bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-10-2015, 06:20   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart sanatçı ve zanaatkar arasınıdaki ortak ve farklı yönleri

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


 

Alt 23-12-2015, 01:35   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sanatçı ve zanaatçının ortak ve farklılıkları
Öncelikle tanımlarından başlamakta fayda var:

Sanatçı
yaratı eyleminin sonucunda ortaya çıkan eserden belli maddi kaygılar güdemez çünkü yaptığı o noktada sanat olmaktan çıkar zanaat alanına girer.

Zanaatçı
ise belli bir ücret karşılığında ürün meydana getirir. işin en başından itibaren zanaatçı maddiyatla başlamıştır işine ve burada sanatçıdan ayrılır.
Şimdi maddi bir kaygı gütmeden herhangi bir yaratı eyleminin sonucunda ortaya konan eser sanat eseri onu ortaya koyan da sanatçıdır. Tabi bunların belli başlı kuralları ve eğitim süreci vardır. Sanatçının sanatçılık derecesini bireyler verebildiği gibi kitlelerde verebilir. Fakat özünde sanatçının sanatkarlığına ve sanat eserinin niteliğine bağlanamaz. Kişiler kendi zevklerine hitap edilene sempati duyabilir. Ama sanatçılar arasında sınıflandırılma olamaz.

Örnek ve Tanımlar:

Zanaat: (marangozluk ayakkabıcılık terzilik.. gibi) maddi ihtiyaçları karşılayan işlerin tümü.
Sanatçı: Sanat kollarının birinde başaralı kimse.

Sanat için şu örnekleri verebiliriz: Biraz Allah vergisibiraz çalışmayla güzelresimler yapan birisi yaptığı resimleri para kazanmak amacıyla yapmıyorsa;resimleri satacaksa bile üzülerekbelki ağlayarak satıyorsa yine sanatçıdır bu ruhtaki insanlar.Gerçek sanatçılardan ”Eserlerim benim çocuğum gibidir.”sözünü çok duymuşsunuzdur.
Sanatçılık ruhu herkeste yoktur.Sanatçı olunmazsanatçı doğulur kısacası.
Yukarıdaki tanıma göre sanatçı herkesin ortaya koyamadığı bir şeyi kendisine has bir anlatımla otaya koyandır.Toplumunun bağrından çıkmıştır onun aynasıdıronun dilikulağıdır.
Toplumunda olmayan davranışları sergileyerek farklı olunacağını zanneden insanlar farklı olmayıorijinal olmak olarak değerlendiremeyen insanlardır.Hep başkalarının şarkıların söylemekle kalmayıp bir de şarkısını söylediği sanatçıyı taklit edenler sanaçtı değil taklitçidirler.

Zanaatçı için de şu örnek iyi gider sanırım:
Güzel duvar ören bir usta bu iş için iyi ustalardan duvarcılık hakkında bilgi almıştır.Uygulama yaparak kendisini yetiştirmiştir yani.Yaptığı iş karşılığında mutlaka para alacaktırçünkü bu onun geçim kaynağıdır..Duvar örmek onun içine doğmamıştırilham perisi gelip ona güzel duvarı öğretmemiştir yani. Usta- çırak ilişkisiyle ve taklit yoluyla güzel duvar örebiliyordur. Taklit ettiği usta iyi duvar örüyorsa o da iyi duvar örüyor;öremiyorsa o da iyi duvar öremiyordur.
Sanatçı içine doğan ilhamlasanatçı kişiliğiyleşarkı söylerresim yaparşiir yazar.Yaptığı iş taklit değilkendisinindir.Eserinde üslubuimzası vardır.Zanaatçı işini geçim kaynağı olarak yaparyaptığı sevmese bile yapar. Sanat-zanaat benzerliğindeki küçük fark aslında çok da küçük değildir yani.

Zanaatkarlık sadece el becerisi gerektiren bir iştir.belli şablonlar vardır zanaatkarlar içinve bu kalıba göre eserlerini yaratmış olurlar. Belli bir kalıp kullanmak zorundalardırçünkü zanaatkarların amacı seri üretime geçip ürünlerini pazarlamaktır. Bir marangozun yaptığı masa çoğu zaman yaratıcılık veya özgünlük ürünü değildir. Bir el becerisinin ürünüdür ve “ticaret” amacıyla yapılmıştır.
Sanatçı iseeserlerini pazarlama amacı gütmez. Bir zanaatkarın eseri para kazanmak için yapılan bir “araçtır”. Ama bir sanatçı içinyaptığı şey başlı başına bir amaçtır.güdülerini rahatlatırözgünlüğünü ortaya koyar. Eseriyle kendini ifade eder.pazarlamak için yapmazve de bir sanatkar kabul edilebilmesi için de orjinal olması şarttır.
Bir de şu var: ortalıkta çok fazla manzara resmi yapan varbi ton ağaç çiçekdağ tepe çizip duruyo adamlar.bu insanlar da bence bir zanaatkardıronları diğer insanlardan ayıran sadece güzel resim yapabilme becerisidir. Birbirinin aynısı olanbir başkasınınkinden farkı olmayan eserler yaratıysa eğeristediği kadar iç açıcızihin geliştiriciruh aydınlatıcı görevi görsünzanatkardır. Çünkü sanatçı”ben bu fili zürafayı beğenmiyorum kardeşimben olsam başka türlü yapardım.” diyebilecek kadar marjinaldir.

elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

« Mayoz | Fen »
Seçenekler
Stil


sanatçı ve zanaatkar arasınıdaki ortak ve farklı yönleri

sanatçı ve zanaatkar arasınıdaki ortak ve farklı yönleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kurultay Ve Divanın Benzer Yönleri Ve Farklı Yönleri Nelerdir ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 24-04-2016 11:49
İlk çağ uygarlıklarının ortak yönleri nelerdir elif Soru Cevap 0 04-05-2013 03:22
Sanat ve zanaatın ortak yönleri nelerdir?- Sanat ve zanaatın farklı yönleri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 02:39
Sanatçı Ve Zanaatkar Arasındaki Fark Nedir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 06:55
Sanat ve zanaatın ortak ve farklı yönleri Я Soru Cevap 0 24-11-2012 02:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats