bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-12-2015, 09:41   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart çevre temizliği sağlığımızı nasıl etkiler

lütfen hızlıı


 

Alt 27-12-2015, 01:23   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
lütfen hızlıı
ÇEVRE; canlıların bütün sosyal biyolojik fiziksel ve kimyasal uğraşılarını sürdürdükleri ortamdır. Sağlık ise insanın hastalık dışında her yönden tam bir iyilik halidir.
Şu bir gerçektir ki çevrede insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir çok faktör vardır. çevre her yönden önemli bir faktördür. Çünkü canlılar çevrenin içinde yaşamaktadır. Çevrede besin kaynakları su ve yaşadığımız mekan bulunmaktadır. Bizim yaşadığımız mekanın kirlenmesi sağlığımızı da etkiler. Çevrede sağlığımıza etki eden başlıca olaylar; fabrika atıkları hava kirliliği radyasyon etkileri insan ve hayvan kaynaklı atıklardır. Sağlığımıza etki eden diğer faktörlerden biride besinlerdir. Besinlerin kirli olması sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Besinler çevre kirlenmesinden etkilenerek kirlenirler. Besinler tüketilmeleri için geçtikleri her aşamada kirlenebilirler. Bir çok hastalığın nedeni de besin kirliliğidir. Hava kirliliği de sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Hava kirliliği; havada katı sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek yada yaşamdan maddi nesnelerden yararlanılmasını engelleyecek miktar yoğunluk ve sürede atmosferde bulunmasıdır. Geleneksel hava kirleticilerinin çoğu solunum sistemlerini direk etkiler. Zaten bizim yaşamamız içinde solunum gereklidir. Bu yüzden hava kirliliği de sağlığımız için gerekli etmenlerdendir.
Çevresel kirlenmenin sağlığımıza yansıdığı bir gerçektir.
İnsan sağlığı açısından büyük önem arz eden çevresel alandaki kirlilik artık anne karnındaki bebeği dahi olumsuz etkileyebiliyor

YAŞANILAN ÇEVRENİN İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİSİGünümüzde insan sağlığı artık yaşanılan çevrenin sağlığı ile birlikte anılıyor. Yaşanılan ortamda bulunan çok sayıdaki endüstriyel ve tarımsal kimyasallar maruziyet sonucunda organizmadaki hormonlar ile etkileşime girmekte ve onların etkilerini taklit ederek veya yapısını bozarak insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. İçinde bulunulan durum ise tehlikenin boyutlarını ortaya koyuyor.


ANNE KARNINDAKİ BEBEK ZARAR GÖREBİLİYOR

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Ünitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek ağır metaller endüstriyel kimyasallar vücut bakım ürünleri ve ilaçların bir kesiminin hormon yapısını bozabilmekte olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Atabek çevresel kirlenmenin olumsuz etkilerinin anne karnındaki yaşamdan itibaren başladığını ve yavaş yavaş anne karnında bebeğe zarar verebildiğinin altını çizdi.


Bir yandan çevresel kirlilik artarken diğer yandan da kirliliğin insan sağlığına olan etkileri önlenemez hale geliyor. Artık çevresel kirlilik anne karnındaki çocuğun hayatını dahi etkileyebiliyor.
Günümüzde insan sağlığı artık yaşanılan çevrenin sağlığı ile birlikte anılıyor. Yaşanılan ortamda bulunan çok sayıdaki endüstriyel ve tarımsal kimyasallar maruziyet sonucunda organizmadaki hormonlar ile etkileşime girmekte ve onların etkilerini taklit ederek veya yapısını bozarak insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.


YAŞADIĞIMIZ ÇEVRE HORMONLAR ÜZERİNE ETKİLİ Mİ?

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Ünitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek ağır metaller endüstriyel kimyasallar vücut bakım ürünleri ve ilaçların bir kesiminin hormon yapısını bozabilmekte olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Atabek çevrede bilinçsiz sanayileşmenin atıkların sorumsuzca doğaya bırakılmasının çarpık kentleşmenin çevre bilinci oluşturulamamasının tarım zararlıları ile mücadelenin tarımda verimliliği artırma çabaları ile genetiği değiştirilmiş ya da hormonlu gıdaların tüketilmesinin vücut bakım ürünlerinin yarattığı kirliliğin ev temizlik ürünlerinin yarattığı kirlilik ve taşıt egzozlarından çıkan gazların halk sağlığını düşünülenden daha çok olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti.


ÇEVRESEL KİRLENME ANNE KARNINDAKİ ÇOCUĞU ETKİLİYOR

Doç. Dr. Atabek çevresel kirlenmenin olumsuz etkilerinin anne karnındaki yaşamdan itibaren başladığını ve yavaş yavaş anne karnında bebeğe zarar verebildiğinin altını çizdi. Çevresel endokrin bozucuların üreme sistemi üzerindeki olası olumsuz etkilerini aktaran Doç. Dr. Atabek “Kız çocuklarda erken ergenlik vajinal kanser ve üreme sisteminde doğuştan yapısal bozukluklar; erkek çocukta inmemiş testis küçük penis doğuştan sünnetlilik anormal cinsiyet farklılaşmaları görülüyor. Erkeklerde göğüslerde büyüme testis ve prostat kanseri sperm sayı ve kalitesinde azalma erkeklik hormonunun kapasitesinde düşme; kadınlarda meme kanseri ve düşük görülebiliyor” dedi.


HERGÜN KABACA 10 KİMYASAL ÜRÜN KULLANIMA GİRİYOR

Doç. Dr. Atabek ABD’de her gün için kabaca 10 yeni kimyasal ürünün kullanıma girdiğini ve şu anda 87 bin kimyasalın bir şekilde günlük yaşamda kullanımda olduğunun Amerikan Çevre Koruma Örgütü tarafından açıklandığını anımsatarak Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde hormon sistemini bozan maddelerin önemli bir kısmının plastik endüstrisinden kaynaklanmakta olduğunu söyledi. Plastiklerin günlük yaşamın adeta bir parçası olduğunu ve günümüzde oyuncaklar şişeler emzikler biberon memesi ambalajlar kozmetik sanayi parfümler temizlik maddeleri giyim telekomünikasyon malzemeleri bilgisayarlar spor malzemeleri ev içinde kullanılan malzemelerinin hemen hepsi ve otomobilden uçağa kadar bir çok alanda kullanılmakta olduğunu hatırlatan Atabek çevreden çok yavaş şekilde atılan bu maddelerin besin zincirlerinde biriktiğine ve memeli yağ dokusunda uzun süre kalabildiklerine işaret etti. Atabek ayrıca bu maddelerin doğadan yok edilmelerinin da ancak 6-10 yıl süreyle gerçekleştiğine değindi.BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLER HORMON BOZUKLUĞUNA NEDEN OLUYOR


Bununla birlikte böcek öldürücülerin yaklaşık yüzde 60’ının hormon bozukluğuna neden olduğunun da bilindiğine dikkat çeken Atabek Amerikan Çevre Örgütü’nün yaptığı bir araştırmaya göre günümüzde yaklaşık 21 bin adet böcek öldürücünün bir şekilde (tarımsal veya faklı alanlarda golf sahaları parklar bahçeler vb.) insanlar tarafından kullanıldığı tespit ettiğini ve rakamın insan sağlığı açısından ne denli önemli olduğunun herkes tarafından bilinmesi gerektiğini ifade etti.
Son yıllarda özellikle ergenlik yaşının erkene çekilmesi adet döneminin erkene kayması ve final boyların kısa kalmasının çeşitli tartışmaları başlattığına değinen Atabek “Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de hormonlar üzerinde etkili maddelerdir. Östrojen etkisine sahip maddeler plastik sanayide kullanılan bazı maddeler pestisidler özellikle gıdalar ile alındıklarında veya havadan solunduklarında östrojenik etki göstermektedirler” diyerek konuşmasını şöyle tamamladı: “Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere çevremizdeki çok sayıdaki kimyasal maddeden biri veya bir kaçına bir şekilde maruz kalınması durumunda hormon sistemi üzerine olumsuz etkileri zamanla ortaya çıkmaktadır. Çevresel endokrin bozuculardan etkilenme maruz kalınan yaş (hamilelik çocukluk ve gençlik erişkinlik dönemi) miktar süre kimyasal maddenin doku düzeyi bireyin duyarlılığı ve tek veya karışım maddeye göre değişkenlik göstermektedir.”


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


çevre temizliği sağlığımızı nasıl etkiler

çevre temizliği sağlığımızı nasıl etkiler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çevre temizliği sağlığımızı nasıl etkiler, çevre temizliği sağlığımızı etkiler mi, cevrenin korunmasi saglimizi nasil etkiler, temizliğincevreveinsanuzerindeetkileri, cevretemizligi sagligimizi etkilermi, geleneksel temizlik ürünleri insan ve cevreyi sağlığımızı etkileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevre temizliği ile ilgili hadis elif Soru Cevap 10 10-02-2017 04:54
Çevre Temizliği İle İlgili Sloganlar Я Soru Cevap 40 22-12-2015 12:22
Çevre temizliği elif Kutlamalar 0 10-08-2013 03:04
Çevre Kirliliği İnsan ve Hayvanların Hayatını Nasıl Etkiler? gizem Soru Cevap 1 18-04-2013 09:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats