bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-10-2011, 11:55   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart raporlu işçinin maaşını işyeri öder mi?

kanunensadece 1 veya 2 gün rapor alan işçinin maaşını işyeri ödermiuzun süreli rapordan bahsetmiyorum.sadece 1 veya 2 günlerde.

iyi günler


 

Alt 25-10-2011, 08:34   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Raporlu olan işçilerimiz için farklı ödeme uygulamaları mevcuttur. Biz burda olması gerekeni paylaşacağız..

Hastalanan işçiye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından işyerinde çalışmadığı günler karşılığı “geçici iş görmezlik ödeneği” ödenir. İşçinin bu ödeneğe hak kazanabilmesi için öncelikle istirahat raporunun SGK ile sözleşmeli sağlık kuruluşları tarafından düzenlenmesi şarttır.

Sözleşmesiz kurumlardan alınan raporların geçerli olabilmesi için; süresi 10 günü geçmiyorsa SGK ile sözleşmeli resmî sağlık hizmeti sunucusu hekimi tarafından 10 günü geçiyor ise SGK ile sözleşmeli resmî sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulunca onaylanması gerekir.

Çalışanların raporlu olduklarında ücretlerinin nasıl ödeneceği hususu 4857 sayılı Kanun öncesinde işverenler şirket politikalarına ve çalışanlarından beklentilerine göre ;

Geçici iş göremezlik ödeneği dikkate alınmaksızın sigortalıya normal zamanda verilen aylık ücret tutarını aynen ödemek normal ücretini ödemeye devam edip geçici iş göremezlik ödeneğinin işçiden iade alınması veya geçici iş göremezlik ödeneği ile normal zamanda verilen ücret tutarı arasındaki farkı ödemek yöntemlerinden herhangi biri tercih edilerek ödeniyordu.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 48. maddesinde “Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir” denilmektedir.

Söz konusu düzenlemeye göre geçici iş göremezlik ödeneği alan aylık ücretli sigortalılara işverence herhangi bir gerekçeyle normal zamandaki aylık ücreti ödenmeye devam edilmek isteniyorsa bu tutardan geçici iş göremezlik ödeneği düşülerek ödeme yapılması gerektiği ortaya konulmuştur.

Sonuç olarak işverenler aylık ücret esasına göre çalışan işçilerine istirahatlı olduklara döneme ait ücretlerini tam olarak ödemek istiyorlarsa bu tutardan geçici iş göremezlik ödeneği düşülerek ödeme yapılması gerektiği ortaya konulmuştur.

İ.Burak OĞUZ
S.M.M.M.


kaynak: muhasebenet


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 04-06-2012, 03:23   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

merhaba ;

eşimin maaşı 1250 ssk da gösterilen ise askari ücretten gösterilmektekendisi haftalık rapor aldıfakat işyerinden çalışmadığı için 300 tl ücreti kesildi ;ssk dan sadece 100 tl aldıişyeri gelmediği günleri sgk alındığını başka bir ücret veremiceklerini belirtmişler?
Doğrumudur


 




Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


raporlu işçinin maaşını işyeri öder mi?

raporlu işçinin maaşını işyeri öder mi? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: raporun kaç gününü işyeri öder, işyeri rapor, işyeri raporun kaç gününü öder, 3 günlük rapor parasını kim öder, rapor alan işçinin ücretini kim öder, işyerinde rapor, işyerine rapor, 2 günlük rapor parasını işveren öder mi, 2 gün rapor alan işçi, işyeri rapor parası, ssk kaç günlük raporu ödüyor, ssk kaç güne kadar rapor parası öder, iki gün rapor parasını kim öder, işveren raporun kaç gününü öder, işveren kaç günlük raporu öder,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yıllık ücretli izin süresi içinde işçinin iş göremezliğe uğramasının sonuçları Я Kadın ve Hukuk 0 13-10-2011 10:45
Ölen işçinin kanuni varisleri ihbar tazminatından yararlanabilir mi? Я Kadın ve Hukuk 0 13-10-2011 10:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats