bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-10-2015, 12:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tevfik Fikretin Yaşadığı Dönem Hakkında Bilgi

Tevfik Fikretin Yaşadığı Dönem Hakkında Bilgi - Tevfik Fikretin Yaşadığı Dönem Nasıldır

Tevfik Fikretin Yaşadığı Dönem Hakkında Bilgi

Sırp ve Yunan İsyanları

Sırplar din dil ticaret hürriyetine sahip olarak yüzyıllarca Osmanlı yönetiminde yaşadılar. Ancak Gerileme Dönemi’nde durum değişti.Osmanlı – Rus ve Avusturya savaşları sırasında Sırbistan’ın savaş alanı haline gelmesi Sırbistan’a tayin edilen yeniçerilerin ve bazı yöneticilerin halka kötü davranması Avusturya ve Rusya’nın kışkırtmaları Milliyetçilik akımının Sırp halkını etkilemesi nedenlerinden dolayı Sırplar 1804’te isyan etti.İsyan Ruslar tarafından desteklendi. Osmanlı Devleti 1812’de Ruslarla yaptığı Bükreş Antlaşması ile Sırplara bazı ayrıcalıklar tanıdı. Sırplar 1829’da Ruslarla yapılan Edirne Antlaşması’yla iç işlerinde bağımsız oldular. 1878 Berlin Antlaşması’yla da tam bağımsız hale geldiler.

Yunan İsyanı (1821-1829)

Osmanlı Devleti içinde en fazla ayrıcalığa sahip toplumlardan biri olan Rumlar Atina Mora Yarımadası ile Ege adalarında yaşıyorlardı. Rumların isyan etmelerinde; milliyetçilik akımı ile Avrupa devletleri ve Rusya’nın kışkırtmaları etkili olmuştur.Rumların deniz ticareti sayesinde zenginleşmeleri Avrupalılar tarafından desteklenmeleri iyi örgütlenmeleri ve Osmanlı devlet yönetiminde görevler almaları başarıya ulaşmalarını kolaylaştırmıştır.Osmanlı Devleti 1821’de başlayan Yunan isyanını bastıramadı. Padişah II. Mahmut Mora ve Girit valiliği karşılığında Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’dan yardım istedi. Mehmet Ali Paşa kuvvetleri isyanı bastırdı. Ancak Rusya ve diğer Avrupa devletleri Rumlara bağımsızlık verilmesini istediler. İstekleri kabul edilmeyince de Navarin’deki Osmanlı ve Mısır donanmasını yaktılar (1827) Rusya Osmanlı Devleti’ne savaş açtı. Yeniçeri Ocağı’nı yeni kaldırmış olan Osmanlı Devleti savaşı kaybetti.Ruslarla Edirne Antlaşması yapıldı.

Buna göre;

• Yunanistan’a bağımsızlık verilecek Sırbistan iç işlerinde bağımsız olacak
• Osmanlı Devleti bazı topraklarını Rusya’ya verecekti.

Mısır ve Boğazlar Sorunu (1831-1841)

Yunan Devleti kurulunca Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’ya vaad edilen Mora valiliği verilemedi. Mehmet Ali Paşa Mora yerine Suriye valiliğini istedi. İsteği kabul edilmeyince de isyan etti. Mısır kuvvetleri üzerlerine gönderilen kuvvetleri yenerek Konya’ya kadar ilerlediler. II. Mahmut Avrupa devletlerinden yardım istedi. Bu isteğe yalnızca Rusya olumlu cevap verdi. Rusların İstanbul’a gelmesinden korkan İngiltere ve Fransa’nın araya girmesiyle Kütahya
Antlaşması imzalandı (1833).

Buna göre;

• Mehmet Ali Paşaya Mısır valiliğine ek olarak Girit ve Suriye valiliği oğlu İbrahim Paşa’ya da Cidde valiliğine ek olarak Adana valiliği verilecekti.
• Kütahya Antlaşması iki tarafı da memnun etmedi. II. Mahmut yeni bir savaş durumunda İngiltere ve Fransa’ya güvenemediğinden Rusya ile Hünkar İskelesi Antlaşması’nı yaptı

Buna göre;

• Osmanlı Devleti bir savaşa girecek olursa Rusya asker göndererek yardım edecekti.
• Rusya bir savaşa girecek olursa Osmanlı Devleti Rusya’nın isteğine göre Boğazları kapatacaktı.
• Antlaşma sekiz yıl yürürlükte kalacaktı. II. Mahmut 1839’da Mehmet Ali Paşa üzerine bir ordu gönderdi. Ancak gönderilen ordu Nizip Savaşı’nda yenildi.Hünkar İskelesi Antlaşması gereği Rus donanması İstanbul’a geldi. İngiltere ve diğer Avrupa devletleri araya girdi.Bunun üzerine Londra Antlaşması ile Mısır sorunu çözüldü (1840).

Buna göre;

• Mısır’ın yönetimi Mehmet Ali Paşa ve oğullarına bırakıldı.
• Mısır’ın dış işlerinde Osmanlı Devleti’ne bağlı kalması ve yıllık vergi ödemesi kabul edildi.
• 1841’de Hünkar İskelesi Antlaşması’nın süresi bitti. İngiltere ve Fransa’nın girişimleri ile Londra’da bir konferans toplandı ve Londra Boğazlar Sözleşmesi imzalandı.

Buna göre;

• Boğazların yönetimi Osmanlı Devleti’nde kalacak
• Barış zamanında Boğazlar savaş gemilerine kapalı ticaret gemilerine açık olacaktı.

Kırım Savaşı (1853-1856)

Osmanlı Devleti Mısır sorununu çözdükten sonra Tanzimat Fermanı ile bir dizi yenilik hareketlerine girişti. Osmanlı Devleti’nin güçlenmesini istemeyen Rusya İngiltere’ye Osmanlı topraklarını paylaşmayı teklif etti. İngiltere siyasi ve ticari çıkarlarından dolayı bu teklifi reddetti.Bunun üzerine Rusya Osmanlı Devleti’ni tek başına parçalamaya karar vererek kabul edilemez isteklerde bulundu. Bu istekler;

• Kudüs’te Katoliklere verilen hakların Ortodokslara da verilmesi (Kutsal yerler sorunu)
• Osmanlı sınırları içinde yaşayan bütün Ortodoksların Rusya’nın himayesine verilmesi
• Boğazlarla ilgili olarak Hünkar İskelesi Antlaşması’na benzer yeni bir antlaşma yapılmasıydı.İngiltere ve Fransa ile anlaşan Osmanlı Devleti Rus isteklerini reddetti.Bunun üzerine Rusya Kafkasya ve balkanlardan saldırıya geçti (1853).Osmanlı ordusu hem Balkanlarda hem de Kafkasya’da Rus ordusunu yendi.Ruslar Sinop limanında demirli bulunan bir Osmanlı donanmasını yaktı (1853)İngiltere ve Fransa ile İtalya’daki Piyemonte Hükümeti Osmanlı Devleti’ne destek amacıyla asker gönderdi. Müttefik kuvvetler Kırım’a çıkarma yaptılar. Zor durumda kalan Rusya barış istedi.Paris Antlaşması imzalandı.

Buna göre;

• Osmanlı Devleti Avrupa devleti sayılacak Avrupa devletler hukukundan yararlanacak toprak bütünlüğü Avrupa devletlerinin garantisi altında olacak
• Karadeniz’de hiçbir devlet tersane ve donanma bulundurmayacak.Boğazlar 1841 Londra Boğazlar Sözleşmesi’ne göre yönetilecekti.Osmanlılar galip devlet olmasına rağmen antlaşmanın Karadeniz’le ilgili Maddesinden dolayı yenik devlet durumuna düşmüştür.Rusya elde ettiği kazançlarının çoğunu kaybetmiştir.Antlaşmanın sonuna Islahat Fermanı da eklenmiştir.

Sosyal ve Kültürel Gelişmeler

★ 19. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde her alanda olduğu gibi kültür sanat ve mimaride de bazı değişimler yaşanmıştır. Artık bu dönemde geleneksel anlayış bırakılmış ve Avrupa örnek alınmıştır.

Resim:

★ Avrupa’da etkili olan resim sanatı Osmanlı Devleti’ni de etkilemiş ve 2. Mahmut portresini yaptırarak devlet dairelerine astırmıştır. Yine 2. Mahmut Dönemi’nde ders proğramlarına resim dersleri kondu.
★ Osman Hamdi Bey Şeker Ahmet Paşa bu dönemde yetişen ünlü ressamlarımızdır

Sanat :

★ Hat sanatı (güzel yazı yazma) dışında diğer sanat dallarında da değişim yaşanmıştır. Süsleme sanatında (tezhip) Avrupa etkisi görülmüştür.
(Barok ve Rokoko) Seramik sanatında ise İznik saltanatını Kütahya’ya kaptırmıştır.
★ Bu dönemde Türk müzeciliği de gelişme göstermiş ve Osman Hamdi Bey Müzeyihümayun’un başına getirilmiştir. İstanbul’da Arkeoloji Müzesi (Asarıatika) kuruldu.
★ 19. yüzyılda Osmanlı mimarisi de çok büyük bir değişim yaşamıştır. Osmanlı ve Batı tarzı birlikte kullanılmıştır. (Beylerbeyi Çırağın Sarayı gibi)
★ Batı tarzında (ampir üslubu) Ortaköy Dolmabahçe ve Nusretiye camileri inşa edildi.
★ Son zamanlarda Osmanlı halkında batıya karşı bir tepki oluşunca bu sanat alanına da yansımış ve batı tarzı eserlerin yerini milli tarz eserler almıştır. (örneğin Haydarpaşa İskelesi)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tevfik Fikretin Yaşadığı Dönem Hakkında Bilgi

Tevfik Fikretin Yaşadığı Dönem Hakkında Bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Klasik Dönem Osmanlı Minyatürü Zihniyeti Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 1 06-01-2014 04:17
Yazının icadından önceki dönem hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-07-2013 07:21
Tevfik Gelenbe Biyografi-Tevfik Gelenbe Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 09-07-2008 05:02
Tevfik Fikret Biyografi-Tevfik Fikret Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 10:51
Neyzen Tevfik Biyografi-Neyzen Tevfik Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats