bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-10-2016, 10:34   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face47 akdeniz yöresi geleneksel düğünleri

bakın adetlerden bahsetmiyorum düğünlerini yazın lütfen


 

Alt 20-10-2016, 12:36   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bakın adetlerden bahsetmiyorum düğünlerini yazın lütfen
AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ - GELİN ALAYI (ÇEYİZ YAYMA) MERASİMİ: Düğünden bir gün önce yapılır. Antalya'da düğün kız evinin büyük bir masrafa girmesi olarak kabul edilir. Çünkü kız evi bütün eşyayı yapmak zorundadır. Buna karşılık erkek evi sadece gelinlik kıyafeti ve pek az eşya alır. Düğün genel olarak bir hafta önce başlar. Kız evinin hazırlamış olduğu çeyiz erkek evinin gönderdiği vasıta ile gelin evine götürülür. Bu da başlı başına bir törenidir.
Eşya taşımak için dört tekerlekli atlı tatar arabaları tercih edilirdi. Ancak daha eskiden gelinin çeyizi özellikle süslenmiş bir devenin sırtına yüklenip genç çiftin oturacağı eve götürülür orada sergilenirdi. Devenin sırtına yüklenip rengarenk yorganlar çarşaflar yastıklar halılar çanak çömlek tencereler tavalar ve daha neler neler vardı. O devenin Kaleiçi'nin bir otomobilin geçemeyeceği daracık sokaklarında tangır tungur sesler çıkararak ilerlemesi görülmeye değer bir şeydi. Sonra çeyiz devenin sırtından indirilip evin bir odasında sergilenirdi. Eskiden kapılar hep açık olduğu için konu komşu çeyizi seyretmeye giderdi. Bunu yapmamak da biraz ayıp sayılırdı.
1970'li yıllara kadar ise çeyiz taşıma şöyle yapılırdı. 8-10 araba ve hamallar kız evine gelir. Önce bu taşıyıcılara mendil kumaş parçaları gibi hediyeler verilir. Sonra kız çeyizi arabalara taksim edilir. Döşek yorgan halı kilim gelin sandığı birkaç sandalye ve bir kızın o zamanlar çeyizinde ne gerekli ise işte onlar. Zurnacı ve davullar on-on beş kadar da oynayan erkek önde en son ayna ve aynalı dolaplar yüklenen arabalar peş peşe yola çıkardı. Başka bir arabada da "lülü lülü" çeken kadınlar olurdu. Gelinle damat arabaların arkasındaki takside olurdu genellikle. Caddelerden büyük geçilerek gelin evine gelinir ve eşyalar indirilir. Aynı gün veya ertesi günü kız evinin yakınları gelin evine gider. O gün kız çeyizi eve yerleştirilir tören genellikle pazartesi-salı gününe tesadüf eder. Döşenen ev gelen misafirlere tanıdıklara düğüne çağırılanlara gösterilir. Bazen gelin odaları
"yeşil murattır" geleneği uyarınca kapıları pencereleri yeşile boyanırdı. Gün boyunca süren "ev yazması" denilen bu merasim de türkülerle ve verilen ikramlarla çok neşeli geçerdi.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - GELİN HAMAMI: Kız Hamamı merasimine benzeyen Gelin Hamamı'nı bu kez damadın ailesi organize ederdi. Kız Hamamı merasimine benzer eğlenceler yapılırdı.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - OĞLAN HAMAMI: Damat bekârlık arkadaşları ile birlikte berberde tıraş olduktan sonra hamama getirilir burada tam çalgı eşliğinde çeşitli eğlenceler yapılırdı. Hep beraber yıkanılırken arkadaşları güveyi akşama kadar eğlendirirler ve akşam da yakın bir komşu evinde toplanılıp eğlencelere devam ederlerdi.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - DÜĞÜN OKUCULARI: Eskiden düğün davetiyeleri yoktu. Bu iş için görevli kadınlar vardı. Bu kadın mahalle mahalle sokak sokak dolaşır kapıları çalarak düğün evinin komşu dost ve akrabalarına düğünden önce düğün yerini ve gününü bildirir düğün sahipleri adına düğüne davet ederdi.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - DÜĞÜN SALONLARI: Antalya'da düğünler genellikle düğün sahibinin bahçesinde bu olanak yoksa komşuların bahçelerinde yapılırdı. Düğün için sandalye ve masa kiralanarak bahçeye yerleştirilirdi.
1940'lı yıllardan sonra düğünler Halkevi salonunda (Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu'nun bulunduğu yer) balo şeklinde yapılmaya başlanır oldu. Kaleiçi'nde Fen Lisesi'nin bahçesinde (Ambarlı Mektebi) Dumlupınar İlkokulu'nun bahçesinde Astsubay Gazinosu'nda da düğünler yapılırdı.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - DÜĞÜN: Damat ve kız evi tarafından önce aralarında düğün günü ve yeri kararlaştırılırdı. Düğün yapılacak yerin sahibi ile gerekli görüşmeler yapılır; bu yer kiralanırdı. Düğünler eskiden bayanlar ve erkekler arasında ayrı ayrı yapılırdı. Düğün evinin kapısında kız ve damat evinden görevli birkaç erkek güvenlik ve düğün salonundan gelecek ihtiyaçları karşılamak üzere hazır bulunurlardı. Düğüne gelen hanımlar girişte damat ve kız evinin hanımları tarafından karşılanır yakınlarının bulunduğu masalara götürülürdü. Misafirlerin beraberlerinde getirdikleri yaşı geçkin çocuklar annelerinin karşı koymalarına rağmen düğün salonuna alınmazdı. Düğünlerde bekâr genç kızlar allanıp süslenerek konuşmaları ve işveleriyle bekâr oğlan analarının dikkatlerini üzerlerine çekmeye çalışırlardı.
Her düğünde gelenleri uygun bir şekilde salona oturtan ve müzik başladıktan sonra onları sıra ile oyuna kaldıran bir hanım çengi bulunurdu. Bu çengi hanıma bazı misafirler kimi kaldırabileceği ve gizli becerisi olanları bildirirlerdi. Oyuna kaldırılan kızların başından çevrilen paralar bahşiş olarak çalgıcılara verilirdi. Düğünde yeni insanlarla tanışılır; bazen bu yeni tanışmalar yeni bir düğün için başlangıç olurdu. Düğün sonunda damat düğün salonuna girer gelinle dans ettikten sonra yeni evlerine götürürdü. Köy kökenli ailelerde ise düğünün ertesi günü "gelin alma" merasimi yapılırdı.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - GELİN ALMA: Düğünün ertesi günü oğlan evi gelini almak için kız evine gitmesine "gelin alma" denirdi. Kızın anası-babası ve akrabalarının bulunduğu bu törende kendi evine gitmekte olan kıza anne ve babası tarafından gelecek aile yaşamına ilişkin öğütler verilirdi. Ayrıca kızın babası "Kızım şimdi kendi evine gidiyorsun. Bundan sonra bu eve yalnızca el öpmek için geleceksin. Bunların hepsini kabul ediyor musun?" diye sorar. Kız da sessizce ağlar kabul anlamında başını öne doğru eğerdi. Baba kızının duvağını yüzüne örter. Oğlanın annesi kız kardeşi hala ve teyzeleri dualarla gelinin koluna girip hazır bekletilen faytona veya ata bindirirlerdi.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - KOLTUK MERASİMİ: Kız ve oğlan evi tarafından faytona veya ata bindirilen gelin çalgı eşliğinde birkaç faytonluk konvoyla kentte dolaştırılıp oturacakları eve getirilirdi. Gelin ailesinden bazı hanımların da bulunduğu "Gelin Alayı"nı evin kapısında güveyi karşılar: gelini faytondan anne kız kardeşleri ve diğer yakınları indirir ve koluna girerek evin bahçe kapısına kadar yürürlerdi. "Koltuk Merasimi" adı verilen bu törende bütün akraba ve komşular bulunur güvey ve gelin orada bulunanların alkışları arasında kol kola eve girerler ve bu sırada topluluk tarafından bu evliliğin zengin ve bereketli olması için üzerlerine bozuk para buğday pirinç karışımı atılırdı. Odalarının kapısına geldiklerinde geline içinde bir çekiç bir çivi bulunan küçük bir kap verilirdi. Gelin önce bu eve çivi gibi çakılı kalacağını simgelemek üzere verilen çiviyi odanın kapısına çakar; daha sonra da eve benliği ile huzur ve tatlılık getirdiğini simgelemek için kaptan bir parça bal alıp odanın kapısına sürerdi. Damat gelinin duvağını açar ve daha önceden hazırladığı "yüz görümlüğü" olarak hazırladığı kolye veya bileziği geline takardı. Bu sırada bu gibi düğünlerde kullanılmak üzere özel olarak hazırlanmış altın yaldızlı bir tepside şerbet dolu sürahi bir genç hanım tarafından getirilerek " Afiyetle içiniz!" diyerek masaya konurdu. Gelin de bu şerbetten kendi elleriyle bardaklara doldurur damada ikram ederek beraber içerlerdi. Daha sonra damat oradan ayrılır bundan sonra evin hanımları ve davetliler geline hoş geldin ve mübarek olsun dileklerini söylerlerdi. O gün akşama kadar türküler söylenip eğlenceler tertiplenirdi.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - EL ÖPME: Gerdek gecesinin ertesi günü sabahleyin sabah kahvaltısından sonra gelin ve damat gelinin anne ve babasına el öpmeye giderler. Kayınvalide ve kayınpeder el öpmeye gelen damatlarına daha önceden hazırladıkları hediyelerini verirler. Daha sonra bu el öpme merasimi oğlanın anne-babasının evinde de tekrarlanır. Burada da oğlanın annesi ve babası geline hazırladıkları hediyelerini verirler.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - PAÇA DAVETİ: Yeni evliler gerdeğe girdikten bir hafta sonraki cuma günü bir yemek daveti verirlerdi. Bu davete gelin ve damadın ancak yakın akrabaları ve tanıdıklarıyla komşuları katılırdı. Yemekte paça yenildiği için bu davete paça günü ismi verilir.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - YEMEK DAVETLERİ: Evlendikten bir hafta geçtikten sonra kız evi yeni dünürlerini "paça daveti"nden bir gün sonrası için gelin-damat ve iki tarafın uygun gördüğü akrabalar akşam yemeğine davet edilirlerdi. Daha sonra her akraba haftanın bir günü gelinle damadı akşam yemeğine davet ederlerdi. Ailenin büyüklüğüne göre bazen bu davetler aylarca sürerdi. Daha sonra kız ve erkeğin evli arkadaşları tarafından bu davetler sürdürülürdü. Bu davetler sona erince bu kez yeni evliler onları evlerine yemeğe davet etmeye başlarlardı.

AKDENİZ BÖLGESİNDE DÜĞÜN GELENEKLERİ DÜĞÜN GELENEKLERİ - "MÜBAREK OLSUN" ZİYARETLERİ: Düğünden bir ay kadar geçtikten sonra yakın akraba komşu ve dostların "Mübarek Olsun!" ziyaretleri başlardı. Bu ziyaretler sırasında hanımlar yeni evli çiftlerin ihtiyaç duyacakları şeyleri hediye olarak getirirlerdi.

Kaynak : HÜSEYİN ÇİMRİN'in BİR ZAMANLAR ANTALYA (Yakın Geçmişe Yolculuk ) adlı kitabı


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


akdeniz yöresi geleneksel düğünleri

akdeniz yöresi geleneksel düğünleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akdeniz in geleneksel düğünleri, akdeniz yöresi geleneksel düğün, akdeniz bölgesi geleneksel düğün, akdeniz bölgesi geleneksel düğünleri, akdeniz bölgesinin geleneksel düğünleri, akdeniz in geleneksel düğün, akdeniz geleneksel düğün ismi, akdeniz bölgesi nin geleneksel düğünleri, akdeniz düğünleri, akdeniz yöresi geleneksel düğünleri, akdenizin geleneksel dugunleri, akdeniz yöresinin geleneksel düğünleri, akdenizin geleneksel düğünü, akdeniz bölgesinin gelenekleri, akdenizin yoresinin geleneksel dugunu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinin Düğünleri Nasıl Olur? gizem Akdeniz Bölgesi 0 10-02-2012 05:52
Ege bölgesinin düğünleri nasıldır? elif İlköğretim 0 10-06-2011 04:53
Geleneksel lazanya Tarifi-Geleneksel Lazanya Yapılışı elif Deniz Ürünleri 0 12-07-2009 05:26
Geleneksel El Sanatları Bölümü Nedir? - Geleneksel El Sanatları Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 02:33
Kır düğünleri sezonu açılıyor Bkmlyz Evlilik Hazırlığı 0 22-04-2008 09:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats