bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-01-2012, 04:45   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir?

Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleriyle ilgili bilgiler ve önemli yazılar
 

Alt 08-02-2012, 05:57   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Akdeniz Bölgesinin Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Çukurova bölgenin en hızlı sanayileşen kesimi olup aynı zamanda Türkiye'nin sanayi merkezlerindendir. Adana'daki çeşitli sanayi kolları (özellikle tekstil) yanında Akdeniz Bölgesi'nin başlıca sanayi tesisleri arasında Mersin Petrol Rafinerisi (ATAŞ) İskenderun Süperfosfat ve DemirÇelik Fabrikaları ile Antalya Ferrokrom Fabrikaları sayılabilir.

'Yeryüzü Cenneti' Antalya. Antalya doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel ve tarihi zenginlikleri ile de turistlerin ilgisini çeken bir kenttir. Her yıl birbiri ardına yüzlerce uçak Antalya Hava Limanı'na turist getirmektedir. Antalya Hava Limanı'na turizm sezonunda günde 500'den fazla uçak inip kalkmaktadır. Bölgenin tarihi evrimi Paleolitik Devir?den (M.Ö. 50.000) günümüze kadar uzanır. M.Ö. 2. yüzyılda Bergama Kralı II. Attalos tarafından kurulduğu söylenen kentin doğusundaki Lara plajı ile batısındaki Konyaaltı plajı yüzmek için ideal yerlerdir. Manavgat Şelalesi Yukarı ve Aşağı Düden Şelaleleri Kurşunlu Şelalesi yatçılık cenneti Kekova kış sporları merkezi Saklıkent Güllük Dağı Milli Parkı ve bu park içinde yer alan antik dağ kenti Termessos ve Yontma Taş Devri insanlarının yerleşim yeri olan Karain Mağarası Antalya?nın yakın çevresindeki ilgi çekici yerler arasındadır.

Akdeniz'in en güzel tatil merkezlerinden olan Kemer Antalya'nın batı sahilindedir. Her yıl nisan ayında düzenlenen Kemer Karnavalı yöreye ayrı bir renk katar.


Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir?

Manavgat Şelalesi ANTALYA

Kemer'in güneyindeki Faselis tarihi bir liman kentidir. Birbirinden güzel doğal koylara sahip olan Faselis kentinin çevresi ormanlarla kaplıdır. Faselis'in güneyinde ise tarihi Olimpos kenti yer alır. Kentteki harabeler defne ormanları yla çevrilidir. Olimpos'un kuzeyinde Çıralı adı verilen 300 m. yüksekliğinde kutsal bir alan bulunur. Buradaki kayaların arasından kendiliğinden çıkan gaz havadaki oksijen ile birleşince yanmaktadır. Mitolojiye göre; yanan alev Likyalı kahraman Bellerofontes'in öldürdüğü canavarın ağzından çıkmaktadır.Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir?

Olimpos ANTALYA

Finike çevresindeki portakal bahçeleri ile tanınan bir tatil beldesidir. Finike'nin batısında ise Demre; tarihi ismiyle "Myra" bulunur. Dünya çocuklarının sempatik büyükbabası Noel Baba burada yaşamış ve hayata veda etmiştir. Mezarının bulunduğu yere yapılan kilise daha sonra Noel Baba Müzesi'ne dönüştürülmüştür. Her yıl Demre'de Noel Baba Festivali düzenlenmektedir

Antalya'nın batı sahilindeki bir diğer tatil beldesi olan Kalkan Avrupa Rönesansı'nı anımsatacak kadar güzel bir mimariye sahip otelleriyle; tarihin doğanın ve sanatın ihtişamı nı yansıtır. Avrupa'nın en uzun plajı olan Patara'nın kuzeyinde Likya'nın tarihi başkenti olan Xanthos ve yine Likya'nın kutsal kentlerinden biri olan Letoon yer alır. Daha kuzeyde ise Pınara ve Tlos gibi antik kentler bulunmaktadır.

Pamfilya Bölgesi ve Aspendos. Antalya'nın doğusu tarihte Pamfilya Bölgesi olarak adlandırılmaktaydı. Antalya'nın 18 km. doğusunda bulunan Perge antik kenti ilk defa Hititler tarafından kurulmuştur. Kentteki mimari eserlerin çoğu Roma döneminden kalmadır. Antalya'ya 40 km. uzaklıkta bulunan Belek sahillerinde büyük ve modern tatil kompleksleri bulunmaktadır. Fıstık çamlarıyla kaplı olan Belek'te geniş alanları kaplayan uluslararası standartlardaki yeşil sahalarda golf oynamanın tadına doyulmaz.


Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir?

Perge Antik Kenti ANTALYA

Geçmişte Pamfilya Bölgesi?nin en önemli şehirlerinden biri olan Aspendos antik kenti Antalya'dan 50 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Kentteki en önemli mimari eser tiyatrodur. Mimar Zenon tarafından M.S. 2. yüzyılda yapılan tiyatro Anadolu'nun en iyi korunan eski yapılarından biridir. Aspendos aynı zamanda altın işleme ve mücevher kesim merkezidir.


Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir?

Apollo Mabedi Side ANTALYA

Side Türkiye'nin en önemli tarihi kentlerinden biridir. Antalya'nın 80 km. doğusunda küçük bir yarımada üzerinde yer alır. 25.000 kişilik tiyatrosu bölgedeki tiyatroların en büyüğüdür. Hamam kalıntıları restore edilerek müze haline getirilmiştir. Apollo Mabedi agora anıtsal çeşmeler surlar ve liman kalıntıları kentin en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.
Manavgat ilçesi ise şelalesi ile ünlüdür Şehrin 3 km. kuzeyinde bulunan şelalenin oluşumunun doğal bir tesadüf olduğu ve yaklaşık 235 yıllık bir tarihi olduğu söylenmektedir. Bugünkü şelalenin olduğu yer eskiden bir mağara iken Manavgat Çayı’nın bir deprem sonucu yatağının kaydığı ve bugünkü şelalenin oluştuğu belirtilmektedir.

Güzel plajlarıyla Alanya ülkenin kentleşmiş tek tatil beldesidir. Modern Alanya batı ve doğu sahilleri boyunca uzanır. Tarihi Alanya ise kentin tam ortasından Akdeniz'e doğru uzanan yarımadanın üzerinde yer alır. Selçuklu Devleti'nin kışlık başkenti olan Alanya'da Selçuklulardan kalma birçok tarihi eser bulunur. Bu eserlerden en ünlüleri Kale ve Kızılkule'dir. Ayrıca sarkıtlar ve dikitlerden oluşan Damlataş Mağarası da görülmeye değer yerlerdendir


Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir?

Eğirdir Gölü ISPARTA

Göller Bölgesi. Akdeniz Bölgesi'nin başlıca gölleri batıdaki Göller Bölgesi'nde toplanır. Göller Bölgesi'nin ortasında yer alan Isparta ili; nefis gül bahçeleri gül yağı ve dünyaca ün yapmış halıları ile tanınır. Ülkenin en güzel göllerinden Eğirdir Gölü'nün kuzeyinde antik kent Pisidian Antiocheia yer alır. Apollo Mabedi Hamam Aziz Paul Bazilikası tiyatro ve su kemerleri antik kentte bulunan önemli eserlerdir. Kentin güneybatısında yer alan Gölcük krater gölüne ise gül bahçeleri arasından geçilerek gidilir.
Masmavi göllerin ili olan Burdur'un çevresinde 14 göl bulunmaktadır. Kentte yoğun olarak ziyaret edilen yerler arasında 597 m. uzunluğu ve içerisindeki dokuz adet gölüyle İnsuyu Mağarası çevresini ince kumlu plajların süslediği ve doğal güzellikleri ile tanınan Salda Gölü Cibyra (Gölhisar) ve Sagalassos (Ağlasun) antik kentleri ile Kuruçay ve Hacılar Höyükleri bulunur.

Pamuk Diyarının Büyük Şehri. Akdeniz Bölgesi'nin en büyük şehri Adana'dır. Türkiye'de pamuk pirinç susam ve yerfıstığı en çok bu ilde yetiştirilir. Ekonomik bakımdan çok gelişmiş olan il aynı zamanda büyük bir sanayi merkezidir. Kentin en önemli eseri Seyhan nehri üzerinde İmparator Hadrian tarafından yaptırılan Taş Köprü'dür. Roma mozaik sanatının eşsiz örneklerini ise Misis ve Anavarza antik kentlerinde görmek mümkündür. Adana çevresindeki Yumurtalık ve Karataş da plajları ile tanınan tatil beldeleridir.


Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir?

Anavarza Antik Kenti ADANA


Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir?

Cehennem Çöküğü Silifke MERSİN


Doğa ve Tarihin Kucaklaştığı Yer. Mersin palmiyeli sahil bulvarları sevimli parkları güzel otelleri iş hanları ve serbest bölgesiyle Akdeniz Bölgesi?nin en modern kentidir. Roma İmparatorluğu döneminde büyük bir liman olan Tarsus Seyhan Nehri’nin getirdiği alüvyonlarla dolmuştur. Tarihin ünlü kraliçesi Kleopatra ile Romalı kumandan Antonius burada buluşmuştur.


Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir?

Kleopatra Kapısı Tarsus MERSİN
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 08-02-2012, 06:02   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Akdeniz Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri

Bölge turizmden elde edilen gelirler bakımından 3. sıradadır. Burdur'da İnsuyu mağarası Alanya'da Damlataş mağarası Tarsus'ta Yedi uyuyanlar mağarası Antalya yakınlarında Karain mağarası Düden Manavgat..


Kurşunlu ve Tarsus şelaleri Mersin'deki Cennet ve Cehennem obrukları ve Dilek kuyu mağarası bölgede yer alan ve turizm faaliyetlerine neden olan karstik şekillerdir. Ayrıca yazın erken başlaması deniz turizminin de erken başlamasına ve gelişmesine neden olmuştur. Bütün Akdeniz kıyıları boyunca turistik tesisler kurulmuştur ve kurulmaktadır. Akdeniz Bölgesi'nde Olimpos - Beydağları SahilGüllük Dağı

Köprülü Kanyon ve Karatepe - Aslantaş milli parkları bulunur. Antalya'da her yıl düzenlenen Altın Portakal Film Festivali ile Mersin Moda ve Tekstil Fuarı da önemli turizm etkinliklerindendir.

Çukurova bölgenin en hızlı sanayileşen kesimi olup aynı zamanda Türkiye'nin sanayi merkezlerindendir. Adana'daki çeşitli sanayi kolları (özellikle tekstil) yanında Akdeniz Bölgesi'nin başlıca sanayi tesisleri arasında Mersin Petrol Rafinerisi (ATAŞ) İskenderun Süperfosfat ve DemirÇelik Fabrikaları ile Antalya Ferrokrom Fabrikaları sayılabilir.
'Yeryüzü Cenneti' Antalya. Antalya doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel ve tarihi zenginlikleri ile de turistlerin ilgisini çeken bir kenttir. Her yıl birbiri ardına yüzlerce uçak Antalya Hava Limanı'na turist getirmektedir. Antalya Hava Limanı'na turizm sezonunda günde 500'den fazla uçak inip kalkmaktadır. Bölgenin tarihi evrimi Paleolitik Devir'den (M.Ö. 50.000) günümüze kadar uzanır. M.Ö. 2. yüzyılda Bergama Kralı II. Attalos tarafından kurulduğu söylenen kentin doğusundaki Lara plajı ile batısındaki Konyaaltı plajı yüzmek için ideal yerlerdir. Manavgat Şelalesi Yukarı ve Aşağı Düden Şelaleleri Kurşunlu Şelalesi yatçılık cenneti Kekova kış sporları merkezi Saklıkent Güllük Dağı Milli Parkı ve bu park içinde yer alan antik dağ kenti Termessos ve Yontma Taş Devri insanlarının yerleşim yeri olan Karain Mağarası Antalya'nın yakın çevresindeki ilgi çekici yerler arasındadır.

Akdeniz'in en güzel tatil merkezlerinden olan Kemer Antalya'nın batı sahilindedir. Her yıl nisan ayında düzenlenen Kemer Karnavalı yöreye ayrı bir renk katar.


Kemer'in güneyindeki Faselis tarihi bir liman kentidir. Birbirinden güzel doğal koylara sahip olan Faselis kentinin çevresi ormanlarla kaplıdır. Faselis'in güneyinde ise tarihi Olimpos kenti yer alır. Kentteki harabeler defne ormanları yla çevrilidir. Olimpos'un kuzeyinde Çıralı adı verilen 300 m. yüksekliğinde kutsal bir alan bulunur. Buradaki kayaların arasından kendiliğinden çıkan gaz havadaki oksijen ile birleşince yanmaktadır. Mitolojiye göre; yanan alev Likyalı kahraman Bellerofontes'in öldürdüğü canavarın ağzından çıkmaktadır.


Finike çevresindeki portakal bahçeleri ile tanınan bir tatil beldesidir. Finike'nin batısında ise Demre; tarihi ismiyle 'Myra' bulunur. Dünya çocuklarının sempatik büyükbabası Noel Baba burada yaşamış ve hayata veda etmiştir. Mezarının bulunduğu yere yapılan kilise daha sonra Noel Baba Müzesi'ne dönüştürülmüştür. Her yıl Demre'de Noel Baba Festivali düzenlenmektedir

Antalya'nın batı sahilindeki bir diğer tatil beldesi olan Kalkan Avrupa Rönesansı'nı anımsatacak kadar güzel bir mimariye sahip otelleriyle; tarihin doğanın ve sanatın ihtişamı nı yansıtır. Avrupa'nın en uzun plajı olan Patara'nın kuzeyinde Likya'nın tarihi başkenti olan Xanthos ve yine Likya'nın kutsal kentlerinden biri olan Letoon yer alır. Daha kuzeyde ise Pınara ve Tlos gibi antik kentler bulunmaktadır
Pamfilya Bölgesi ve Aspendos. Antalya'nın doğusu tarihte Pamfilya Bölgesi olarak adlandırılmaktaydı. Antalya'nın 18 km. doğusunda bulunan Perge antik kenti ilk defa Hititler tarafından kurulmuştur. Kentteki mimari eserlerin çoğu Roma döneminden kalmadır. Antalya'ya 40 km. uzaklıkta bulunan Belek sahillerinde büyük ve modern tatil kompleksleri bulunmaktadır. Fıstık çamlarıyla kaplı olan Belek'te geniş alanları kaplayan uluslararası standartlardaki yeşil sahalarda golf oynamanın tadına doyulmaz.


Geçmişte Pamfilya Bölgesi'nin en önemli şehirlerinden biri olan Aspendos antik kenti Antalya'dan 50 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Kentteki en önemli mimari eser tiyatrodur. Mimar Zenon tarafından M.S. 2. yüzyılda yapılan tiyatro Anadolu'nun en iyi korunan eski yapılarından biridir. Aspendos aynı zamanda altın işleme ve mücevher kesim merkezidir.


Side Türkiye'nin en önemli tarihi kentlerinden biridir. Antalya'nın 80 km. doğusunda küçük bir yarımada üzerinde yer alır. 25.000 kişilik tiyatrosu bölgedeki tiyatroların en büyüğüdür. Hamam kalıntıları restore edilerek müze haline getirilmiştir. Apollo Mabedi agora anıtsal çeşmeler surlar ve liman kalıntıları kentin en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Manavgat ilçesi ise şelalesi ile ünlüdür Şehrin 3 km. kuzeyinde bulunan şelalenin oluşumunun doğal bir tesadüf olduğu ve yaklaşık 235 yıllık bir tarihi olduğu söylenmektedir. Bugünkü şelalenin olduğu yer eskiden bir mağara iken Manavgat Çayı’nın bir deprem sonucu yatağının kaydığı ve bugünkü şelalenin oluştuğu belirtilmektedir.

Güzel plajlarıyla Alanya ülkenin kentleşmiş tek tatil beldesidir. Modern Alanya batı ve doğu sahilleri boyunca uzanır. Tarihi Alanya ise kentin tam ortasından Akdeniz'e doğru uzanan yarımadanın üzerinde yer alır. Selçuklu Devleti'nin kışlık başkenti olan Alanya'da Selçuklulardan kalma birçok tarihi eser bulunur. Bu eserlerden en ünlüleri Kale ve Kızılkule'dir. Ayrıca sarkıtlar ve dikitlerden oluşan Damlataş Mağarası da görülmeye değer yerlerdendir


Göller Bölgesi. Akdeniz Bölgesi'nin başlıca gölleri batıdaki Göller Bölgesi'nde toplanır. Göller Bölgesi'nin ortasında yer alan Isparta ili; nefis gül bahçeleri gül yağı ve dünyaca ün yapmış halıları ile tanınır. Ülkenin en güzel göllerinden Eğirdir Gölü'nün kuzeyinde antik kent Pisidian Antiocheia yer alır. Apollo Mabedi Hamam Aziz Paul Bazilikası tiyatro ve su kemerleri antik kentte bulunan önemli eserlerdir. Kentin güneybatısında yer alan Gölcük krater gölüne ise gül bahçeleri arasından geçilerek gidilir.

Masmavi göllerin ili olan Burdur'un çevresinde 14 göl bulunmaktadır. Kentte yoğun olarak ziyaret edilen yerler arasında 597 m. uzunluğu ve içerisindeki dokuz adet gölüyle İnsuyu Mağarası çevresini ince kumlu plajların süslediği ve doğal güzellikleri ile tanınan Salda Gölü Cibyra (Gölhisar) ve Sagalassos (Ağlasun) antik kentleri ile Kuruçay ve Hacılar Höyükleri bulunur.

Pamuk Diyarının Büyük Şehri. Akdeniz Bölgesi'nin en büyük şehri Adana'dır. Türkiye'de pamuk pirinç susam ve yerfıstığı en çok bu ilde yetiştirilir. Ekonomik bakımdan çok gelişmiş olan il aynı zamanda büyük bir sanayi merkezidir. Kentin en önemli eseri Seyhan nehri üzerinde İmparator Hadrian tarafından yaptırılan Taş Köprü'dür. Roma mozaik sanatının eşsiz örneklerini ise Misis ve Anavarza antik kentlerinde görmek mümkündür. Adana çevresindeki Yumurtalık ve Karataş da plajları ile tanınan tatil beldeleridir.

Doğa ve Tarihin Kucaklaştığı Yer. Mersin palmiyeli sahil bulvarları sevimli parkları güzel otelleri iş hanları ve serbest bölgesiyle Akdeniz Bölgesi'nin en modern kentidir. Roma İmparatorluğu döneminde büyük bir liman olan Tarsus Seyhan Nehri’nin getirdiği alüvyonlarla dolmuştur. Tarihin ünlü kraliçesi Kleopatra ile Romalı kumandan Antonius burada buluşmuştur.

Aziz Paul'un doğum yeri olan Tarsus'taki Ulu Camii (M.S. 1. yüzyıl) Aziz Paul Kuyusu Kleopatra Kapısı ve Tarsus Şelalesi de ilgi çekici tarihi eserlerdendir. MersinSilifke sahil bandında Pompeipolis (Viranşehir) Kanytelis (Kanlı divane) ve Korykos (Kız Kalesi) gibi antik kentler bulunur. Sahilden 200 m. açıkta küçük bir ada üzerinde yer alan Kız Kalesi'nin görünümü çok güzeldir. Kız Kalesi'nin kuzeybatısında çöküntü mağaraları olan Cennet ve Cehennem ile içerisinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğu Narlıkuyu Mağarası yer alır.

Doğu Akdeniz. Akdeniz Bölgesi'nin doğusunda bulunan Antakya tarihi zenginliklerin yanı sıra çevresindeki doğa güzellikleri ile de büyük bir turistik değer taşır.

M.Ö. 307'de Büyük İskender'in generallerinden Antigonus tarafından kurulan kent Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir ticaret bilim ve inanç merkezi olmuştur.

Antakya'nın en büyük ilçesi olan İskenderun büyük bir sanayi ve ticaret limanıdır. Türkiye'nin en geniş ve uzun sahil gezinti bulvarı İskenderun'da bulunur. Kentin 34 km. güneyindeki Uluçınar (Arsuz) plajlarıyla tanınan bir tatil beldesidir. İskenderun'un güneydoğusundaki Soğukoluk ise yazın serinlenebilecek bir yayladır. Zengin bir tarih beldesi olan Kahramanmaraş ilinin çevresi yemyeşil ormanlarla kaplıdır. Kentte bakırcılık pirinççilik tahta ve sedef oymacılığı gibi el sanatları çok gelişmiştir. Bunun yanı sıra altın ve gümüşten yapılan süs eşyaları ve takıları da ünlüdür. Dibek'te dövülerek yapılan Maraş dondurması tüm Türkiye'de sevilir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir?

Akdeniz Bölgesinin doğal güzelikleri nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akdeniz bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir, akdeniz bölgesi doğal güzellikleri, akdeniz bölgesi plajları, mersinin doğal güzellikleri nelerdir, doğal zenginliklerimiz nelerdir, akdeniz bölgesinin doğal güzellikleri, akdeniz bölgesinin tarihi ve doğal güzellikleri nelerdir, akdeniz bölgesin turistik yerleri, akdeniz bölgesi tarihi ve turistik yerleri, dogal zenginliklerimiz nelerdir, yeryüzü zenginliklerimiznelerdir, akdeniz bölgesinin yeryüzü dogal zenginliği, akdeniz bölgesinin doğal zenginlikleri nelerdir, akdeniz bölgesindeki doğal güzellikler, akdeniz bölgesindeki plajlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinin Oyunları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 7 03-12-2016 05:20
Akdeniz Bölgesinin Genel Özellikleri Nelerdir? elif Coğrafya 1 21-03-2014 06:58
Akdeniz Bölgesinin Bölümleri Nelerdir? elif Coğrafya 1 29-11-2012 05:14
Akdeniz Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 05:42
Akdeniz Bölgesinin Yaylaları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 05:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.