bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-12-2011, 10:42   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face19 insanlar beyinlerinin yüzde kaçını kullanırlar?

insanlar aklının kaçda kaçını kullanırlar?


AREF ghofori kaçda kaçını kullanır?


uzaylılar kaçda kaçını kullanır?


''SORULARIMI CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM'' ' ''ŞİMDİDEN ''TEŞEKKÜRLER''
 

Alt 13-12-2011, 12:30   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

İnsan beyninin kaçta kaçını kullanır?

İnsanın beyninin ancak %10'unu kullandığı iddiası araştırmacıların gözünde artık nereden kaynaklanmış olabileceği merak edilen bir söylenceden öte birşey değil. Gelinen nokta özetle beynimizin tümünü kullandığımız ama işleyişi ya da ayrıntıları hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğumuz kesiminin görece azlığı. Beyindeki sinir hücrelerinin sayısının 100 milyardan fazla toplam sinapsların sayısının da 100 trilyondan fazla olduğu düşünülürse (yaklaşık 240 trilyon olduğunu söyleyen kaynaklar da var) beynin yalnızca yüzde 'şu kadarını kullandığımızı' söylemek gerçekten de büyük bir iddia gibi görünüyor.

Dünyanın en zeki insanının Einstein olduğunu söylememizi bekliyorsanız bu da mümkün değil. Çünkü zekanın da yalnızca IQ testleriyle ölçülebilen bir değişken olmadığı artık kuşku götürmüyor. Dahası birçok farklı zeka türünden sözediliyor.

Bellekle ilgili ise uzmanlar belleği güçlendirmenin tek bir formülü olmadığını söylüyorlar. Bu konuda mucizevi etkileri olduğu söylenen bazı bitkilerdeyse bu tür etkinin varlığı kanıtlanmış değil. Normal bellek işlevleri zihnin 'diriliğine' bu da zihinsel ve bedensel etkinliklerin yeterliliği ve düzenine bağlı. Uzmanlar belleği güçlendirmenin en önemli koşullarından birinin yeterli uyku bir diğerinin de stresin denetlenmesi olduğunu söylüyorlar.

Sebze meyve ve lifli gıdaların da yüksek bellek kapasitesiyle ilişkili olduğu bulunmuş. Bellekle ilgili bazı yetersizliklerinse B1 B12 vitaminleri ve folik asit eksikliğiyle ilişkili olabileceği söyleniyor. Bilgiyi depolama ve istediğimizde 'geri çağırabilme' kapasitesi araştırmacılara göre bir zamanlar düşünüldüğü gibi yaşla eriyip giden bir özellik olmak zorunda değil. Yeni araştırmalara göre kişi hangi yaşta olursa olsun doğru uyarılar beynin ilgili bağlantı ve yollarını harekete geçirebilir.

kaynak: takvim.com.tr
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-12-2011, 12:33   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Beynimizin ne kadarını kullanıyoruz?

Vücudun her yaptığını içeceğine kadar kontrol eden beyin kaç kilo?
Ünlü fizikçi Einstein’in beyni bin 230 gramdı halbuki yetişkin bir erkeğin beyni ortalama bin 400 gram ağırlığında. Bin 400 gramı gözünüzde canlandırmanız için beş elmanın ya da altı orta boy domatesin ortalama ağırlığına denk diyebiliriz.

Beynin anatomik yapısı nasıl?
Beyin vücudumuzdaki oksijenin ve kanın yüzde 20’sini kullanıyor. İçeriğindeki protein yağ 100 bin mil uzunluğunda damar 100 milyar sinir hücresiyle beynimiz ayakkabılarımızı en son nerede çıkardığımızı bile bize hatırlatır.

Beynimizi nasıl genç tutarız?
ABD’deki Human Performance Laboratory at Presbyterian Hospital of Dallas’ın yöneticisi Nöroloji Uzmanı Malcolm Stewart 80 ila 100 yaş arasında olan rahibeler üzerinde bir araştırma yapmış. Rahibeler hayatları boyunca sigara içmemiş alkol kullanmamış ve sağlıklı beslenmiş. İlerleyen yaşlarına rağmen çalışmaya devam etmişler ve dua ederek örgü örerek müzik dinleyerek yürüyerek bahçede çalışarak zihinlerini meşgul etmişler. Bu rahibeler öldükten sonra otopsileri yapılsın diye beyinlerinin incelenmesine izin vermiş.
Rahibelerin ileri yaşlarda bile Alzheimer hastalığıyla hiç karşılaşmadıklarını belirten Dr. Stewarts ’Bunun sırrı hayatın içinde yer almaları. Bedensel ve zihinsel aktiviteler fiziksel yaşlanmayı engellemez ama hareketlerinizin devam etmesini sağlar. İleri yaşlarda dinç kalmayı ilaçlarla veya pillerle yapamazsınız. Bunu kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak doğru şekillendirdiğinizde başarabilirsiniz’ diyor.

Beslenme şekli beyni nasıl etkiler?
Beynin temelini oluşturan hipotalamus insanın iştahını belirliyor. Beynin yöneticisi olarak da adlandırabileceğimiz ön lob sizin seçim yapmanızı sağlar. ’Kızarmış patates mi yoksa haşlanmış mı?’ sorusunun yanıtını beyin veriyor. ABD’deki Baylor Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dion Graybeal kötü beslenmenin damar hastalıklarına yol açtığını anımsatarak ’Damar hastalıkları ömrün kısalması ve beynin algılaması üzerinde doğrudan etkili. Çünkü damarlar sayesinde beyin hücrelerine oksijen ve enerji gidiyor. O nedenle Akdeniz tipi beslenilmeli sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalı’ diyor.

Beynimizi zinde tutmanın püf noktaları nedir?
Uzmanlar zihni aktif ve uyanık tutmanın beynin zinde kalmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Böylece beyninizin düşünsel bölgeleri muhakeme ve işlem yapma alanları ile görsel-uzamsal bölgeler gibi farklı alanlarını çalıştırır. Yoğun zihinsel aktiviteler beyni doğrudan olumlu olarak etkiliyor. Geceleri altı ila sekiz saat arasında uyuyun bulmaca çözün müzik dinleyin. Unutmadan başkalarının hayatlarını iyileştirmek için çabalamak da beyni zinde tutuyormuş!

Beynin iki bölümü ayrı alanlarla ilgilenir mi?
İlgileniyor. Yapılan araştırmalara göre okuma gibi dille ilgili aktivitelerle öncelikli olarak beynin sol sudoku gibi sayısal etkinliklerle ise sağ bölge ilgileniyor. Müzik ise her ikisiyle! Türkiye Nörolojik Bilimler Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş ’Konuşmanın hakimi sol beyin. Bir örnek verecek olursak İtalyan gemicinin sol beyni tahrip oluyor konuşamıyordu ama şarkı söylüyordu’ diyor.

Bebek anne karnındayken annenin çok fazla balık tüketmesi bebeğin zekasını etkiler mi?
Türkiye Nörolojik Bilimler Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş balığın tek başına yetmediğini söylüyor: ’Beyin içinde önemli olan proteinli gıdalar almak dengeli beslenmek. Hayvansal proteinler önemli. Balık da yesek et de yesek bağırsakta aynı şekilde açılıyor. Dolayısıyla anne adayı balık yesin bebek zeki olsun diye bir şey yok. Balık yağ açısından iyi. Bu annenin sağlığına faydalı.’

Erkekle kadının beyni farklı mı işler?
Prof. Dr. Mustafa Ertaş kadın beyninin erkeğe göre 200 gram daha hafif olduğunu söylüyor. Ertaş ’Tabii bu başka bir anlama gelmiyor’ diyor. Ertaş’ın verdiği bilgiye göre içsel duygular cinsellik hırs erkek beyninde daha baskın. Kadınların ise matematik ve mantık zekası daha iyi.

Beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz?
Eskiden yüzde 10’unu hatta sadece yüzde 2’sini bile kullandığımız söylendi. Günümüzde sinir bilim ve beyin görüntüleme tekniklerindeki gelişmeler sayesinde beynimizdeki tüm sinirlerin çeşitli eylemler sırasında aktive olduğunu görüyoruz. Yani kullanmadığımız herhangi bir sinir ağı bulunmuyor. Herhangi bir darbe ya da yaşlanma sonucu kaybedilen sinirler sonucu beyin kapasitesinin olumsuz etkilenmesi de bundan.


Aşık olunca beyinin kimyası değişir mi?
Yapılan araştırmalar aşkın beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koyuyor. Londra Üniversitesi Nörobiyoloji profesörlerinden Semir Zeki fonksiyonel MRI kullanarak yaptığı araştırmada 17 kişiye önce sevdiği kişinin ardından da arkadaşlarının fotoğrafları gösterilerek serebral kan akışları izlendi. Araştırmada aşkın kişilerdeki muhakeme yeteneğini yitirdiği ve saplantılı kişilik bozukluğuna neden olduğu ortaya çıktı. ’Aşkın gözü kördür’ sözü de buradan geliyor.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 13-12-2011, 12:35   #4 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

AREF ghofori kaçta kaçını kullanır? - Bu kimdir ? Kendisine sor. =)


uzaylılar kaçta kaçını kullanır? - Önce bir uzaylı bulup sormak lazım. =))
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 17-01-2012, 12:55   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

aref ghafouri bir mentalist'tir..bende mentalist olma yolunda biriyim.3 yildir calisiyorum..ve bende hic uzayli gormedim..:)
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


insanlar beyinlerinin yüzde kaçını kullanırlar?

insanlar beyinlerinin yüzde kaçını kullanırlar? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: insan beyninin yüzde kaçını kullanır, insanlar beyninin yüzde kaçını kullanıyor, insan beyninin yüzde kaçını kullanıyor, normal bir insan beyninin yüzde kaçını kullanır, insan beyninin kaçta kaçını kullanır, insan beyninin yüzde kaçını kullanabilir, insanlar beyninin yüzde kaçını kullanır, bir insan beyninin yüzde kaçını kullanır, insanlar beyinlerinin yüzde kaçını kullanır, aynştayn beyninin yüzde kaçını kullanıyordu, normal insan beyninin yüzde kaçını kullanır, insan beyni yüzde kaçını kullanır, erkekler beyinlerinin yüzde kaçını kullanır, insan aklının yüzde kaçını kullanıyor, insanlar beynin yüzde kaçını kullanır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İyi insanlar... nimlahza Karikatürler 2 08-03-2010 11:23
Lastik insanlar... nurküllü LakLak Bölümü 2 06-06-2009 01:34
öyle insanlar var ki? mormavi LakLak Bölümü 3 01-06-2009 10:07
Yüzde 90 Yüzde 10 Sırrı... daywest İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 09-05-2009 12:51
Insanlar her zaman hacer şen Şiir 1 05-09-2008 09:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.