bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-09-2015, 02:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İyi Bir Toplum Nasıl Olur?

İyi Bir Toplum Nasıl Olur? -İyi Bir Toplum Nasıl Olmalıdır? -İyi Bir Toplum Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

İdeal toplum nedir nasıl olmalıdır? Bu soru yüzyıllardır filozofların yanıt bulmaya çalıştıkları sorular arasında yer almaktadır. Bu nedenle birçok filozof teorisinde ideal toplum ve ideal yönetim biçiminin ölçütlerine yer vermiş bununla da yetinmeyip uzun uzadıya betimlemiştir kendi varsayımsal ideal toplumunu. Bunlardan biri de Yunanlı filozof Platon’dur (M.Ö. 427-347). İdealizm bir felsefe öğretisi olarak nesneleri ve olayları düşünceye öncelik vererek acıklar.Başka türlü söylersekbir yanıyla Maddecilik bir yanıyla da Gerçekçilik öğretilerinin karşıtı olaraki idealizm insanıinsanı düşüncesinden bağımsız bir nesnelerdünyasının ya da bağımsız gerçekliğin olmadığını ileri sürer.İlk büyük idealist filozof Platon’dur.Ona göre nesneler dünyası idea’larla yani düşüncelerle ve kavramlarla zihinsel olarak algılanır.Platon felsefesi bir yönüyle gerçekçi bir yönüyle idealisttir ve bunu ideal devlet anlayışına yansıtmıştır.
Platon’a göre ideal devlet ahlak adalet ve erdemin hüküm sürdüğü bir düzendir. O "Devlet" adlı eserinde insan bedeni ile devlet arasında bir paralellik kurmaya çalışır. Bu doğrultuda üç sınıfın varlığından söz eder: Yöneticiler koruyucular ve üreticiler (çiftçiler ve zanaatkarlar). Bunlardan yöneticiler insandaki aklın koruyucular (cesur savaşçılar) yüreğin üreticiler de duyguların (istek ve arzuların) devletteki karşılıklarıdır.
Platon kişisel menfaatlerin gözetilmesi egiliminin devletin iyi yönetilmesini engelleyici oldugunu görmüş ve kendi ideal devletinde bunu önleme yollarini aramiştir:
İnsanı yöneten akıl gibi toplumu da yönetecek bir akıla gereksinim vardır düşüncesinden hareket ederek yöneticilerin bu işlevlerini hakkıyla yerine getirebilmeleri için filozof olmalarını gerekli görür Platon. Bir başka deyişle ya filozoflar kral olmalı ya da mevcut kral bir filozof gibi eğitilmelidir. Felsefe ahlak güzellik iyilik ve doğruluk bilimi olduğuna göre filozofların olması gerekenin bilgisine erişerek devleti buna göre yönetmeleri en rasyonel çözümdür ona göre.
Her ne kadar filozof krallar doğruluğun iyiliğin ahlakın ve erdemin bilgisine sahip iseler de yine de bunların alacakları kararlarda kişisel çıkarlarını devlet çıkarlarına yeğleme riski henüz tam anlamıyla ortadan kalkmamıştır. Bunun için en radikal önerilerinden birini getirir Platon: İdeal devletinde filozof kralın (ve koruyucuların) aile kurmasını ve mülk edinmesini yasaklar. Ailesi olan bir yönetici ailesinin yararını toplumukine tercih etme eğiliminde olur. Bu ise devlette bulunması gereken uyum ve istikrarı bozar. Mülkiyete gelince mülkiyet kişisel çıkarlar doğuran ihtirasları körükleyen bir etkiye sahiptir; bütün bunlar toplumsal çıkarların ikinci plana itilmesine yol açabilir. Özetle Platon’un ideal devletinde filozof kralın ne bir ailesi olmalıdır ne de tek bir dikili ağacı.
Platon’un ideal devlet modeli ve filozof krallar önerisi yöneticilerin kişisel çıkarlarini toplumsal çıkarlarin önünde tutma eğiliminin geçmişte de bugün oldugu gibi özlemi duyulan toplumsal düzenin önündeki en büyük engel oldugunu gösteriyor. Bu engeli aşabilmek için varsayimsal ideal toplum modelleri üretmek mümkün; ama bunlari gerçek yaşama uyarlamak hiç de kolay görünmüyor. Anlaşılan ideal toplumsal düzen arayışlari insanlık var oldukça sürüp gidecek…
2002 da hepimiz için "iyi bir yaşam" diliyorum Roma’li şair ve düşünür Horatius’un dizeleriyle:
"Yürekli ol! Gir bu yola seve seve!
İyi yaşamayı sonraya bırakan kimse
Yolunda bir ırmakla karşılaşıp da akıp gitmesini bekleyen köylüye benzer
Oysa ırmak hiç durmadan akıp gidecektir."

alıntı


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İyi Bir Toplum Nasıl Olur?

İyi Bir Toplum Nasıl Olur? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkemizde Yargı Organları Olmasaydı Toplum Düzeni Nasıl Olurdu elif Soru Cevap 0 10-05-2013 04:44
Haritalarda uzunluk nasıl hesaplanır?-Haritada alanın hesaplanması nasıl olur? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 12:29
Fiziksel ve kimyasal değişim nasıl olur?-Hal değişimi nasıl gerçeklerşir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 04:12
Toplum - Toplum Nedir? Toplum Ne Demektir? Toplum Neye Denir? elif Soru Cevap 0 14-02-2013 07:15
Güneş Yanıkları Nasıl Olur? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 11:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats