bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-10-2015, 07:30   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Amasya Kalesi Özellikleri

Amasya Kalesi Hakkında Bilgi -Amasya Kalesi Hakkında Kısa Bilgi -Amasya Kalesi - Amasya Kalesi Hakkında Yazı

Bu yazımızda sizlere Amasya Kalesi hakkında bilgi vericem.

Amasya Kalesi Özellikleri

Amasya şehrinin yanındadır. Şehrin yanından geçen Yeşilırmak’a dimdik bir şekilde inen kayalık yüksek bir tepe vardır. Buranın heybetli manzarası uzaktan bile göze çarpar. Tarih kitaplarına göre çevrede ilk insanların yerleşmesinden beri bu tepede bir kale vardı. Kalenin üzerinde oturduğu tepe çok dik ve kayalık olduğu için dışarıdan saldırmalarla zaptedilmesi imkansız denecek kadar zordu. Gelip geçen milletler buradaki kaleyi sık sık tamir etmişlerdir.

İlk zamanlar tepenin doğusundan ve güneyınce aşağıya doğru inen surlar nehir boyunca uzanıp şehri kuşatan surlarla birleşirdi. Pontoslulardan Selçuklulara ve Osmanlılara kadar buraya hakim olmuş sayısız milletler kaleye kendilerinden bir şeyler katmışlardır. Evliya Çelebi 1640 yılında gezip gördüğü Amasya Kalesi için «Çevresi 9060 adımdır. Beş köşeli olup surlar üzerinde kırk bir tane kule vardır» demektedir.

İlk ve Orta Çağlarda sonu gelmez saldırmalara karşıkoyabilmek için yapılan bütün öteki Anadolu kaleleri gibi Amasya Kalesi’nin de içinde saraylar cepanelikler ambarlar su sarnıçları nehre kadar inen gizli yollar vardır. Kaleye çıkış da zordur iniş de. Bundan dolayı içinde yeterince asker bulundurulurdu. Kale kuşatıldığı zamanlarda bile zaptedilememiştir.

Amasya Kalesi Özellikleri

Amasya Kalesi bu kadar üstün savunma değerine rağmen VIII. yüzyıldan sonra yavaş yavaş önemini kaybetmiş yer yer eskiyip yıkılmaya yüz tutmuştur. Çevrede patlak veren isyanlar karışıklıklar sırasında Amasya’ nın zenginleri altınlarını ve kıymetli eşyalarını kalede saklarlardı kendileri de aileleriyle mağaralara çekilirlerdi.

Ankara Meydan Muharebesinde babası Yıldırım Bayezit Timurlenk’e yenilip esir düşünce Mehmet Çelebi Sadrazam Bayezit Paşa ile birlikte kaçarak Amasya Kalesine sığınmıştı. Timur ordularıyla Anadolu’dan çekilince Mehmet Çelebi kaleden inmiş kardeşleri İsa ve Süleyman’ın üzerine buradan yürümüştü.

Kale Yukarı Kale Aşağı Kale diye ikiye ayrılır. Aşağı Kale tepenin eteklerinden başlayıp şehri çevirir. Surları taştan ve alçak duvarlıdır. Yalınkat olduğu için fazla dayanıklı değildir. Şehre açılan dört kapısına şu adlar verilir: Doğuda Sekiz Kapısı batıda Meydan Kapısı kuzeyde Karanlık Kapı ve Midenos Kapısı.

VIII. yüzyıldan sonra önemini kaybetmeye başlayan Amasya Kalesi XVII. yüzyıla kadar az çok ayakta kalabilmiştir. Ondan sonra iyiden iyiye yıkılmaya yer yer çökmeye yüz tutmuş savunma gücü azalmıştır. Bugün ise şato tarzındaki bir binanın döküntüleriyle nehre kadar inip uzanan surların yıkıntılarından başka bir şey kalmamıştır. En tepede Roma devrinden kaldığı anlaşılan bir burç vardır.

Amasyalı olan Eski Yunan tarih ve coğrafya bilgini Strabon’a göre kale duvarları Kral Sarayı ile gelmiş geçmiş krallara ait mezarları içine almaktaydı. Bu sarayın duvarları ve geniş taraçası hala görülmektedir. Amasya Kalesinin belli başlı özelliği de sözü edilen bu kral mezarlarıdır. Mezarlar daha dün yapılmış gibi sapsağlam durmaktadır. Kayalara oyulmuşlardır. Kral Sarayı taraçasının arka tarafında bulunmaktadır. Üç tanesi kalenin üzerine oturduğu tepenin kuzey yönünde iki tanesi de güneydedir.

Dağa çıkılırken kayalara oyulmuş ve boyu 6-8 metre olan bir geçitten geçilir. Bu geçit çok karanlık ve korku vericidir. Geçitten çıkınca bir kayanın oyulmasıyla meydana getirilen bir düzlüğe varılır. İlk kral mezarı buradadır. Bu mezarın derinliği 6 metre yüksekliği 5 metredir. Mezarın üstü kemerlidir. Ayrıca lahit konmak için de gene kaya oyularak özel bir yer yapılmıştır. Mezar kapısının önündeki kayanın üzerinde delikler ve oyuklar göze çarpmaktadır. İlk zamanlarda içerisine girip çıkılmasını önlemek için mezar kapısına parmaklıklar konduğu anlaşılmaktadır. Tepeye çıktıkça diğer mezarlar görülür. Aşağı yukarı bu mezarların hepsi birbirine benzemektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Amasya Kalesi Özellikleri

Amasya Kalesi Özellikleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ankara Kalesi Hakkında Bilgi Bkmlyz Adım adım Türkiye 7 19-10-2014 08:16
Ankara kalesi Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 22-11-2012 01:31
Anavarza (Anazarba) Kalesi Hakkında Bilgi ve Resimler gizem Akdeniz Bölgesi 0 11-02-2012 06:35
Amasya Tatlısı Tarifi-Amasya Tatlısı Yapılışı gizem Tatlılar 0 22-06-2009 04:55
Amasya Çorbası Tarifi-Amasya Çorbası Yapılışı elif Çorbalar 0 22-06-2009 12:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats