bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-10-2015, 04:07   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dil hangi amaçlarla kullanılır?

Dil hangi amaçlarla kullanılır? - İnsanlar dili hangi amaçla kullanılır

İnsan; fizyolojiksosyolojikpsikolojik bir bütündür. Maddi manevi yönünün yanında birde sosyal çevresi vardır.Kişi sosyal çevrede sağlıklı bir yaşam sürmek için sağlıklı bir iletişim kurmak zorundadır. İnsanlar kendi aralarında iletişim kurmada oldukça yeteneklidir. İletişim ve anlaşmayı sağlayan çeşitli yöntemler ve araçlar vardır. İnsanlar birbirleriyle renk mekanik sesler çeşitli beden hareketleri vb. yoluyla iletişim kurabilir. Örneğin; trafikte araç sürücüsü ya da yaya kırmızı ışıkta durması gerektiğini bilir.Bunlar içinde en kolay en yaygın en hızlı en sağlam ve en ekonomik olan dil aracılığıyla yapılan iletişim-anlaşma biçimidir ki diğerleriyle anlaşma hem sınırlıdır hem de zorluklarla karşılaşılabilir.

İletişim eylemi basit bir eylem değildir. İletişimde kullanılan göstergeleri Rus dilbilimcilerden Roman Cekıpsın ( Jakopsen) altı unsur olarak sıralamaktadır.Gönderici (Söz söyleyen ) ileti kanalalıcıdönüt ve bağlam olarak isimlendirmektedir.Bildirimin alıcı tarafından algılanıp anlaşılabilmesi için her iki tarafın da ortak olarak bildiği bir şifreleme yani kod sistemine sahip olması gereklidir.

Dil nedir? Sorusuna verilen yanıtlar çeşitlidir.Dilçok değişik görünümler sunan ve bu görünümler arasında evrensel ve özgül nitelikler bulunan bir bütündür. Dil insanların meramlarını anlatmak için kullandıklarıçok sesli işaretler sistemidir.(Banguoğlu).

Dil insanlar arasında karşılıklı haberleşme aracı olarak kullanılan duygu düşünce ve isteklerin ses şekil ve anlam bakımından her toplumun kendi değer yargılarına göre şekillenmiş ortak kuralların yardımı ile başkalarına aktarılmasını sağlayan seslerden örülü çok yönlü ve gelişmiş sistemdir.(Z.Korkmaz).

Dil insanlar arasında anlaşmayı sağlayan doğal bir araç kendine özgü yasaları olan bu yasalar çerçevesinde gelişen canlı bir varlık temeli bilinmeyen zamanlarda atılmış bir gizli anlaşamalar sistemi seslerden örülmüş toplumsal bir kurum.(M.Ergin).

Dil milleti teşkil eden unsurların başında gelir. Çünkü dil fertlerin üstündedir ve bütün bir milleti ilgilendirir bütün milleti temsil eder. O milletin zevkine ve düşünce anlayışına ayna tutar. Bir milleti ayakta tutan fertleri birbirine bağlayan sarsılmaz bir birlik yaratan ve millî şuuru besleyen bir unsur olarak dili gösterebiliriz.

Dil; bir milletin olabilmesi için varolması gereken birinci şarttır.Milletin istiklâlin hürriyetin temeli olan millî şuurun en kuvvetli kaynağı dildir. Bu nedenle dilin önemi çok büyüktür. Dil her şeyden önce bir anlaşma vasıtasıdır. Gelişigüzel yapma iğreti bir vasıta değildir. Dil canlı bir vasıtadır. İnsanlara fertlere hizmet eder fakat onların keyiflerine tâbi değildir. Dili olduğu gibi kabul etmek gerekir. İnsanlar ona istedikleri gibi bir biçim bir şekil veremezler. Dilin bütün hayatı kendiliğinden oluşur. Onun doğuşu ve ortaya çıkışı da tabiî bir şekilde vuku bulmuştur yaşayışı da tabiî bir şekilde cereyan edecektir. Dil kaideleri; dilin kuruluşunu dilin yapısının biçimini gösterirler. Bu kaideler bir milletin dil zevkinin dil anlayışının kendisine mahsus bir tutumunun kendi dil dünyasının kendi dil düşüncesinin yarattığı kendi dil mantığının ortaya koyduğu formüllerdir. Dil kaideleri; dilin yapısına hâkim olan dilin bünyesinden ve eğilimlerinden doğmuş bulunan bir takım prensiplerdir. Örneğin: -an ekini olmak fiiline getirdiğimizde 'olan' kelimesini elde ederiz. Fakat aynı ek gelmek fiiline eklenirse -en şekline dönüşür ve 'gelen' olur. İşte bu iki şekli otomatik olarak ayıran ve gerçekleştiren şey mevcut bir dil kaidesidir.

Dil diğer insanlarla bütün ilişkilerimizde bize aracılık eden sosyal bağlarımızı düzenleyen bir vasıta olarak hayatımızın her safhasında mevcuttur. Kısaca dilin kullanım alanlarından bahsedecek olursak ; konuşma dili ilim diliedebi dil olarak sınıflandırabiliriz.konuşma dili;günlük ihtiyaçlarımıza yönelik sokaktaevde işte kullandığımız dildir. İlim dili ise mesleki yaşantımızda kullandığımız terminolojinin yanı sıra ilim dünyasında kullanılan terminojilerdir ki örneklendirecek olursak edebiyatta; aruz redif; matematikte üçgendaire v.b. Edebi dil de söz sanatlarıyla yazılmış eserler olarak nitelendirebilir. Kısaca dil en etkili iletişim vasıtasıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dil hangi amaçlarla kullanılır?

Dil hangi amaçlarla kullanılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bayraklar hangi amaçlarla kullanılmaktadır? elif Soru Cevap 0 19-09-2015 02:45
Bayrak Hangi Amaçlarla Kullanılır? elif Soru Cevap 2 17-01-2014 07:57
Termos Hangi Amaçlarla Kullanılır elif Soru Cevap 0 10-05-2013 10:59
Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır elif Soru Cevap 0 13-02-2013 02:22
Kontakt Lensler Hangi Amaçlarla Kullanılır? elif Göz Hastalıkları 0 23-04-2011 05:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats