bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-07-2015, 03:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Psikoloji bölümü mezunlarının iş olanakları nedir?

Psikoloji bölümü mezunlarının iş olanakları nedir? -Psikoloji bölümü hakkında bilgi - Psikoloji İş Çalışma Alanları - Psikoloji Bölümünün Geleceği - Psikoloji Tanıtımı - Psikoloji Mezunları Ne İş Yaparlar

Psikoloji Bölümü Tanıtımı:

İnsan davranışlarının gözlem ve deney metotlarının kullanılarak ilmi bir şekilde incelenmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Sıhhat bakanlığı ve üniversitelere bağlı akıl hastanelerinde ruh sıhhati merkezlerinde çocuk ıslah hanelerinde cezaevlerinde psikolog kılavuzluk ve araştırma merkezlerinde okul psikoloğu olarak çalışılabilir.

Programın Emeli: Psikoloji bölümü insan davranışlarının gözlem ve deney yollarını kullanarak bilimsel bir biçimde incelenmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılması konularında eğitim ve araştırma yapar. Psikoloji teorisel ve uygulamalı psikoloji isimi altında iki dala ayrılır.

1.Teorisel Psikoloji: Bu dal öğrenme düşünme güdülenme gibi psikolojik süreçlerle alakalıdır. İnsan ve hayvanlar üzerinde laboratuvarda deneyler yaparak psikolojik olayları inceleyen “Tecrübi Psikoloji”;davranışların fizyolojik temellerini araştıran “Fizyolojik Psikoloji”; toplum tarafından etkilenen insan davranışlarını inceleyen “Sosyal Psikoloji”; insanda düşünme öğrenme duygu ve heyecan gibi psikolojik süreçlerin gelişimini inceleyen “Gelişim Psikolojisi” ve normal dışı davranışları inceleyen “Anormaller Psikolojisi” teorisel psikoloji grubuna girer.

Uygulamalı Psikoloji: Teorisel psikolojinin verileri günlük hayatta insan davranışları konusunda meseleleri gidermede kullanılır. İleri derecede uyum bozukluğu gösteren kimselerin davranışlarının nedenlerini ve rehabilitasyon yollarını inceleyen “Muayenehane psikoloji”;endüstride imalatı artırmak için en uygun personellerin seçimini ve çalışma ortamında pozitif ilişkiler kurulmasını sağlayan tüketicinin isteklerini tespit eden “Endüstri Psikolojisi”; hafif uyum meseleleri olan kimselere yardım yollarını araştıran “Müracaat etme Psikolojisi”; okulda öğrenmesürecini ve talebelerin başarısızlık meselelerini inceleyen “Okul Psikolojisi” uygulamalı psikolojinin başlıca alanlarıdır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Psikoloji programında temel felsefe mantık istatistik ve sosyoloji gibi temel konularda verilen dersler ile psikolojiye giriş öğrenmepsikolojisi tecrübi psikoloji muasır psikoloji akımları gelişim psikolojisi (küçüklük gençlik yetişkinlik yaşlılık) fizyolojik psikoloji psikolojik testler zekâ-kişilik psikolojisi anormal davranış psikolojisi gibi alan dersleri verilmektedir. Ayrı olarak uygulamalı dersler laboratuvarlarda ve alanda sürdürülür.

Şart olan Nitelikler: Psikoloji eğitimi görmek isteyen bir talebenin normalin üzerinde akademik beceriye sahip olması psikoloji yanında felsefe sosyoloji ve matematiğe alaka duyması ayrı olarak insanları anlamaya istekli bilimsel meraka sahip bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Psikoloji bölümünü bitirenler “Psikolog” ünvanı ile görev almaktadırlar. Psikologlar ekseriyetle uygulama alanında çalışırlar. Bir psikolog çalıştığı müessesenin niteliğine göre ilgilendiği fertlere test envantergibi psikolojik ölçme araçları uygular fertlerle müzakere yapar meselelerini anlamaya ve uygun analiz et bulunmasına yardımcı olmaya çalışır. Araştırma ve eğitim alanında çalışanlar ihtiyaç duyulan ölçme araçlarını ve insan davranışlarını değiştirme metotlarını geliştirirler.

Çalışma Alanları: Bugün ülkemizde psikologlar Sıhhat Bakanlığına ve üniversitelere bağlı ruh ve sinir hastanelerinde ruh sıhhati merkezlerinde anaokulu ve çocuk bakımevlerinde huzurevlerinde çocuk ıslahevleri ve cezaevlerinde psikolog; kılavuzluk ve araştırma merkezlerinde okul psikoloğu olarak görev almaktadırlar. Hali hazırda psikologlar için özel veyahut resmi endüstri kuruluşlarında çalışma imkanı hudutludur. Ancak endüstri geliştikçe ve iyi personel yetiştikçe bu alanlarda da psikologların iş bulma imkanlarının artacağı söylenebilir. Günümüzde bir takım psikologların özel olarak işyeri açtıkları da gözlenmektedir. Psikoloji bölümünü bitiren bir kimse eğitimi esnasında felsefe sosyoloji gibi alanlarda yeterli düzeyde eğitim görmüş olmak ve öğretmenlik sertifikası almak şartı ile orta dereceli okullarda felsefe grubu öğretmeni olarak görev alabilir. Hali hazırda kılavuzluk ve araştırma merkezlerinde okul psikologlarına ve muayenehanelerde psikologlara gereksinme duyulmaktadır. Mevcut ve açılmakta olan üniversitelerin de psikoloji alanında öğretim personellerine gereksinmeleri artmaktadır. Bir psikoloji mezununun doyurucu bir iş bulabilmesi için psikolojinin belli bir dalında lisansüstü eğitim görmesi gereklidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Psikoloji bölümü mezunlarının iş olanakları nedir?

Psikoloji bölümü mezunlarının iş olanakları nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gıda teknolojisi bölümü mezunlarının iş olanakları nedir? elif Soru Cevap 0 21-07-2015 02:39
Psikoloji nedir vikipedi ebush Vikipedi 0 02-12-2013 09:59
Süt teknolojisi bölümü iş olanakları elif Soru Cevap 0 18-09-2013 01:53
İşletme mezunlarının iş olanakları nelerdir? elif Soru Cevap 0 31-03-2013 04:01
Psikoloji Bölümü Nedir? - Psikoloji Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats