bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-09-2015, 03:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tatlı Dil İle İlgili Güzel Sözler

Tatlı Dil İle İlgili Güzel Sözler - Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri - Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Baş dille tartılır.

Kişilerin ne kadar akıllı ne kadar düşünceli oldukları söyledikleri sözlerle ölçülür. Çünkü konuşmaların tutarlı ve yerinde olup olmaması böyle bir ölçüm için en elverişli yolların başında gelir.

Bana benden her ne olursa başım rahat bulur dilim susarsa

1. Hemen her kişi kendi geleceğini kendisi hazırlar. Kendisine gelecek zararların ya da faydaların tümü onun tutumuna bağlıdır her şeyin sorumlusu o olur.
2. Ne söylediğini bilmeyen sözlerinin onu nereye ulaştıracağını hesap etmeyen lüzumsuz ve çok konuşan kimse dili yüzünden çeşitli zararlara uğrar. Aksine diline bir çeki düzen veren susmasını bilen ve ancak gerektiği yerde konuşan kimseler bu belâlardan uzak olur.

Bıçak yarası geçer (onulur) dil yarası geçmez (onulmaz).

Bıçak ya da herhangi bir silâhın açtığı yara bir süre sonra iyileşir vücutça onulur. Ama dilden çıkan kötü ve acı sözlerin gönülde açtığı yara bıraktığı izi kolay kolay kapanmaz; her hatırlamada yeniden açılır insana üzüntü verir.

Bülbülün çektiği dil (i) belâsıdır.

Bir karganın kafese konup beslendiği pek görülmemiştir. Ama bülbül için kafesler sürekli yapılır durur. Bunun tek sebebi sesinin güzelliğidir. O oldukça güzel öter ve bunun için yakalanıp kafese konur. İnsanlar bundan ders almalıdır. Çünkü düşünüp taşınmadan sonunun nereye varacağını hesaplamadan sarf edilen sözler insanın başına dert açabilir. Dili yüzünden belâya saplanıp zarar görebilir.

Dilin kemiği yok

Dil kolayca her yana dönebilir. Bu özelliğe sahip olan dilde her türlü kelimeler de kolayca çıkar; insan doğru olmayan birbiriyle çelişkili sözleri söyleyebilir; önce söylediğini sonra inkâr edip başka şekle çevirebilir.

Dilin cismi küçük cürmü büyük

Konuşma organımız olan dil küçük hacimli bir nesnedir. Küçük olmasına küçüktür ama büyük suçlar onunla işlenir. Kimi zaman sarf ettiği kötü sözler insanın başını belâya sokup felâketini hazırlayabilir.

Tatlı ye tatlı söyle (konuş)

Kırıcı üzücü incitici konuşmalardan sakın; güzel hoşa giden bir dil kullan; yerinde ve inandırıcı konuş ki karşındaki memnun olsun; sen de sevil ve sayıl.

Dilim seni dilim dilim dileyim başıma geleni senden bileyim

İnsanların başına kimi felâketler sıkıntılar da çok kez dilleri yüzünden gelir. dilini tutmayan ne zaman ve nasıl konuşacağını bilmeyen insanların başlarına belâ geldiği ve bu yüzden pişmanlık duydukları çok görülmüştür.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır

Sert ve kırıcı olmayan yumuşak hoşa giden gönül alıcı okşayıcı etkileyici inandırıcı ve yerinde söylenmiş söz insanın hoşuna gider; bu söz en azgın kişinin bile inadını kırar onu yumuşatır ve yola getirir. İyi ve etkili konuşmanın en inatçı kişileri bile yumuşattığı anlamında kullanılır. İnsan ilişkilerinde iyi ve güzel konuşmanın büyük yeri ve önemi vardır. Kimi kişiler inandıkları bir düşünceye inatla sarılırlar. Temelde yanlış ve sakıncalı olduklarını bildikleri halde bunda direnirler. Böyle kişileri düşüncelerinden caydırmak için sert sözler buyruklar ve yasal yaptırımlar da yararlı olmayabilir. Onları ancak tatlı dille inandırıcı sözlerle yavaş yavaş yumuşatma olanağı vardır. ”

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır”

sözünde en kötü kişilerin bile inandırıcı okşayıcı sözlerle yıla getirilebileceği düşüncesi anlatılmak istenmiştir. Yılan bilindiği gibi hayvanlar arasında en soğuk en sevimsiz bir yaratıktır. Yılan huylu kişiler sertlikle değil; tatlı dille yumuşatılabilir. Olumsuz düşünce ve davranışlarında anlamsız biçimde inatla direnenleri öfke ile sertlikle değil; gönül okşayıcı tatlı sözlerle yola getirmeye çalışmak yumuşatmak en doğru yoldur.

Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır) tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır

Onur kırıcı sert kötü sözler insanı öfkelendirir; sabrını taşırır çileden çıkarır hoş olmayan davranışlara sürükler. Bunun aksine yumuşak tatlı hoş sözler de öfkeli geçimsiz saldırgan insanları yatıştırabilir; zarar vermelerinin önüne geçip onları doğru yola sokabilir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tatlı Dil İle İlgili Güzel Sözler

Tatlı Dil İle İlgili Güzel Sözler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yöneticilikle İlgili Güzel Sözler elif Soru Cevap 0 03-04-2013 09:01
Başarı İle İlgili Güzel Sözler elif Güzel Sözler 0 21-06-2011 02:30
Özlem İle İlgili Güzel Sözler elif Güzel Sözler 0 21-06-2011 02:27
30 Ağustos İle İlgili Güzel Sözler elif Güzel Sözler 0 20-06-2011 05:24
Göz İle İlgili Güzel Sözler elif Güzel Sözler 0 19-06-2011 04:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.