bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-09-2015, 01:07   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Birey ve toplum arasındaki ilişki nedir

Birey ve toplum arasındaki ilişki nedir - Birey ve toplum arasındaki ilişki - Birey ve toplum arasındaki ilişki nasıldır

Bu yazımızda sizlere birey ve toplum arasındaki ilişkiden bahsetmek istiyorum.
İnsanların kişilik özelliklerine doğuştan sahip olduğu söylense de içinde bulunulan toplum kişiliğin oluşmasında temel belirleyici işlev görmektedir. Bireyin tuvalet alışkanlığından bilimsel yöntem ilkelerine kadar tüm davranış biçimi toplumsallaşma denilen süreçte kazanılmaktadır.

Kısacası insan olma ve insan gibi davranmayı öğrenme sürecine toplumsallaşma denmektedir. Toplumsallaşma bireyin yalnızca biyolojik bir varlık olmaktan çıkıp belli bir toplumla ve belli kümelerle bütünleşmesidir.

"Bu süreç aracılığıyladır ki birey bir kişilik kazanmakta ve belli bir toplumda yaşamasınıolanaklıkılan davranışlar edinmektedir. Toplumsallaşma en genişanlamında çıraklık ya da eğitim ve öğretim yoluyla olur. Bu çıraklık bireyin dünyaya geldiği andan başlar yaşamını bitirip öldüğü ana değin sürer."

Freud ve izleyicileri ise her türlü tutum değer ve inancın çok küçük yaşlarda belirlendiğini ileri sürerek toplumsallaşmayı insanın doğasından kaynaklanan güdü ve itilimlerin sınırlandırılmasından oluşan süreç olarak tanımlamışlardır.

Her iki görüşün de birleştiği nokta toplumun insanların davranışlarını değerlerini inançlarını belirlediğidir. Temel davranış yollarının öğrenilmesi; bireylerde iyi bir anne baba çocuk meslek mensubu... olma gibi belli özlemler oluşması; toplum içindeki rollerin ve yeteneklerin öğrenilmesi toplumsallaşma sürecinin amaçlarıdır.

Kişilerin siyasal değer inanç ve tutumları da toplumsallaşma sürecinde şekillenmektedir. Siyasal sistem içinde çeşitli konumlarda olan birey bu konumların gerektirdiği davranışları ve beklentileri geliştirir yükümlülükleri öğrenir. Siyasal benliğin oluşması süreci siyasal toplumsallaşma olarak adlandırılır.
Kişiyi toplum yaşamına hazırlayan bir çok etken vardır ancak bunlar içinde en önemli ve etkili olan sosyalleşme araçları: Aile arkadaşgrubu eğitim sistemi ve kitle iletişim araçlarıdır.

• Aile: İstisnaları da bulunmakla beraber genelde insanlar bir ailenin üyesi olarak dünyaya gelirler. Kişiler inanç ve değerlerini aile içinde edinmeye başlarlar. Birey siyasal olmasa da ilk otoriteyle aile çevresinde tanışmakta ailedeki otoriteye ilişkin izlenimlerini siyasal toplumsal yaşama kısmen ya da tamamen aktarabilmektedir.

Ailenin toplumsallaşma sürecine gerek doğrudan birtakım değerlerin öğretilmesi yoluyla; gerekse ana babanın (veya diğer aile fertlerinin) tutum ve davranışlarının izlenerek etkilenilmesi yoluyla dolaylı olarak katıldığınıgörüyoruz.
Çocuğun aile içinde egemen olan değerleri beklentileri ve tutumları taklit yoluyla da edindiği bilinmektedir. Bu benimseme bilinçli bir faaliyet olarak yapılabildiği gibi bilinçsiz bir faaliyet olarak da oluşabilir. Topluma egemen olan ve ailede de ortaya çıkan dinsel toplumsal ve siyasal bazıdeğerlerin çocuk tarafından aynen benimsendiği de gözlemlenmektedir. Aile kişiliğin oluşmaya başladığı dönemde bireye ulaşabilecek durumda olan hemen tek kaynaktır. Ayrıca insanın aile fertleriyle özellikle ana-babasıyla arasındaki yoğun duygusal bağ ailenin etkileme gücünü oluşturmaktadır.

Demokratik hukuka ve insan haklarına saygılı toplum ve devlet olabilmek için ailelerin bu değerleri benimsemesi gerektiği açıktır. Anne ve babanın kararlarını ortaklaşa aldıkları çocukların da söz söylemeye yetkili görüldükleri bir aile yapısıiçinden gelen bir birey daha fazla demokratik siyasal yönelimlere sa-hip olacaktır. Bu nedenle aile içinde demokrasinin yerleşmesi toplum düzeni bakımından da önem taşımaktadır.

• Arkadaş grubu: Aile bireyin değerlerini tek başına belirleyen bir kaynak değildir. Başkalarıyla ilişkiye giren birey topluma uymak için kendisinden neler beklendiğini başkalarının davranışlarını nasıl kabulleneceğini arkadaş grubu içinde de öğrenmektedir. Yakın çevre olarak da nitelendirilebilecek bu grup çocukluk okul işarkadaşlığını kapsamaktadır. Çeşitli meslek örgütleri sendikalar dernekler de bireyin toplumsallaşmasında önemli rol oynamaktadır.

• Eğitim sistemi: Eğitim kurumları bireye aile ve arkadaş çevresi içinde öğrenemeyeceği bir çok inancı davranışıve tutumu öğretir. Bireyin okula başlamasıyla birlikte ailenin rolü önemli ölçüde azalmaya başlar. Devletle toplumla ve diğer fertlerle ilişkiler eğitim sürecinde öğrenilir. İnsan haklarına saygılı demokrasiye inanmış Cumhuriyetin temel ilkelerini benimseyen bir toplum amaçlanıyorsa eğitim sisteminin buna göre düzenlenmesi gerekir. Ülkemizde karşılaştığımız sorunlar eğitime gereken önemin verilmemesinden kaynak-
lanmaktadır.

• Kitle iletişim araçları: Medya olarak da adlandırılan basın yayın televizyon sinema radyo gibi araçlar özellikle basın ve televizyon kuruluşları günümüzde (yasama yürütme ve yargıgibi) dördüncü bir kuvvet olarak nitelenecek kadar güç kazanmışlardır. Kitle iletişim araçları da bireylerin düşünce tutum ve davranışlarını etkilemekte yönlendirmektedir.

Hemen belirtmek gerekir ki birey toplum ilişkisi tek taraflı değildir. Bireyler de topluma katkıda bulunur toplum davranışlarını etkileyebilir biçimlendirebilir. Örneğin yetişkinlerin aile büyüklerinin gençlerin ve çocukların bilgilerinden yararlandığını biliyoruz. Birey arkadaş grubu içinde etkin yönlendirici rol oynayabilmektedir.

İki veya daha fazla kişinin biraraya gelmesi lideri ortaya çıkarmaktadır. Bir grup oluşur oluşmaz üyelerden bir kısmının diğerlerinden daha faal bir rol oynaması diğerlerine tercih edilerek saygı görmesi ve gruba hakim olması kaçınılmazdır. Grubun büyümesiyle liderin rolü grubun faaliyeti bakımından büyük önem kazanır.

Bireyin yaşamını grup ilişkileri içinde geçirdiği iddiasının doğruluğu kabul edildiği takdirde bir başka gerçekle karşılaşılacaktır: Birey liderlerin etkisi altında yaşamaktadır. Kimlerin lider olduğu ve nasıl yönettikleri büyük oranda bireyin ve onun grubunun kaderini tayin etmektedir.

Onun için insanın sosyal davranışını anlamak istediğiniz zaman liderliğin dinamiği ile grup değişmelerini anlamanın büyük önemi vardır.

Liderlik niteliğini taşıyan bireyler toplumu değiştirebilmektedir.

Ülkemiz bakımından Atatürk bir liderin toplumu nasıl etkilediğini gösteren açık örnektir.

Demokratik toplumun oluşmasında ailelerin rolünü belirleyiniz.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Birey ve toplum arasındaki ilişki nedir

Birey ve toplum arasındaki ilişki nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: birey ve toplum arasındaki ilişki, birey toplum arasındaki ilişki, birey ve toplum arasıda ilişki, birey ve toplum, birey toplum arasındaki ilşki, bırey ve toplum ılışkısı, birey toplum ilişkisi, birey ve toplum ilişkisi, birey ve toplum arasındaki ilişki nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Güneş ve su arasındaki ilişki nedir? Я Soru Cevap 8 03-03-2015 10:17
Ailenin birey ve toplum için önemi nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-05-2013 04:01
Sanat Eğitiminin Birey ve Toplum için Önemi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-05-2013 01:17
Hücre ve organizma arasındaki ilişki nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 06:41
Çalışmanın Birey Ve Toplum ile İlişkisi elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 09:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.