bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-08-2015, 03:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir? -İstanbul'da bulunan tarihi eserler

İstanbul'un hemen her köşesi tarihi ve turistik özelliklere sahiptir. Hepsini saymak adeta mümkün değil gibidir. En önemlilerinden bazıları şunlardır:

Surlar: İstanbul'un meşhur surları tarihte dört defa yapılmıştır. Surlar üzerinde 400 kule 500 kapı bulunuyordu. Kara surları 6800 m Marmara surları 8000 m ve Haliç surları 5000 m idi. Langa Davutpaşa Samatya Narlıkapı Yaldızlı Yedikule Belgrat Silivrikapı Sıgma Mevlevihane Topkapı Sulukule Edirnekapı Kostantin Eğrikapı Ayvansaray Balat Fener Yenikapı Aiya Yeni Aya Cibali Ayazma Zindan Balıkpazarı ve Yeni Cami kapıları surların meşhur kapılarıdır. Marmara ve Haliç surlarının büyük kısmı yıkılmıştır. Kara surlarının yarısından fazlası yıkık vaziyettedir. Bir bölümü aslına uygun şekilde tamir ettirilmiştir.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Anadolu Hisarı: Boğaz'ın Anadolu yakasında Sultan Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Akça Hisar Yeni Kale ve Güzelce Hisar isimleriyle anılmıştır. Boğazın bekçisi durumunda olup üç ana kuleden ibarettir.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Rumeli Hisarı: Boğazın Rumeli yakasında Fatih Sultan Mehmed Han yaptırmıştır. Kendisi ve paşalar taş taşıyarak inşaatta çalıştılar. Hisarın planı Muhammed isminin yazılışı şeklindedir. 17 kulesi vardır. Yüksekliği 22 metredir. Sanat ve mimari bakımında şaheserdir.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Tekfur Sarayı: Edirnekapı Kariye Camii yakınında olup harabe halindedir. Bizans dönemine aittir.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Topkapı Sarayı: İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed Han tarafından yaptırılmaya başlandı. 1466'da başlanan sarayın inşaası 1478'de bitirilmiştir. 699 dekar yer kaplayan sarayın çeşitli bölümleri vardır. Sarayın sahildeki saltanat kapısındaki kule ve önlerindeki toplar sebebiyle "Topkapı" denmiştir.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Dolmabahçe Sarayı: On dokuzuncu asırda dünyada yapılan sarayların en meşhûrudur. Sarayın bulunduğu yer bir koy idi. Sultan Birinci Ahmed Han ile Sultan İkinciOsman Han devirlerinde bu koy doldurularak burada Çinili Köşk ismiyle bir kasr yaptırıldı. Daha sonra aynı yerde Sultan Üçüncü Selim tarafından Beşiktaş Sarayı yaptırıldı.

Sultan Abdülmecid Han bu sarayı yıktırarak 1851'de Dolmabahçe Sarayını yaptırmaya başladı. Yapımı beş sene süren bu sarayda 200 oda ve 8 büyük salon vardır. Mermerleri Marmara Adasından getirilmiştir. Osmanlı sultanlarının Bayezid ve Topkapı saraylarından sonra oturdukları üçüncü yerdir.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Çırağan Sarayı: Beşiktaş'ta deniz kıyısında Yıldız Parkının karşısındadır. Sultan Abdülaziz Han 1871'de yaptırmıştır. Mermer işçiliğiyle meşhur olan saray 1910'da yanmıştır. Günümüzde restore edilmiş ve turistik otel olarak kullanılmaktadır.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Yıldız Sarayı: Beşiktaş'ta Yıldız Camiinin karşısındadır. Sultan Abdülaziz Han 1866'da yaptırmıştır. Çok geniş bir koruluğun içinde yer alan saray çeşitli köşklerden meydana gelmiştir. Bayezid Topkapı ve Dolmabahçe saraylarından sonra Osmanlı sultanlarının oturduğu dördüncü saraydır. Sekiz sultana mesken olan bu saray bir sanat abidesidir.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Beylerbeyi Sarayı: Boğaziçi'nin pırlantası olan bu saray Sultan Abdülaziz Han tarafından yaptırılmıştır. Sarayın doğu duvarları ve iç yapısı çok süslemelidir. Havuzlu salonu set biçiminde düzenlenmiş bahçesi ve değerli eşyaları ile meşhurdur.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

İbrahim Paşa Sarayı: Kanûni Sultan Süleyman'ın eniştesi İbrahim Paşanın düğün hediyesi olarak verdiği bu saray daha sonraları kışla ve okul olarak kullanılmıştır. Sultanahmed semtinde bulunan saray son senelerde tamir edilip Türk-İslam Eserleri Müzesi olmuştur.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Eyüp Sultan Camii ve külliyesi: Fatih Sultan Mehmed Hanın emriyle 1453-1459 yılları arasında Eshab-ı kiramdan Ebû Eyyûb el-Ensari'nin İstanbul'u şereflendiren kabr-i şerifinin yanında yaptırılmıştır. Külliye cami türbe medrese imaret ve çifte hamamdan meydana gelmektedir. Çeşitli zamanlarda tamir görmüştür. Senenin her gününde bilhassa Ramazan ayında ziyaretçilerle dolup taşan Türk milletince mukaddes tanınan bu türbe ve cami yalnız İstanbul'un değil Türkiye'nin hatta İslam dünyasının dini ziyaret merkezlerinden biridir.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Fatih Camii ve külliyesi: Fatih Sultan Mehmed Han tarafından 1463-1471 seneleri arasında yaptırılmıştır. Külliye; cami medreseler darüşşifa tabhane imaret sıbyan mektebi kitaplık hamam saraçlar çarşısı ve çeşitli türbelerden meydana gelmiştir. Fatih külliyesi İstanbul Üniversitesinin ilk çekirdeğidir. Buradaki tetimme medreselerinde hazırlık dersleri görüldükten sonra medresede yüksek tahsil yapılırdı. Klasik Osmanlı külliyelerinin öncüsüdür. Çeşitli zamanlarda tamir görmüştür. Kütüphanesinde Osmanlı devrine ait el yazma ve basma 10.000 eser vardır. Bu eserler bugün Süleymaniye Kütüphanesinde okuyucuya açıktır.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

Sultan Selim Camii ve külliyesi: Haliç'e bakan bir tepe üzerinde 1522'de yapılmıştır. Cami inşaatını Yavuz Sultan Selim Han başlatmış oğlu Kanûni Sultan Süleyman tamamlatmıştır. Külliye; cami tabhane imaret sıbyan mektebi hamam türbe ve medreseden meydana gelmiştir. Medrese imaret ve Ayşe Hatun türbesi yıkılmıştır. Diğer kısımları günümüze kadar gelmiştir. Caminin kıble istikametinde Yavuz Sultan Selim Hanın türbesi vardır.

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir?

İstanbul'da bulunan tarihi eserler nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: topkapi sarayin tarihi eserleri, çırağan sarayı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İç anadolu bölgesinde tarihi eserler nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 1 09-03-2017 05:12
Selçuklulardan Günümüze Kalan Tarihi Eserler Nelerdir elif Soru Cevap 0 23-02-2013 04:01
Ege Bölgesinde Bulunan Tarihi Eserler Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 0 19-02-2012 05:31
Akdeniz Bölgesinde Bulunan Tarihi Eserler Hangileridir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 09-02-2012 12:50
Akdeniz Bölgesinde Bulunan Tarihi Eserler Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 09:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.