bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-12-2015, 12:22   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face29 La Fontaine Masalları

La Fontaine ile ilgili daha fazla hikaye


 

Alt 26-12-2015, 01:44   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
La Fontaine ile ilgili daha fazla hikaye
Öküz Olmak İsteyen Kurbağa Masalı


Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde öküz olmak isteyen bir kurbağa çıkış karşımıza. Dinleyin bakalım ne demiş ne yapmış :

Kurbağa bir öküz görmüş çayırda o kadar hoşlanmış ki bayılmış boyuna posuna. Kendisine baksanız boyu yumurta kadar ama kurbağa bu anlamaz ki ille de öküze benzeyecek. Öküze bakmış kabarmış kabardıkça şişmiş. ıkınmış sıkınmış gerilmiş. Bir görseniz gerginlikten nefes alamayacak hale gelmiş. Eşine sormuş:
- Nasıl hanım öküz kadar oldum mu ?
Hanımı şöyel bir sağdan bakmış birde soldan:
- Nerdeee ? demiş .
Kurbağa daha bir hırslanmış
- Al öyleyse demiş. Şimdi nasılım. Bunu söylemiş ya iyice şişmiş.Hanım gülmüş :
- Vazgeç bu sevdadan demiş.
Bizimki iyice hiddetlenmiş.
-Sen dur hele bakalım demiş.Şişmiş birdaha biraz daha. Biraz daha şişmiş. Derken çat diye çatlamış.

İşte böyle çocuklar dünya böyle sersemlerle dolu: Her bakkal illa han hamam yaptıracak her küçük çobanın uşakları olacak herkes kendinde olmayana böyle hayran hayran bakacak. Ondan sonrada çat diye çatlayacak.

Kurtla Kuzu Masalı

Masal masal içinde Bilir misin bir çok gerçek var bu masalın içinde. Kim daha güçlüyse hep odur haklı. İnanmayan dinlesin bu masalı.

Kuzunun biri su içiyormuş tertemiz pırıl pırıl bir dereden. Aç bir kurt yaklaşmış yanına belikli av istemiş canı.
- Vaayy demiş sinirle.Sen kim oluyorsun da suyumu bulandıruyorsun şimdi gösteririm sana.
- - Aman efendim demiş kuzu: Kızmayın bana ne olur. Hem bir bakın hele ben nerdeyim. Bulunduğum yerden suyunuzu nasıl bulandırabilirim. Hem bakın bakın siz benden yukarıdasınız bulandırsanız suyu siz bulandırırsınız.

Kurt doğruları biliyormuş da bu doğrular işine gelmiyormuş. Üstüne yürümüş kuzucuğun.
- Onu bunu bilmem demiş canavar: Bulandırıyorsun işte o kadar.Hem dahası bile var. Sen bana geçen yıl küfretmiştin ya nasıl unuturum ben onu ?
Kuzucuk itiraz etmiş;
- Efendim ben geçen yıl yoktum ki. Daha bu yıl doğdum inanın.
Kurt bozulmuş ya belli etmemiş. Sendeğilsen kardeşindir ukala demiş.
- Kardeşim yok ki küfretsin demiş kuzu.
Kurt ısrar etmiş;
- Seninkilerden biridir mutlaka. Benden iyi mi bileceksin.İşiniz gücünüz benimle uğraşmakçobanlarınız ve köpekleriniz anlattılar bana. Sana ve senin gibilere haddini bildirme zamanı artık geldi. Kurt kapmış kuzuyu koşmuş ormana. Kuzucuğu gören olmamış bir daha.

Kırlangıç ve Küçük Kuşlar Masalı

Bir kırlangıç dünyayı geze dolaşa çok şeyler öğrenmiş.Büyük küçük fırtınaları önceden tahmin eder gemicilere haber verirmiş. Bir gün bir yerde kırlangıç bakmış tarlasına kenevir tohumu ekiyor bir adam. Çağırmış yanına küçük kuşları:
- Bakın demişsizin kuyunuzu kazıyor şu adam. Bana göre hava hoş çeker giderim buradan ama korkarım sizin haliniz duman.Şu elin savurduğu tohumlar var ya başınıza örülen birer çoraptır. Her attığı tohum bininizin öfkesi gibi benden size söylemesi.

Günü gelip keneviri ip yaparlar seyreyleyin o zaman size kurulacak dolapları. Ya ölümya zinden gayrı sizlere:kiminize kafes kiminize tencere.

Onun için gelin dinleyin beni yiyin şu tohumların hepsini. Yaz günü kırlangıcı kim dinler küçük kuşlar diledikleri yemi yemişler. Tarladaki kenevirler büyümeye başlamışlar yeşil yeşil. Kırlangıç bir kez daha uyarmaya çalışmış küçük kuşları. Koparın koparın demiş bu köklerden çıkan tohumcukları. Onlar büyüdüler mi kendinizi yok bilin

Kuşlar çok kızmışlar bizim kırlangıca” amma şom ağızlısın demişler yüzüne baka baka. Hem o filizleri yolmak için kaç bin kuş lazım sen bilir misin ?Bu arada kenevir büyüdükçe büyümüşkırlangıç kuşları bir kez daha uyarmış.

- Bakın demiş işler kötü kötü tohum yurdumuzda aldı yürüdü.bugüne dek bana inanmadınız ama sonuna geldiniz yolun. İnsanoğlu tohumlarını tarlada büyütürken boş vaktinde kuş avlamaya başlayacak eminim ben. Ya hiç çıkmayın yuvanızdan ya da göç edin başka bir yere. Uzaklara gidemeyiz dersenizduvar deliklerine saklanıverin.

Kuşcağızlar yorulmuşlar kırlangıcı dinlemekten başlamışlar cıvıl cıvıl ötmeye.Kırlangıç haber verirken onu dinlemeyenler dolmuşlar kafeslere. Hep
böyle kendi bildiğimizi okuruz yalnız bela başımıza gelmedikçe inanmayız.

Heybe Masalı

Ormanlar kralı aslan bir gün bütün canlıları çağırmış gelin toplanın demi yanıbaşımda. Ve yaradılışında kusur bulan söylesin diye de eklemiş. Maymunu çağırmış önce konuş bakalım demiş kendi halinden memnun musun ?

- Ben mi demiş maymun neden memnun olmayacakmışım? Onlar dört ayaklı da ben değil miyim ? Kimse kalkamaz suratımda kusur aramaya.Ama ayı kardeşin suratı öyle mi ya ? Aceleye gelmiş bir karalama zavallının ki. Bana sorarsa hiç resmini yaptırmamalı.
Ayı gelmiş ortaya başını sallamış iki yana herkes halinden yakınacak sanmış. Ne gezer övmekle bitirememiş biçimini; Fili eleştirmiş bir hayli: Demiş ki kulaklarından kesip kuyruğuna eklemeli.
- Nedir demiş o biçimsiz o çirkin irilik ?Akıllı sandığımız file gelince sıra o kadar övmüş ki kendini inanamamış hiçbiri. Ama balinada kusur bulmuş o da.
- Bu kadar şişmanlık düşman başına demiş.

Arkadan karınca gelmiş. O da peynir kurdunu pek ufak bulmuş…Minnacık kurda şöyle bir bakınca kendini pek büyük bulmuş.

Aslan bakmış her yaratık halinden memnun. Hep kendileri güzel başkaları çirkin. Yollamış hepsini gülerek memnun olmuş.

Ama aslan bir şeyi bilmiyormuş insanoğlunu dinlese çok gülermiş eminim insanın kendisini beğendiği kadar kim beğenir ki kendini. Kendimizi beğenir başkalarını hep yana atarızkendimizdeki kusuru bağışlar başkalarında pireyi deve yaparız.

Bir heybemiz olsa omzumuzda arka gözüne kendi kusurlarımızı saklar ön gözüne başkalarının kusurlarını atarız.

Gitarcı Aslan Masalı

Ormanlar Kralı aslan bir varisi olmadığından yakınıyordu. Nedeni bilinmezdi fakat hiç yavrusu olmamıştı. Bir erkek yavrusu olsa bir iki yıla kalmaz kocaman olurdu. Şöyle yelesini savurarak boy boy dolaşırdı ortalıkta. Ormana asayişi kontrol için çıktığında bir kükre dimiydi suçlular ve suç hazırlığı içinde bulunanlar saklanacak delik aramalıydı. Neden sanki tacını tahtını bırakacağı bir varisi yoktu. Yakın akrabaları falan da yoktu ki onlardan birini yanına alsın yetiştirsin kendinden sonrası için kral olmaya hazırlasın. Kral dediğin soylu olurdu asil olurdu öyle her önüne gelen krallık yapamazdı. Tutsa alelade bir aslanı kendinden sonrası için vasiyet etse yeni kral beceriksiz çıkacak ve yönetim etkisiz kalınca da orman karışıklığa kargaşalığa kaosa sürüklenecekti.

“ Hayır gözüm arkada kalmamalı “ diye düşündü Ormanlar Kralı aslan. “ Soy kütüğümü tekrar kontrol etmeliyim. Hem bu defa öncekiler gibi olmamalı çok daha dikkatli davranmalıyım. Babamı dedemi ve tüm soyumu sopumu en ince ayrıntılarına kadar incelemeliyim. Mutlaka bulmalıyım damarlarında asalet kanı taşıyan bir aslan mutlaka bulmalıyım. ”

Ormanlar Kralı aslanın günlerce süren araştırması sonunda meyvesini verdi. Dört nesil öncesinde krallık yapan aslan yerine büyük oğlunu vasiyet edince küçük oğlu bu duruma üzülmüş ve çekip gitmişti. Onun çok uzaklardaki Grandr Ormanı’na gittiği ve orada sakin bir yaşam sürmeye başladığı belirtilmişti. Konu hakkında daha sonra ne olduğu gibi bir bilgiye rastlanmıyordu. Ormanlar Kralı aslan tilkiyi huzuruna çağırdı ve ona durumu anlatıp Grandr Ormanı’nda araştırma yapmasını eğer varsa akrabalarından genç ve yetenekli bir erkek aslanı alıp saraya getirmesini emretti. Tilki tamamen sessiz iş görecek ve dışarıya bilgi sızdırmayacaktı.

Tilki Grandr Ormanı’na vardığında küçük bir kalabalık gördü.Bu kalabalığın ortasında genç bir erkek aslan gitar çalıyordu. Tilki daha önce gitar çalan bir aslan görmediği için çok şaşırdı. Pek de güzel çalıyordu canım bu aslan gitarı. Gitar sesini yakından dinlemek için ön sıraya geçmek lazımdı. Haydi ne duruyordu geçseydi ya ön sıraya. Tilki kalabalığın arasından sıyrılarak ön sıraya geçti. İşte şimdi gitar sesi kulağına daha bir hoş geliyordu. Bir süre bu gitarcı aslanın konserini dinledikten sonra onun oldukça yetenekli olduğunda karar kıldı. Hani gitarcı aslan hava karardıktan sonra konserini bitirip dinleyenlere teşekkür edip kalkıp gitmese sabaha kadar onun çaldıklarını dinlemeye razıydı. Bu kadar olurdu canım bu kadar olurdu.

Tilki ertesi gün yoğun bir çaba içine girdi. Sağa gitti sola gitti gezdi dolaştı. Pek çok orman hayvanıyla konuşmalar yaptı. Ne yaptı etti sözü döndürdü dolaştırdı dört nesil öncesinde kral olan aslanın küçük oğlunun ne olduğu nasıl yaşadığı ve soyunun devam edip etmediği sorularını onlara sordu. Konuya doğru dürüst bir açıklama getiren yoktu. Hep ben ne bileyim ben ne bileyim. Fakat iş dedikodu anlatmaya geldi miydi fındık kırdırıyorlardı. Birbirlerinin arkasından demediklerini bırakmıyorlardı. Dedikodu kötü bir alışkanlıktı bunu bari bilselerdi ya..

Tilkinin Grandr Ormanı’ndaki araştırması on gün devam etti. Sonunda bir yaşlı aslan konuyu aydınlığa kavuşturdu. Kraliyet ailesinden şu anda hayatta olan bir aslan kalmıştı. O da gitarcı aslandı. Tilki için gitarcı aslanı bulmak zor olmadı. Yine aynı yerde konser veriyordu. Tilki konser sona erdikten sonra gitarcı aslanın yanına giderek Ormanlar Kralı aslan tarafından buraya gönderildiğini kralın kendisini konser vermek için saraya davet ettiğini söyledi. Bu teklifi kabul eden gitarcı aslan ertesi gün tilki ile birlikte yola çıktılar.

Saraya varınca tilki gitarcı aslana kalacağı odayı gösterdikten sonra kralın huzuruna çıktı ve en başından başlayarak olanları anlattı. Damarlarında asalet kanı taşıyan genç ve yetenekli bir erkek aslan nihayet bulunmuştu. Fakat şu gitar çalma işi kralı hem şaşırtmış hem de düşündürmüştü. Nereden aklına gelmişti bilmem ki bu aslanın gitar çalmak? Akşam yemeği sarayın yemek salonunda yendikten sonra gitarcı aslan konserine başladı. Sanki sihirli bir el gitarın telleri üzerinde dolaşıyordu ve dinleyenler bu tellerden çıkan nağmelerle büyüleniyorlardı. Bazı bazı gitarcı aslan sesiyle de iştirak ediyordu bu nağmelere ve gerçekten büyüleyici bir tablo ortaya çıkıyordu.

Günler günleri kovaladı. Geçen günlerle birlikte kral gitarcı aslanı tanıdıkça daha bir sevdi. Asildi soyluydu bilgiliydi kültürlüydü saygılıydı. Daha ne olsundu canım aynı zamanda kuzeniydi ya bu gitarcı aslan.Yerine vasiyet ederdi olur biterdi.Ama bunu ona nasıl söyleyecekti. İşin en zor tarafına sıra gelmişti. Günler geçip gidiyor fakat kral bir türlü ona söyleyemiyordu. Sonunda kral bir gün cesaret bulup her şeyi olduğu gibi anlattı.

“ İşte soy kütüğü burada. İşte şunlar dört nesil öncesinde dedelerimizin adları. Benim dedem kral tarafından vasiyet edilince senin deden Grandr Ormanı’na gitmiş. Onun soyundan sadece sen yaşıyorsun. Yani sen benim kuzenim oluyorsun. Benim tahtımın tacımın tek varisi sensin. “

Kralın anlattıkları gitarcı aslanı hiç şaşırtmadı. Zaten o bütün bunları babasından defalarca dinlemişti. Her şeyi bildiğini krala söyledi. Kral gitarcı aslanı açık sözlülüğünden dolayı kutladı. Çünkü gitarcı aslan her şeyi bildiği halde bildiğini söylemeyiverse hem kendini aldatmış sayılırdı hem de kralı. Kral bunun farkındaydı ve böylesine mert bir aslanın varisliği kabul etmesinden kıvanç duydu.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


La Fontaine Masalları

La Fontaine Masalları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
La Fontaine'nin bir masalı Kayıtsız Üye Soru Cevap 3 18-02-2014 05:01
La Fontaine Kimdir ? La Fontaine Biyografi Я Dünyadan Biyografiler 0 17-12-2011 02:48
Andersen Masalları elif Çocuk Masalları 0 18-06-2009 01:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats