bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-12-2011, 09:20   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face37 Dil ile millet arasındaki ilişki

ya ben dil ile millet arasındaki ilişkinin kısa bir özetini istiyorum yazar mısınız?


 

Alt 08-12-2011, 02:20   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

DİLİN KÜLTÜR VE MİLLET VARLIĞI İÇİNDEKİ YERİ

Dil ile sosyal yapı ve o sosyal yapıyı oluşturan millet arasındaki bu sıkı bağlantı ister istemez dil-kültür ilişkisini ortaya çıkarmaktadır.
Bir toplumun sözlü ve yazılı bütün kültür değerleri dile aktarıldığı için dil sosyal yapının ve kültürün sadık bir aynası durumundadır. Bir şair duygu ve düşüncelerini kendi toplumunun fertlerine ancak dili ile ulaştırabilir. Bir yazar bir bilim adamı bir düşünür örüşlerim kendi dışına ve ilgili çevrelere dil yolu ile aktarabilir. Yeni buluşlar ifadelerini dil ile gerçekleştirebilir. Bir tiyatro sanatçısı mimik ve jestlerine dilini eklemeden oyunculuğunu gösteremez. Geçmiş yüzyıllar Anadolu'sunun dünya görüşü Yunus'un ilahilerinde Türk halkının bayrakta sembolleşen vatan sevgisi Mehmet Akif'in İstiklal Marşı'nda Millî Mücadele ruhu Mehmet EMİN'in manzumelerinde ve bu dönemi işleyen romanlarda İstanbul'un güzellikleri ve tarihi havası İstanbul halkının gelenek ve görenekleri Yahya KEMAL'in şiirlerinde Hüseyin Rahmi GÜRPINAR'ın ve Ahmet Hamdi TANPİNAR'ın romanlarında Anadolu halkının yaşayış ve davranışları Yakup KADRİ'nin eserlerinde sergilenmiş ve işlenmiştir. Türk milletinin gelenekleri folkloru yüzlerce yıllık hayat tecrübelerinin sonuçları veciz ifadesini atasözlerinde bulmuştur. Destanlar toplum ve millet varlığını büyük çapta etkilemiş şahıs ve olayların günümüze kadar uzanmış canlı tablolarıdır. Deyimler Türk mantığının ve dil felsefesinin sembolleridir. Bunların dışında dil. günlük yaşayışımızda da bize aracılık eden sosyal bağlantımızı düzenleyen bir araçtır. Hayatımızın her safhasında bizimle birlikte ve iç içedir.
Görülüyor ki kültürle ilgili her türlü yaşayış ve davranış tarzı ifadesini hemen hemen bütünüyle dille gerçekleştirebilmektedir. Dolayısıyla da maddî ve manevî kültürün sınırları içine giren bütün kavram ve kelimeler dilin içinde dilin sözlüğünde yer almaktadır. Bu bakımdan dil kültürün ilk ve temel öğesidir; en değerli hazinesidir. Bu niteliği dolayısıyla milletleri birbirinden ayıran özelliklerin de en önemlisidir.
Dil bir milletin evreni kendisine göre seslendirmesi kainatı ve hayatı kendisine göre adlandırması ve ona kendi damgasını vurmasıdır. Bu durumu dolayısıyla dil aynı zamanda topluma biçim veren bir sistemdir. Bir toplumda yaşayan insanlar çevrelerindeki dünyayı gerçekte olduğu gibi değil kendi dillerinin kendilerine sunduğu biçimde görmektedirler. İngiliz filozofu F. Bacon. bu görüşü aklı yöneten şeyin gerçekten dilin kendisi olduğu şeklinde ifade etmiştir. Ünlü dilbilimci Wilhelm von Humboldt da bu gerçeği 'İnsanlar bu dünyada ana dillerinin dünyayı kendilerine sunduğu biçimde yaşamaktadırlar." şeklinde dile getirmiştir. Günümüz antropolog dilcilerinden E. Sapir ve onun yolunda yürüyen B. L. Whore da aynı görüştedir. Onlara göre kişilerin ve toplumların nesnelere ve olaylara değişik çıdan bakıp kavramaları dolayısıyla her dil gerçeği ayrı bir yönden aksettirdiği için ayrı toplumların dünyaları da birbirinden farklıdır. Bu da demektir ki dil her toplumun içinde yaşadığı şartlara göre ayarlanmaktadır. Her toplumun kendine mahsus bir yaşama düzeni olduğundan diller de toplumların bu yaşama düzenine uygun birer konuşma ve anlaşma düzenine sahiptirler. Bundan dolayı bir toplumun dil davranışı o toplumdaki yaşama düzeninin bir parçası ve ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla da dilin yapısı yaşama düzeninin yapısına koşut olarak yol almaktadır. İşte dilin insanların hayat karşısındaki davranış tarzlarına göre biçimlenmiş olması onu yine kültürün ayrılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkarıyor.
Millet kendine özgü belirli değerler ile şekillenmiş bir toplum türü olduğundan milleti oluşturan nitelikler dilde de kendini belli etmiştir. Genel dilbilimcilerin de belirttikleri gibi milletlerin sosyal yapılarından gelen manevî özellikleri aydın karakterleri millî şahsiyetleri ve kültür değerleri dilde kendini gösterdiği için dil ile kültür arasında bu bakımdan da sıkı bir ilişki vardır. Bu da demektir ki dil bir milletin manevî gücünün eseridir. Onun ruhunun dış görünüşüdür. W. Humboldt'un deyimi ile "bir milletin dili ruhudur ruhu da dilidir." Gerçekten de her dilin günlük konuşmalarından başlayarak edebî eserlerine kadar uzanan çeşitli metinlerine şöyle bir göz atılınca bile bu manevî gücü hemen tespit etmek mümkündür.


Ayrıca aşağıdaki başlığa bakabilirsin.

Millet ve dil arasındaki ilişki


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dil ile millet arasındaki ilişki

Dil ile millet arasındaki ilişki konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dil ile millet arasındaki ilişki, dil ve millet arasındaki ilişki nedir, dil ile millet arasındaki ilişki nedir, dil millet ilişkisi, vatan dil bayrak ve sevgi arasında nasıl bir bağ vardır, dil ve millet arasındaki ilişki, millet ve dil arasındaki ilişki nedir, dil ile millet ve kültür arasındaki ilişki, dil ve millet ilişkisi, millet ile dil arasındaki ilişki nedir, millet ile dil arasında nasıl bir ilişki vardır, kültür ve millet arasındaki ilişki, dil millet ve kültür arasındaki ilişki, dil ile millet ve kültür arasındaki ilişki nedir, dil ile millet arasındaki iliski nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Millet ve dil arasındaki ilişki mormavi Türkçe ve Edebiyat 3 21-11-2013 09:41
Hipertiroidi ve kilo arasındaki ilişki nedir? daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 30-04-2011 10:09
Bazal metabolizma ile kilo arasındaki ilişki nedir? daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 30-04-2011 10:07
Stres ve kalp krizi arasındaki ilişki daywest Sağlığımız 0 17-07-2010 12:52
Anne ve Çocuk arasındaki ilişki nimlahza Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 1 29-03-2009 03:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats