bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-01-2012, 09:52   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart Cebir İsmi Nerden Gelir?

Cebir İsmi Nerden Gelir? - Cebire Neden Ihtiyac Duyuldu ?
 

Alt 09-02-2012, 07:23   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Cebir İsmi Nereden Gelir? - Cebire Neden İhtiyaç Duyuldu?

Cebir ismi Arap kökenli İslam Alimi El Cabir Bin Hayyam'ın isminden gelir. Bu alim cebirsel ifadeleri denklemleri bulan ve ilk kullanan bilgindir. Daha sonra cebiri kullanan ve geliştirenler de İslam bilginleridir. Zaten ingilizce'de de cebirin karşılığı Algebra'dır! Algebra El Cabir'den gelen bir isimdir.

Cebir'e neden ihtiyaç duyulduğu?

Cebir yapı bağlantı ve miktar üzerine uğraşan bir matematik dalıdır. Bilinmeyen değerlerin işaret ve harflerle sembolize edilerek kurulan denklemlerle bulunması (yada bilinmeyenlerin arasındaki bağlantının bulunması) esasına dayanır. Cebir temellerini El Harezmi'den alır. Cebir ardı Harezmi'nin "El'Kitab'ül-Muhtasar fi Hısab'il - Cebri ve'l-Mukabele" adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. El Harezmi'den bu yana cebir çok değişmiştir. Cebir bilim dalı aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.

Cebir ilk defa ne zaman ve kim tarafından kullanılmıştır?

Cebir ile ilgili en eski bilgiler M.Ö. 1700-1600 dan kalan eski Mısır papirüsleri üzerinde yazılmış olarak bulunmuştur. Kullanımı bazı basit denklemlerin çözümlerinden ibaret olduğu ortaya çıkmıştır. Sonradan eski Yunan matematikçileri cebir ile geometriyi ortak kullanmışlardır. Euclid (M.Ö. 300) ve ilk olarak cebirsel semboller kullanan Diophanteus (M.Ö. 275) xy = k2 x+y = a x2 - y2 = a2 biçimindeki denklemlerin çözümlerini aramışlardır. Eski zamanlarda Çinliler ve Hintliler de denklem çözmeyi biliyorlardı; Brahmagupta (M.S.628) Mahavira (M.S. 850) Bhaskara (M.S. 1150) cebirsel yöntemlerle bir çok problemi çözmüşlerdir. İslam matematikçileri arasında Mohammed ibn Musa al-KhoWarizmi (M.S. 825) ve al-Karkhi (M.S. 1100) en ünlüleridir. Özellikle al-KhoWarizmi'nin cebri avrupalılar üzerinde büyük etki göstermiştir. Avrupada ilk olarak İtalyada cebir öğrenilmeye başlamıştır.Özellikle ikinci ve üçüncü derece denklemlerin çözülmesine çalışılmıştır. Avrupada cebir ile uğraşan en eski matematikçiler Tataglia (1535) Cardan (1545) Ferrari (1540) Vieta (1590) Harriot (1600) Descartes (1637) ve Wallis (1655) dir.Daha sonracebir Avrupalı matematikçiler tarafından geliştirilmiştir. Ruffini (1803) Abel (1824) Galois (1831) 19-uncu yüzyılın başındaki en önemli matematikçilerdir.


Cebir'de bilinmeyene neden x denir ?

Neredeyse her bilinmeyeni simgelemek için kullanılan x harfi nereden geliyor?
Bu harfin kökeni Arapça "şey" kelimesine dayanıyor. Daha sonra İspanyolcaya çevrilen cebir kaynaklarında "xay" olarak gözüken ifade x olarak kısaltıldı ve cebir'in bilinmeyeni simgelemede kullandığı en tercih edilir harf haline geldi.

Hangi bilimlerde cebir kullanılır?

Matematik Astronomi Bilgisayar Programcılığı ve Tıp'ta cebir kullanılır.
İslamiyet'in başlangıç yıllarında; dini günlerin tespiti namaz vakitlerinin belirlenmesi takvim hazırlanması gibi problemlerle uğraşılmış olunduğu o devir İslam matematikçilerinin arazi ölçüleri veraset hesapları yükseklik tayini ve günlük yaşantı için gerekli pratik ölçme ve hesaplamalar hakkında bazı çalışmalarında cebirden faydalanmışlardır.

Cebir'in matematik bilimine sağladığı kolaylıklar nelerdir?

Cebir bilinmeyen coklukların matematik sembolleri ile formule edilerek kurulandenklikler yardımı ile ifadesi ve bu denkliklerin çözülmesini konu alır. Cebir bilim dalı aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-04-2012, 08:17   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Sizden çok tşk ederim proje ödevime yardım ettiğiniz için.
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cebir İsmi Nerden Gelir?

Cebir İsmi Nerden Gelir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cebire neden ihtiyaç duyulur, cebire ismi nereden gelir, hangi bilimlerde cebir kullanılır, cebire neden ihtiyaç duyuldu, cebire ismi nereden, cebire neden ihtiyaç duyulmuştur, cebir ilk olarak kim tarafından kullanılmıştır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İl İsimleri nerden gelir...AFYONKARAHİSAR nurküllü Adım adım Türkiye 1 17-08-2010 04:33
İl İsimleri nerden gelir...ANTALYA nurküllü Adım adım Türkiye 0 17-08-2010 01:55
İl İsimleri nerden gelir...ARTVİN nurküllü Adım adım Türkiye 0 17-08-2010 01:53
İl İsimleri nerden gelir...ANKARA nurküllü Adım adım Türkiye 0 17-08-2010 01:34
İl İsimleri nerden gelir...ANTAKYA nurküllü Adım adım Türkiye 0 17-08-2010 01:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.