bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-11-2015, 04:03   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Boşanma süresince tedbir nafakası

Asla unutmayın ki biz kadınlar her zaman pozitif ayrımcılığa tabiiyiz. Benim gibi avukatların ise bu konudaki tek dayanağı Kanun KHK yönetmelik içtihatlar falan oluyor.

Size somut bir olay üzerinden boşanma süresince talep edebileceğiniz tedbir nafakası ile ilgili açıklamalarda bulunacağım.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Medeni Kanun uyarınca 3 tür nafaka yer almaktadır.

 Tedbir Nafakası
 İştirak Nafakası
 Yardım Nafakası

Tedbir Nafakası : Türk Medeni Kanunu 169. Maddeye göre geçici bir önlem olan tedbir nafakası boşanma davası süresince çocuğun mağdur kalmaması adına verilen nafakadır.

Yardım Nafakası : Evlilik birliğinin sona ermesiyle birlikte 18 yaşından büyük müşterek çocuğun sağlık eğitim giderleri devam edecektir. Üniversite eğitiminin ve diğer ihtiyaçların karşılanması adına anne ve babanın yükümlülükleri devam eder. İşte bu nedenle Türk Medeni Kanunu’nda çocuk 18 yaşını doldursa da nafaka hakkı mevcuttur. Bu tür nafakaya da yardım nafakası denmektedir.

İştirak Nafakası : 18 yaşını doldurmamış müşterek çocuk için verilen nafaka türüdür.


TEDBİR NAFAKASI

Medeni Kanun’un 169. maddesine göre: ‘’Boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim davanın devamı süresince gerekli olan özellikle eşlerin barınmasına geçimine eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re’sen alır.’’ Buna göre boşanma davası açılmakla eşlerin ayrı yaşama ve nafaka isteme hakkı doğar.
Tedbir nafakası boşanma öncesinde veya dava sırasında eş ve reşit olmayan çocuklar yararına hükmedilecek nafakadır. Tedbir nafakası davasında taraflar yani davacı ve davalı çoğunlukla eşlerdir. Uygulamada ise davacının genellikle kadın davalının ise koca olduğu görülmektedir.
Tedbir nafakasında görevli mahkeme aile mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise taraflardan birinin ikametgahı mahkemesidir.

Tedbir nafakası boşanma davası sırasında istenebileceği gibi boşanma davası olmadan bağımsız olarak tarafların birlikte yaşamalarına ara vermeleri halinde dahi tedbir nafakası dava ve talep edilebilir. Boşanma davası devam ederken hakim ara kararı ile ailenin korunması bağlamında eş ve küçük için tedbir nafakasına karar verebilir. Bu durumda tedbir nafakası boşanma kararının kesinleşme tarihine kadar devam eder kesinleşme tarihinden sonra nafaka kesilir. İşte burada ise nafaka türü değişmekte yani iştirak veya yoksulluk nafakasına dönmektedir.

Boşanma ve ayrılık davası dışında taraflar eğer ayrı yaşıyorlarsa ve ayrı yaşama olgusu haklı bir sebebe dayanıyorsa örneğin eşlerden birinin ortak hayat sebebi ile kişiliği ekonomik güvenliği sağlığı huzuru ciddi bir şekilde tehlikeye düşmüş ise; o eş ayrı yaşama hakkına sahiptir denilebilir. Örnek vermek gerekirse; koca eve bakmıyorsa eşinin ve çocuklarının yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamıyorsa eşini dövüp yaralamış ise veya gayrimeşru olarak başka biriyle yaşıyorsa bu durumda kadının ayrı yaşamakta haklı olduğu kabul edilerek ve isteği halinde kocası aleyhine tedbir nafakası davası açabilmelidir. Hakim tarafların mali ve sosyal durumlarını göz önünde bulundurarak kadın lehine bir miktar tedbir nafakasına hükmedebilecektir. Eğer kadının yanında reşit olmayan küçük çocuk ve çocuklar da varsa anne çocuklar adına dahi tedbir nafakası istemeye hak kazanacaktır.

Hakim tarafından re’sen tedbir nafakasına karar verilebileceği gibi dava dilekçesinde talep edilmemiş olsa da davanın herhangi bir aşamasında istenebilir.

Hükmedilecek olan tedbir nafakası miktar itibariyle tarafların sosyal ve ekonomik şartlarına uygun olmalıdır.

Tedbir nafakasının başlangıç tarihi dava tarihidir.

Tedbir nafakası için faize hükmedilemez.

Tedbir nafakası Türk parası üzerinden hükmedilmelidir. Talep yabancı para dahi olsa hüküm TL üzerinden o günkü kur dikkate alınarak verilmelidir. Ancak tarafların tedbir nafakasına yabancı para cinsinden ödenmesi konusunda anlaşmış olmaları halinde mahkeme tedbir nafakasını yabancı para cinsinden hükme bağlayabilir.

Tedbir nafakasından sonra boşanma davasının açılması halinde ise her iki dosya birleştirilebilir.

Kocanın bakım borcu çalışamayacak kadar hasta ve sakat olması hariç işsiz olması hali dahil tedbir nafakasına hükmedilmesine engel teşkil etmez.

Tedbir nafakası ölümle sona erer ve hiçbir şekilde mirasçılara geçmez.

Tedbir nafakasının gerekli şartların oluşması halinde arttırılması ya da tenzili mümkündür.

Çocuklar için verilen tedbir nafakası reşit olana dek geçerlidir.


burcudal isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
aile hukuku, boşanma, nafaka, tedbir nafakası

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Boşanma süresince tedbir nafakası

Boşanma süresince tedbir nafakası konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Boşanma Davası Nasıl Açılır? - Velayet Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur? elif Kadın ve Hukuk 2 18-12-2015 05:22
Tedbir kelimesinin eş anlamlısı nedir? Cansu Eş Anlamlısı 0 12-03-2015 11:14
Tüp bebek tedavisi süresince neler yaşanır? daywest Tüp Bebek Bölümü 3 02-11-2011 04:17
Bir Gebelik Süresince Riskli Durumlar Nelerdir? daywest Gebelik 0 16-03-2010 01:11
Kanser Olmayı Beklemeyin, Tedbir Alın!... daywest Kanser 0 23-01-2010 04:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats