bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-12-2010, 05:51   #1 (permalink)
 
´ λŋтiьioтiף ´ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Matematik dersine nasıl çalışılır?

MATEMATİK DERSİNE NASIL ÇALIŞALIM?
Her şeyden önce şunu hatırlatmalıyız ki matematik sanıldığı gibi zor bir ders değildir. Çeşitli nedenlerle bu derse karşı soğuyan öğrencilerimiz bu dersin zor kabul ederek peşin bir hükümle öğrenmelerine kendi kendilerine engel olmaktadırlar. Bu nedenle öğrenmenin ilk aşaması olarak ön yargılardan kurtulmak gerekir. Başaracağınıza inanmadığınız bir şeyi başaramazsınız. Bunun tersi olarak da başaracağınıza inandığınız bir şeyi de mutlaka başarırsınız. Yani olumlu düşünün. Matematik gerçekten zor bir ders olsa bile eğer başarabileceğinize kendinizi inandırırsanız bu işi halledersiniz. Aksi takdirde bizim söylediklerimiz pek faydalı olamayacaktır.
Öğrenmenin ilk adımı kişinin bilmediğini fark etmesidir. Öyleyse öncelikli olarak matematik dersi bakımından kendinizin hangi durumda olduğunu belirlemelisiniz. Bunun için size bazı ölçüler verebiliriz:
"İşlem kabiliyetim az ve konuları anlayamıyorum."
diyenlere ilk tavsiyemiz temel konuları çalışmalarıdır. Nasıl ki alfabenin harflerini bilmeyen kişi okuyamaz yazamaz matematiğin temel kurallarını bilmeyen öğrenci de matematik konularını anlayamaz. Öyleyse öncelikli olarak sayılar üzerinde toplama çıkarma çarpma ve bölme yapabilme öğrenilmelidir.
Bunun için doğal sayılar tüm sayılar kesirler ve ondalık kesirler konularının çok iyi öğrenilmesi gereklidir.
"İşlem kabiliyetim iyi; fakat konulara yabancıyım."
diyen öğrencilerimize ilk tavsiyemiz bilgi eksiği olan konuların tam olarak öğrenilmesidir. İşlem kabiliyetinizin iyi olması matematik konularını öğrenebileceğinizi gösterir. Vakit geçirmeden yapacağınız çalışma hiç bilmediğiniz konuları çalışmak yerine bilgi eksikliğiniz olan konuların tam anlamıyla çalışıp öğrenmenizdir. Eğer konuları az çok biliyor ve konu üzerinde işlem yapabiliyorsanız bu konuları tam olarak öğrenebilirsiniz demektir.
Yani önce kendinizi eksik gördüğünüz konuları ele alıp tam olarak öğrenin daha sonra da hiç bilmediğiniz konuları çalışın.
"Konuları anlıyorum; fakat işlem kabiliyetim az." şeklinde durumunu tarif eden öğrencilerimize ilk tavsiyemiz bol bol soru çözmeleridir. Konuları anlayabilmeniz alt yapınızın o konuyu öğrenmeye yeterli olduğunu gösterir. İşlem kabiliyetinin az oluşu yeterli düzeyde soru çözmemenizdendir. İşlem kabiliyetinizi geliştirmenizin en güzel yolu bol bol soru çözmektir.
Bu sayede hem konuları pekiştirmiş hem de işlem hızı kazanmış olursunuz. Burada dikkat edilecek husus yapılamayan sorular karşısında karamsarlığa düşüp de soru çözmeyi bırakmamaktır. Yapılacak iş takıldığınız yerde bir bilene sormaktır.
Kısacası az antrenman yapan bir sporcunun durumuyla çok antrenman yapan bir sporcunun durumu aynı olmaz. Çok soru çözerek çok antrenman yapmış olacaksınız.
"İşlem kabiliyetim iyi hem de konuları biliyorum; fakat çok yanlış yapıyorum."
biçiminde yakınan öğrencilerimize ilk tavsiyemiz soruları dikkatle çözmeleridir. İşlem kabiliyetiniz iyi ve konuları biliyorsanız matematikle ilgili sorununuz çözülmüş demektir. Yanlış yapmamanın veya az yanlış yapmanın en güzel yolu bol bol soru çözmektir. Yalnız bu yapılırken daha sonra bu çözülen sorular değerlendirilmeli nerelerde hatalar yapıldığı belirlenmeli çalışarak giderilebilecekse bu hatalar giderilmeli; çalışarak giderilemeyecek cinstense bir bilenden yardım alınmalı sonra da bu hatalara bir daha düşülmemeye çalışılmalıdır.
Bütün bunların yanında matematik dersinin çok iyi anlaşılabilmesi için söyleyeceğimiz birkaç genel kuralın sizin için altın değerinde olduğu inancındayız.
* Öğretmenlerinizi dinlerken düzenli notlar tutunuz.
* Dersten sonra eve gittiğinizde defterinizdeki notları temize çekin veya tekrar yazarak çalışın.
* Konuyu anlamadan sorulara geçmeyin konuyu anladığınıza inandığınızda önce çözümlü sorulardan sonra da test sorularından bir miktar çözün.
* Soru çözerken problemlerde verilenleri ve istenenleri düzenli olarak bir kenara yazın.
* Soru çözerken sizi sonuca götürecek teorem ve özdeşlikleri belirleyin.
* Verilenleri işlem sırasına göre formül ya da teoremlere uygulayın.
* Sonucu bulun ve sağlamasını yapın.
Matematik dersini öğrenmek bisiklete binmeyi öğrenmek gibidir. Yaparak ve yaşayarak öğrenilir.
Bu nedenle bol bol işlem yapın eksiklerinizi tespit edin ve giderme yollarını araştırın.
GEOMETRİ BÖLÜMÜNE NASIL ÇALIŞALIM?
Geometri dersindeki başarı dersi sevmekle mümkündür. Geometrideki konuları anlama ve o konu ile ilgili soru çözebilme de konuya tamamen hâkim olmaya bağlıdır.
Derste
Öğretmen ders boyunca dikkatlice dinlenmeli ve gerektiğinde önemli yerler not alınmalıdır. Şekil ve işlemlerle derste öğrenme pekiştirilmelidir. Örnekler dikkatle izlenmeli şekiller ve çözüm yöntemleri doğru olarak yazılmalıdır. Ders esnasında anlaşılmayan noktalar öğretmene sorulmalıdır. Konunun tüm formüllerini ezberlemek yerine mantığı kavranmaya çalışılmalıdır.
Geometri dersine önyargılı yaklaşım ders işleyişini ve anlama kapasitesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle geometrinin öğrenilemeyeceğine dair olumsuz düşüncelerden uzak durulmalıdır.
Diğer derslerde olduğu gibi geometriye de ön hazırlık yapılmalı işlenecek konular ve kavramlar dersten önce gözden geçirilmelidir. Derste vurgulanan önemli kavram ve terimlere formüllere dikkat edilmeli öğretmenin soru çözümünde kullandığı yöntemler öğrenilmelidir.
Bireysel Çalışmalarda
Geometri işlemden daha çok düşünme ve görmeye dayanır. Bunun yanında temel matematik konularını da iyi bilmek gerekir. Geometri konularına hâkim olmak için önce bilinmesi gereken formüller öğrenilmeli sonra da çok soru çözülmelidir. Geometri soru çözmeye dayalı bir öğrenme metoduyla daha iyi kavranır. Soru çözerken de o soruda geçen teorem kavram ve özellikler mutlaka öğrenilmelidir.
Geometride öğrencilerimizin en fazla yakındıkları nokta ezberlenen formüllerin çabuk unutulmasıdır. Öyleyse formülleri ezberlemek yerine sık sık kullanarak vaktinizi ayarlayıp formülün elde edilişini öğrenerek kalıcılığı sağlayabilirsiniz.
Geometri sorularını çözebilmek için matematik dersine ait köklü sayılar rasyonel sayılar birinci dereceden bir ve iki bilinmeyenli denklem çözümlerini iyi bilmek gerekir.
Geometride konular sırası takip edilerek ilerlenmelidir. İlk konular tam olarak öğrenilip pekiştirilmeden daha sonraki konulara başlanılmamalıdır.
Derste işlenen konular o gün mutlaka tekrar edilmeli daha sonra sırasıyla etkinlik soruları çözümlü testler çözülmelidir. Konular anlaşılmış ise kitap ve soru bankalarındaki testler çözülmelidir.
Konu anlaşılmamış veya çözülemeyen sorular çok ise öğretmenlerden tekrar o konu hakkında yardım istenmelidir.
Geometride esas olan ezbercilik değil şekil ve veriler doğru kullanılarak pratiklik kazanmak esastır. Çok soru çözerek sorular üzerinde farklı bakış açıları kazanıp yorum gücü geliştirilmelidir.
Ayrıca şekil çizimine önem vermeli soruları şekil çizerek çözmeye çalışmalısınız. Şekilli soruları ise şekil üzerinde çözmeyi denemelisiniz.
Konularla ilgili kendiniz de soru hazırlamaya çalışırsanız konuları daha iyi ve kalıcı öğrenebilirsiniz.
Belirli aralıklarla konu tekrarları yapılarak konuların unutulması önlenmelidir.


´ λŋтiьioтiף ´ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (07-12-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Matematik dersine nasıl çalışılır?

Matematik dersine nasıl çalışılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: antrenmanlarla matematik yorumlar, antrenmanlarla matematik çözümleri, antrenmanlarla matematik, antrenmanlarla geometri, antrenmanlarla matematik 1 çözümleri, antrenmanlarla matematik cevapları, antrenmanlarla matematik forum, antrenmanlarla matematik nasıl, antrenmanlarla matematik hakkında, antrenmanlarla matematik 1 çözümleri cevapları, matematik dersine nasıl çalışılır forum, antrenmanlarla matematik yorumları, antrenmanlarla matematik nasıl bir kitap, tarih sınavına nasıl çalışılır, antrenmanlarla matematik 3,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Matematik Dersini Nasıl Çalışmalıyız? daywest Matematik 3 17-04-2014 09:21
Türkçe dersine nasıl çalışılır? ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 1 17-12-2012 07:22
Fen dersine nasıl çalışılır? ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 0 06-12-2010 05:54
Tarih dersine nasıl çalışılır? ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 0 06-12-2010 05:52
Matematik Bölümü Nedir? - Matematik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats