bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-08-2015, 02:10   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kameraman olmak için nasıl bir eğitim alınmalıdır?

Kameraman olmak için nasıl bir eğitim alınmalıdır? -Kameraman olma yolları nelerdir? - Nasıl kameraman olunur?

GÖREVLER

Çekim öncesi yönetmen veya yapımcıyla ön çalışma gerçekleştirir

Kullanılan malzemeleri çekime hazırlar; uygun objektifi seçer; netlik ayarlarını yapar

Çekim sırasında ses ve ışık koordinasyonunu sağlar

Film ve canlandırma kamerasını kullanır

Yönetmen yapımcı veya muhabirin direktifleri doğrultusunda film veya video çekimlerini yerinde zamanında ve kaliteli bir biçimde gerçekleştirir

Çekim bittikten sonra stüdyoda monitörler (küçük ekranlı televizyon) yardımıyla kayıtları kontrol eder

Gerektiğinde ve çekim yanlışlıklarında yönetmeni bilgilendirerek kaydın yenilenmesini sağlar

Çekim sonrası kameranın gerekli temizlik ve bakım işlerini yapar arızaları ilgili yerlere bildirir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Çeşitli tipte kameralar

Film filtre ve çekim kartları

Objektif temizleyici alkol samur fırça

Monitörler

Kamera altlıkları batarya objektifler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Genellikle ayakta çalışır çekimler sırasında zaman zaman yürüme dönme eğilme çömelme diz çökme taşıma uzanma gibi fiziki faaliyetlerde bulunur.

Çekimlerin kontrolü aşamasında oturarak çalışabilir.

Çalışırken her iki el ve parmaklar kullanılır.

Dilin fiziksel işlevi (konuşma) yanında görme ve işitme duyu organlarının işlevlerini tam olarak yerine getirir durumda olmaları gerekmektedir.

Kameramanlık genel akademik yeteneğin yanı sıra el ve parmakları ustalıkla; gözü ve eli eşgüdümlü kullanabilme; renkleri ayırdedebilme; olaylar ve bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilme estetik bir görüşe sahip olma gibi beceri ve yetenekleri gerektirmektedir.

Bu mesleğe atılmak isteyen kimseler yaratıcı girişken ve işbirliğine açık kişilik yapısına sahip olmalıdırlar.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Kameramanlar çalışmalarını hem kapalı mekanlarda (stüdyolarda ve çok değişken ortamlarda çalışmaları söz konusu olabilmektedir) hem de açık havada yürütürler. Kameraman görevini yaparken diğer çalışanlarla etkileşimde bulunma ve görevini eşgüdüm halinde yürütmek durumundadır. İş hem aletlerle hem de insanlarla ilgilenmeyi gerektirmektedir. Hareketli bir hayattan ve değişiklikten hoşlanan kişiler bu meslekte mutlu olabilirler. Çalışma saatleri düzenli değildir.

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


Meslek eğitimi aşağıdaki meslek yüksekokullarının “Kameraman” bölümünde verilmekte iken bu bölüm adının “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” olarak değişmesi nedeniyle ” Kameraman” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır.

Mesleğin eğitimi;

Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu

Başkent Üniversitesi(Ankara)-Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu

“Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” bölümünde verilmektedir.

Ayrıca TRT veya özel televizyon kuruluşları hizmet-içi eğitimlerle kameraman yetiştirmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

Türkçe

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Baskı(Ofset Baskı-Tipo Baskı) Cilt ve Serigrafi Ciltleme ve Serigrafi Dizgi Fotoğraf ve Klişe Fotoğrafçılık Grafik ve Fotoğraf/Fotoğraf ve Grafik Grafik/Grafik Sanatlar Grafik Tasarım Klasik Ciltçilik Matbaa/Matbaacılık Ofset Baskı Ofset Baskı Serigrafi Reprodüksiyon ve Klişe Tasarım Teknolojisi/Tasarım ve Teknolojisi Tipo Baskı Tipo Baskı Serigrafi Fotoğrafçılık Gazetecilik Halkla İlişkiler ve Tanıtım Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri İletişim Organizasyon Hizmetleri Radyo Sinema ve Televizyon Radyo Televizyon/ Radyo-Televizyon Resim(Anadolu Kız Meslek Lisesi/Kız Meslek Lisesi) Sanat ve Tasarım Tasarım ve Teknolojisi/Tasarım Teknolojisi Uygulamalı Resim (Anadolu Kız Meslek Lisesi/Kız Meslek Lisesi) bölümlerinden mezun olanlar “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” ön lisans programlarına sınavsızolarak girebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” için yeterli Sözel-1 (SÖZ-1) puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

Hizmet-içi eğitim veren kuruluşların koşulları değişkenlik göstermektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Meslek yüksekokullarında liseden sonra 2 yıl

Eğitimleri süresince öğrenciler Karanlık Oda Teknikleri Fotoğraf Tasarımı Sensitometri Temel Fotoğraf Teknikleri Temel Sanat Eğitimi Fotoğraf ve Sinema Tarihi Türk Dili Yabancı Dil Atatürk İl.ve İnk.Tarihi Çekim Teknikleri Deneysel Fotoğraflar Kamera Teknolojisi Belgesel Fotoğraf Kadraj Estetiği Aydınlatma Temel Gazetecilik Proje Bilgisayar Gazetecilik Uygulaması Fotoğrafrafik Tasarım Yönlendirilmiş çalışma Kurgu gibi meslek derslerini alırlar. Meslek derslerinde öğrencilere;

"Kameramanlığa" yönelik kamera kullanımı bakış açıları ışık düzeni ve yeterliliği lens ayarları ışığın gelişi ve kullanımı ile montaj konularında bilgi beceri ve iş alışkanlıkları kazandırılır. Ayrıca eğitimleri süresince öğrencilerin staj yapmaları da öngörülmektedir.

Okulda eğitim sırasında branşlaşmaya gidilmemekte mezunlar: kameramanIşıkçı veya montajcı olarak çalışma hayatına yönelebilmektedirler.

Öğrencilerin 45 gün staj yapmaları zorunludur.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Meslek Yüksekokullarının “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” ön lisans programını başarı ile bitirenlere ön lisans diploması ve “Tekniker” unvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kameramanların iş bulma olanakları oldukça yüksektir.

Kameramanlar televizyon programı yapım ve basın-yayın sektöründe; kamu ve özel TV kanallarında film stüdyolarında video kuruluşlarında reklamcılık sektöründe çalışabilirler.

Bayanların kameraman olarak çalışma oranları oldukça düşüktür. Bu sektörde daha çok montajcı olarak yer almakta veya eğitimlerine devam ederek görüntü ses yönetmenliği stüdyo şefliği gibi alanlara yönelmektedirler.

Meslekte özellikle yayıncılık ve sinema sektöründeki gelişmeler ile mesleki eğitim yerlerinin sınırlı olması göz önüne alındığında işsiz kalma riski bulunmamaktadır.

Kameraman olarak çalışmalarına herhangi bir nedenden ötürü devam edemeyenler; montaj ve ışık düzenleme alanlarına yönelebilirler.

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunu olan bir kişi Türkiye’de yaygın olarak çalışma imkanına sahip olduğu gibi televizyon ve sanal yayıncılık alanlarında da iş imkanları bulabilmektedir.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE


Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler.

Ayrıca Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağlamış olduğu kredi ve yurt hizmetlerinden yararlanabilmeleri de söz konusudur.

Öğrencilere staj uygulamaları sırasında işletmelerce uygun görülmesi halinde bir ödenek sağlanabilmektedir.

EĞİTİM SONRASI

Kameramanlar yüksek ücretlerle çalışma olanaklarına sahiptirler tecrübe arttıkça işin niteliğine ve işletmenin yapısına göre ücrette artış olabilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

İletişim fakülteleri bünyesinde istek olması halinde yeni geliştirilen kameralar ve bu alandaki yenilikler üzerine mesleğe uyum kursları açılabilmektedir.

Kameramanlar televizyon video veya sinema filmlerinin birinde çekimlerini yoğunlaştırabilir belirli tip kamera kullanımında uzmanlaşabilirler.

“Fotografçılık ve Kameramanlık” ön lisans programlarını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde Basın ve Yayın Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarımı Fotoğraf Fotoğraf ve Video Gazetecilik Görsel İletişim Tasarımı Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Grafik Grafik Sanatları Grafik Tasarım İletişim İletişim Bilimleri İletişim Tasarımı İletişim Sanatları İletişim ve Tasarım Medya ve İletişim Medya ve İletişim Sistemleri Radyo ve Televizyon Radyo Sinema ve Televizyon Sinema ve Televizyon Televizyon Haberciliği ve Programcılığı lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

Montajcı

Işıkcı

Fotoğrafcı

Görüntü Yönetmeni

Sesçi.

EK BİLGİLER

SORUMLULUK

Kameraman sanat ve estetik ölçüleri içerisinde görüntü almaktan kayıtların kontrol edilmesinden mesleğiyle ilgili gelişmeleri izlemekten sorumludur.

İŞ GÜVENLİĞİ

Dikkat edilmemesi halinde mekanik tehlikeler olabilmekte elektrik çarpması ve zararlı ışınların olumsuz etkilerine maruz kalınabilmektedir.

İŞ KOLLARI

Konaklama ve eğlence yerleri

Ticaret büro eğitim ve güzel sanatlar


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kameraman olmak için nasıl bir eğitim alınmalıdır?

Kameraman olmak için nasıl bir eğitim alınmalıdır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kameraman olmak ıcın ne yapmak gerekır, kameraman olmak için ne gerekir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Oyuncu olmak için nasıl bir eğitim almak gerekir? elif Soru Cevap 0 23-07-2015 02:50
Modacı olmak için nasıl bir eğitim almak gerekir? elif Soru Cevap 0 22-07-2015 03:55
Mimar olmak için nasıl bir eğitimden geçmek gerekiyor? elif Soru Cevap 0 22-07-2015 03:33
teknoloji okumak için nasıl bir eğitim almak gerekir Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 13-09-2014 01:09
Çocuklar için cinsel eğitim zamanın doğru olup olmadığı nasıl anlaşılır daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 08-10-2010 11:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats