bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-01-2012, 12:02   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face40 maddenin görülebilir özellikleri nelerdir ?

performans ödevim var hemen cevaplar mısınız ?
 

Alt 09-02-2012, 01:09   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Maddelerin görülebilir özellikleri nelerdir?


Saydam ve Opak Maddeler:

Su cam hava gibi ışığı geçiren maddelere saydam; metal tahta taş gibi ışığı geçirmeyen maddelere de opak maddeler denir. Saydam maddeler çeşitli renklerde olabilir.

Sert ve Yumuşak Maddeler:

Bazı maddeler sert bazıları yumuşaktır. Tahtaya çakılan çivi sert tahta çiviye göre yumuşaktır. Tahtayı kesen testere demiri kesemez. O halde demir tahtadan serttir.

Taş parçasına parmağımızı bastırırsak şekli değişmez oysa bir sünger parçasına parmağı-mızı bastırırsak şekli değişir. Taş sert sünger yumuşaktır.

Sert plastikten yapılmış bir cetvel ısıtılırsa yumuşar esnek bir hal alır.


Parlak ve Mat Maddeler:

Altın yüzük çelik tencere gümüş tabak parlaktır. Araba lastiği kömür odun toprak mattır.

Esnek ve Berk Maddeler:

Sapan lastiği mutfak süngeri ambalaj lastiği esnektir. Kalem tahta porselen tabak berktir. Esnek maddeler bükülebilir. Berk maddeler ise bükülemez.

Sağlam ve Kırılgan Maddeler:

Cam sert yapılı bir maddedir. Ancak camdan yapılmış bardağa çekiç ile vurulursa bardak kırılır. Demir levha çekiçle dövülerek şekillendirilebilir. Demir camdan daha sert olmadığı halde camdan sağlamdır.

Suyu Çeken ve Suyu Çekmeyen Maddeler:

Yağmur yağdığında bahçede fazla su birikmez. Çünkü toprak suyu çeker. Beton veya asfalt yollarda ise su birikir. Bunun nedeni beton ve asfaltın suyu çekmemesidir.

Yere su döküldüğünde yeri temizlemek için pamuklu kumaş kullanırız. Çünkü pamuklu kumaşın su çekme özelliği vardır. Yapısında naylon bulunan kumaşlar suyu çekmez. Bu nedenle şemsiye yağmurluk gibi eşyalar naylon kumaştan yapılır.

Suda Batan ve Suda Batmayan (Yüzen) Maddeler:

Bazı maddeler suda batar bazıları ise batmaz ve su yüzeyinde yüzer. Maddelerin suda batması veya yüzmesi büyüklüklerine bağlı değildir.

Taş madeni para suda battığı halde; yaprak plastik top tahta gibi maddeler suda batmaz.

Pürüzlü ve Pürüzsüz Maddeler:

Bazı maddelerin yüzeyi pürüzlü bazılarının yüzeyi pürüzsüzdür. Cam şişenin yüzeyi pürüzsüzdür. Ayakkabımızın altı ise pürüzlüdür. Ayakkabımızın altı da cam şişenin yüzeyi gibi pürüzsüz olsaydı yürürken kayıp düşerdik. Yüzeyi pürüzlü bir ağaç parçası rende zımpara ve cila kullanılarak pürüzsüz kaygan bir yüzeye sahip hale getirilebilir.

Renk ve Koku:

Birçok maddenin kendine has bir rengi ve kokusu vardır. Altın sarı tuz ve şeker beyazdır. Kolonya sarımsak ve soğanın kokusu vardır. Tuz ve şekerin kokusu yoktur. Bazı maddelerin rengi zamanla değişebilir. Üzüm taze iken sarı kuruyunca kahverengi olur.


Maddelerin Görülebilir Özellikleri Nelerdir?

Boşlukta yer kaplayan ve kütlesi olan varlıklara madde denir. Kapımasasandalye ve pencere gibi eşyalar; tahtademircam ve plastik gibi maddelerden yapılmışlardır.

Subuz ve su buharını renkleri yönünden inceleyelim. İnceleme sonunda suyun renksizbuzun beyazsu buharının sis renginde olduğunu görürüz. Aslında bu üç madde aynı maddenin üç farlı halidir.

Farklı bitkilerden hatta aynı bitkiden alınmış yaprakların renklerini karşılaştıralım. Bazı yaprakların açık yeşil bazılarının koyu yeşil olduğunu görürüz. O halde aynı maddeler farklı renklerde olabilir.

Isınmaıslanma (nemlenme)kuruma gibi etkilerle maddelerin renkleri değişebilir.
Maddeler renklerinerenk tonlarının parlaklık ve matlıklarına göre birbirlerinden ayırt edilebilirler.

Pencere camından dışarıya bakalım. Karşımızdaki evleriağaçlarıtaşları ve öteki cisimleri net görürüz. Aynı cisimlere buzlu camdan baktığımızda cisimleri puslu ya da gölge gibi görürüz.

Cam gibi ışığı iyi geçiren maddelere saydam maddeler denir. Buzlu cam gibi ışığı az geçiren maddelere yarı saydam maddeler denir. Tahta gibi ışığı geçirmeyen maddelere opak maddeler denir.

Açık havadaki cisimler sisli havadaki cisimlerden daha iyi görülür. Çünkü saydam maddeler yoğunlaştıkça saydamlıkları azalır.

Bazı maddeleri kokularından tanıyabiliriz. Bildiğiniz gibi kolonya parfümtüp gaz ve benzin gibi maddeler kokularından kolayca tanınır. Un şekertuz gibi maddelerin ise ayırt edici kokuları yoktur.

Bazı maddeler ise tatlarına bakılarak tanınabilir. Limon gibi bazı maddeler ekşi şeker gibi bazı maddeler tatlıyemek tuzu ise tuzludur.

Bazı maddeleri ise dokunarak tanırız. Taştahta;demir;cam gibi maddeler serttir. Pamuk yün sünger macun gibi maddeler yumuşaktır.

Maddelere elimizi sürterek düzgün ya da pürüzlü olduklarını anlarız. Pencere camı masa ve sıranın üzeri düzgündür. Taş ağaç duvar yüzeyleri pürüzlüdür.

Hareket ettirilen maddelerin çıkardığı seslerle de onları tanıyabiliriz.

Bir maddenin yalnız sertliği yumuşaklığı saydamlığı parlaklığı ya da matlığı onu diğerlerinden ayırt etmemizi sağlamaz. Maddelerin görülen ya da hissedilen özellikleri onları tanımamıza yardım eder. Ancak tek başlarına maddeleri öteki maddelerden ayırt etmemize yetmez.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


maddenin görülebilir özellikleri nelerdir ?

maddenin görülebilir özellikleri nelerdir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: maddenin görülebilir özellikleri, maddenin görülebilir ve hissedilebilir özellikleri nelerdir, maddenin görülebilen özellikleri, maddenin görülebilir özellikleri nelerdir, maddelerin görülebilir özellikleri, maddenin görülebilir ve hissedilebilir özellikleri, pürüzlü ve pürüzsüz maddeler nelerdir, maddenin görülebilen özellikleri nelerdir, maddelerin hissedilebilir özellikleri nelerdir, maddenin görülebilir özellikleri nedir, maddenin hissedilebilir özellikleri nelerdir, maddenin hissedilebilir ve görülebilir özellikleri nelerdir, suyu çeken ve suyu çekmeyen maddeler nelerdir, sert ve yumuşak maddelerin özellikleri nelerdir, suyu çeken maddeler ödevi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Maddenin görülebilir özellikleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 5 04-02-2017 02:14
maddenin ölçülebilir özellikleri busegül Soru Cevap 2 10-01-2012 06:22
Maddenin Görülebilir Ve Hissedilebilir Özellikleri elif Eğitim ve Öğretim 0 17-06-2011 12:55
Maddenin plazma halinin özellikleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:01
Katı maddenin özellikleri elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 04:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.