Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   insanda denge nasıl sağlanır ? (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/153563-insanda-denge-nasil-saglanir.html)

Я 02-05-2016 12:24

insanda denge nasıl sağlanır ?
 
insanda denge nasıl sağlanır ? - insanda dengeyi sağlayan organ

İç kulaktaki denge ile ilgili yapılar yarım daire kanalları, tulumcuk ve keseciktir. Yarım daire kanalları birbirine dik konumda yerleşmiş üç kanaldan meydana gelir. Yarım daire kanalları torba şeklinde bir yapı ile birbirlerine bağlanmıştır. Bu yapıya tulumcuk adı verilir. Tulumcuk, kesecik ile bağlantılıdır. Kesecik, salyangoz kanalına bağlanır. Bu yapıların içi özel bir sıvı (endolenf sıvısı) ile doludur.

Tulumcuk ve keseciğin içinde CaC03 (kalsiyum karbonat) tan oluşmuş otolit denilen küçük kristaller bulunur. Otolit kristalleri bu yapıların iç yüzeyinde bulunan silli duyu hücreleri ile temas ederek kişinin konumunu belirler. Vücudun konumu değiştiğinde otolit taşları hareket eder ve duyu hücrelerine basınç yapar. Bu basınç değişikliği beyne giden sinirlerde impuls oluşumuna neden olur. Böylece vücudun konum değişikliği algılanır. Başın hareketlerine bağlı olarak reseptörlerin otolitlerle uyarılması sonucu oluşan denge impulsları daha sonra duyu sinirleri ile beyinciğe ulaşır ve değerlendirme yapılır.

Beyincik ilgili kasların kasılıp gevşemelerini düzenleyerek vücudun dengesini ayarlar. Kendi eksenimiz etrafında hızlı olarak bir kaç defa döndüğümüzde başımız döner. Bu durumun oluşmasına otolit taşlarının endolenf içinde dönerek reseptörlerin büyük kısmını uyarması neden olur. Kesecik ve tulumcuk yer çekimine karşı yapılan hareketlerde oluşan konum değişikliklerini, yarım daire kanalları ise dönme hareketi ile oluşan konum değişikliklerini algılar.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:14 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.