bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-01-2012, 04:04   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Soru Türkiyede hayvancılık nerelerde yapılır ?

Türkiye'deki Hayvancılığın Coğrafi Dağılışı - Türkiyede hayvancılık nerelerde yapılır ? - Kümes hayvancılığı nerede yapılır yurdumuzun nerelerinde hayvancılık yapılır ? - Hayvancılık hangi bölgelerde yapılır ?

ülkemizde hangi tür hayvanlar yetişir ve bunların illere göre dağılımı
 

Alt 05-02-2012, 11:33   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Türkiye Hayvancılık Haritası

Türkiyede hayvancılık nerelerde yapılır ?

Türkiye'de Büyükbaş Hayvancılık

Büyükbaş hayvanlar sığır manda at eşek deve ve katırdan oluşmaktadır. Büyük baş hayvanlar içinde en çok yetiştirilen sığırdır.

1.İNEK:

Sığırlar içinde en yaygın olan inektir. Yetiştirilmeleri küçükbaş hayvancılığa göre daha zordur. Sığır yetiştiriciliği özellikle Doğu Karadeniz Bölümünün yaylaları ile Doğu Anadolu Bölgesinde Erzurum-Kars Bölümünde gelişmiştir. Bu alanlar yaz yağışları ve ilkbaharda kar erimeleriyle beslenen gür otlakların bulunduğu yerlerdir. Bu nedenle büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliği için en uygun yerlerdir. Yurdumuzda yetiştirilen sığır varlığının yarısı buralardan sağlanır. Bu bölgelerimizi İç Anadolu Marmara ve Ege Bölgesi izlemektedir. Besihanelerinin özellikle büyük şehirler çevresinde yoğunlaşması tüketimin fazla olmasından şekerpancarı fabrikalarının çevresinde yoğunlaşması ise buradan sağlanan küspenin yem olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır.


2.MANDA:

Sulak ve bataklık alanlarda beslenir. Karadeniz Bölgesi kıyı kesiminde Güney Marmara Bölümünde yetiştirilmektedir. Et kalitesi düşük olduğundan daha çok sütünden özellikle yoğurt üretiminde ve gücünden faydalanılır.


KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK


1.KOYUN:

Koyunun et süt yapağı ve derisinden faydalanılır. Bozkır alanlarının geniş olduğu düzlük veya hafif eğimli yamaçlar küçükbaş hayvancılık için elverişlidir. İç Anadolu Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesi’ndeki Ergene havzası küçükbaş hayvancılığın yapıldığı önemli yerlerdir. Türkiye’nin iklim şartları koyun yetiştiriciliğine elverişli özelliklere sahiptir. İç Anadolu’da bozkırların geniş alan kaplaması koyun yetiştiriciliğinin gelişmesini sağlamıştır. Ülkemizde genel olarak Anadolu’nun iç kısımlarında yağlı kuyruklular denize yakın bölgelerde ince kuyruklular yaygındır.

YURDUMUZDA YETİŞTİRİLEN BAŞLICA KOYUN TÜRLERİ

MORKARAMAN:

Genel olarak Doğu bölgelerimizde yetiştirilir. Vücut renkleri kızıldan mora kadar değişmekte baş burun karın altı ve bacaklar çıplaktır. Yağlı kuyrukludur.

AKKARAMAN KOYUNU:

Batıda Eskişehir ve Kütahya’dan başlayarak Doğuda Sivas’a kadar sahil bölgeleri dışında Orta Anadolu’da ve geçit bölgelerinde yetişir.

DAĞLIÇ KUYUNU:

Sakarya nehrinden başlayarak Ege Bölgesinin kıyı kesimlerine kadar uzanan alanlarda yetiştirilir. Kuyruk yağlı olup kalp şeklindedir.

SAKIZ KOYUNU:

İzmir ve özellikle Çeşme ilçesinde yetişir. Vücut beyaz renkli kaba-karışık yapağı ile örtülüdür. Uzun yağsız kuyrukludurlar.

KIVIRCIK KOYUN:

Trakya ve Marmara’nın Güneydoğusundaki alanlarda Ege Bölgesi’nde Manisa İzmir ve Aydın’da yetiştirilir. Vücut beyaz renklidir. İnce ve uzun kuyruğu vardır.

KARAYAKA KOYUNU:

Karadeniz kıyı şeridinde özellikle Sinop Samsun Ordu Giresun ve Tokat’ta yetiştirilir. Kuyruk yağsız ince ve uzundur.


İVESİ KOYUNU:

Suriye sınır boyunda Şanlıurfa Gaziantep ve Hatay’da yetiştirilir. Yağlı kuyruklu koyunlardır. Süt verimi 90–155 litredir.

KARACABEY MERİNOSU:

Balıkesir Bursa yörelerinde yetiştirilir. Süt verimi 50–55 litredir. Vücut beyaz renkli kuyruk ince uzundur.

KONYA MERİNOSU:

Vücut beyaz renkli yapağı ile örtülüdür. Kuyruk yağsız ince ve uzundur. Süt verimi 40–50 litredir.

MALYA KOYUNU:

Vücut beyazdır. Yarım yağlı kuyruklu koyunlardır

GÖKÇEADA KOYUNU:

Gökçeada ve Çanakkale çevresinde yetişir. İnce uzun kuyruklu küçük yapılı bir ırktır. Süt verimi 50–60 litredir.

TUJ KOYUNU:

Türkiye’nin Kuzeydoğusunda Kars Ardahan ve Iğdır bölgelerinde yetiştirilir. Süt verimi 55 litredir.

HERİK KOYUNU:

Sivas Amasya Sinop Samsun Trabzon ve Çorum çevresinde yetiştirilir.

HEMŞİN KOYUNU:

Karadeniz sahillerinde Artvin dolaylarında yetişir. Kahverengi olmalarına karşın siyahları da vardır. Et ve yapağı kalitesi düşüktür

TAHİROVA KOYUNU:

Ege ve Marmara Bölgesinde yetişir. Melezdir. Yavru ve süt verimi yüksektir.

ÖDEMİŞ KOYUNU:

Batı Anadolu’da Ödemiş çevresinde yetişir.

MERİNOS:

Güney Marmara Bölümünde yetiştirilir. Yünü için yetiştirilmektedir.

2.KIL KEÇİSİ:

Keçi Dünya üzerinde pek çok yerde yetiştirilmektedir. Özellikle Akdeniz ülkeleri ile Hindistan'a kadar olan ılıman kuşaktaki Orta doğu ülkelerinde yaygın olarak beslenmektedir. Zor doğa koşullarına oldukça dayanıklıdır. Dik yamaçlı dağlık alanlarda rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.Birçokçeşidi bulunmasına rağmen en çok yetiştirilen kıl keçisidir. Kıl keçisi bulunduğu bölgelerde orman ekosistemine yaptığı olumsuz etki ve tahribat nedeniyle varlığı en çok tartışılan hayvan türüdür. Bu nedenlerle bazı Akdeniz ülkelerinde kıl keçisi beslenmesi yasaklanmış doğaya daha az zararlı ve daha verimli keçi ırklarının geliştirilmesi sağlanmıştır. Kıl keçileri özellikle meşe ağaçlarının yapraklarını genç sürgünlerini ve fidanlarını yiyerek beslenirler. Bu nedenle ormanlara zarar vermektedirler. Tüy yapısı nedeniyle kumaş üretimi açısından elverişli değildir özellikle urgan çadır ve çuval üretimi amacıyla kullanılır. Ayrıca süt peynir ve tereyağı elde edilir. Yurdumuzda özellikle Akdeniz Bölgesi başta gelir. Ayrıca Doğu Anadolu Bölgelerinin engebeli ormanlık sahalarında yetiştirilmektedirler.

2.TİFTİK(ANKARA)KEÇİSİ:

Ana vatanı İç Anadolu Bölgesi’dir. Değerli yünlerinden Angora denilen özel yün ipliği elde edilir. Oldukça dayanıklı ince uzun yumuşak parlak ve beyaz tüy yapısına sahiptir.Ankara başta olmak üzere İç Anadolu bölgesindeOrta ve Batı Karadeniz bölümlerinin güney kesimleri ile Güney Doğu Anadolu’da yetiştirilir Türkiye genelinde Konya Karaman Eskişehir Afyon Çankırı Çorum Kastamonu Kırşehir Kütahya Niğde Yozgat Bolu Siirt Mardin Bitlis ve Van’da yetiştirilir. En saf olarak Ankara çevresinde yetiştirilmektedir. En önemli saflık göstergesi alnındaki boynuzlar arasındaki mesafedir. Bu mesafe 1–15 cm olmalıdır. Ankara çevresinde yetiştirilen saf Ankara Keçilerinde tüm vücut beyazdır. Konya ve çevresi keçileri krem ve sarı renkli Doğu ve Güneydoğu illerinde yetiştirilenler gümüşi gri kahverengi ve siyah renktedir.


KÜMES HAYVANCILIĞI

Tavuk hindi kaz ördek tavşan devekuşu gibi et ve yumurta üretimi amacıyla beslenen hayvanlardır. Kümes hayvanı varlığımızın %95’ini tavuklar meydana getirir. Kümeslerde bakıldığından doğal şartlara bağımlı olmadan bütün bölgelerimizde yetiştirilebilmektedir. Yurdumuzda modern biçimde tavukçuluk 1970’li yıllardan sonra özellikle tüketim miktarı fazla olan merkezleri olan büyük kentlerimiz çevresinde yoğunlaşmıştır. Yurdumuzda özellikle Marmara ve Ege Bölgelerinde gelişmiştir. İstanbul Ankara İzmir Bolu Sakarya Manisa ve Balıkesir gibi kentler çevresinde modern tavukçuluk gelişmiştir.

ARICILIK

Arıcılık; toprağa bağımlı değildir fazla sermayeye ihtiyaç duyulmadan toplumun her bireyi tarafından yapılabilir ve bir yıl gibi kısa bir süre içinde gelir getirmeye başlar. Bu nedenlerle arıcılık günümüzün en önemli tarımsal faaliyetleri içinde yer almaktadır. Ülkemizin sahip olduğu zengin bir bitki örtüsü ve kısa mesafelerde değişen farklı iklim özelliklerine sahip olması arıcılığın gelişmesini sağlamıştır. Bal arılarından; bal balmumu arı sütü arı zehiri polen ve propolis gibi insan sağlığı ve beslenmesi açısından çok değerli ürünler elde edilir. Ayrıca tarımsal bitkilerde ve doğal bitki örtüsünde tozlaşmayı sağlayarak doğal denge ve tarımsal üretimde büyük bir görevi meydana getirir. Türkiye kovan varlığı ve bal üretiminde Çin ABD ve Meksika'dan sonra 4. sırada bulunmaktadır. Bir bal arısı ailesi görevleri ve özellikleri birbirinden farklı üç bireyi içerir bunlar; 1 adet ana arı sayıları mevsimlere göre değişen işçi arı ve erkek arılardır. Ülkemiz arıcılığındaki temel ürünün bal olmasına karşın bal üretimi yanında arı sütü veya polen ya da her iki ürünün beraber üretimi arıcılığın karlılığını artırmaktadır. Batı bölgelerimizde bal üretiminin önemli bir kısmını “çam balı” üretimi meydana getirir. Ancak iklim şartlarına bağlı olarak çam balı üretim miktarında yıldan yıla önemli farklılıklar oluşur. Dünya genelinde en çok üretilen ve ticareti yapılan temel arı ürünü baldır. Bunun yanında bal mumu polen arı sütü ve propolis arı ürünleri olarak Dünya ticaretinde önemli yer almaktadır. Bir diğer arı ürünü olan arı zehrinin üretim ve tüketimi diğer arı ürünlerine göre oldukça sınırlıdır. Ülkemizde arıcılık özellikle Ege Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde gelişmiştir. Muğla Manisa İzmir Balıkesir Çanakkale Ağrı Erzurum Hakkâri Rize(Anzer Balı) Artvin Ordu ön sıralarda yer almaktadır.
PROPOLİS: işçi arılar tarafından ağaçlardan toplanan ve kovanda çatlak yerlerin kapatılmasında kovana giren ve ölen yabancı böceklerin kokuşmasının önlenmesinde petek hücrelerinin ve kovan iç cidarının parlatılmasında ve yavru alanlarının hastalıklardan korunmasında kullanılır. Bileşiminde reçine polen balmumu yağlar değişik organik ve inorganik bileşikler vardır. Üretimi kovanda giriş deliği ve çevrelerinde toplanan propolisin kazınması şeklinde yapılır.

ANZER BALI:

Anzer yaylasında üretilir.Anzer yaylası Rize’nin İkizdere ilcesine 45 km uzaklıkta bulunan 2000- 3000 metre yüksekliğe sahip büyük bir yayladır. Çok zengin bitki çeşitliliğine sahiptir.450–500 civarında çiçek çeşidi bulunur. Bunlardan 80–90 çeşidi sadece burada yetişir.İklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci ya da ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) denilen işlemle ballar kovanlardan alınır. Hava şartlarının etkisine çayırların (çimenlerin) erken biçilmesine bağlı olarak bal üretim miktarı değişkenlik arz etmektedir. Üretimin çok az hatta hiç olmadığı yıllar olmuştur. Anzer yaylasında ağaç yetişmemektedir bu nedenle Anzer balında sadece Anzer yöresinde yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi takdirde gerçek Anzer balı oluşmaz. Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzer balı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40°C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır. Anzer balı genellikle hastalıklara şifa niyetiyle tüketilmektedir. Özellikle mide akciğer bağırsak hastalıkları kısırlık tedavilerinde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

İPEK BÖCEKÇİLİĞİ

İpek böceği dut yaprağı ile beslenir. İpek böceğin oluşturduğu kozadan (lifli madde) sağlanır. Özellikle giyim eşyaları ve halı üretiminde kullanılır. Türkiye dünya koza ve ham ipek üretiminde sırasıyla 10.ve 11. sırada yer almaktadır. Genel olarak dut ağacının olduğu her yerde beslenebilmektedir. Yurdumuzun hemen her yerinde dut ağacının yetişebilmesi ipek böcekçiliği açısından uygun bir ülke olmamızı sağlamıştır. En yaygın yetiştirilme alanı Güney Marmara’dır. Türkiye genelinde Bursa Balıkesir Bilecik Denizli Elazığ Ankara Diyarbakır ve İstanbul’da çevresinde gelişmiştir. Bu alanlar aynı zamanda ipekli dokumacılığın geliştiği merkezlerdir.

SU ÜRÜNLERİ

Başlıca su ürünleri; balıklar kabuklular(ıstakoz midye karides kerevit)yumuşakçalar (ahtapot kalamar) sünger deniz yosunu inci mercan ve sedef’tir. Su ürünleri beslenme açısından büyük bir öneme sahiptirler. Taze olarak veya dondurulmuş ve konserve olarak tüketilmektedir. Yurdumuzun üç tarafının denizlerle çevrili olması sahip olduğu akarsular ve göller nedeniyle zengin bir potansiyele sahiptir.

Yurdumuzda Balık Üretiminin Denizlerimize dağılımı:

1.Karadeniz % 67
2.Ege Denizi % 13
3.Marmara Denizi % 11
4.Akdeniz % 9

Balık çeşitleri açısından bakıldığında Karadeniz'de 247 Marmara Denizi'nde 200 Akdeniz'de ise 285 tür balık yaşadığı tahmin edilmektedir. İç sularımızda 26'sı ekonomik değer taşıyan 192 tür balık yaşamaktadır. Bu olumlu potansiyele rağmen su ürünlerimizden yeterince yararlanılmamaktadır. Sanayinin gelişmesi nüfus artışı çevre kirliliği gibi sebepler tüm dünya’da olduğu gibi ülkemiz dede denizlerde ve göllerde balık türlerinin azalması bazı türlerin yok olma riski ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır.Su ürünleri varlığımızın devamlılığı için suların kirlenmesi önlenmeli yasak olan avlanma mevsimlerinde avlanılmamalıdır. Bilinçsiz avlanma su ürünlerimizin gün geçtikçe azalmasına neden olmaktadır.

1.BALIKÇILIK:

Çeşitli kaynaklara göre insanlar Pleistosen buzul döneminin sonundaki buzul erimesinden sonra oluşan ısınma döneminde beslenme çeşitlerine balığı eklemişlerdir. Balıkçılık faaliyetleri çeşitli şekillerde inlenebilir.Bunlar

1.Tatlı su ve kıyı balıkçılığı
2.Açık deniz balıkçılığı olarak sınıflandırıldığı gibi
1.Denizlerde
2.Kara içinde yapılan balıkçılık olarak da sınıflandırılabilmektedir.

Yurdumuzda avlanan balıkların büyük bölümüKaradeniz Bölgesi’nden sağlanmaktadır. En fazla avlanan balık hamsidir. Diğer avlanan balıklar istavrit palamut lüfer sar dalya ve mezgittir. Diğer iş imkânlarının gelişmemesi tarım alanlarının azlığı nedeniyle balıkçılık önemli bir geçim kaynağı durumuna gelmiştir. Akdeniz ve Ege bölgelerimizde daha fazla ekonomik getiriye sahip iş imkânlarının bulunması balıkçılığın gelişmesini engellemiştir. Boğazlar balıkların göç yolları üzerinde yer almaktadır. Boğazlar balıkçılık bakımından oldukça zengin kaynaklara sahiptirler. Yurdumuzda balıkçılık büyük oranda kıyı boylarımızda yapılır. Açık deniz balıkçılığı gelişmemiştir.

2004 verilerine göre yurdumuzda avlanan toplam deniz balığı miktarı456.752 ton avlanan diğer deniz ürünleri toplamı4814 tondur.

YURDUMUZDA BALIKÇILIK ÇEŞİTLİ NEDENLERLE İSTENEN ÖLÇÜDE GELİŞEMEMİŞTİR.

BUNUN TEMEL SEBEPLERİ:


1.Su ürünleri tüketim alışkanlığının fazla gelişememesi
2.Açık deniz balıkçılığının yapılamaması
3.Denizlerimizde sanayi ve yerleşim yeri atıkları nedeniyle sürekli olarak artan kirlilik
4.Modern işletme ve balıkçılık tekniklerinin gelişmemesi
5.Avlanma yöntemlerinin verdiği zararlar
6.Modern depolama tesislerinin yetersiz olması
7.Mevsimsiz ve aşırı avlanma balık türlerini
8.Kıyılarımızda çoğunlukla daha fazla gelir sağlanan farklı işlerin tercih edilmesi

2.TATLI SU BALIKÇILIĞI:

Türkiye tatlı su balıkları ve balıkçılığı hususunda oldukça zengin bir ülkedir. Ancak mevcut olumsuzluklar tatlı su balıkçılığımızın gün geçtikçe tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Tatlı su kaynakları canlı hayatı açısından büyük öneme sahiptir. Akarsularımızın genel olarak boylarının kısa olması ve yaz kuraklığına bağlı olarak seviyelerinin düşmesi balık miktarı açısından zengin olmasını engellemiştir. Tatlı su balıkları bakımından zengin olan ülkemizde 40'ın üzerinde tatlı su balığı türü bulunmaktadır.

BUNLARIN BAŞLICALARI:

Acıbalık Turna Afanyus Ankara Çamur balığı Aynalı Sazan Bıyıklı Balık Bodur Yayın Büyükbaş Kayabalığı Çapak Balığı Dağ alabalığı Dere Alabalığı Dere Kayabalığı Dere Pisisi Dikence Egrez Balığı Gambusya Gökkuşağı Alabalık Göl Alabalığı Gördek Gümüş Havuzbalığı Gümüş Sazan Havuz Balığı Horozbina İnci Balığı Kababurun Kadife Balığı Kayabalığı Kırmızı Havuz balığı Kızıl göz Kızılkanat Koca ağız Kolyoz Balığı Küçük Kayabalığı Levkit Balığı Levrek Mini İnci Balığı Noktalı İncibalığı Ot Sazanı Pullu Sazan Sardalya Somon Sudak Siyah Sazan (Çamur Sazanı) Tahta Balığı Taşaltı Balığı Taşısıran Balığı Tatlı Su Kefali Trakya Levreği Turna Balığı Yayın Yılan Balığı’dır

3.KÜLTÜR BALIKÇILIĞI:

Özel yapılmış havuzlarda Akdeniz ve Ege kıyılarında yapay dalyanlarda oluşturulan balık çiftliklerinde yapılmaktadır. Bu alanlarda balıkların yapay yollarla yumurtlamaları sağlanır. Kültür balıkçılığında üretilen başlıca balık çeşitleri Alabalık aynalı sazan çipura karides levrek midye somondur. Ülkemizde kültür balıkçılığının mali olarak çeşitli yollarla desteklenmesi nedeniyle gün geçtikçe gelişmektedir.Ülkemizde denizlerde ağ kafeslerdeyetiştiricilik yapan 245 işletme bulunmaktadır. Bu işletmeler özellikle Antalya Aydın Balıkesir Çanakkale Edirne Hatay İzmir Mersin Muğla Ordu Rize ve Trabzon'da yoğunlaşmaktadırlar. Türkiye'de kurulmuş su ürünleri işletmeleri Su Ürünleri Kanunu ve buna bağlı olarak yayımlanan Su Ürünleri Yetiştiricilik Yönetmeliği’ne göre faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu işletmelerde uygulanacak projelerde ÇED belgesi istenmektedir. Son yıllarda kurulan işletmelerin tamamı açık deniz tipi işletmelerdir'' dedi.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 26-03-2012, 05:26   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

tavşan hangi bölgelerimizde yetişir ?
 
Alt 27-03-2012, 08:24   #4 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
tavşan hangi bölgelerimizde yetişir ?

Türkiye'de Tavşancılığın Durumunu

Türkiye'de tavşan uzun yıllar av hayvanı olarak tanınmıştır. ilk tavşancılık çahşmalan 1963 yılında A.B D. den ithal edilen Beyaz Yeni Zellanda ve Kaliforniya tavşanlarının Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsünde üretime alınmasıyla başlamıştır. Bu kurumda üretilen tavşanlar Tarım Bakanlığına bağlı çeşitli kuruluşlara gönderilerek bu kuruluşlarda da damızlık sürülerin oluşturulması sağlanmıştır. 1970 yılına kadar söz konusu kuruluşlar bulundukları bölgelerde tavşan üretimini tanıtıcı çalışmalarda bulunmuşlardır. 1970'li yılların başında T.C Ziraat Bankası tarafindan tavşan yetiştiricilerine kredi verilmesi ve çeşitli basın-yayın organları ile yapılan çalışmalar sonucu özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde tavşan yetiştiriciliği yaygınlaşmıştır. Hatta bu dönemde konu ile ilgili olarak ulusal düzeyde bir sempozyum düzenlenerek üreticilerin sorunları bilimsel düzeyde ele alınmıştır. Bu dönemde Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsünce tavşancılık konusunda çeşitli kurs ve seminerler de düzenlenmiştir. Ancak yeterli bir organizasyonun sağlanmaması teknik bilgi yetersizliği büyütme döneminde ortaya çıkan ölümler nedeniyle üreticinin yetıştiriciliğe uzak kalması çeşitli girdilerin teminindeki güçlükler ve en önemlisi pazarlama sorunlarının çözülenememesi nedeniyle bu tarihten sonra ortaya çıkan kapasite gelişme kaydedememiştir. Ayrıca yetiştiricinin örgütlenememiş olması dış pazarlara açılmayı da engellemiştir. Her ne kadar bu dönemde Batı Anadolu Tavşan Üretici Birlikleri kurulmuşsa da bu dernekler kısa zamanda işlevlerini kaybetmişlerdir.

Türkiye'de Devlet istatistik Enstitüsünün tavşan üretimi ıle ilgili istatistiki değerlendirmeleri bulunmadığından kamu kuruluşları dışında üretilen tavşan miktarını belirlemek mümkün olmamaktadır. Ancak miktarı kesin olarak bilinmemekle birlikte Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde geleneksel üretim sistemlerini uygulayan birçok aile işletmesinin bulunduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca yukarıda belirtilen kamu kuruluşları dışında Üniversitelerin ilgili fakültelerinde ve diğer araştırma enstitülerinde gerek araştırma gerekse üretim amaçlı küçük populasyonlarla üretim yapılmaktadır. Kanatlı hayvan yetiştirme tekniklerınde oldukça önemli ilerlemeler kaydetmış olan ülkemiz yetiştiricileri tavşan yetiştiriciliğine talep olduğu taktirde kısa sürede adapte olabileceklerdir. Ayrıca bazı bölgelerimizde geçmiş yıllarda yaşanan tecrübeler nedeniyle üretim tekrar canlandırılabilir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 03-04-2012, 06:57   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

arkadaşlar teşekkür çok işime yaradı
 
Alt 15-04-2012, 02:51   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sağolun
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiyede hayvancılık nerelerde yapılır ?

Türkiyede hayvancılık nerelerde yapılır ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiyede hayvancılık nerelerde yapılır, türkiyede hayvancılık faaliyetleri, türkiyede hayvancılık, bölgelere göre hayvancılık, ülkemizde hayvancılık nerelerde yapılır, türkiye hayvancılık haritası, türkiye de kümes hayvancılığı nerelerde yapılır, hayvancılık nerelerde yapılır, türkiyede hayvancılık haritası, hayvancılık hangi illerde yapılır, ülkemizde hayvancılık en çok nerede yapılır, hayvancılık nerede yapılır, türkiyede hayvancılık nerede yapılır, türkiyede hayvancılık hangi illerde yapılır, hayvancılığın en çok yapıldığı bölge,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkemizde Hayvancılık Faaliyetleri Nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 3 07-03-2017 11:06
Marmara bölgesinde hayvancılık elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 05:44
Marmara Bölgesinde Hayvancılık Nasıldır? Я Coğrafya 0 11-12-2011 03:40
Karadeniz Bölgesinde Hayvancılık Nasıldır? Я Coğrafya 0 06-12-2011 11:00
Türkiye’de Hayvancılık Nasıldır? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 11-12-2010 07:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.