bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-10-2011, 05:48   #1 (permalink)
cansu_saadet@hotmail.com
Avatar Yok
 
Standart sigaranın insan vücuduna verdiği zararlar nelerdir?

sigaranın insan vücuduna verdiği zarar
 

Alt 28-10-2011, 01:24   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır.
Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.
Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber dişeti hastalıkları baş gösterecektir.
Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar.
Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
Beyinde felç ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.
Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.
Burunda koku alma duygusu azalır.
Akciğerlerde kansere yakalanma Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
Mide ve yemek borusunda karama ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.
Pankreas kanseri riski artar.
Rahim ve yumurtalıkta kısırlık çocuk düşürme sakat ve eksik doğum erken menopoz rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.
Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık ereksiyonda azalma döllenme yetersizliği kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.
İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
Ellerde parmaklarda sararma tırnaklarda zayıflama görülür.
Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.
Kılcal damarlar el ve ayaklardan başlayarak kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
Vücutta yorgunluk uykusuzluk ruhsal gerilim stres performans düşüklüğü reflekslerde azalma oluşur.
Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.

Tütün ve Sağlık

Sigara tütününün içinde bulunan madde türleri şöyledir:
* Kansere yol açan maddeler
* Kanseri ilerletenler
* Zehirli maddeler
* Uyarıcılar zevk vericiler ve aromatik maddeler.
1961 yılında ünlü bir sigara firmasının yaptırdığı araştırmaya göre sigara dumanı sağlık için çok zararlıdır ve içinde öldürücü zehirler barındırmaktadır.
RJ Reynolds firmasından Alan Rodgman’ın yaptığı 1962 yılına ait “Sigara ve Sağlık Problemlerinin Değerlendirilmesi” isimli rapora göre:
“Sigaranın içinde kötü huylu tümör oluşumuna yol açan kimyasal maddeler bulunmaktadır. Zararlı maddelerin etkisi istatistiksel olarak da kanıtlanmıştır bu maddelerin zararı belli bir derecede uygun bir filtre kullanılmasıyla azaltılabilir.”
1963 yılında yapılan bir araştırmaya göre:
“Köpekler üzerinde yapılan deneylerde sigara dumanına maruz bırakılan köpeklerin ciddi hastalıklara özellikle de bronşite yakalandığı görüldü. Bu hastalıklar kanser dönüşümü gösterdi.
Köpek akciğerinde kanser oluşumuna sebep olan sigara insan akciğerinde de kanser oluşumuna yol açacaktır.”
Araştırmanın sonuçları sigaranın insan akciğerinde kanser oluşumuna yol açtığını kanıtlasa da sigaralardaki bu riski azaltma yolu konusunda bir bilgi yoktur.”
3 Nisan 1970 tarihli Amerikan Şirketinin raporuna göre:
Gerçeklerle yüzleşelim:
Sigara dumanı biyolojik olarak aktiftir.
Nikotin kuvvetli bir farmakolojik bir maddedir. Tüm doktorlar ve kimyagerler bunu bilmekteler. Bu bir sır değil.
Sigara dumanı yoğunlaştırılarak farelerin sırtına zerk edildi ve hepsinde tümör oluştu.
Sitokrom oksidasyonun güçlü bir katalizörü olan hidrojen siyanid metabolizmanın enerjisi ve hücreler için çok zararlı bir enzim üretilmesine neden olur.
Sigaranın içinde bulunan nitrosaminlerde çok güçlü kansorejen maddelerdir.
Sigara dumanında önemli bir miktarda uçucu olmayan nitrosaminler mevcuttur.
Akrolein göze çok zararlı bir maddedir ve hücre zehirlenmesine yol açmaktadır. Sigara dumanında çok önemli bir miktarda bulunmaktadır.
Sigara dumanında Polonium-210 madde si de mevcuttur.
Sigaranın yakıldığı anda çıkan dumanın biyolojik faaliyetleri hakkında çok az bilgi bulunmaktadır.
Birkaç yıldır sigaraya eklenmeye başlanan yeni katkı maddelerinin biyolojik aktivasyonu hakkında bilgi çok azdır.

Sigara Organlarımıza Nasıl Etki Eder?
İltihap
Sigara içindeki yabancı maddeler dokularda irritasyon ve hasar oluşturur. Buna karşı savunma amacıyla kandan çakilen hücreler iltihap alanına toplanır.
Kanser
Sigara içindeki kanserojenlerin en yoğun ve uzun etki ettikleri organlar başta olmak üzere tüm kanserlerin oluşma riski yükselir.
(Kanser: Anormal hücre çoğalması)
Damar Çeperinde Kırılma ve Tıkanma
Damarların zamanla daralması ile tüm dokulara gelen kan ve oksijen miktarı azalır. Dokunun beslenememesi sonucunda zamanla hasar ve çürüme gelişir.
Sigaranın Vücutta izlediği yol
* Ağız ve burun
* Nefes borusu
* Yemek borusu
* Mide(Tükürükle)
* Hava yolları (Bronşlar)
* Akciğerle (Hava kesecikleri)
(Burada kılcal damarlardan kana emilir)
* Sağ kalbe gelir ve sol kalpten tüm vücuda pompalanır.
* Damar sistemiyle tüm vücudu dolaşır.

Sigaranın zararları dudaktan itibaren başlıyor
Her yıl dünyada 3 milyon dolayında kişi sigaraya bağlı rahatsızlıklardan dolayı ölüyor. Bu da her 10 saniyede 1 kişinin sigaraya kurban gitmesi anlamına geliyor. İçilen her sigara ömürden 5.5 dakika çalıyor.
Normal içicilerin yanı sıra dudak tiryakilerinin de büyük risk altında olduğunu vurgulayan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü sigaranın zararları konusunda şunları söyledi: “Sigaranın zararları konusunda bilgi sahibi olan bazı içiciler kendilerini rahatlatmak için çareler ararlar. Yalnızca dudak tiryakisi olduklarını ve dumanı içlerine çekmediklerini söyleyen bu içiciler bundan dolayı sigaranın kendilerine zarar vermeyeceğine inanmak isterler. Doğru olmayan bu inanış yanlımca bir avuntudan ibarettir. Sigarayı azaltmak ya da dumanını içe çekmemek sigaranın zararlarından korunmak için yeterli değildir.”
Özlü çok uzun aralıklarla dahi olsa içilen her sigaranın insan sağlığı üzerinde büyük olumsuz etkiler yarattığının yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlandığını ifade ederek “Yapılan araştırmalar günde 3 sigara içiminin bile kalp krizi veya herhangi bir şekilde ölüm riskini ikiye katladığını göstermiştir. Günde 10 veya daha fazla sigarayı dumanını içine çekmeden içenlerde içmeyenlere oranla kalp krizi riski 1 kat artmaktadır” diye konuştu.

ZARARLARI DUDAKTAN İTİBAREN BAŞLIYOR
Sigaranın zararlarının dumanın akciğere ulaşmasından sonra değil dudaktan itibaren başladığına işaret eden Özlü şöyle devam etti: “Dudak dil yanak yutak gırtlak kanserleri diş eti hastalıkları farenjit sinüzit bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yoluyla ilgili hastalıklar katarakt gibi patojenlerin gelişmesi için dumanın akciğerlere çekilmesi gerekmemektedir. Hatta sigarasını yakmayıp sadece dudaklarının arasında tutanlar veya tütün çiğneyenlerde bile dudak ve ağız içi kanserleri görülmektedir. Bu bakımdan sigara kullanan hiçkimse güvende değildir. Zararsız bir sigara içme biçimi bulunmamaktadır.”
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-10-2011, 01:28   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Sigara ile gelen çeşitli kanser türleri ise şunlar:

Akciğer dudak dil yutak gırtlak karaciğer yemek borusu mide anüs pankreas rahim meme yumurtalık böbrek mesane penis ve kan kanserleri.

Sigaraya bağlı olarak ortaya çıkan solunum sistemi hastalıkları da şöyle sıralanıyor:

Kronik bronşit amfizem astma Goodpasture s eozinofilik granülom bronşiolitis uyku-apne s pnömotoraks tüberküloz pnömokok infeksiyonu.

Sigaranın neden olduğu kalp damar hastalıkları çeşitleri ise şunlar:

Aterosklerotik kalp-damar hastalıkları (renal koroner karotid mezenterik iliyak arterler ve abdominal aorta) enfarktüs aritmiler inme periferik arter hastalığı venöz tromboemboli. Sigara ayrıca sindirim sistemi hastalıklarına erken menapoz kemik erimesi erken doğum erken membran rüptürü düşük düşük doğum ağırlığı ani çocuk ölümleri büyüme gelişme geriliği zeka geriliği febril konvülsiyon davranış bozukluğu atopik hastalıklar akciğer gelişme bozukluğu artmış solunumsal infeksiyonlar gibi kadın hastalıkları ve doğum bozukluklarına yol açıyor. Erkeklerde sperm kalitesinde azalma prostat hipertrofisine neden olan sigara kullanımı ayrıca cilt hastalıkları ve romatizmal hastalıklar ile Depresyon şizofreni Hormon bozuklukları grave's hastalığı guatr böbrek ağız hastalıkları olarak sıralanıyor.

İstatistikler Türkiye'nin bu zararlı maddeye karşı olumlu bir tepki vermediğini ortaya koyuyor. Dünyada azalma eğilimine giren sigaranın kullanımı Türkiye'de tam aksine artarak sürdüğü kaydedildi. Türkiye dünyadaki en büyük sigara tüketici ülkelerden biri konumuna geldi. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre 1990-1999 yılları arasında dünyadaki toplam sigara tüketimi yüzde 4.12 azalırken aynı dönemde Türkiye'de sigara tüketimi yüzde 52.18 artmış durumda. Bu artış ile Türkiye Pakistan ve Bulgaristan'dan sonra üçüncü sırayı almaktadır. 15 yaşından büyük yetişkin nüfusta kişi başına tüketim yıllık 1990'da 86.92 paket iken bu rakam 2000 yılında 134.65 pakete çıkmış görünüyor.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


sigaranın insan vücuduna verdiği zararlar nelerdir?

sigaranın insan vücuduna verdiği zararlar nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sigaranın insan vücuduna zararları, sigaranın insan vücuduna verdiği zararlar, sigaranın insan vücuduna verdiği zarar, sigaranın insan vücuduna verdiği zararlar kısaca, sigaranın insan vücuduna etkileri, sigaranın insan vücuduna zararları nelerdir, sigaranın insan vucuduna zararları, sigara ve alkolün insan vücuduna zararları, sigaranın insana zararları, sigaranın insan vücudundaki etkileri, sigara ve alkolün insan vücuduna zararları nelerdir, sigara ve alkolün insan vücuduna verdiği zararlar nelerdir, sigaranın insan vucuduna verdiği zararlar, nikotinin zararları nelerdir, sigaranın insan sağlığına verdiği zararlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cep Telefonunun İnsan Vücuduna Zararları Nelerdir? elif Sağlığımız 2 25-12-2016 06:56
Kimyasal Maddelerin Çevreye Verdigi Zararlar Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:36
Islak saçla dolaşmanın zararlar nelerdir? elif Cilt Hastalıkları 0 08-06-2011 01:13
Botoks'un Zararlar Nelerdir? elif Cilt Hastalıkları 0 08-06-2011 12:43
Atatürk'ün insan hak ve hürriyete verdiği önem Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 15-05-2008 02:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.