bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-12-2011, 09:52   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face20 çevre kirliliği ile ilgili uzun yazı

güzel olsunnn
 

Alt 19-12-2011, 10:56   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Çeşitli kaynaklardan çıkan katı sıvı ve gaz halindeki kirletici maddelerin hava su ve toprakta yüksek oranda birikmesi çevre kirliliğinin oluşmasına neden olmaktadır. Hızla artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarının karşılanması için teknolojinin gelişmesine bağlı olarak endüstrileşmenin de artması gerekmektedir. Sanayideki bu artış beraberinde var olan doğal kaynakların hızla tükenmesine neden olmaktadır. Doğal kaynaklar hızla tükenirken üretim ve tüketimden kaynaklı atıkların önlemler alınmadan doğaya atılması Çevre Kirliliğinin oluşmasına ortam sağlamaktadır. Çevre kirliliğinin en önemli nedenleri aşağıda kısaca sıralanmıştır.
  • Hızlı nüfus artışı
  • Plansız kentleşme
  • Plansız endüstrileşme
  • Doğal kaynakların ölçüsüz kullanılması.

Kuşkusuz çağımız dünya tarihinde en fazla gelişme ve ilerlemelere sahne olmaktadır. Beşeriyetin sanayileşme ve tekniğin her alandan gelişmenin azami noktası yaşamakta olduğumuz zaman dilimi içindedir. Bu hızlı gelişme her geçen gün dahada hızla artmaktadır. Bu arada insanlar da doğal zenginlik kaynaklarını hızla tüketmektedirler.

Bu durumda çevrenin pek çok yer ve şekilde hızla kirlenmesine neden olmaktadır. Etkili ve geniş kapsamlı önlemler alınmaz ise dünyamızdaki tüm canlı varlıklar için yaşama şartları durmadan bozulmaya devam etmektedir. Hızlı sanayileşme ile beraber çevrenin hızla kirlenmesi ve bu durumun doğurabileceği sınırsız tehlike ancak son çeyrek yüzyılda yeterince anlaşılabilmiştir.

Son yıllarda teknoloji ve sanayinin hızla gelişmesi çevre sorunlarının da artmasına sebep olmuştur. Artan nüfusla birlikte devreye giren altyapılar faaliyete geçtikleri günde bile yetersiz kalmaktadır. Bu plansız endüstrileşme ve sağlıksız kentleşme nükleer denemeler bölgesel savaşlar verimi artırmak amacıyla tarımda kimyasal maddelerin bilinçsizce kullanılmasıyla birlikte gerekli çevresel önlemler alınmadan ve arıtma tesisleri kurulmadan geri dönüşüm alanları hazırlanmadan yoğun üretime geçen sanayi tesisleri veya sanayi bölgeleri çevre kirliliğini tehlikeli boyutlara çıkarmıştır.. Yapılan araştırmalar Dünyadaki mevcut çevre kirliliğinin % 50 'sinin son 35 yılda meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Hızlı nüfus artışı çevre sorunlarının artmasında önemli bir etken olarak görülmektedir. Türkiye OECD ülkeleri arasında en yüksek nüfus artış oranına sahiptir. Artan nüfüs karşısında düzenlemlerin ve planlamaların erken hayata geçirilerek çevre kirliliğinin en aza indirilmesi amaçlanmalıdır.

Dünya nüfusunun hızla artmasi beraberinde sanayin ve kentleşmenin artmasına neden olmaktadır. İnsanların sanayinin ve kentlerin ihtiyaçı olan ham madde doğadan karşılanmaktadır. Bu ham madde ihtiyacının giderilmesi aşamasında doğa hızla tahrip edilerek çevreye zarar verilmektedir. Bu aşamada doğal kaynaklar plansız ve yanlış bir şekilde tüketilmmektedir.

Özellikle enerji alanında ihtiyaçı karşılamak için yapılan çalışmalara bağlı olarak sayıları artan nükleer enerji santralleri nükleer silah üreten fabrikalar radyoaktif madde artıkları kirlenme yaratan başlıca kaynaklar durumundadır. Radyoaktif atıklar yaymış oldukları elektronla hava su toprak ve bitkilere zarar verir. Radyoaktif maddeye sahip (radyasyonlu) hayvansal ürünler (et balık süt vb.) ve bitkiler bu zararlı maddeyi besin zinciri ile insanlara ve diğer canlılara taşır. Bunun sonucunda bağışıklık mekanizması zayıflayarak hastalılkarın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İletişim alanında yaşanan gelişmeler elektromanyetik kirliliğin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu alanda gelişen yeni teknolojinin takip edilmesi ile büyük miktarlarda cep telefonu atıkları oluşmaktadır.

Atıkların geri dönüşüm amacıyla uygun toplanmaması çok büyük kirliliklere ve radyoaktiviteye neden olmaktadır. Hızlı nüfüs artışı ile beraber her alanda tüketim artarak artan tüketim beraberinde kirlenmeye neden olmaktadır. Çevre kirliliğinin önlenmesi için geri dönüşüme önem verilmelidir. Bir çok alandan çok çeşitli atıklar ortaya çıkmaktadır.
Son yıllarda elektrik ve elektronik endüstrisi dünyanın en büyük ve hızla büyüyen üretim sanayisi olup ve bu büyümenin sonucu olarak ve hızla eskime/demode olma nedeniyle eski/hurda elektronik cihazlar (elektronik atıklar) dünyada en ciddi katı artık problemini oluşturmaktadır. Bu atıklar büyük ev aletleri (fırın soğutucu kurutucu ve klimalar) küçük ev aletleri (tost makinesi elektrik süpürgeler çırpıçı doğrayıcı) bilgi ve iletişim teknolojisi (bilgisayarlar yazıcılar cdler telefonlar dvdler) elektrikli ve eleketronik el aletleri ve tıbbi cihazlardan oluşmaktadır. Bu atıklar büyük yer kaplamalarının yanında yaydıkları Pb Be Hg Cd Cr+6 ve bromlu alev geciktiriciler ile çevre güvenliğini ve çevre sağlığını tehdit etmektedir.

Bunlarla birlikte çevre sorunlarının diğer kaynakları şunlardır:
Bu alanda sıralmış olan maddelerin daha artırılması mümkündür. Genel olarak ele alınması gerekli olan maddeler aşağıda sıralanmıştır.
1- Göçler ve düzensiz şehirleşme
2- Kişi başına kullanılan enerji su kağıt kömür vb. artışı
3- Ormanların tahribi yangınlar ve erozyon
4- Aşırı otlatma ve doğal bitki örtüsünün tahribi
5- Konutlardaki ve işyerlerindeki ısınmadan kaynaklanan (özellikle kalitesiz kömür kullanımı) hava kirliliği
6- Motorlu araçlar ve deniz araçları
7- Maden kireç taş ve kum ocakları
8- Gübre ve zirai mücadele ilaçları
9- Atmosferik olaylar ve doğal afetler
10-Kanalizasyon sularının arıtılmaksızm alıcı ortamlara verilmesi ve sulamada kullanılması
11-Katı atıklar ve çöp
12-Sulak alanların ve göllerin kurutulması
13-Arazilerin yanlış kullanımı
14-Kaçak avlanma
15-Televizyon bilgisayar ve röntgen; tomografi vb; tıbbi cihazların yaygınlaşması ile meydana gelen radyasyon
16-Endüstriyel ve kentsel kaynaklı gürültü.


kaynak: cevreonline.com
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 29-03-2012, 11:17   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çevre kirliliği insanlardan kaynaklanan bir tür doğa vahşetidir.İnsanlar bilinçlendikçe çevre kirliliği de azalmaktadır
 
Alt 18-04-2012, 05:33   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ay çok teskkr edr yha cok yardmcı oldunuz bunlar olmasaydı türçeciden azar işitcaktim =)
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


çevre kirliliği ile ilgili uzun yazı

çevre kirliliği ile ilgili uzun yazı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon, çevre kirliliği ile ilgili yazı, uzun metin örnekleri, çevre kirliliği ile ilgili uzun yazı, çevre kirliliği ile ilgili yazılar, çevre kirliliği uzun yazı, çevre kirliliği ile ilgili uzun yazılar, çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon uzun, çevre kirliliği ile ilgili yazı uzun, çevre kirliliği ile ilgili konuşma, çevre kirliliği ile ilgili uzun kompozisyon, çevre kirliliği ingilizce yazı, metin örnekleri uzun, ingilizce çevre kirliliği ile ilgili yazı, çevre ile ilgili uzun yazılar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon Örnekleri elif Eğitim ve Öğretim 71 14-05-2017 10:37
Çevre kirliliği kompozisyon örnekleri elif Eğitim ve Öğretim 11 14-02-2016 06:00
Çevre kirliliği ile ilgili ingilizce yazı örnekleri elif Eğitim ve Öğretim 9 12-05-2015 08:29
Çevre Kirliliği Çeşitleri ve Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 15-04-2014 11:19
Çevre Kirliliği ile İlgili Ödev Kapağı elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.