bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-11-2015, 06:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Konya yöresine ait halk oyunları

Konya yöresine ait halk oyunları - Konya yöresine ait halk oyunları nelerdir - Konya yöresine ait halk oyunları özellikleri

Bu yazımızda sizlere Konya yöremize ait halk oyunlarından bahsedeceğim.

Konya Kaşık Oyunu : Oyun denince kaşık oyunu akla gelir. Konya kaşık oyunu Orta Asya’dan Türkler tarafından getirilmiştir.


Kaşık oyunlarının figürleri çok fazladır. Fakat göbek figürü halkın daha çok hoşuna gitmektedir. Bir figür dinamik ve sert hareketlerden meydana gelmiştir. Oyuncu devamlı güler yüzlüdür. Çünkü neşe saçması gerekmektedir. Oyun başlar başlamaz kaşıkların çıkardığı ezgiler seyircide saçılmış olan herşeyi yeşertmeye başlar. Herkes farkında olmadan oyunun neşeli havasına kapılır. Kaşıklar vura dursun oyuncunun tıpış tıpış yürüyüşü topuk döve döve nazlanışı yan yana sıyrılışı yavaş yavaş şakalaşması oyunun en belirgin figürlerindendir. Kaşık vurmaları yavaşladığı sırada oyuncu derin bir nefes alacak kadar fırsat bulur. Fakat kimse bunun farkına varamaz.

Ayrıca Konya türkülerinin kaşık yapısı içinde oyun havaları niteliğinde oluşu hayli dikkat çekicidir. Çünkü oturak âlemlerindeki oyunlarda icra edilen bu müziğin eşliğinde kadın oyuncular zil ve kaşıklarla beraber Milli kıyafetle oyuna iştirak ederler. Bu halk oyunlarının koreografisi motifleri yüzyıllardan beri hiçbir değişikliğe uğramadı. Aynen korundu. Oturak alemlerindeki oyunlar da bu oyun türlerine Anadolu’nun başka yörelerinde rastlamak mümkün değildir. Kadın oyunu oynayan oyuncu kadın zamanla misafirlere sakilik yaptığı görülüyor. Bu usulün Selçuklular’dan önce olduğu iddia ediliyor. Konya kaşık oyununda oyunlar çeşitli isimler alırlar. Şöyle sıralayabiliriz :

KÜSTÜ OYUNU :

Konya’nın has bir oyunudur. Kaşıkla oynanır zille oynandığı da olur. Bu oyunla çalınıp söylenen türkü “İnce Çayır” türküsüdür. Diğer havalarda oynandığı zaman bu türküyle oynandığı zamanki etkiyi bırakmaz. Sazlar ince çayır türküsünün ara ezgisinin üç bazen de beş defa çaldıktan sonra türkünün okunmasına geçilir.

İnce çayır biçilir mi
Soğuk sular içilir mi amman.

Türkünün burasında bütün sazlar durur. Oyuncu hangi durumdaysa öylece kalır. İşte bu duruş anında bir koşma okunur. Bu koşma umumiyetle küsme üzerinedir.

Küsme dilber barışalım cümle isyan bendedir.

Cümle isyan bende ise her kabahat sendedir.

Bundan sonra sazlar yavaştan başlar. Hızlanarak devam eder. Oyuncu da müzikle birlikte yavaştan hızlanarak oyuna devam eder. Bu figür iki ve üç kez tekrarlandıktan sonra oyun biter.

SEKELİM KIZLAR :

Bu oyun Konya ve köylerinde düğünlerde genç kızlar tarafından oynanır. Diğer saz meclislerinde bu oyun oynanmaz. Düğünlerde bir araya gelen genç kızlar birbirlerinin bellerinden sarılarak halay oynar gibi dizilirler. Baştaki kız sazla birlikte şu türküyü okur.

“Küp dibine bastırma
Kız saçını kestirme
Yar evine gelince
Gönülcüğünü kaptırma”

Sonra kızların hepsi bulundukları yerde sıçrarlar ve hep birlikte;

“Sekelim kızlar sekelim vay vay
Arpada buğday ekelim vay vay”

Derler böylece oyuna bir canlılık katarlar. Figürler birkaç kez tekrarlandıktan sonra oyun biter.

OYUNCU İLE OKUYUCUNUN KARŞILIKLI TÜRKÜ SÖYLEYEREK OYNADIĞI OYUN

Bu oyun şu iki türkü ile oynanır;

A) Kız sana fistan aldım yolladım geldi mi?
B) Kıralım kıralım fındık fıstık kıralım.
Bu oyunda okuyucu ile oyuncu karşılıklı sorulu cevaplı türküler söylerler.

Bu iki türküden biri çalınırken önce okuyucu sazların kesilmesiyle oyuncuya ahenkli sesiyle sorar. Oyuncu da tempo ile cevap verir. Cevaptan sonra oyuncu kaşıklarını vurarak sazların temposunu hareketlendirir. Oyun böylece başlar.

KONYA ÇOCUK OYUNLARI

Konya’mızda her yerde olduğu gibi mahalli nitelikler taşıyan ve mahallelerin her gece gündüz neşe kaynağı olan çocuk oyunları vardır. Folklorik mahiyet taşıyan bu oyunlar bazen değişik karakterlerde gösterebilir.

Mesela : Şivilik halen bu oyun oynanmaktadır. Misallere devam edelim.

Gökte ne var; karpuz karpuz eşim dalda ben burda: aç kapıyı bezirgen başı Edin nine bedin nine Uzun eşek yattı kalktı mendilim köşe gibi.

Günümüzde yaşayan oyunlarımızı açıklamaya devam edeceğiz.

AŞIK OYUNU :

Aşık hayvanların diz kapaklarında bulunan bir kemiktir. Bunun çukur tarafı “çil” şaşı tarafı “tök” adını alır. Yandaki çukur yere “kellek” şiş yerde “dappan” denir. Çok eski oyundur. Hatta bunun fıkra ve atasözleri bile vardır. “Onunla aşık atılmaz gibi”

ŞİVLİLİK :

Regaip Kandili günü sabahı sabah namazından sonra mahalledeki üç ile on beş yaş arasındaki kız erkek çocukları sokak başlarında toplanarak ilk kapıdan başlamak üzere kapıları birer birer çalarak açılmasını beklerler kapı açılması biraz gecikti mi hep bir ağızdan ve tempo ile şu maniyi söyleme başlarlar.

Şivli şivli şişirmiş
Erken kalkan pişirmiş
İki çörek bir börek
Bize namazlık gerek
Şivlilik…

Çocukların sesini duyan ev sahibi bayan elindeki tabak dolusu üzüm veya ne verecekse onunla gelerek kapıyı açar ve sıra ile çocukların avucuna veya ekseriye boyunlarına takmış oldukları keselere birer avuç vermek suretiyle onları sevindirir çocuklar bu kapıdan kısmetlerini aldılar mı diğer kapıya topluca koşmaya başlar öğleye kadar bütün mahalle dolaşılmış olur.

AÇ KAPIYI BEZİRGAN BAŞI :

İki kişi kendilerine isim seçerler. Ellerini tutuşup yukarıya doğru kaldırırlar. Ellerinin altından arkadaşları geçer.

Aç kapıyı bezirgen başı
Arkamdaki yadigar olsun derler.

En arkadaki geçerken kollarıyla yakalarlar. Diğerleri duymasın diye sessizce kendilerine koydukları isimden birini seçmesini söyler. Hangisinin aldığı ismi beğenmemişse onun arkasına geçer. Aynı soru bütün çocuklara teker teker sorulur. Hepsi seçim yaptıktan sonra araya bir çizgi çekilir. Başkanlar elleriyle tutuşarak çekişirler. Bu arada arkadakilerde onlara yardımcı olur. Hangi taraf kuvvetliyse diğerini çeker. Kendi tarafında en son kalan kişiye “çürük elma” denir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Konya yöresine ait halk oyunları

Konya yöresine ait halk oyunları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: konya nın halk oyunları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ege Yöresi Halk Oyunları CooLKadin Türküler 18 29-05-2017 04:21
Halk Oyunları Tarihçesi ve Doğuşu CooLKadin Türküler 4 23-12-2015 02:48
Kars Yöresi Halk Oyunları Nelerdir-Kars Yöresi Halk Oyunları elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-06-2013 02:38
Halk Oyunları Türleri CooLKadin Türküler 2 25-04-2011 06:39
Türk Halk Oyunları CooLKadin Türküler 1 24-01-2009 11:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats