bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-11-2015, 08:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart I.Murat Dönemi Siyasi Olaylar

I.Murat Dönemi Siyasi Olaylar - I.Murat Dönemi Siyasi Olaylar Nelerdir - I.Murat Dönemi Siyasi Olaylar Kısaca

Orhan Bey’in ölümünden sonra tahta geçen I. Murat döneminde Anadolu’da ve Balkanlarda farklı özellikler taşıyan politikalar izlenmiştir.


Anadolu’daki Çalışmalar

Anadolu beylikleri ile genel olarak barış esasına dayalı bir politika izlendi. Bölgede sınırlar genişletilirken genellikle dostluk ilişkilerine önem verildi.

Daha önce Osmanlı toprağı olan fakat Karamanoğulları’nın desteği sonucunda Ahilerin eline geçmiş olan Ankara 1362’de tekrar geri alındı.

1381 yılında I. Murat’ın oğlu Yıldırım Beyazıt Germiyan Beyi’nin kızıyla evlenince çeyiz olarak Kütahya Simav Emet çevresi Osmanlı Devleti’ne verildi.

Aynı yıl Hamitoğulları’ndan Isparta Yalvaç Akşehir Beyşehir Seydişehir ve Karaağaç satın alınarak Karamanoğulları ile olan sınır daha da genişletildi.

Candaroğulları’ndaki iç karışıklıklara karışıldı ve Osmanlı yanlısı olan II. Süleyman beyliğin yönetimine getirildi. Karamanoğulları ile akrabalık kurularak bu beylikle İlişkilere önem verildi. Fakat Karamanoğullarının tehditlerinin artırması ve tutarsız davranışları üzerine 1387’de ilk Karaman seferi düzenlendi. Karaman ordusu yenilgiye uğratıldı fakat büyük bir toprak alınmadan geri dönüldü.

Osmanlıların Anadolu’daki bu faaliyetleri Anadolu’daki Türk beylikleri arasındaki siyasal üstünlüğün Osmanlılara geçmesini sağlamıştır.

Balkanlardaki Faaliyetler

Sazlıdere Savaşı (1363) ve Edirne’nin Fethi


I. Murat döneminde Anadolu’da sınırların genişletilmesinde genellikle savaş yöntemi izlenmemekteydi. Fakat aynı dönemde Balkanlarda yoğun bir mücadele yaşanmaktaydı.

Orhan Bey döneminde alınmış olan bölgelere ek olarak Dedeağaç ve Dimetoka alınıp Edirne’nin fethi için hazırlık yapılmaya başlandı. Bunun üzerine Bulgar Krallığı ve Bizans imparatorlığu’nun hazırladığı bir ordu ile yapılan Sazlıdere Savaşı’nı Osmanlı ordusu kazandı.

Sazlıdere Savaşı sonrasında Edirne fethedildi. Ardından Filibe ve Gümülclne’nin alınması ile de Bizans’ın Sırp ve Bulgar devletleriyle kara bağlantısı kesilmiş oldu. Böylece Bizans’ın Balkanlar’dan yardım alması büyük oranda engellendi. Balkanlardan karayolu ile Bizans’a gelen ticaret tamamen denetim altına alındı.

Bu durum Bizans’ın yiyecek ihtiyacının karşılanmasını da tehlikeye sokmuştu. Bizans imparatoru Osmanlılarla bir antlaşma imzalayarak Osmanlıların yaptığı fetihleri kabul etme karşılığında Bizans’ın yiyecek İhtiyacının karşılanmasını sağladı.

Sırp Sındığı Savaşı Osmanlıların Haçlı ordusuyla yaptığı ilk savaştır.

Sırp Sındığı Savaşı (1364)

I. Murat döneminde fetihlerin öncelikle Rumeli’de yoğunlaşması sonucunda Osmanlı sınırları bu bölgede çok hızlı bir şekilde genişlemişti. Bu durumdan rahatsız olan Balkan ulusları Edirne ve Filibe’yi geri almak amacıyla Macar Kralı’nın komutasında Bulgar ve Sırpların desteği ile bir Haçlı ordusu oluşturdular. Bu ordu Osmanlı Devleti’nin öncü kuvvetlerinin ani bir baskını sonucunda ağır bir yenilgi alarak dağıldı (1364).

Sırp Sındığı Savaşı’nın ardından Edirne Başkent yapıldı. Böylece Balkanlarda yoğunlaşan fetihlerin daha da hızlanması sağlanmış oldu.

Sırp Sındığı Savaşı sonrasında Osmanlıların yaptıkları fetihler karşısında Bulgar Krallığı 1369’da vergi vererek Osmanlı egemenliğini kabul etmek zorunda kaldı.

Çirmen Savaşı (1371)

Bulgar Krallığı’nın Osmanlı egemenliğini kabul etmek zorunda kalması ve Osmanlıların Makedonya’ya doğru ilerlemesi üzerine Sırp Krallığı ile 1371’de yapılan Çirmen Savaşı’nı Osmanlılar kazandı. Bu savaş sonrasında yapılan fetihlerin sonucu olarak 1374’te Sırplar da vergi vererek Osmanlı egemenliğini kabul etmek zorunda kaldı.

I. Kosova Savaşı (1389)

Osmanlı ordularının Manastır Sofya ve Niş’i alarak hızla ilerlemeye devam etmeleri üzerine Balkan ulusları arasında Sırp Boşnak Hırvat ve Arnavutlardan oluşan büyük bir Haçlı ordusu oluşturuldu. Amaçları Osmanlıları Balkanlardan tamamen atmaktı. Karamanoğulları da sonradan bu ittifaka destek verdi.

Bu Haçlı ordusu Osmanlıların bölgedeki bir keşif kolunu 1388’de Pioşnik’te yenmeyi başardı. Bu gelişme üzerine ümitlenen Macar Leh ve Eflak karallıkları da Haçlı ordusuna ek birlikler gönderdi.

İyice güçlenen Haçlı ordusuna karşı I. Murat Anadolu’daki bazı Türk beyliklerinin de gönderdiği yardımcı biliklerle I. Kosova Savaşı’nı kazanarak büyük bir zafer elde etti.

I. Kosova Savaşı sonucunda;

* I. Murat zaferden sonra savaş alanını gezerken bir Sırplı tarafından öldürüldü.
* Tuna Nehri’ne kadar olan yerler Osmanlı egemenliğine alındı.
* Bu bölgelerde iskan edilmek üzere Anadolu’dan büyük miktarda Türkmen getirilerek yerleştirildi.

Bu savaşta Osmanlı Devleti ilk kez top silahını kullanmıştır. Bu durum savaşın sonucunda büyük oranda etkili olmuştur. Osmanlıların ordularında silah teknolojisini geliştirerek kullanmaları onların yaptıkları fetihleri kolaylaştırmıştır.

Savaş sırasında Anadolu’daki bazı Türk beyliklerinin Osmanlı ordusuna destek göndermeleri Osmanlıların Balkanlardaki fetih politikasının Anadolu beylikleri tarafından desteklendiğinin bir göstergesidir.

Karamanoğullarının Haçlı ittifakına destek vermesi Osmanlılarla olan ilişkileri iyice bozmuş I. Murat’ın ölümünün ardından tahta geçen Yıldırım Beyazıt’ın Karaman seferine çıkmasına neden olmuştur.

I. Murat Dönemi’ndeki Diğer Faaliyetler

I. Murat döneminde özellikle Balkanlarda yapılan büyük fetih hareketleri idari alanda bazı yeniliklerin yapılmasını zorunlu hale getirdi. Bunun sonucunda;

* Balkanlar’da fethedilen bölgelerin yönetimini kolaylaştırmak amacıyla merkezi Manastır olan Rumeli Beylerbeyliği (eyaleti) kuruldu. Böylece Osmanlı Devleti’nde ilk kez eyalet sistemine geçildi.

* Fethedilen bölgelerde yerel denetimi artırmak tarımsal üretimde ve vergilerde devamlılığı sağlamak ve asker İhtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla Tımar Sistemi uygulanmaya başlandı.

* Divan Teşkilatı geliştirilerek vezirlerin sayısı artırıldı Veziriazamlık makamı oluşturuldu. Ayrıca Defterdarlık ve Kazaskerlik makamları da kuruldu.

* Yeniçeri Ocağı kuruldu. I. Murat döneminde bu ocağın asker ihtiyacı savaş esirlerinin uygun şartları taşıyan beşte birinden oluşan Pençik Sistemi’ne göre karşılandı.

* Daha önceki Türk islam devletlerinin yıkılmalarında etkili olan ‘ülke yönetiminin hanedanın ortak malı olması’ anlayışı; ‘ülke toprakları padişah ve oğullarının ortak malıdır’ şekline dönüştürüldü. Böylece tahta geçme ihtimali olanların sayısı azaltılarak taht kavgaları da önlenmeye çalışıldı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


I.Murat Dönemi Siyasi Olaylar

I.Murat Dönemi Siyasi Olaylar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 1 murat dönemi siyasi olaylar nelerdir, 1murat donemi siyasi olaylar nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
1.Murat Dönemi (1362-1389) Olayları elif Tarih 15 29-03-2017 10:19
Hz ömer dönemi siyasi olayların durumu Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 29-04-2013 11:05
Birinci Murat Dönemindeki Önemli Olaylar Nelerdir elif Soru Cevap 0 03-04-2013 09:39
Hz. Muhammed Döneminde Olan Siyasi Olaylar elif Tarih 3 03-03-2013 01:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats