bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-07-2015, 04:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Organik bileşiklerin canlıda enerji kullanım sırası nedir ?

Organik bileşiklerin canlıda enerji kullanım sırası nedir -Organik bileşiklerin canlıda enerji kullanım sırası

Organik bileşikler yapı maddesi olarak kullanılışa göre proteinler yağlar karbonhidratlar enerji hammaddesi olarak kullanılışa göre karbonhidratlar yağlar proteinler; enerji verimi açısından ise yağlar proteinler karbonhidratlar şeklinde sıralanır.

Karbonhidratlar

İnsan hayvan ve bitki hücreleri için en önemli enerji kaynağıdır. Karbon hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşurlar. Genel formülleri (CH2O)n olarak gösterilir. Karbonhidratlar enerji veren organik bileşikler olmalarının yanı sıra yapı maddesi olarak da görev yaparlar. Monosakkaritler disakkaritler ve polisakkaritler olmak üzere üç grupta incelenirler.

1. Monosakkaritler: Basit şekerler olarak da adlandırılırlar. Monosakkaritler su ile daha küçük birimlere parçalanmazlar (sindirime uğramazlar) ve hücre zarından doğrudan geçebilirler. Monosakkaritlerin en önemlileri beş karbonlu pentoz ve altı karbonlu heksoz şekerleridir. Pentozlara örnek olarak RNA’nın yapısına katılan riboz ve DNA’nın yapısına katılan deoksriboz şekerleri verilebilir. Bunları enerji kaynağı olarak kullanılmazlar. Heksozlara örnek olarak glikoz (üzüm şekeri kan şekeri) fruktoz (meyve şekeri) ve galaktoz (süt şekeri) verilebilir.

2. Disakkaritler: İki molekül monosakkaritin dehidrasyon senteziyle birleşmesi sonucu oluşan şekerlerdir. Monosakkaritler birbirlerine glikozit bağı ile bağlanır. Küçük moleküllerin birleşirken su açığa çıkarması şeklindeki tepkimelere dehidrasyon sentezi denir.

C6H12O6 + C6H12O6 (Hidroliz)<—- —->(Dehidrasyon) C12H22O11 + H2O

Monosakkarit Monosakkarit Disakkarit Su

Canlılarda en çok bulunan disakkaritler maltoz sakaroz (sükroz) ve laktozdur.

Glikoz + Glikoz (Hidroliz)<—- —->(Dehidrasyon) Maltoz(arpa şekeri) + H2O

Glikoz + Früktoz (Hidroliz)<—- —->(Dehidrasyon) Sakkaroz (çay şekeri) + H2O

Glikoz + Galaktoz (Hidroliz)<—- —->(Dehidrasyon) Laktoz(süt şekeri) + H2O


Disakkaritler insan ve hayvanların sindirim sisteminde monosakkaritlere ayrılarak kullanılır. Bu olay su katılmasıyla gerçekleşir. Büyük moleküllerin su katılarak kendisini oluşturan yapı birimlerine ayrılmasına hidroliz denir.

3. Polisakkaritler: Çok sayıda monosakkaritlerin dehidrasyon senteziyle birleşmesi sonucu oluşan karbonhidratlardır.

n (Monosakkarit) (Hidroliz)<—- —->(Dehidrasyon) Polisakkarit + (n-1) Su


Kompleks şekerler olarak da adlandırılan polisakkaritlerin temel yapı birimi glikozdur. Glikozların farklı şekillerde bağlanması polisakkaritlerde çeşitliliğe neden olur. En önemli polisakkaritler nişasta glikojen selüloz ve kitindir.

Nişasta bitkilerin besin maddesi olarak depo ettikleri karbonhidrattır.

Glikojen Glikozun insan ve hayvanlardaki depo şeklidir. Özellikle karaciğer ve kas hücrelerinde depolanır.

Selüloz bitkilerde hücre çeperinin yapı maddesidir.

Kitin; böcekler kabuklular örümcekler gibi eklembacaklıların dış iskeletinde bulunur.

Yağlar (Lipitler)

Lipitler de karbonhidratlar gibi karbon hidrojen ve oksijen içerirler. Ayrıca fosfor ve azot gibi diğer elementleri de bulundurabilirler. Yağlar suda çözünmeyen ya da çok az çözünen buna karşılık eter kloroform benzen aseton gibi organik çözücülerde çözülebilen heterojen bir grubu kapsar. Biyolojik yönden önemli lipitler; fosfolipitler steroitler ve trigliseritlerdir.

Fosfolipitler hücre zarının yapısına steroitler ise bazı vitamin ve hormonların yapısına katılırlar.

Trigliseritler (nötr yağlar) üç molekül yağ asiti ve bir molekül gliserolün (gliserin) ester bağlarıyla bağlanması sonucu oluşur. Bu moleküller insan hayvan ve bitki hücrelerinin başlıca depo yağlarını oluşturur.

3 Yağ asiti + Gliserol —> (Dehidrasyon) Trigliserit + 3 Su

Trigliseritlerin yapısında yer alan yağ asitleri doymuş yağ asitleri ve doymamış yağ asitleri olmak üzere ikiye ayrılır. Doymuş yağ asitlerinde karbonların hepsine hidrojen atomu bağlıdır. Doymamış yağ asitlerinde ise karbon atomları hidrojen alabilecek durumdadır. Doymamış yağ asitlerinden linoleik asit (omega 6) ve lineloik asit (omega 3) insan vücudunda sentezlenemez. Vücutta yapılamayan ve vücuda alınması gerekli olan bu yağ asitlerine temel (zorunlu=esansiyel) yağ asitleri denir.

Proteinler

Proteinlerin yapılarında karbon hidrojen oksijen ve azot atomları bulunur. Genellikle kükürt ve fosfor elementlerini de içerirler. Bütün enzimler bazı hormonlar ve hücrenin birçok önemli yapısal maddesi proteinden oluşur. Proteinler ayrıca uzun süreli açlıkta enerji kaynağı olarak da kullanılabilirler.

Proteinlerin yapı taşları amino grup asitlerdir. Bilinen 20 çeşit amino grup asit her birinin R gurubu diğerlerinden farklıdır. Böylece birbirinden farklı 20 çeşit amino asit oluşur. Amino grup asitler proteinleri oluşturmak için birbirlerine peptit bağları ile bağlanırlar. İki amino asit birleşirse oluşan dipeptit üç amino asit birleşirse tripeptit çok sayıda amino asit pirleşirse polipeptit adını alır. Proteinler yüzlerce amino asitin aralarından birer molekül su çıkarak birleşmesiyle oluşur.

n (Amino Asit) (Hidroliz)<— —-> (Dehidrasyon) Protein + (n -1 ) Su

Hücrede protein sentezi ribozom denilen organelde gerçekleşir. Protein sentezi sırasında amino asitlerin dizilişini DNA belirler. Amino asitlerin çeşidi sayısı ve dizilişlerinin farklı olması her canlıdaki protein çeşitlerinin de birbirinden farklı olmasına yol açar.

Vücutta üretilemeyen amino asitlere temel (zorunlu=esansiyel) amino asitler denir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Organik bileşiklerin canlıda enerji kullanım sırası nedir ?

Organik bileşiklerin canlıda enerji kullanım sırası nedir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: enerji verme sırasına göre organik bileşikler, organik bilesiklerin enerji uretiminde kullanis sirasi, organik molekullerin kullanilma sirasi, organik bileşiklerde enerji verme sırası, birim molekülde enerji verme sirasi, organik bileşiklerin enerji verme sırası, temel yapi birimlerinin kullanim siralari, organik moleküllerin hücrelerde enerji üretiminde kullanılma sırası, organik bileşiklerin enerji üretiminde kullanım sırası,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Organik Bileşiklerin Özellikleri Maddeler Halinde Я Kimya 1 01-04-2017 09:31
Besinlerin kullanım sırası nasıldır? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 22-10-2015 09:05
Organik Bileşiklerin Sayısının Fazla Olmasının Nedeni elif Soru Cevap 0 25-03-2013 07:29
Hidroelektrik Enerji Kullanım Alanları Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 09:13
Organik Bileşiklerin Özellikleri elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats