bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-08-2015, 05:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şafii mezhebi hakkında bilgi

Şafii mezhebi hakkında bilgi - Şafii mezhebi nedir- Şafii mezhebi özellikleri

mam-ı Şafii'nin (Hicri 150 (MS.767) Gazze - Hicri 204 (MS.820) Kahire) kendi usulüne göre şer'i delillerden çıkardığı hükümlere ve gösterdiği yola Şafii Mezhebi denir. Ehl-i sünnet itikadında olan müslümanlardan amellerini yani ibadet ve işlerini bu mezhebin hükümlerine uyarak yapanlara Şafii denir. Şafiilik olarak da anılır. Şafii mezhebi dört büyük fıkıh mezhebinden birisidir.

Îtikadda inanılacak şeylerde mezheplere ayrılmaya izin verilmemiştir. İslamiyetin bildirdiği tek îtikad vardır. Bu Ehl-i sünnet vel-cemaat îtikadıdır. Amelde yapılacak işlerde ise ayrılığa izin verilmiştir. Onun için mezhep imamı müctehid alimler dinde hükmü açıkça bildirilmeyen şeyleri açıkça bildirilenlere benzeterek hükümlerini ortaya çıkarmışlardır. Bu hükümler onların ictihadlarıdır. Her müctehid alimin ictihadlarına o müctehidin mezhebi denir. Farklı ictihadlardan farklı mezhepler doğmuştur. Müctehidler arasındaki bu ayrılık Müslümanlar için rahmettir ve işlerinde kolaylıktır ( İctihad). Amelde diğer Ehl-i sünnet mezhepleri Hanefî Malikî ve Hanbelî mezhepleridir.

Şafiî mezhebinin kurucusu olan İmam-ı Şafiî’nin asıl adı İmam-ı Ebû Abdullah Muhammed bin İdris’tir. Dedesinin dedesi Şafiî Kureyş kabîlesinden ve Eshab-ı kiramdan olduğu için kendisi ve mezhebi Şafiî adıyla meşhur olmuştur. Şafiî’nin dedesinin dedesi de Haşim bin Abd-i Menaf’tır. İmam-ı Şafiî büyük müctehid ve mezheb reisidir. 767 (H.150) senesinde Gazze şehrinde doğdu. 820 (H.201) yılında Mısır’da vefat etti. Karafe Kabristanındadır. İki yaşında Medîne’ye götürüldü. İmam-ı Malik’ten ders okudu.Yedi yaşında hafız oldu. Hadis fıkıh lügat ve edebiyatta çok yükseldi. Vera takva ve her hareketinde salah iyilik üzere olmasında zamanında eşi yoktu. İmam-ı Ahmed bin Hanbel’in hocasıdır. 810 yılında Bağdat’a 812’de Mekke’ye 814’te Mısır’a geldi. Usûl-i fıkıh ilmini ilk yazanlardandır. Hadis ilminde Sünen ve Müsned ve usûl-i fıkıh ilminde Kitab-ül-Ümm usûl-i fıkıh ilminde Er-Risale adlı eserleri çok kıymetlidir. ( İmam-ı Şafiî)

Şafiî mezhebindeki usûl: İmam-ı Şafiî’nin talebelerinin ve kendisine süal soranların dînî müşküllerini hallederken ortaya koyduğu ve takip ettiği usûller Şafiî mezhebinin temel kaideleri olmuştur. Bu mezhebin usûlleri de diğer bütün müctehidlerin usûlüne benzemekle beraber bazı farklılıkları da vardır.

Bütün müctehidler bir işin nasıl yapılacağını Kur’an-ı kerîmde açık olarak bulamazlarsa hadîs-i şerîflere bakarlar. Hadîs-i şerîflerde de açıkça bulamazlarsa bu iş için (icma) var ise ona uyarlar. İcma Eshab-ı kiramın ve onlardan sonra gelen Tabiîn denilen alimlerin bir meseledeki sözbirliğine denir ( İcma). Bir işin nasıl yapılması lazım olduğu icma ile de bilinmezse müctehidler kendileri kıyasta bulunarak ictihad ederler; meselenin dînî hükmünü bildirirler. Kıyas Kur’an-ı kerîmde ve hadîs-i şerîflerde hakkında açık bir hüküm bulunmayan bir işi açık hüküm bulunan diğer bir işe benzeterek hükme bağlamaktır. Buna ictihad denir. ( Kıyas)

İmam-ıŞafiî ictihadlarında İmam-ı A’zam’ın kıyas işinde takip ettiği (Re’y yolu) ile İmam-ı Malik’in takip ettiği (Rivayet yolu)’nu birleştirerek ayrı bir ictihad yolu kurdu. İmam-ı Şafiî Medîne-i münevverede oturan İmam-ı Malik’in sohbetlerinde bulunarak onun yolunu öğrendikten sonra Bağdat tarafına gelerek İmam-ı A’zam’ın talebesinden okuyup bu iki yolu birleştirdi. Ayrı bir ictihad yolu kurdu. Kendisi çok beliğ edib olduğundan ayet-i kerîmelerin ve hadîs-i şerîflerin ifade tarzına bakıp kuvvetli bulduğu tarafa göre iş görürdü iki tarafı kuvvetli bulmazsa o zaman kıyas yoluyla ictihad ederdi.

Şafiî mezhebinin alimleri ve yazılan eserler: Usûl-i fıkıh ilmindeki meseleleri ilk defa tasnif edip kitaba yazan İmam-ı Şafiî’dir. Bu ilimdeki eserinin adı Er-Risale fil-Usûl’dür. Kitab-ül-Ümm Emalî-i Kebîr ve Fıkh-ul-Ekber adındaki eserleri fıkıh ilmine ait olup İmam-ı Şafiî’nin ictihad ederek bildirdiği meseleleri içine alan yedi cilttirler. Hadîs ilmine dair Kitab-üs-Sünen ve Müsned ile İhtilaf-ül-Hadîs adındaki eserleri pek meşhurdur. Bunlardan başka Ahkam-ul-Kur’an El-Mevaris Edeb-ül-Kadî Fedail-i Kureyş İsbat-ün-Nübüvve ver-Redd-i Alel Berahime Mebsût ve Muhtasar adında eserleri de vardır.

İmam-ı Şafiî’nin ilim sohbetlerinde ve derslerinde bulunarak yetişen alimlerden başlıcaları Hanbelî mezhebi reisi İmam-ı Ahmed bin Hanbel İshak bin Raheveyh Ez-Za’feranî Ebû Sevr İbrahim bin Halid Ebû İbrahim-i Müzenî Rebî bin Süleyman-ı Muradî... gibi yüksek alimlerdir. Daha sonraki asırlarda Şafiî mezhebinde yetişmiş meşhur alimlerden bazıları şunlardır: Hadîs alimlerinden İmam-ı Nesaî kelam (akaid) alimlerinden Ebü’l-Hasan-ı Eş’arî İmam-ı Maverdî İmam-ı Nevevî İmam-ül-Haremeyn Abdülmelik bin Abdullah İmam-ı Gazalî İbn-i Hacer-i Mekkî...

İmam-ı Nesaî’nin Sünen’i meşhurdur. İmam-ı Eş’arî Ehl-i sünnet îtikadının iki imamından birisidir. Hocalarının zinciri İmam-ı Şafiî’ye ulaşır. İmam-ı Maverdî’nin Ahkam-üs-Sultaniyye ve El-Havî adlı fıkıh ilmine ait eseleri çok kıymetlidir. İmam-ı Nevevî çok kitap yazmış olup Minhac-üt-Talibin adlı eseri meşhurdur. İbn-i Hacer-i Mekkî’nin fetvaları ve Savaık kitabı Minhac şerhi olan Tuhfe’si ve Zevacir’i çok kıymetlidir. Hayrat-ül-Hisan adındaki eseri de kıymetlidir. İmam-ı Gazalî’nin eserleriyse pekçoktur. 75’ten fazla kitabı vardır. Ömrünün her gününe 18 sayfa düşmektedir. En meşhurları İhya-ü Ulûmiddîn Kimya-i Seadet Eyyühel-Veled’dir. ( İmam-ı Gazalî)

Mezhebin yayılması: Hanefî mezhebinden sonra en çok Şafiî mezhebi yayılmıştır. İmam-ı Şafiî daha hayattayken Harameyn (yani Mekke-i mükerreme ve Medîne-i münevvere) ve Filistin’de yaşayan Müslümanlar arasında tamamen bu mezhep yayıldı. Şimdi de Şafiîler; Mısır’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Arabistan’da ve Dağıstan’da yaşayan Müslümanlar arasında çoktur.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şafii mezhebi hakkında bilgi

Şafii mezhebi hakkında bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yeni İmam Şafii Sözleri elif Güzel Sözler 0 21-02-2014 03:38
Mutezile mezhebi kimin öncülüğünde kurulmuştur elif Dini Bilgiler 0 30-07-2013 05:04
Eşarilik Mezhebi Nedir-Eşarilik Mezhebi Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-06-2013 03:39
Hanefi Mezhebi Nedir elif Soru Cevap 0 03-04-2013 10:55
Şafii Mezhebi - Şafiliki Mezhebi Hakkında elif Soru Cevap 0 21-02-2013 04:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.