bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-11-2011, 05:22   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart kadınlarda saçları neden dökülür?

yaşım 18 benim saçlarımda dökülmeler oluyo çok kaşınıyo ve gittigim berberde saçlarımın tüytüy oldugunu söyluyo ne yapmalıyım


 

Alt 23-11-2011, 03:00   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Kadın tipi saç dökülmesi ya da kadın androgenetik alopesi kadınlara özel saç dökülmesidir.
Saç genellikle ayda 1 santimetre uzar ve bu 2-6 yıl arası devam eder ardından saç dökülmeden önce dinlenme fazına girer. Kısa süre sonra boş alandan yeni bir saç teli çıkar. Normal bir kafada saçların yüzde 85′i büyüme evresindeyken yüzde 15′i dinlenme evresindedir. Dökülen saçın yerine yenisi çıkmadığında kellik ortaya çıkar.
Saç dökülmesine neden olan birçok faktör vardır ancak saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri hormonlardır. Kadınlarda saç dökülmesine neden olan hormonlar erkeklerde saç dökülmesine neden olan hormonlarla aynıdır. Erkeklik hormonları ve androjenleri daha az olmasına rağmen kadınlarda da mevcuttur ve saç foliküllerini zayıflatmaktadırlar. Bu durum genellikle menepozun erken safhalarında olmaktadır. Bu zaman diliminde saçlar zayıflarken yüzdeki tüyler sertleşmeye başlamaktadır. Yeni saç çıkışı görülmezken foliküller hala hayattadır yeni saç çıkartma ihtimalleri bulunur.
Saç dökülmesinin diğer sebepleri genetik yatkınlık ve yaştır. Kadın tipi saç dökülmesi dökülme alanı bakımından erkek tipi saç dökülmesinden farklıdır. Kadın tipi saç dökülmesinde kafadaki saçların tamamında incelme yaşanırken erkek tipi saç dökülmesinde ise alın çizgisinde gerileme yaşanır.
Kadınlarda saç dökülmesi nadiren kelliğe kadar varırken erkeklerde kelliğe sıklıkla rastlanabilmektedir. Bayanlarda kadın tipi saç dökülmesinden başka kelliğe sebebiyet veren nedenler de vardır. Saçların geçici olarak dökülmesi ( telogen effluvium ) saç kırılması ( şekillendirme seansları perma ve saçı çekme gibi nedenlerle ) bir tutam saçın aniden dökülmesi ( alopesi areata - bağışıklık sistemi bozukluğu nedeniyle ani saç kayıpları ) ilaçlar ve cilt hastalıkları bunların arasındadır.
Alın çizgisinde ve tepede orta derecede saç dökülmesi ve başın tamamında görülen saç incelmesi kadın tipi saç dökülmesinin belirtileridir. Teşhis genellikle şaçlara genel bir bakış ile yapılmasına rağmen herhangi bir cilt hastalığını belirlemek amacıyla deri biyopsisi yapılabilir. Mevcut saç folikülleri tedavisi ilaçlarla mümkün olan arsenik ya da kurşun zehirlenmesine karşı test edilebilir.
Kadın tipi saç dökülmesi kategorisine giren saç dökülmeleri kalıcıdır. Dünyadaki ilaçlar üzerine otorite olan FDA ( Food and Drug Administration ) tarafından onaylanan %2 minoxidil ( minoksidil ) bulunduruan solüsyonlar kadın tipi saç dökülmesi için önerilmektedir. Kadın tipi saç dökülmesi için FDA tarafından onaylanan tek ilaç minoxidildir. Minoxidil kadınların yüzde 20-25 inde saç çıkışında artış sağlamıştır. Ancak genel olarak minoxidil saç dökülmesini durdurmada ve yavaşlatmada etkilidir. Minoxidil devamlı kullanılması gereken bir ilaçtır. Bırakıldığında belirli bir süre sonra tekrar saç dökülmesi kendini gösterir.
Saç ekimi kadın tipi saç dökülmesine karşı diğer bir tedavi yöntemidir. Genetik olarak dökülmeye karşı dirençli saç kökleri ense bölgesinden alınarak seyrelen bölgelere nakledilir. Saç ekimi işlemi nadirende olsa verici alanlarda kızarıklıklara ve deri enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bayanlarda tatmin edici sonuçlara ulaşabilmek için birden fazla seans gerekebilir ancak işinin ehli hekimlere saç ekimi yaptırıldığında sonuçlar mükemmel ve kalıcıdır.
Yapay saçların başa dikilmesi işlemi bazı yerlerde uygulanmakta ancak enfeksiyon riskleri nedeniyle tavsiye edilmemektedir.
Görüldüğü gibi kadın tipi saç dökülmesinde mükemmel tedavi yöntemi günümüzde henüz mümkün görünmemekte ancak bireyin psikolojik durumu ve özgüven seviyesine göre değişik tedavi yöntemleri mevcut.
Eğer saç dökülmesi hayatınızı gerçekten kötü etkileyecek seviyelerdeyse güzel bir peruk takabilirsiniz. Spor yapın yeni hobiler edinin ama en önemlisi kendinize değer verin ve kendinizle barışmanın yollarını arayın.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-11-2011, 03:00   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

KADIN TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Genel olarak kadınlarda saç kaybı sorununun erkeklere oranla daha az olduğuna inanılır. Son dönemde kadınların saç kaybından giderek daha fazla şikâyetçi olduğunu görmekteyiz. Hamilton yaptığı çalışmalarda 50 yaşına gelmiş kadınların saç kaybına uğrama oranını %86 olarak rapor ederken diğer araştırmacılara göre bu oran %6 civarındadır.
Androjenlere bağlı saç kaybı kadınlarda görülse de bu oran erkeklere oranla oldukça düşüktür. Androjen salgılayan tümörler (böbreküstü bezi vb…) ya da polikistik over gibi altta yatan sebepler androjen dengesini değiştirerek dökülmeye sebep olabilir. Bu gibi durumlarda adet düzensizliği (menstruational cycle disturbance) kıllanma artışı (hirsutism) akne gibi oluşumlar tabloya eşlik eder.
Kadınlardaki saç kayıpları genelde erkeklerden farklı olarak ön saç çizgisinden başlamaz. Midscalp dediğimiz ara bölgeden başlayarak tüm saça dağılır. Önce zayıflayan saç giderek incelir ve seyrelmeye başlar.
Kadın Tipi Saç Kaybında (FPHL) genetik yatkınlığın en önemli faktör olduğunu düşünmekteyiz. Bununla beraber demir eksikliği tiroid hormonunun fazla ya da az salgılanması B vitamini çinko ve magnezyum eksikliği dengesiz diyetler diffuse alopecia areata kronik telogen effluvium hamilelik sonrası kronik hastalıklar kendi saçını koparma (trichotillomania) Lupus (SLE) ve özellikle ciddi psikolojik stres nedenleri de unutulmamalıdır ki saç dökülmesinde ciddi etkileri vardır.
Kadın tipi saç dökülmesi ilk olarak Ludwig I II III olarak sınıflandırmıştır. Daha sonra Olsen yeni bir sınıflandırma yaparak erken dönem ve post menopozal olarak saç dökülme karakterlerini ayırmıştır.
KADINLARDA GÖRÜLEN ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

TİP I: Tepe bölgesindeki saçlarda ön saç çizgisinin 1-3 cm gerisinden başlayan gözle görülür seyrelme olmasıdır.
TİP II: Tepe bölgesinde ileri derecede seyrelme meydana gelmesidir.
TİP III: Tümüyle saçsız tepe bölgesi Erkek ve kadın arasındaki farklar:
Kadınlarda saç dökülmesi erkeklerdekinden daha geç başlar. Erkeklerde yaş ilerledikçe saç dökülmesinin sıklığı artar. Kadınlarda böyle bir artış gözlenmez.
Kadınlardaki saç dökülmesi geniş alanları etkiler. Erkeklerde ise çoğunlukla arka ve yanlardaki saçlar korunur buna karşılık önler ve tepe bölgeleri kelleşir. Kadınlarda çoğunlukla ön saç çizgisi korunur. Erkeklerde ise ergenliğin başlamasıyla birlikte ön saç çizgisinin gerilemesi karakteristiktir.
Erkeklik hormonlarının saçı dökülen erkeklerde daha fazla olduğu varsayımı yanlış bir inanıştan ibarettir. HGF Sprey ile kadınlarda saç dökülmesini engelleyebilir ve yeni saç çıkışları sağlayabilirsiniz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-11-2011, 03:01   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kadın tipi saç dökülmesi ya da kadın androgenetik alopesi kadınlara özel saç dökülmesidir.

Saç genellikle ayda 1 santimetre uzar ve bu 2-6 yıl arası devam eder ardından saç dökülmeden önce dinlenme fazına girer. Kısa süre sonra boş alandan yeni bir saç teli çıkar. Normal bir kafada saçların yüzde 85′i büyüme evresindeyken yüzde 15′i dinlenme evresindedir. Dökülen saçın yerine yenisi çıkmadığında kellik ortaya çıkar.

Ortalama görülme sıklığı erkeklere göre daha azdır. Yine de erkek tipi dökülme ile benzerlikler taşırmasına karşın bir çok yönüyle de farklıdır. Aslında erkeklerinki gibi tamamen açılma ender olduğundan ötürü dökülmeden çok seyrekleşme demek daha doğru olacaktır. Her ne kadar kadın tipi saç dökülmesi de hormonlarla ilişkiliyse de erkelerdeki gibi ergenlikle birlikte hemen başlamaz. Açılma erkeklere göre biraz daha geç yaşlara denk düşer. Menopoz dökülmenin yoğun yaşandığı bir dönemdir. İlaç kullanımı ve gebelik erken dönem dökülmelerinin temel iki hazırlayıcı sebebimdir. Doğumun kadınlarda saç dökülmesini arttıran önemli bir dönem olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Erkek tipi saç dökülmesinde saç çizgisi zamanla geriye doğru gidip alın açılmasına rağmen kadınlarda alnın açılması çok ender rastlanan bir durumdur.

Sınıflandırma çoğunlukla 3 ( Ludwig Sınıflaması ) bazen de 5 evre üzerinden yapılır.
Evre 1: Hamilton skalasında erkeklerin evre 1 ile benzerlikler gösterir. Dökülme yeni başlamış ve hasta henüz dökülmenin geri dönüşlü veya kalıcı olup olmadığı hakkında bir fikre sahip değildir. Kadınlar doktorlara daha erken başvurduğundan ötürü daha bu dönemde saç dökülmesi için tedavi almaya başlarlar. Çoğunlukla bu tedaviler şampuanlar ve ev bakım kürleridir.

Evre 2: Açıklık ilerlemiştir. Yanlara ve geriye doğru ilerleme erkek tipi dökülmeye nazaran pek beklenmez. Tıbbi klinik uygulamaların en sık kullanıldığı dönemdir. Hastalar ev bakım kürlerinden fayda görmemişlerse klinik uygulamaları yaptırmayı daha fazla tercih edebilirler. Saç mezoterapisi saç termoterapisi veya botilismus toksini ile yapılan özel uygulamalar bu dönem için faydalı tedavilerdir.

Evre 3: Menopoz dönemi dökülmeler bu tip dökülmelerdir. Başörtüsü takan bayanlarda görülme sıklığı veya saç dökülmesinin bu evreye gelme olasılığı daha yüksektir. Klinik uygulamalarla elde edilecek saç tellerinin hacminde ve cm2 deki tel sayısındaki artış yetersiz kalmaktadır. Saç ekimi yapılan kadın hastaların çoğu bu evrededir. 1200 ve yukarısı greft naklinin gerektiği bu evre bir çok uzmana göre kadın tipi saç dökülmesinin son aşamasıdır.

Evre 4: ilerleyici tipte kadın saç dökülmesinin ilk evresi kabul edilir. Çünkü bir çok kadında saç dökülmesi 3. evrede kalır. Bazı hastalarda 4. evreye geçer. Bu evre saç ekiminin haricinde hiçbir tıbbi tedavinin yarar sağlamayacağı ümitsiz evrelerden biridir. Saç ekiminin bile yeterli saç sıklığı sağlama olasılığının az olması sebebiyle hastayı tatmin etmesi zordur.

Evre 5: Diffüz ( ilerleyici ) saç dökülmesinin son evresidir. Tıbbi tedavilerden çok kozmetik tedbirlerin ( protez peruk ) daha uygun seçenek olduğu bu evrede hasta da tedavi seçeneklerinin sınırlı olduğunu bilir. Yine de bazı hastalar bu evrede bile saç ekiminden belirgin bir fayda görürler. Ekilen saçların dökülme olasılığı bulunduğunu hastaya baştan belirtmekte fayda vardır.

kaynak: esteistanbul.com


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-11-2011, 03:02   #5 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kadın tipi kellik ya da saç dökülmesi genellikle otuzlu yaşlarda başlar kırklı yaşlarda belirgin hal alır ve hatta menopozdan sonra iyice fark edilir hale gelir. Bu kellik tipi genellikle başın üzerindeki ve iki yanındaki saçlarda seyrelme şeklinde kendini gösterir.

Bu problem saç dökülmesine yatkın olan kadınların yaklaşık üçte birini etkiler fakat ergenlik döneminde bile başlayabilmesine rağmen çoğunluk itibarıyla menopozdan sonra görülmektedir. Ergenliğin erken dönemlerinde başlayan saç dökülmesi eğer tedavi edilmezse çok ileri safhalara gidebilir.

Normalde günde yaklaşık 40-100 adet saçımız dökülmektedir. Bunların yerine yenilerinin çıkması şanslı bir durumdur. Gerçek bir saç dökülmesinden bahsedebilmek için ya bu dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmaması yada günlük dökülen saç sayısının 125′i aşması gerekmektedir.

İster erkekte ister kadında olsun saç dökülmesi kısmen genetik ve kısmen de hormonal nedenlere bağlıdır. Genetik saç dökülmesi kişiye hem anne hem de baba tarafından aktarılabilir.
Erkelerdeki gibi kadınlarda da saç dökülmesinin en muhtemel nedeni androjen hormonların (erkeklik hormonları) etkilerine karşı kafa derisindeki saç foliküllerinde kalıtsal bir duyarlılık bulunması diye tanımlanabilen androgenetik alopesidir. Fakat bu nedenden ötürü saçları dökülen kadınlarda genellikle erkeklerde görüldüğü gibi gerçek bir kellik ortaya çıkmaz; örneğin erkek-tipi androgenetik alopeside sıkça karşılaşılan “cue-ball” (bilardo-topu) görünümlü kelliğin kadınlarda ortaya çıkması nadirdir.

Saçları incelen veya seyrelen bir kadın iseniz yapmanız gereken ilk şey bu durumun saç tedavisinde uzman bir doktor tarafından doğru şekilde teşhis edilmesini sağlamaktır. Tanı konulduktan sonra doktorunuz size gerekli olan bir ilaçlı tedavi yada cerrahi tedavi önerecektir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


kadınlarda saçları neden dökülür?

kadınlarda saçları neden dökülür? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kadınlarda alın açıklığı, bayanlarda alın açılması, alın açıklığı tedavisi, alın açıklığına çözüm, alın açıklığı, alin acikligi cozum, bayanlarda alın açıklığı, kadınlarda saç neden dökülür, kadınlarda alın açılması, alin acikligi tedavisi, ergenlikte alin acilmasi, alin acikligi, bayanlarda alnın açılması, kizlarda saclarda aciklik, bayanlarda alin acilmasina cozum,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kanser tedavilerinde neden saç dökülür daywest Kanser 0 16-10-2010 11:07
Buzlu Yola Tuz Neden Dökülür? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-04-2010 02:19
Anne babaların saçları neden beyazlar fırtına Komik Yazılar 4 18-09-2009 12:08
Neden Saçlarımız Dökülür elif Sağlığımız 0 21-06-2009 02:36
Saç Neden Dökülür? salon beyaz Saç Bakımı 1 18-05-2009 04:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats