kurtuluş Savaşı'nın Kuvâ-yı Milliye ve Çerkez Ethem dönemlerini anlatan Küçük Ağa'dan sonra Sakarya Savaşı öncelerini ve sonralarını ele aldığı bu eserde tarık Buğra çıkarcıları üç kâğıtçıları vurguncuları satılmışları ve bunlara karşı eşsiz yiğitleri ile yeni bir devletin kuruluş günlerini anlatmaktadır.

YARIN DiYE BiRŞEY YOKTUR:Yazarın 1948-49 1950-52 1954-64 yılları arasındaki hikâyelerini içine alır. Bu hikâyelerde insanın değişmeyen yanlarını ve eskimeyen bir Türkçe ile duyguları ve düşünceleri zenginleştiren bir anlatım bulacaksınız.

SiYAH KEHRiBAR:
Tarık Buğra'nın ilk romanı. Rahmetli Mümtaz Turan bu eser için "Tarık Buğra'nın burada iddiasız görünüşüne rağmen büyük bir tezi "Yirminci asrın hüznü" dediğimiz hastalığı ele aldığını sanıyorum. Günümüzün trajedisi romandaki maceralara bir fon müziği gibi baştan sona refakat ediyor." diyor.

POLiTiKA DIŞI:Tarık Buğra'nın bu (bilgi yelpazesi.net) kitabı siyaset dışı yazılarından oluşmaktadır. Muhtelif tarihlerde ve değişik yerlerde yayınlanmış yazıları ve yazarla yapılmış bazı röportajlar kitaba alınmıştır. Böylelikle genel olarak edebiyatımızla ve özellikle yazarımızın edebî kişiliği ve görüşleriyle ilgilenenler için lüzumlu bir derleme meydana getirilmiştir.

YAĞMUR BEKLERKEN: Cumhuriyet döneminin muhtelif kesitlerini romanlarına konu yapan yazar bu eserinde de Serbest Fırka dönemini ele alıyor ve aynı dönemde Türkiye'deki büyük kuraklıkla siyaset arasında parelellikler kurarak yine bir Anadolu kasabasından meseleleri ortaya koyuyor.

YALNIZLAR: İnsan ilişkilerinin romanıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tarık Buğranın hayatı

Tarık Buğranın hayatı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ahmet Tarık Tekçe Biyografi-Ahmet Tarık Tekçe Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 10-07-2008 05:12
Tarık Tarcan Biyografi-Tarık Tarcan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 09-07-2008 05:00
Tarık Akan Biyografi-Tarık Akan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 09-07-2008 01:38
Tarık Mengüç Biyografi-Tarık Mengüç Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 07-07-2008 02:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats