bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-10-2015, 05:13   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gaza ve cihat politikası nedir

Gaza ve cihat politikası nedir - Gaza ve Cihad anlayışı - Gaza ve Cihad anlayışı hakkında bilgi


Cihad Allah yolundaki her türlü faaliyet ve hareketin adıdır. Hakkı üstün ve hakim kılmak için gayret sarf etmektir. Başka bir ifadeyle cihad İslam'ın aksiyon yönüdür onun hamle gücüdür.

"Cihad" kelimesi Batı dillerinde genelde "kutsal savaş" (holy war) şeklinde tercüme edilmiştir.(1) Bu şekilde bir tercüme İslamiyeti silah zoruyla yayılan bir din olarak gösterme gayretinden kaynaklanmaktadır.

Halbuki "cihad" kelimesinin karşılığı "savaş" değildir. Allah yolunda savaşmak da bir tür cihad olmakla beraber; cihad kelimesi Allah'ın dinini her tarafa ulaştırmak için yapılan her türlü faaliyet ve hareketi içine alır.

Müslümanlar bu yüce gaye için cihad ederken gayr-i müslimler ve özellikle sömürgeci ülkeler "Kutsal olmayan savaşlar" yapmış Asya Afrika Avrupa ve Amerika'yı kana bulamıştır. (2) Tarih bunun örnekleriyle doludur. "Coğrafî keşif" adı altında Asya Afrika ve Amerika'daki hammadde kaynaklarının keşfedilmesi ve bu verimli ülkelere seferler düzenleyip o ülke insanlarını köleleştirmeleri bazılarının savaş felsefesini ortaya koymaktadır.

Bunlar kendi ayıbını örtbas etmek için yoğun bir propaganda faaliyeti içindedir. Onların bu propagandalarının etkisiyle olsa gerek ki "cihad" denildiğinde bazılarının ilk hatırına gelen İslam'ı reddeden her kafiri boğazlamaya hazır elinde kılıç bir "barbar Türk" veya elinde kaleşnikofu olan bir "Arap teröristi !"dir.(3)

"Cihad" konusunu bahane edip İslam'a hücum eden Batılı yazarlar "hem suçlu hem güçlü" deyiminde ifadesini bulan bir haldedirler. Şu olay onların durumunu net bir şekilde ortaya koyar:

Afrika'yı istila eden İngiliz askerlerinden biri arkadaşına der: "Bunlar vahşi insanlar! Birisini öldürdüğümde beni ısırdı !"(4)

Kaynaklar
1-Ebu'l Ala Mevdudî Jihad in Islam Islamic Publications LTD Lahor s.1; Rudolph Peters İslam ve Sömürgecilik Ter. Süleyman Gündüz Nehir Yay. İst.1989 s.29; M.J. Kister "Land Property and Jihad" Journal of the Economic and Social History of the Orient Leiden 1991 XXXIV 276; W. Montgomery Watt Islamic Political Thought Edinburgh s. 14; Ahmet Özel İslam Hukukunda Milletlerarası Münasebetler ve Ülke Kavramı Marifet Yay. İst. s. 64
2- Mevdudî Jihad in Allah's Cause The Journal XIV/4 December Mekke 1986 s.14
3- Peters s.30
4- Muhammed Gazali Fıkhu's-Sîre Daru'l-Kalem Dımeşk 1989 s.214

Şadi Eren

Gaza

Kâfirler üzerine yapılan askerî sefer.

Gaza kelimesi lügat itibariyle Arapça'da "gazv" kökünden türetilmiştir. Gazv lügatta düşmanla savaşmak üzere sefere çıkmak anlamına gelir. İslâm literatüründe bu kelime özellikle kâfirlere karşı savaşmak üzere girişilen faaliyet için bir ıstılah olarak kullanılmıştır.

Bir İslâm tarihi tabiri olarak "gazve" kelimesi ise biraz daha özel bir anlam ifade eder. İslâm tarihinde genellikle kabul edildiğine göre bizzat Peygamber efendimizin kendisinin katılarak ashabına komutanlık ettiği seferlere gazve adı verilmiştir. Bu birliğin sayısı az da olsa çok da olsa hareketin gayesi bir çarpışmayı gerçekleştirmek de olsa başka bir gaye ile de birlik çıksa ve neticede savaş yapılsa da yapılmasa da durum farketmez. Peygamber efendimizin bizzat katıldığı seferler böylece gazve diye adlandırılmıştır. Buna karşılık çıkış gayesi ve sayısı ne olursa olsun Hz. Peygamber'in kendisinin bulunmadığı ve ashabdan bir zatın komutasında çıkardığı birliklere ise seriyye denilir (Tehânevî Keşşâfü Istılâhâti'l-Fünûn Kelküta 1862 II 1099). Ancak bazı ilk dönem İslâm tarihçileri muhtemelen kelimenin kazandığı bu ıstılah manasını gözetmeksizin ve sırf lügat itibariyle ifade ettiği "kâfirler üzerine yapılan sefer" manasına itibar ederek Peygamber efendimizin katılmadığı bazı seferlere de gazve adını vermişlerdir. Meselâ İbn Hişâm Mûte Harbi'nden "Mûte Gazvesi" şeklinde bahseder (Bkz. İbn Hişâm es-Sîretü'n-Nebeviyye Kahire 1955 III-lV 373). Ancak bu isimlendirme belirttiğimiz gibi kelimenin ıstılah manâsına göre değil lügat anlamına göre verilmiş olsa gerektir.

Kelimenin taşıdığı bu lügat manası bakımından Peygamber Efendimizden sonraki dönemlerde müslümanların kâfirlere karşı yaptıkları savaşlara da "gazve" savaşma işine ise "gaza" denilmiştir. Meselâ bir Osmanlı tarihçisi olan Murâdî'nin "Gazavât-ı Hayreddin Paşa" adlı eseri büyük denizci Barbaros'un gazalarını yani savaş ve seferlerini ele almaktadır.

Ahmet ÖNKAL

alıntıdır


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gaza ve cihat politikası nedir

Gaza ve cihat politikası nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cihat politikası, cihat politikası nedir, gaza ve cıhad nedır, osmanlıda gaza ve cihat politikası nedir, gaza ve cihat anlayışı nedir, gaza ve cihat politikası nedir kısaca, gaza ve cihad politikası, cihat politikasi, tarih dersinde cihat politikası nedir, cihad politikası, gaza politikası nedir, cihat anlayisi nedir, gaza ve cihat politikası, gaza ve cihat anlayışı, gaza ve cihad politikasi nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiye’nin Enerji Politikası Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 09-12-2010 02:06
Hasan Cihat Örter biyografi-Hasan Cihat Örter Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 05:31
Cihat Aşkın Biyografi-Cihat Aşkın Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 08:29
Cihat Baban Biyografi-Cihat Baban Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 07:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats