bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-01-2012, 07:43   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face10 atomla ilgili çalışma yapan bilim adamları

atomla ilgili çalışma yapan bilim adamları atom hakkında araştırma yapan Türk bilim adamları atom ile ilgili çalışma yapan bilim adamları atom konusunda araştırma yapan Türk bilim insanları

arkadaşlar aranızda atomlarla ilgili çalışmaları olan türk bilim adamlarını söyler misiniz ?

rica ediyorum çabuk olun!
 

Alt 09-02-2012, 06:56   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Atomla ilgilenen Türk bilim adamları - atom ile ilgili çalışma yapan Türk bilim adamları


Oktay Sinanoğlu

Oktay Sinanoğlu 25 Şubat 1935 tarihinde Bari - İtalya' da doğmuştur. Türk kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog.

Babasının(Nüzhet Haşim Sinanoğlu) bir başkonsolos olarak görev yapmış olduğu Bari'de doğdu. 1939 yılında İtalya'da II.Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından ailesiyle Türkiye'ye döndü. Oktay Sinanoğlu sonradan TED Koleji olan Ankara Yenişehir Lisesi'ne 1953 yılında burslu öğrenci olarak girdi ve okulu birincilikle bitirdi. Okulun bursuyla kimya okumak üzere ABD'ye gitti. 1956'da ABD Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitirdi.

1957'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nü sekiz ayda bitirerek yüksek kimya mühendisi oldu. "Alfred Sloan" ödülünü aldı. 1959'da Kaliforniya Üniversitesi Berkeley'de kuramsal kimya doktorasını tamamladı. 1960'ta Yale Üniversitesi'nde öğretim üyesi (asistan profesör) oldu.

1960-61 yıllarında atom ve moleküllerin çok-elektronlu kuramı ile "Doçent" oldu. 1963'te 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 26 yaşında "tam profesör" unvanını aldı. 20. yüzyılda Yale Üniversitesi'nde bu sanı kazanan en genç öğretim üyesidir[1].

1962 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu'na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör ünvanını verdi. Yale Üniversitesi'nde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı. 1973'de Almanya'nın en yüksek "Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü"nü ilk kazanan kişi oldu. 1975'de Japonya'nın "Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü"nü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu'na ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü ünvanı verildi. 1976'da Japonya'ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Meksika hükümeti tarafından yüksek Bilim Ödülü "Elena Moshinsky" ile ödüllendirildi.

Dünyada yeni kurulmaya başlayan moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri oldu. DNA sarmalının çözelti içinde o biçimde nasıl durduğuna açıklama getirdi. Dünyanın pek çok yerinde buluşları ve kuramları ile ilgili konferanslar verdi.

1980'li yıllarda çalışmalarını kimya biliminin basit bir şekilde öğretilmesine yönelik bir kuramsal çerçeve üzerinde yoğunlaştırdı. Ancak 1988'de yayımlanan çalışmaları akademik dünyada ilgi görmedi. 1993'te Yale Üniversitesi'ndeki profesörlük görevlerinden erken sayılabilecek bir yaşta emekliye ayrıldı. Aynı yıl Türkiye'ye dönerek Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nde profesörlüğe atandı. 2002 yılında bu görevden de emekliye ayrıldı.

Türkiye'de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok Türk ulusal kimliği ve Türk diliyle ilgili milliyetçi görüşlerini yaymaya adadı. Eğitim dilinin resmi dil olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savunmaktadır. Matematiksel yapısından dolayı Türkçe'nin en iyi bilim dili olduğunu söylemektedir[2]

Yaşamı boyunca Kuantum Mekaniği'ne birçok katkıda bulunmuş bir bilim adamıdır. P.A.M.Dirac'in de üzerinde uğraştığı ancak çözümleyemediği bir problemi "Kuantum mekaniğinde Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri çözdü.[3]. Böylece Kimya bilimini bu topolojik inceleme ile sağlam bir temele oturttu.

Ünlü sanatçı Esin Afşar'ın ağabeyidir.

Tüm akademik çalışmaları içinde en önemli 5 kuramı şöyledir:

* Many Electron Theory of Atoms and Molecules (1961) – Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı[4].
* Solvophobic Theory (1964) – Çözgen-iter kuramı[5].
* Network Theory (1974) – Kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı[6].
* Microthermodynamics (1981) – Mikrotermodinamik
* Valency Interaction Formula Theory (1983) – Değerlik kabuğu etkileşim kuramı.[7].


Atomu İlk Bulan Türk Bilim Adamı: (Câbir Bin Hayyan )

lk atom bombası fikrinin 1200 yıl önce Câbir bin Hayyan adlı bir Türk tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz?İşte modern kimyanın babası Cabir'in müthiş öyküsü;

Bundan 1200 yıl kadar önceydi. Zamanın en büyük üniversitelerinden olan Harran Üniversitesi Başmüderrisi bütün heybetiyle zihinlerde şimşekler çakan herkesi hayrette bırakan gerçek mahiyeti ancak asıralr sonra anlaşılabilecek buluşunu açıklıyordu: 'Maddenin en küçük parçası olan 'cüz-ü lâ yetecezzâ (atom)'da yoğun bir enerji vardır. Yunan bilginlerinin iddia ettiği gibi bunun parçalanamayacağı söylenemez. O da parçalanabilir. Parçalanınca da öylesine bir güç meydana gelir ki Bağdat'ın altını üstüne getirebilir. Bu Allah'ın kudret nişanıdır.'

Öğrencileri dehşete düşüren bu fikrin sahibi Câbir bin Hayyan'dan başkası değildi. Ortaçağ kimyasının en büyük ismi olan Cabir bin Hayan bir Türktür. Razi İbni Sina gibi İslam bilginleri onu anarken 'üstadlar üstadı' derler.

721-805 yılları arasında yaşayan Cabir modern kimyanın babası sayılır. Kendisine irili ufaklı 2000'den fazla eser isnad edilse de kimya fizik tıp astronomi ve felsefe alanında çok hizmetleri olmuştur.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


atomla ilgili çalışma yapan bilim adamları

atomla ilgili çalışma yapan bilim adamları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atom hakkında araştırma yapan bilim adamları, atomla ilgili çalışma yapan bilim adamları, atomla ilgili araştırma yapan bilim adamlarının isimleri, atom hakkında araştırma yapan bilim adamlarının isimleri, atomu bulan bilim adamları, atomun yapısıyla ilgili çalışmalar yapan bilim insanları, atomla ilgili araştırma yapan bilim adamları, atomla ilgili çalışma yapan bilim adamlarının isimleri, tarih boyunca atom hakkında araştırma yapan bilim adamları, atom ile ilgili çalışma yapan türk bilim adamları, atom ile ilgili çalışma yapan bilim adamlarının isimleri, oktay sinanoğlu atomla ilgili çalışmaları, atom hakkında çalışma yapan bilim adamları, tarihte atomla ilgili çalışma yapan bilim adamları, atom ile ilgili araştırma yapan bilim adamlarının isimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk İslam Devletlerinde Bilim ve Bilim Adamları Kimlerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 4 08-03-2017 05:26
Atomla İlgilenen Türk Bilim Adamları Kimlerdir? elif Soru Cevap 2 21-12-2012 04:48
Türk Bilim Adamlarının Haritacılıkla İlgili Çalışmaları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:29
Ünlü Müslüman Bilim Adamları Kimlerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:01
Bilim adamları, aşkın gözünün kör olduğunu kanıtladı! Bakimliyiz Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 11-03-2008 07:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.