bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-10-2011, 10:04   #1 (permalink)
murat-
Avatar Yok
 
Face47 pekiştirme nedir ?

bi soruyu bulamadık sor mak istedik :)
 

Alt 09-10-2011, 06:28   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Hangi pekiştirmeyi aradığınızı bilmediğimden ilk cevap .

Pekiştirme Nedir?

Klasik koşullanmada pekiştirme koşulsuz uyarıcı pekiştireç rolü göstermektedir. Pavlov koşulsuz tepkiyi (salya) meydana getiren koşulsuz uyarıcıya (et) birincil pekiştireç; koşullu tepkiyi (salya) meydana getiren koşullu uyarıcıya (ses) da ikincil pekiştireç adını vermektedir. Klasik koşullanmada pekiştireç tepkiye bağlı olarak verilmez. Tepkinin meydana gelmesinden önce sunulur ve tepkiyi doğrudan uyarıcıdır.(Senemoğlu2001sf 106)

Edimsel koşullanmanın iki temel ilkesi vardır. Bunlar:

1)Pekiştirici uyarıcıyla izlenen tepkiler tekrarlanma eğilimindedir.
2)Pekiştirici uyarıcılar edimsel davranışların meydana gelme oranını ya da olasılığını artırır.

Edimsel koşullanmada önemli olan nokta; davranış ve onun sonuçlarıdır. Dikkatli bir gözlemle bir davranışın sık olarak ortaya çıkmasında davranışın sonuçlarının büyük ölçüde etkili olduğunu görebiliriz. Organizma pekiştirilen davranışı daha sık gösterir. Pekiştirilmeyenden ise vazgeçer.(Senemoğlu2001sf 156)
Her iki koşullanma sürecini kapsayan genel kural şöyle ifade edilebilir: bir davranışın ortaya çıkma olasılığını arttıran her türlü uyarıcıya pekiştirme adı verilir.(Cüceloğlu1997sf 156)
Pekiştireçleri iki gruba ayırmak olanağı vardır. Olumlu pekiştireçler ve olumsuz pekiştireçler. Olumlu pekiştireçler verildiği zaman davranışın ortaya çıkma olasılığı artar. Yiyecek su övgü bu tür pekiştireçlere örnek oluşturur. Olumsuz pekiştireçler ortadan kaldırıldığı ya da verilmediği zaman davranışın ortaya çıkma olasılığı artar: elektrik şoku rahatsız edici bir gürültü gibi uyarıcılar olumsuz pekiştireçlere örnektir. Yapılan edimsel koşullanma deneylerinde olumsuz pekiştirme genellikle deneğin denetimi altındadır ve denek istenilen davranışı yaptığı anda olumsuz pekiştirme ortadan kalkar. Örneğin Skinner kutusundaki manivelaya basınca kutunun altındaki ızgaraya verilen elektrik şoku otomatik olarak kesilir.(Cüceloğlu1997sf 156)
Ödül kelimesi olumlu pekiştireç kavramıyla eş anlamlı olarak kullanılabilir fakat ceza kavramı olumsuz pekiştirme kavramı ile eş anlamlı kullanılamaz. Olumsuz pekiştirmede olumsuz pekiştireçler ortamdan çıkartılırken cezada olumsuz pekiştireçler ortama konmaktadır. Hem olumlu hem de olumsuz pekiştirme davranışın yapılma olasılığını azaltır.(Senemoğlu2001sf 158)
Skinner’e göre pekiştirmenin organizmaya istenen davranışı kazandırmada davranışı biçimlendirmede sonuç olarak kişilik gelişiminde önemli bir yeri vardır. Hatta “kişilik dediğimiz şey bizim pekiştirilme tarihçemizin bir özeti olan davranış biçimlerinden başka bir şey değildir” (Skinner1971). Örneğin; biz Türkçe öğreniyoruz. Türkçe öğrenmemizin nedeni Türkçe konuşulan bir evde doğmamızdır. Türkçe seslere benzer sesler çıkardığımızda pekiştirilerek Türkçe’yi öğreniyoruz. Eğer biz İngiliz Fransız Rus evinde doğup büyüseydik bu sefer de İngilizce Fransızca Rusça seslere yakın sesler çıkardığımızda pekiştirilerek bu dilleri öğrenecektik. (Senem-oğlu2001sf 158)
Skinner kültürü de bir pekiştirme seti olarak tanımlamaktadır. Farklı kültürler farklı davranış biçimlerini pekiştirirler. Pekiştirmeyi kontrol ederek davranışları kontrol edebiliriz. (Skinner1971) Örneğin; çocuğunun belli kişilik özelliklerini kazanmasını isteyen ana-baba aşağıdaki adımları izleyebilir.(Hergenhahn 1988)
1) Çocuğunuzun yetişkin olarak hangi temel kişilik özelliklerini kazanmasını istediğinize karar veriniz.(Örneğin ana-babanın çocuğunun yaratıcı bir yetişkin olmasını istediklerini düşünelim.)
2)Amacınıza ulaştığınızda çocuğun hangi davranışları kazanması gerektiğini tanımlayınız.( Yukarıdaki örneğe göre yaratıcı bir kişinin hangi özellikleri göstermesi gerektiğini belirleyiniz.)
3)Amacınıza uygun davranışları gözlediğinizde çocuğunuzu pekiştiriniz.(Yukarıdaki örneğe göre ana–baba yaratıcılığın göstergesi olan davranışlar ortaya çıktığında çocuğunu ödüllendirmelidir.
4)Çocuğun çevresindeki temel öğeleri beklenen davranışları destekleyecek şekilde düzenleyerek tutarlılık sağlayınız.( yukarıdaki örnekte ana-baba çocuğun yaratıcı davranışlarını pekiştirirken çevresindeki arkadaş öğretmen ve yetişkinlerin de desteklemelerini sağlamalıdır. (Senemoğlu 2001sf 158-159)
Bu ilkeleri bilmeksizin ana-baba birtakım yanlış uygulamalar yapabilir. Bazen ana-baba öğretmen ve diğer yetişkinler çocuklara farkında olmadan istenmeyen davranışları kazandırabilirler. Örneğin; Öğretmen sınavda sadece kitaptaki bilgiyi ezberleyen öğrencilerin cevaplayacağı şekilde soru sorduğunda derse değişik kaynaklardan çalışmış olmasına rağmen bir tek kitaptaki bilgiyi ezberlemeyen öğrenci düşük not alır. Gelecek sefer bu öğrenci kitaptan kopya çekmeye yönelir ya da kitaptaki bilgiyi aynen ezberlemeye çalışır; sonuçta da yüksek not alırsa bu durumda öğrenci gelecek sefer kopya çekme ya da sadece kitaptaki bilgiyi ezberleme davranışını sürdürür.(Senemoğlu2001 sf 159)
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-10-2011, 06:30   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Sorunun sıfatlarla ilgili olduğunu düşünürsek

PEKİŞTİRME SIFATLARI :Sıfat olan kelimenin ilk sesli harfine kadar olan kısım alınır.Bu kısım mprs seslerinden uygun olanı pekiştirilir.Elde edilen bu kısım sıfatın başına getirilir.

Yeşil köy Yemyeşil köy

Düz yol Dümdüz yol

Temiz oda Tertemiz oda

Kırmızı elma Kıpkırmızı elma

Ayrıca aşağıdaki linke bakabilirsin

Sıfat Tamlaması ve Sıfatlarda Pekiştirme Nedir?
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09-10-2011, 06:32   #4 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Zarflarda pekiştirmeyi soruyorsan aşağıdaki başlığa bakabilirsin

Zarflarda Pekiştirme Nedir?
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 08-12-2011, 02:21   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bir rol diğer rolün gerçekleşmesini sağlıyorsa buna rol pekiştirmesi denir
 
Alt 24-02-2012, 10:42   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Güüzel
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


pekiştirme nedir ?

pekiştirme nedir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: pekiştireç nedir, pekiştirme nedir, rol pekiştirmesi nedir, olumlu pekiştirme nedir, pekiştireçler nedir, rol pekiştirmesine örnek, doğrudan pekiştirme, olumlu pekiştirme örnekleri, rol pekiştirmesi, olumsuz pekiştirme örnekleri, ikincil pekiştireç nedir, pekiştirici uyarıcı nedir, olumlu pekiştirme örnekleri nedir, pekiştirme nedir örnek, olumlu pekiştireç örnekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Esrar Nedir? - Özellikleri Nelerdir? - Kullanımı Nasıldır? - Zararları Nedir? elif Sağlığımız 16 27-01-2017 03:34
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Fitrenin önemi nedir? Kimler verir, ölçüsü nedir? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 06:13
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52
Sıfat Tamlaması ve Sıfatlarda Pekiştirme Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 06-02-2011 06:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.