bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-12-2011, 06:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Karadeniz ikliminin insan yaşamına etkileri nelerdir?

Karadeniz ikliminin insan yaşamına etkileri nelerdir?


Ülkenin kuzey kesiminde kıyı boyunca uzanan bir şerit üzerinde etkisini sürdürür. Kıyıya koşut dağ sıralarında varlığı bu şeridin geriye doğru genişlemesini sınırlar. Denizin etkisine bağlı olarak yazlar ılık kışlar az soğuk geçer. Özellikle; Doğu KaradenizKaradeniz üzerinde oluşan alçak basıncın yarattığı ılık hava akımlarının da rolü büyüktür. Yıllık ortalama sıcaklıkyaklaşık 13 C –14 C ‘dir. Yıllık sıcaklıklarda batıdan doğuya doğru artışlar görülür. En soğuk ayın (ocak ve şubat) ortalama sıcaklığı 6-7 C’ en sıcak ayın (temmuz-ağustos) ortalama sıcaklığı 22-23 C’ arasındadır.


Kıyı kesiminde zaman zaman yükselen sıcaklıklarnem oranının fazlalığı dolayısıyla havayı bunaltıcı duruma sokar.Yaz günleri hava sık sık bulutlarla kaplanır. İlkbahar kışın uzantısı gibi serin geçer. Yaz sıcaklıkları sonbaharda da sürer. Bu iklim tipinin görüldüğü alanda şimdiye kadar saptanan en düşük sıcaklık değeri -8 C’ (Zonguldak) en yüksek sıcaklık değeri 405 C’ (Zonguldak) dadır.

Karadeniz kıyılarında iklimin en önemli özelliği her mevsimin yağışlı geçmesidir. Bu bölge Türkiye’nin en çok yağış alan kesimidir. Yağışlar Doğu Karadeniz’de özellikle Hopa ile Sürmene arasında en yüksek değerlere ulaşır. Yağış maksimumu sonbahar ve kış; minimumu ilkbahar sonuyaz başlangıcına rastlar. Kıyı gerisinde yükselen dağların denize bakan yamaçları kıyı kesiminde daha fazla yağış alır. Kışın bu yamaçlar yer yer kar örtüsü ile kaplıdır.Dağların güney yüzlerinde ve iç kesimlerindeyse yağış tutarları İç Anadolu’yu andıracak biçimde azalır. Yağışlı günler sayısı bakımından ülkenin en yüksek değerleri Karadeniz kıyılarındadır. Yağışlı gün sayısı batıdan doğuya doğru artar. İç kesimlerinde ise oldukça azalır kar yağışlı günler kıyı kesiminde on günden az iç kesimlerde yirmi günden fazladır.Karadeniz iklimi nemlilik derecesine ve termik şartlara göre 3 alt tipe ayrılır.

1-Doğu Karadeniz iklimi (1000-2000 mm arasında yıllık yağış;en çok yağış sonbaharda ; Kışlar ılık)
2-Batı Karadeniz iklimi (Kışın ve yazın daha düşük sıcaklıklar; kıyılarda yüksek iç kısımlarda az yağış)
3-Orta Karadeniz iklimi (Orta miktarda yağış;yaz kuraklığı kısa ama belirgin )

İklim coğrafi çevrenin şekillenmesini ve insan yaşamını çok yakından kontrol eden bir etmendir. İklimin etkisi uzun yıllar boyunca kendini gösterdiği gibi cansız çevrede ve özellikle bütün canlıların yaşamındaki yıllık değişmeleri de iklim düzenler. İklimin etkilerini yansıtan pek çok örnek verilebilir. Bu etkilerin bazıları kısaca şöyle belirtilebilir:

İklim özellikle sıcaklık ve nem kayaların fiziksel parçalanması ve kimyasal dağılmasının en belli başlı etmenlerindendir. Yeryüzünde işleyen dış kuvvetlerin dağılışı etki şekilleri ve etki süreleri iklimin kontrolü altındadır. Akarsu topografyası kurak bölge şekilleri buzul yöreleri hatta kıyı şekilleri iklime uygun bir dağılış gösterir. Örneğin fırtınaların fazla dalgaların büyük olduğu kıyılarda yarlar daha çoktur ve çabuk gelişir.

Akarsuların tipleri ve rejimleri göllerin dağılışı göl sularının kimyasal özellikleri yine iklime bağlıdır. Örneğin kurak bölgelerde çanaklar fazla olduğu halde onları dolduracak yağış yani su yoktur. Çünkü bu bölgelerde iklim kuraktır. Diğer yandan deniz akıntıları ile rüzgarların yıllık yön değiştirmesinin belirgin olduğu Muson ülkeleri denizlerinde yani Güney ve Güneydoğu Asya'da deniz akıntıları da rüzgara bağlı olarak yön ve hız değiştirir.

Doğal bitki örtüsünün tür miktar ve biçim yönünden dağılışı doğrudan doğruya iklimin kontrolü altındadır. Doğal bitki yaşamını düzenleyen bu iklim koşulları insanın yetiştirdiği kültür bitkilerini de etkiler. Dolayısıyla insanın tarımsal ekonomik etkinliklerinin biçimini de iklim belirler.

İnsanların yeryüzündeki dağılışı da doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak iklime bağlıdır. Örneğin insanların pek bulunmadığı çöllerle sürekli donmuş haldeki kutuplar iklimleri nedeniyle boş kalmışlardır. Modern yapılar ve diğer medeni araçlar insanları ancak bir dereceye kadar iklim etkisinden korumaktadır. Fakat insanın günlük yaşamını yaşam biçimlerini yiyecek ve giyecek şekillerini; hatta sağlık karakter ve ruhsal etkinliklerini kontrol eden en belli başlı etmenin iklim olduğu inkar edilemez. Örneğin gezici alçak basınçların ( siklonların ) etkisi ile hava durumlarının hızlı değişiklikler gösterdiği orta enlemlerde bu değişiklikler sağlığa zararlı olmakta diğer yandan insanları uyararak onları hareketli olmaya zorlamaktadır. Hızlı hava değişikliklerinin az olduğu sıcak iklimlerde ise insanlar yavaş sakin görünüşlü fakat öfkelidirler.

İklim insanın yalnız yaşayışı değil ekonomik etkinlikleri üzerinde de büyük etkiye sahiptir. Tarım ve endüstri alanlarının dağılışı onlara bağlı olarak ticaret şekilleri iklimin kontrolü altındadır. Onun için orta enlemler endüstriye tropik ve subtropik bölgeler tarıma daha uygundur. Avrupa ve Kuzey Amerika'nın orta enlemlerinde gelişen endüstri için Asya Afrika ve Güney Amerika'nın tropikal ve subtropikal bölgelerinden ham madde aksi yönde de işlenmiş maddeler asırlardan beri taşınmaktadır. Bu ticaret yolları yelkenli gemiler çağında doğrudan doğruya rüzgar sistemlerine bağlı olarak gelişmiş bulunuyordu. Örneğin Avrupa'dan Amerika'ya alize rüzgarları ile gidilmekte ve batı rüzgarları ile dönülmekte idi. Onun için alizelere Ticaret Rüzgarları ( Trade Winds ) adı verilmiştir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 24-10-2013, 03:58   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok uzun yazamam ya kısaltın biraz çok önemli lütfen kısaltın şunu çoook önemli yarına yetişmesi gereken ödevlerim var yalvarırım
 

Alt 11-12-2013, 08:19   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Karadeniz ikliminin insan yaşamına etkisi nedir
 
Alt 26-12-2013, 08:20   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face26 karadeniz ikliminin insan yaşantısına etkileri

Kıyı kesiminde zaman zaman yükselen sıcaklıklarnem oranının fazlalığı dolayısıyla havayı bunaltıcı duruma sokar.Yaz günleri hava sık sık bulutlarla kaplanır. İlkbahar kışın uzantısı gibi serin geçer. Yaz sıcaklıkları sonbaharda da sürer. Bu iklim tipinin görüldüğü alanda şimdiye kadar saptanan en düşük sıcaklık değeri -8 C’ (Zonguldak) en yüksek sıcaklık değeri 405 C’ (Zonguldak) dadır.

Karadeniz kıyılarında iklimin en önemli özelliği her mevsimin yağışlı geçmesidir. Bu bölge Türkiye’nin en çok yağış alan kesimidir. Yağışlar Doğu Karadeniz’de özellikle Hopa ile Sürmene arasında en yüksek değerlere ulaşır. Yağış maksimumu sonbahar ve kış; minimumu ilkbahar sonuyaz başlangıcına rastlar. Kıyı gerisinde yükselen dağların denize bakan yamaçları kıyı kesiminde daha fazla yağış alır. Kışın bu yamaçlar yer yer kar örtüsü ile kaplıdır.Dağların güney yüzlerinde ve iç kesimlerindeyse yağış tutarları İç Anadolu’yu andıracak biçimde azalır. Yağışlı günler sayısı bakımından ülkenin en yüksek değerleri Karadeniz kıyılarındadır. Yağışlı gün sayısı batıdan doğuya doğru artar. İç kesimlerinde ise oldukça azalır kar yağışlı günler kıyı kesiminde on günden az iç kesimlerde yirmi günden fazladır.
 
Alt 25-10-2014, 08:03   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ya bunlarne alaka allah aşkına yaa dogru duzgun ve alakalı biseyler yazin
 
Alt 24-11-2014, 12:46   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bunu yazmak çok zor
 
Alt 27-11-2014, 12:43   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

hiç beğenmedim
 
Alt 06-12-2014, 10:49   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence bunun bir alakası yok ama yine de bu bilgileri beğendim
 
Alt 21-12-2014, 02:44   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Hic begenmedin gereksiz bilgiler kullanılmıs
 
Alt 21-12-2014, 04:46   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Daha isini yapazacaksanız yazın bence güzel olmuş
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Karadeniz ikliminin insan yaşamına etkileri nelerdir?

Karadeniz ikliminin insan yaşamına etkileri nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: karadeniz ikliminin insan faaliyetlerine etkisi, karadeniz ikliminin insanlar üzerindeki etkisi, karadeniz ikliminin etkileri nelerdir, karadeniz ikliminin etkileri, karadeniz iklimi insanları nasıl etkiler, karadeniz ikliminin günlük yaşama etkileri, karadeniz iklimi, karadeniz ikliminin insan yaşamına etkileri, karadeniz ikliminin insanlar üzerindeki etkileri, karadeniz iklimi etkileri, karadeniz ikliminin insan üzerindeki etkileri, karadeniz ikliminin yaşama etkileri, karadeniz iklimi ve etkileri, karadeniz iklimi insan faaliyetlerine etkisi, karadeniz ikliminin insanlara etkisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Karadeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Я Coğrafya 31 25-03-2017 09:07
Ses kirliliği, insan üzerindeki etkileri nelerdir? Я Soru Cevap 1 16-03-2016 04:53
Karadeniz Bölgesinin Bölümleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 08-02-2011 04:02
Renklerin Insan Psikolojisine Etkileri gizem Psikoloji 0 29-06-2008 02:06
Çiçeklerin insan duygularına etkileri zehra35 Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 03-04-2008 10:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.