bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-11-2011, 06:53   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face6 zeybek nasıl ortaya çıkmıştır

zeybekyin nasıl ortaya çıktığını söylermisiniz ?
 

Alt 10-11-2011, 11:28   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Ege denilince akla Zeybek gelir. Mert cesur atılgan mazluma dost haksızlığa düşman olarak tanınırlar. Türk köylüsünün tipik bir örneğidir. Kurtuluş savaşında gösterdikleri başarılar ünlerine ün katmıştır. Bugün Zeybeklik tarihi bir anı olarak yaşatılmaktadır.

Bölgenin oyun türü Zeybektir. Batı Anadolu'nun hemen hemen her yerinde ''Zeybek'' türündeki oyunlarxgörülür. Afyon Antalya Isparta Burdur Sakarya çizgisinin batı tarafında kalan illerimizde bu tür oyunun büyük etkileri vardır.

Yörede kadınların oynadığı oyunlara ''Kadın Zeybek'' erkeklerin oynadığı oyunlara ''Erkek Zeybek" denilxmektedir. Kadınların oynadığı oyunlar erkeklerin oynadığı oyunlara göre daha yürüktür. Erkek oyunlarının yöredeki bir diğer adı da "Ağır Zeybek" tir. Ege nin bir çok yerinde oynanan bu tür oyunların en ağırlarına İzmir Aydın Muğla Manisa illerinde rastlamak mümkündür. Zeybek oyunlarının diğer oyunlara (Bar Halay Horon v.b.) göre en büyük özelliği tek olarak serbest oynanmasıdır. Toplu olarak oynanan Zeybek oyunlarında oyuncular arasında müzik ve ritim hariç hiçbir bağ bulunmaz. Oyunu oynayan kişi hiçbir kurala bağlı kalmadan tamamen içinden geldiği gibi oynar.Zeybek oyunları toplu olarak oynandığında yöresel olarak daire formu kullanılır.Zeybek Sözü ve Kökeni

Zeybek sözcüğünün kökeni hakkında bugüne kadar çok çeşitli ve birbirinden farklı görüşler ortaya atılmıştır. Halikarnas Balıkçısı Zeybek Sözcüğünü Mitolojiye şu şekilde dayandırıyor;

''Homeros bu sözü ''olaks'' diye Omeqa ile yazar. Omeqa ise ona tanrıçanın ilkbaharda doğurduğu yumurtasının ilkbaharda bölünerek iki ayrı "o" olmasıdır. Ayrılan bu yumurtalardan tüm yaratıklar ve bitkiler çıkmıştır. Böylece de ''Obekkos'' ''Tobekkos'' ve ''İbakki'' sözleri ''Zeybek'' olmuştur.

Mahmut Ragıp Gazimihal sözün Grekler tarafından kullanıldığını da belirtiyor.
''Yunanca'da ''b'' sesi olmadığı için onların dilinde Sayvakikos Zaypapikos şeklinde Rodos 'ta ise Turkikos'un aynı anlamda kullanıldığı ve kelimelerin aslının Saybak olup bizde kelimenin incelenip ve özleşerek Zeybek haline geldiği de açıklanır.
Divanı Lügatı Türk'te Zeybek hakkında şu bilgiler verilmiştir:

Divanı Lügatı Türk Cilt I sayfa 333 de Bekneg kelimesindeki Bek sözünün sağlam olduğu yazılmaktadır. Yine Divanı Lügatı Türk cilt III. Sayfa 154 de Sağ sözünün Zeybeklik anlayışlılık anlamında olduğu kaydedilmektedir. Divanı Lügatı Türk Cilt I. S. 80'de s harfinin bazen Türk dilinde z okunduğu söylenmektedir. Zeybek sözünde sağlam anlamında bir (Bek) sözünün bulunması anlamı olan sağlam sözünü doğrulayacak ek ad olması şarttır. Bek sözcüğü bir insan için kullanıldığına göre ek sözü insanın niteliğini iyi yönünden anlatan söz olması gerekir. Yani Bek sözü ile ancak anlayışlılık ve akıllılık anlatan Zag sözü ile birleşik ad olabilir ve şeklini alır. Bunu Türk dilinin yapısı zorunlu kılmaktadır. Türkçemiz ses uyumu kuralı burada da karşımıza çıkmaktadır. Başta gelen kalın fakat hafif sesli hece sonda gelen ince fakat sert heceye uydurularak okunur kuralına göre Zag hecesi kendisinden sonra gelen sert ince Bek hecesine uydurulmuş Zeg olmuş Bek ile beraber anlayışlı akıllı sağlam zeybek olarak Avrupa tarih kitaplarına geçmiş ve çağımıza değil Bozdağ Dalgalı dağ köylerinde yaşamıştır.


Efe Sözü ve Kökeni

Efe sözü Rumca 'dan alınan "Efendi" sözünün kısaltılması sonucu geldiğini savunanlar olmakla birlikte "Efe" kelimesi efendinin tam karşılığı değildir. Efe genç diğer anlamda delikanlı demektir. Örnegin; Efendimiz Sultan Alayhi Vesselam denir Efemiz denmez. Efendi Bizans dilinde sahip okuma-yazma bilir demektir. Hoca Efendi Kalem Efendisi Hoca Efe Kalem Efesi denmez. Fakat Efelerin Efesi denir (silah taşır yiğit).

"Efe'' sözcüğü "EFEB" den gelir. Efeb; genç delikanlı yani silah taşıyan yiğit demektir. Efeb teşkilatı Yunanistan'dan önce Anadolu da kurulmuştur. Bunlar tıpkı Zeybekler gibi dağ başında talim ederler ve daha sonra kente gelerek tiyatroda silah oyunları yaparlardı. Tiyatro yuvarlak olduğu için dansları da daireseldi. Bu dans aynı zamanda dinseldi.

Celal Esad Arseven tarafından düzenlenen Sanat Ansiklopedisinde ''Eskiden asayişin korunmasına memur hafif silahlı bir sınıf askere verilen addır." Selçuklular zamanında Aydın ve Teke taraflarında böyle bir askeri sınıf oluşturulmuştu ki bunlara Efe denirdi.

Efe-Zeybek ve Kızan Arasındaki BağıntıEfe Zeybek gruplarının başıdır. Zeybekler arasında kahramanlık yapmış cesur ve mert kişiler arasından seçilir. Efe olmak için Zeybekler arasında yaşça büyük olmak önemli değildir.

Zeybek Kızanlara göre daha çok kahramanlık yapmış cesur kişilerdir. Zeybekler efenin Emriyle kızanları yetiştirirler. Zeybekler efelerin yanında birer kol beyi görevi görürlerdi. Zeybekler iyi silah kullanan cesur kişilerdir.

Zeybeklerin maiyetindeki gençlere ''Kızan'' denilir. Kızan çocuk anlamına gelse gerek. Çünkü Anadolu'da kimi oyunlarda kızlar delikanlı delikanlılar da kız giysilerini giyerler. Kızan belki de önceleri başka anlam taşırdı.

Günümüzde akıllarda kalan bazı Efeler ve Zeybekler şunlardır;
Çakıcı Mehmet Efe Yörük Ali Efe Çakırcalı Efe Saçlı Efe Mestan Efe Gökçen Efe Sarı Zeybek Kamalı Zeybek Pepe Efe Kıllıoğlu Hüseyin Efe Demirci Mehmet Efe.

Zeybek Oyunlarının Tarihte Ortaya Çıkışı-Cumhur Sevinç
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 03-12-2011, 12:16   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ödevim varr lütfen acill zeybek oyununun çıkış nedeni nedir?
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


zeybek nasıl ortaya çıkmıştır

zeybek nasıl ortaya çıkmıştır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: zeybek oyunu nasıl ortaya çıkmıştır, zeybek nasıl ortaya çıkmıştır, zeybek oyunu nasıl ortaya çıktı, efe oyunu nasıl çıktı, halay nasıl ortaya çıkmıştır, zeybek oyunu nasıl oynanır, zeybek oyunu nasıl çıkmıştır, zeybek nasıl ortaya çıktı, zeybek oyunu nasil cikti, zeybek oyunu nasıl oluşmuştur, harmandalı nasıl ortaya çıkmıştır, efe oyunu nasıl oynanır, zeybek nasıl oluşmuştur, zeybek nasıl bulundu, zeybek nasıl doğmuştur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Diş Ağrısı Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar? Bakimliyiz Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 2 30-04-2017 12:35
Orhan Ortaya Çıkıyor `»HicЯet GeLini«´ Hanımın Çiftliği 0 20-02-2011 09:51
Sarı zeybek elif Akorlar - Tablar - Notalar 0 15-10-2008 09:55
Yuvarlak zeybek elif Akorlar - Tablar - Notalar 0 15-10-2008 09:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.