bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-09-2015, 03:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Peygamberlerin sıralanışı nasıldır?

Peygamberlerin sıralanışı nasıldır? -Peygamberlerin sıralanışı hakkında bilgi

Kur’an-ı Kerimde anılan Peygamberlerin geliş sırasına göre isimleri şöyledir;

Hz. Adem Kur’an-ı Kerim’de toplam olarak 25 kere adı geçmektedir. İlk yaratılan ilk peygamber ilk örtünen toprağı ilk ayak basan ve kullanandır. Allah onu topraktan yaratmış ve beraberinde ona eş olsun diye Hz. Havva’yı O’nun kaburga kemiğinden var etmiştir. Kendisine kitap olarak 10 sayfa nail olmuştur.

Hz. İdris Kur’an’da adı 2 kez anılmaktadır. İlk kez Astronomi ve matematik gibi bilimlerle uğraşan ilk kez iğne ile dikiş diken ve elbise yaparak örtünen ölçü ve tartı aletleriniilk kez kullanan ilk yazı yazan kişinin o olduğu kitaplarda geçmektedir. Hz. İdris’e 30 sayfalık suhuf indirilmiştir.

Hz. Nuh Kur’an’da 43 kez anılmaktadır. Kur’an’da yer alan 71. surede o anlatılmaktadır ve onun adı süreye verilmiştir. Peygamberlik vazifesi yürüttüğü Kavminde ona inanan çok nadir kişi olmuştur. Karısı ve bir çocuğu da dahil olmak üzere ona inanmamıştır. İnanmayanlar helak olduktan sonra tekrar yeni bir nesil yaratılmıştır.

Hz. Hud Kur’an’da 10 kez anılmaktadır. Kuran’ın 11. suresine onun adı verilmiştir. İrem şehrinde yaşayan çok katlı binalar yapma hevesine tutulmuş Âd Kavmine Peygamber olarak gönderilmiştir. Ticaretle de ilgilenmiştir.

Hz. Salih Kur’an’da 8 kez anılmaktadır. Dağları ve dev kayaları delerek yaptıkları görkemli evlerle bilinen Semud kavmine Peygamber olarak gönderilmiştir. Semud kavmi kendilerine denemek için gönderildiğini bilmeden Salih Peygamberin devesin kıymışlardır. Ticaretle ilgilenmiştir.

Hz. İbrahim Kur’an’da 69 kez anılmaktadır. Kur’anda geçen 4. sure onun adını almıştır. Oğlu İsmail ile beraber Kâbe’yi yapmışlardır. Çok misafirperver olan Peygamber sayesinde Kurban kesme alışkanlığımız doğmuştur. Kendisine 10 sayfalık kitap nail olmuştur. Babil hükümdarı Nemrut onu ateşe attırmış ancak ateş onu akmamıştır. Bu sayede de Halilullah diğer bir deyişle Allah’ın dostu olarak bilinir.

Hz. Lût Kur’an’da 27 kez anılmıştır. Hz.İbrahim’e ilk inanan o’du. Yine Hz. İbrahim ile beraber hicret etmiştir. Sodom ve Gomora şehirlerinde bulunan Lut Kavmine peygamber olarak vazifelendirilmiştir.

Hz. İsmail Kur’an’da 12 kez anılmıştır. Hayatının uzun dönemini Çobanlık ile geçirmiştir. Babası olan Hz. İbrahim ile beraber Kâbe’yi yapmışlardır. Hac ve kurban ibadetlerine önderlik yapmışlardır. Son peygamberimiz olan Hz. Muhammed onun neslindendir.

Hz. İshak Kur’an’da 15 kez anılmıştır. Hz. İbrahim’in oğludur. hz. Muhammed dışında Kur’an’da adı geçen kendisinden sonra gelen bütün peygamberlerin atası o’dur.

Hz.Yakup Kur’an’da 16 kez anılmıştır. Hz. İbrahim’in torunu Hz. İshak’ın ise oğludur. Yıllarca evlat özlemi ile sınanmıştır. Oğlu hz. Yusuf’un özleminden acısından gözleri görmez olmuş ona kavuşmasıyla tekrar açılmıştır.

Hz. Yusuf Kur’an’da 27 kez anılmıştır. Kur’an’da yer alan 12. sure onun adını almıştır. Hz. Yakub’un 12 oğlu arasında en çok sevdiğidir. Kardeşleri haseti yüzünden onu kuyuya atmıştır. Rüya tabiri yeteneği vardır. Bu yeteneği sayesinde Mısır’a yönetici dahi olmuştur. Kur’an’da baştan sona bir sürede kıssası anlatılan tek Peygamber’dir. Bu kıssaya ise Kur’an’da “kıssaların güzeli” denmiştir.

Hz. Eyyub Kur’an’da 4 kez anılmıştır. Sabrıyla bilinen peygamber uzun yıllar ağır hastalıkla sınanmıştır.

Hz. Şuayb Kur’an’da 11 kez anılmıştır. Güzel hitabından dolayı “Peygamberlerin Hatibi” lakabını almıştır. Hilebaz Ölçü ve tartıda çok hile yapan Medyen ve Eyke halkına Peygamber olarak gönderilmiştir. Kızlarından biri ise Hz. Musa izdivacına müsaade etmiştir.

Hz. Musa Kur’an’da tam 136 kez anılmıştır. Kendisinden ve yaşadıklarıyla en çok Kuran’da bahsedilen peygamberdir. Hz. Şuayb’ın damadıdır. İsrailoğulları’na peygamber olarak vazifelendirilmiştir. İsrailoğulları onun sayesinde Mısır’ı boşaltmışlardır. Kendisine Tevrat kitap olarak nail olmuştur.

Hz. Harun Kur’an’da 20 kez anılmıştır. Hz. Musa’nın kardeşi ve yardımcısıdır. Hz. Musa Medyen’den Mısır’a döndüğü vakitlerde Hz. Harun’a Allah’ın emirlerini ulaştırmış o da bunları kabul ederek Hz. Musa’ya yardım etmiştir. En bilinen özelliği Güzel konuşması ve hitabetidir.

Hz. Davud Kur’an’da 16 kez anılmıştır. Sesinin güzelliği ile bilinen Peygamberin hatta o kadar güzel sesi vardı ki sesine dağlar ve kuşlar eşlik edermiş. Peygamberlik vazifesinden evvel Tâlût’un ordusunda asker olarak savaşmıştır. Peygamberlik göreviyle beraber İsrailoğullarına krallık yapmıştır. Asıl mesleği Demirciydi. Hz. Davud’a Zebur indirilmiştir.

Hz. Süleyman Kur’an’da 17 kez anılmıştır. Hz. Davud’un oğludur. Babasının ölümünün ardından hükümdar olmuştur. Hayvanlarla ve cinlerle iletişim kurma kabiliyetine sahiptir ve emrinde onları çalıştırdığı bilinmektedir.

Hz. Zülkifl Kur’an’da 2 kez anılmıştır. Hz. Eyyub’un oğludur. Sabrı sayesinde Allah’ın rahmetine ulaşan ve Salihlerden olduğu bildirilen bir Peygamberdir.

Hz. Yunus Kur’an’da 4 kez anılmıştır. Kur’an’ın 10. suresine onun ismi verilmiştir. Asurluların başkenti Ninova halkına peygamberlik yapmıştır. Denizde bir yunus balığınca yutulmuş ama balık kendisine birş ey yapmadan onu karaya ulaştırmıştır.

Hz. İlyas Kur’an’da 3 kez anılmıştır. İsrailoğullarının Ba’l’ a tapan bir kabilesine peygamberlik yapmıştır.

Hz. Elyesa Kur’an’da 2 kez anılmıştır. Hz. İlyas’a yardımcı olarak görevlendirilmiştir.

Hz. Zekeriyâ Kur’an’da 7 kez anılmıştır. Hz. Süleyman’ın neslinden gelmiştir. Kudüs’te Hz. Meryem’i himayesi altında korumuştur. İsrailoğulları tarafından şehit mertebesine ulaştırılmıştır.

Hz. Yahya Kur’an’da 5 kez anılmıştır. Hz. Zekeriyya’nın oğludur. Adı kimse tarafından kullanılmamış ve Allah tarafından konulan bir isimdir. Hz. İsa’nın müjdecisi ona vakıf olmuştur.

Hz İsa Kur’an’da 25 kez anılmıştır. Babasız olarak doğan Hz. İsa ALLahın bir mücizesidir. Beşikte iken konuşma Ölüleri diriltme hastaları ve körleri iyileştirme gibi mucizeleri vardır. Doğum yılı miladi takvimin başlangıcıdır. Asıl Mesleği marangozdur. Kendisine İncil nail olmuştur.

Hz. Muhammed S.A.V. Kur’an’da 4 kez anılmıştır. Kur’an’ın 47. suresine adı verilmiştir. Gelmiş geçmiş peygamberlerin sonuncusudur. Tüm insanlara Peygamber olarak görevlendirilmiştir. Kur’an-ı Kerim ise kendisine nail olmuştur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Peygamberlerin sıralanışı nasıldır?

Peygamberlerin sıralanışı nasıldır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dünyamızın katmanlarını içten dışa doğru sıralanışı nasıldır elif Soru Cevap 3 28-05-2016 09:45
Peygamberlerin sıfatları nelerdir elif Dini Bilgiler 0 22-07-2013 04:12
Okyanusların Sıralanışı Nasıldır? elif Soru Cevap 0 08-02-2013 04:39
İletken Maddelerin Sıralanışı Nasıldır? elif Kimya 0 15-12-2011 06:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats