bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-09-2015, 04:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Neden Kur'an dili Arapça'dır?

Neden Kur'an dili Arapça'dır? - Kur'an neden arapça yazılmıştır?

a.Kur’an’ın kendisine vahiy olarak indiği peygamber(a.s.m)’in dili Arapça idi. Bir insan olarak Hz. Muhammed(a.s.m)’e Kur’an başka bir dilde inseydi elbette onu anlayamayacaktı. Tebliğ ve teybinle/açıklamakla görevli olan peygamberin(a.s.m) anlamadığı bir kitabı başkasına tebliğ ve açıklaması mümkün olabilir miydi?

“Biz her peygamberi kendi milletinin lisanı ile gönderdik ta ki onlara hakikatleri iyice açıklasın.”(İbrahim 14/4)

“Eğer biz Kur’ân’ı yabancı bir dille gönderseydik derlerdi ki: 'Neden onun âyetleri açıkça beyan edilmedi? Dil yabancı muhatap Arap! Olur mu böyle şey?' ” (Fussilet 41/44)

b. Kur’an Allah’ın diğer kitap ve suhufları gibi elbette belli bir yerde bir muhitte bir çevrede gelmek zorundaydı. Yani bütün insanlara birden hitap edecek şekilde bütün dillerde birden gökten yağar gibi yeryüzüne inmesi sünnetüllaha aykırıdır. Söz gelimi İbranice konuşanlara Tevrat o dilde geldiği gibi Kur’an’ın da ilk muhatapları olan Araplara Arap lisanıyla gelmek durumundaydı.

c. Kur’an-ı hakim diğer semavî kitaplardan farklı olarak ifade tarzıyla lafzıyla da bir mucize olmasıdır. İlk muhatapları olan Araplarca Kur’an’ın bu harika belagatı eşsiz fesahati benzersiz bedî’ sanatının anlaşılması için ilahî hikmet tarih içersinde Arapça’ya –diğer dillerden farklı- bir özellik bir genişlik kazandırmıştır. Bu bağlamda Arapları da ümmi bir millet olarak hazırlayıp tarihî iftihar tablolarını yazıya dökemedikleri için hafızalarına yazmak zorunda bırakmıştır. Tarihlerini kafalarına kazımak için veciz sözler kinaye mecaz istiare teşbih gibi bedi dil sanatlarını kullanmak mecburiyetinde kalmışlardır.

Bu sistem Araplarda şiir ve belagatı insanlık camiasında eşsiz bir zirveye taşımıştır. Bu husus Arapların Kur’an’ı beşer üstü bir kelam olduğunu anlamalarını sağlamıştır. Bu sebepledir ki yüz binlerce insan Kur’an’ın belagatına secde etmek zorunda kalmıştır. Büyük çoğunluğu Kur’an’ın bu eşsiz üslubu karşısında fazla dayanamayıp İslam dinine girmiştir. Siyasî sosyal kültürel ekonomik gibi sebeplerden ötürü İslam’ın hakikatlerine kulağını kapayanlar bile Kur’an’ın bu eşsiz ifade tarzının güzelliğini itiraf etmek zorunda kalmışlardır. Babalarının dinlerini terk etmeme adına bu mucizeye “sihir” demekle işin içinden sıyrılmaya çalışmışlardır.

Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki Kur’an’ın Arapça olarak inmesinin bir hikmeti de –aklî/manevî ve lisanî bir mucize olan Kur’an’ın harikalığını yansıtma kabiliyetinde olan- Arapça dilinin bu özel konumudur.

d. Hikmet açısından önemli bir husus da şu olabilir ki; evrensel bir vahiy olan bütün insanlara hitap eden kıyamete kadar yürürlükte olmaya devam eden Kur’an’ın kullandığı lisanın konumu büyük önem arz eder. Sözcüklerinin değişik manalara gelebilecek şekilde geniş kapsama az sözle çok manaları ifade edebilecek şekilde veciz üsluba mecaz ve hakikati mantık ve mefhumu delalet ve mazmunu sarahat ve işaratı yansıtabilecek şekilde incelikleri barındıran estetik sanata sahip olmasıyla Arapça –böyle cihanşümul bir vahiy olan- Kur’an’ın dili olmaya hak kazanmıştır.

e. Şunu da unutmamak gerekir ki Kur’an hangi dilde gelseydi aynı sualler onun için de geçerli olacaktı. Halbuki vahiy mutlaka insanların kullandığı dillerden biriyle inmek durumundadır. Bu ser-meşkle daha pek çok şey aşk edilebilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Neden Kur'an dili Arapça'dır?

Neden Kur'an dili Arapça'dır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sen dili - Ben dili ne demektir? Örnekler Я Soru Cevap 11 16-10-2016 09:13
Beden Dili Nedir?-Beden Dili Nasıl Kullanılır? elif Türkçe ve Edebiyat 1 15-10-2015 10:30
Milli Birliğin ve Milli Kültürün korunmasında Türk Dili neden önemlidir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 12-05-2013 11:42
Arapça Dili Günlük Konuşmaları Nasıldır elif Soru Cevap 0 14-04-2013 03:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats