bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-01-2012, 01:53   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart ders çalışırkan konsantrasyon eksikliği

ben konsantrasyon sorunu yaşıyorum. ders çalışırken konsantre olamıyorum. bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :)
 

Alt 07-02-2012, 05:51   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Ders çalışırken dikkat eksikliği

Dikkat dağınıklığı konsantrasyon eksikliği bazı hastalıkların yan etkisi olabilir. Genellikle okul çağlarında bu problemle yüzleşilir. Ama yine eğitim yolu ile bu durumun üstesinden gelinebilir. Ödüllendirme yöntemi çoğu zaman işe yarayan bir metottur. Bu konuda yine ödüllendirme yöntemine başvurabiliriz.

Dikkat toplama alışkanlığı doğuştan gelen bir özellik değildir. Eğitim yolu ile elde edilen bir alışkanlıktır.

Öncelikle çalışma odanızı dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırın.

İsteksizlik karamsarlık uykusuzluk yorgunluk dikkat toplamayı engeller. Bunun için ders dişi uğraşlarla yeterince ilgilenmek ve gerçek anlamda dinlenmek zorunludur.

Ders çalışma süreleriniz günün ayni saatlerine rastlarsa o saatlerde çalışma istek ve alışkanlığı dikkati derse yoğunlaştırma alışkanlığı kazanırsınız.
Çalışma sürenizi yavaş yavaş artırın.

Kendinize söyle bir kural koyun. Eğer dikkatim dağılmadan 45 dakika çalışabilirsem istediğim şey için (telefon etmek müzik dinlemek vb.) 15 dakika ayıracağım. Sıkılsam da 45 dakikadan önce masadan kalkmayacağım? kısa süre sonra dikkat sürenizin artığınızı göreceksiniz.
çalışma sonunda kendinize ödül vermek ders çalışma alışkanlığı edinmenizi çalışma sıklığının artmasını sağlayacaktır.

Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin. Kapasitenizin üzerinde hedefler isteksizliğe ve özgüvensizliğe yol açar. Küçük hedeflere ulaştıkça daha büyük hedefleri yakalayacaksınız.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-02-2012, 05:56   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Kendinizi Ders Çalışmaya Nasıl Konsantre Edebilirsiniz?


DERS ÇALIŞMAYA BAŞLARKEN:

Günümüzde başarıya giden yolda “çok çalışmak” yerini “etkili çalışma”ya bırakmıştır. “Etkili çalışmak”; zamanı; belirlenmiş amaçlar ve saptanmış öncelikler doğrultusunda programlı olarak kullanmaktır. Bunu becerebilenler için dinlenmeye eğlenmeye hobilere daima yer vardır.

Ders çalışmaya başlamanızı engelleyecek veya geciktirecek bahaneleriniz varsa bunlardan uzaklaşmalısınız.

Verimli etkili çalışabilmek için kendinize ait bir sebebiniz muhakkak olmalı aksi taktirde çalışmaya başlamanız güçleşir.

Siz de aşağıdaki durumları sıkça yaşayan nice öğrenciden biriyseniz eminiz sizin de ders çalışma planlarınız sürekli bozulmaktadır.

> Amaçlarınız net değildir.
> Bilgi eksikleriniz devam ediyordur.
> Özel durumlarınızla uğraşmak daha fazla vaktinizi alıyordur.
> Düzenli ve disiplinli ders çalışma alışkanlığınız yoktur.
> Çalışmaya karşı isteğiniz yoktur ve çalışmaya başlamayı sürekli erteliyorsunuzdur.

* Bu noktada amacını açık ve net bir şekilde tanımlayan öğrenci buna inanmalı buna uygun programları düzenleyebilmelidir.

* Derse başlamak ve bitirmek için belirli bir zaman yoktur; çalışma plânınızı o günün derslerine koşullarına ve ihtiyaçlarınıza göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

* Çalışma sürelerinin uzunluğu derslerin özelliklerine göre düzenlenmeli aradaki dinlenmeler ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır.

* Plan ani olarak ortaya çıkabilecek durumlarda çalışmanın değişik saatlere kaydırılmasına olanak verebilecek şekilde yapılmalıdır.

* Hangi dersin hangi konusunda nasıl bir çalışma yöntemi izleyeceğinizi açıkça belirleyin öğrenmek için konu çalışmaya mı konudaki bilgilerinizi hatırlamak için tekrar yapmaya mı ya da pekiştirmek ve hız kazanmak için test çözmeye mi ihtiyacınız var? Bunu önceden planlayarak çalışma masanızın başına geçin.

BAŞARIYA GİDEN YOLDA!

Öğrencinin çalışmak için kendisine ait bir sebebi yoksa verimli çalışması dolayısıyla başarılı olması mümkün değildir.

Başarılı olabilmek için amaçlarınızı net bir şekilde belirleyip tanımlayın.
Amaçlar; motivasyon için temel oluşturur ve davranışı belirler.

Ancak birinci derecede önemli birden fazla amacı bir arada gerçekleştirmek mümkün değildir bu yüzden amaçların önem sırasına konması önemlidir.
Amacını belirleyin kişi buna ulaşacağına inanarak çalışmalıdır.

Unutulmamalıdır ki amaçların gerçekleşebilir olması için kişi; güçlerinin niteliklerinin ve yeteneklerinin sınırını bilmeli sahip olduğu imkânlardan haberdar olmalıdır.

Başarılı kişilerin önlerinde hedefleri amaçları vardır bu yüzdendir ki; bu kişiler hayıflanmak veya koşullardan şikâyet etmek yerine önlerindeki problemi nasıl çözebilecekleri üzerinde yoğunlaşırlar.

Amaçlarınızı önem sırasına göre ayırmakta zorluk çekiyorsanız gerçekleştirme zamanına göre üçe ayırabilirsiniz. “Uzun Vadeli” amaçlarınızı hayat amaçlarınız “Orta Vadeli” amaçlarınızı bir yılda gerçekleştirmek istedikleriniz “Yakın Vadeli” amaçlarınızı da günlük veya haftalık olarak belirleyeceğiniz orta ve uzun vadeli amaçlarınızı gerçekleştirmenizi sağlayacak etkinliklere göre planlamalısınız.

Çalışma amacınızı belirledikten ve bunun için karar verdikten sonra önemli olacak diğer bir etken ders çalışırken konu üzerinde “DİKKATİ TOPLAYABİLMEKTİR”.

* Konsantrasyon olmadan öğrenme sağlanamaz.
* Konsantrasyonun sağlanabilmesi zihinsel bir çaba gerektirir.
Öğrencinin dikkatini konu üzerinde toplamadan ders çalışmada direnmesi boşuna zaman yitirmekten başka birşey değildir. Dikkat alıştırmalarla kazanılan ve geliştirilebilen bir alışkanlıktır yani doğuştan değildir.

Dikkatinizi toplayabilmek için:
* Çalışma amacınızı saptayın
* Çalışma için karar verin
* Çalışacağınız konuyu merak duyabileceğiniz ilginizi çekebilecek bir forma dönüştürün
* Fiziksel çevreyi düzenleyin
* Planlı ve sistemli ders çalışın
* Çalışmada çeşitlilik sağlayın
* Kendinize güvenin ve olumlu düşünün
.

Dikkati toplayabilmek için unutulmaması gereken bir başka noktada çalışmaya geçmeden önce vücut ve zihnin yeterince dinlenmiş olması gerektiğidir.

KENDİNİZİ DERS ÇALIŞMAYA NASIL KONSANTRE EDEBİLİRSİNİZ?

Kendisini motive etmekte güçlük çeken öğrenciler genellikle ders dinlemeye derse katılmaya ve ders çalışmaya konsantre olmakta da güçlük çekerler. Bu durumda öncelikle motivasyon problemi üzerinde çalışılmalıdır. Motivasyon eksikliğinin nedenleri araştırılmalıdır.

Temel ve üst düzey ihtiyaçlar gözden geçirilmeli ve motivasyon eksikliğinin bu temel ihtiyaçlarla bir ilişkisinin olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır. Eğer motivasyon eksikliği temel fiziksel ve ruhsal ihtiyaçların (açlık susuzluk barınmak güvenlik huzurlu bir ortam… vb.) eksikliğinden kaynaklanıyorsa öncelikle bu ihtiyaçların yeterli düzeyde karşılanması yoluna gidilmelidir. Eğer üst düzey ihtiyaçların (sevilmek beğenilmek kendini gerçekleştirmek estetik ve sanatsal etkinlikler… vb.) eksikliği konusunda bir sıkıntı varsa yine bu ihtiyaçların sistemli ve adım adım karşılanması gerekir. Çünkü bunlar motivasyon için önemli bir itici güçtür.

İhtiyaçlardan sonra üzerinde durulması gereken diğer bir nokta öğrencinin öğrenmeye karşı tutumudur.

Bazen öğrenciler yeterli motivasyonları olmakla birlikte derslere konsantre olamadıklarını söylerler. Bu durumda konsantrasyon güçlüğüne yol açan nedenler belirlenmeli ve bunların çözümüne yönelik önlemler alınmalıdır.
Konsantrasyon bozukluğuna çeşitli içsel ve dışsal etkenler yol açabilir. Dışsal etkenler çoğunlukla çevresel ortamın uygun olmamasından kaynaklanır. İçsel etkenler ise kişinin duygusal sosyal ve fiziksel durumu ile ilgilidir.

Neden ne olursa olsun konsantrasyon bozukluğu ya da eksikliği konusunda alınabilecek önlemler vardır. Bu önlemler her kişi ve durum için geçerli olmayabilir. Ancak öğrenci kendi özelliklerini ve konsantrasyon eksikliğine yol açan nedenleri göz önüne alarak aşağıda sunulan önerilerden yararlanabilir.

KONSANTRASYONU ARTTIRMAK İÇİN ÖNERİLER :

* Ders çalışmaya başlamadan önce kısa bir süre dinlenin.
* Ders çalışırken kısa süreli aralar verin. Yaklaşık olarak 1 saat (dikkatinizi sürdürebilme gücünüze
göre) ders çalıştıktan sonra çalışmaya devam etmeniz gerekiyorsa 10 – 15 dakika ara verin ve
ders dışında birşeyler yapın.
* Dikkat toplama egzersizleri yapın. Ders çalışırken belirli bir ara verme noktasına geldiğiniz zaman
ayağa kalkıp birkaç adım odanın içinde yürüyün odanızın camını açıp odanızı havalandırın
gerinin ve birkaç derin nefes alın. Bu egzersizlerden sonra ders çalışmaya hemen geri dönün.
* Çalışmanızda çeşitliliğe yer verin. Uzun saatler boyu tek bir etkinlik ya da ders üzerinde çalışmak
yerine bu zamanı bloklar halinde değişik derslere ve konulara ayırın.
* Varsa derse karşı olumsuz tutumun nedenlerini araştırın ve bu tutumu değiştirin.
* Önce kısa bir süre içinde bitirilebilecek olan aaaaleri bitirmeye gayret edin.
* Çalıştığınız konu ile ilgili ilginç ve değişik örnekler bularak konuyu ilginizi çekecek bir forma
dönüştürün.
* İyi bir çalışma ortamı oluşturun. Dikkatinizi dağıtan nesneleri odanızdan çıkarın ya da ders çalışırken göremeyeceğiniz bir bölüme alın.
* Her çalışma öncesi bir konuyu bitirmeyi hedefleyin ve o hedefe ulaşmaya çalışın.


AKTİF OKUMA BECERİLERİNİ NASIL KAZANABİLİRSİNİZ?

Birçok öğrenci bir metni birkaç defa okuduğu halde anlamadığından şikayet eder. Bu öğrenciler genellikle metindeki kimi sözcükleri gözleriyle takip ederek okuduklarında kendiliğinden bir anlam oluşacağını düşünürler. Bu tür okuyuculara “pasif okuyucu” denir.

Anlamlı okuma zihnin sürekli ve aktif olarak bu sürece katılmasını gerektirir. Dinlemede olduğu gibi sadece duymak anlamayı garanti etmez.

Hem okuma hem de dinleme sürecinde zihin daima aktif olmak zorundadır. Okumak karmaşık bir süreçtir ve okurken amaç yazılı sembollere anlam vermektir.

Yazılı sembollere anlam verebilmek için bazı önkoşullar bulunmaktadır.
Bunlardan ilki metinde geçen sözcüklerin anlamlarını bilmektir. Eğer okunan bir metinde anlamını bilmediğimiz çok fazla kelime varsa o metni anlamamız güçleşir. Anlamı bilinmeyen kelimeler için öncelikle sözlüğe bakmak herkes için bilinen bir yoldur. Ancak sık sık sözlüğe bakmak okuma hızını yavaşlatır ve okumayı zevksiz hale getirir. Bilinmeyen bir kelimeyi geçtiği cümle içinde değerlendirerek anlamını tahmin etmek mümkündür.

Diğer bir yol ise kelimenin yapısal analizini yapmaktır.

Dilimizde aynı kökten türetilmiş bir çok kelime vardır. Anlamı bilinmeyen kelimenin kökü bulunduğunda ön ve son eklerin ve kelimenin geçtiği cümle ya da paragrafın anlamı da dikkate alınarak o kelimeden bir anlam çıkarmak çoğu zaman mümkündür.

Yazılı sembollere anlam verirken dikkate alınması gereken diğer bir yol ise bir çok faktörden etkilenen anlama sürecidir. Bu süreç okuyucunun geçmiş deneyimlerinden dili kullanma yeteneğinden bilinmeyen kelimeleri anlamlandırma yeteneğinden ve okuma amacından etkilenir.

Gerçekte okuma süreci şöyle işler:

Yazılı bir metindeki sembolleri gözlerimiz aracılığıyla algılarız.
Bu semboller doğrudan beynimize gider. Bu arada uzun süreli hafızamız devreye girerek beyne gelen bu yeni kelimelerin anlamlarını tarar. Eğer uzun süreli hafızada bu kelimelerin anlamları varsa bu anlamlar çerçevesinde okunan sembollere anlamlar verilir. Bunun için okuma sürecinde geçmiş bilgi ve deneyimlerin çok büyük önemi vardır.

Yeni öğrenilenlerin daha önce öğrenilen bilgilerle benzer ve farklı olan yönleri tartışılabilir. Yanısıra neden – sonuç ilişkileri üzerinde durularak yeni öğrenilen bilgilerin anlamlı hale getirilmesi mümkün olabilir.

ÖĞRENDİKLERİNİZİ BEYNİNİZDE NASIL SAKLAYABİLİRSİNİZ?
  • Çalıştığınız bilgilerin uzun süreli hafızanıza kaydedilmesi için mutlaka tekrar yapmanız gerekir.
  • Sistemli tekrarın en önemli özelliği öğrenme düşünme ve hatırlama konusundaki birikim sağlayıcı etkisidir.
  • Sistemli tekrar yapmak öğrenmenin düşmanı olan unutmayı azaltır.
  • Zamandan kazanmak için her şeyin tekrarlanması yerine konunun gerekli olan kısımları tekrarlanmalıdır.
  • Bunun için dershanede derslerinize düzenli olarak devam edip öğretmenlerinizin üzerinde çokça durdukları konuları sistemli olarak tekrar ediniz.
  • Bu öğrendiklerinizin kalıcı olabilmesi açısından önemli olacaktır. Bunu daha da kolaylaştırabilmek için kendinize bir plan ve sistem çıkartabilirsiniz. Hangi günler hangi konuların çalışılacağı tekrarlanacağı veya test çözüleceği belirlenebilir.
  • Planınızı o günkü veya ertesi günkü derslerinize veya sınavlarınıza özellikle ölçme ve ÖSS deneme sınavlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.
  • Konuları tekrar ederken bilgilerin arasında anlamlı bağlar kurabilir konunun ilginç yönlerini araştırabilir konu üzerinden semboller çıkartarak kodlayabilir veya gözünüzde canlandırabilirsiniz. Konular arasında mantıksal çıkarımlarda bulunarak veya neden - sonuç ilişkileri kurarak çalıştıklarınızın daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


ders çalışırkan konsantrasyon eksikliği

ders çalışırkan konsantrasyon eksikliği konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anlamını bilmediğimiz kelimeleri egik sekilde yaziniz, gerçek anlamda derse konsantre,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aöf Ders Kodları elif Açık Öğretim Fakültesi - AÖF 0 09-06-2011 05:50
Dikkat Eksikliği Sendromu Nedir? - Dikkat Eksikliği Sendromu Hakkında elif Sağlığımız 0 13-03-2011 08:17
Konsantrasyon Testi.! ´ λŋтiьioтiף ´ Forum Oyunları 4 04-12-2010 06:53
5 ders SÜKÛT Kişisel Gelişim 9 25-05-2009 01:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.