bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-01-2012, 08:29   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
;)) sivil toplum kuruluşlarının demokrasiye katkıları nelerdir ?

sivil toplum kuruluşlarının demokrasiye katkıları nelerdir ?
 

Alt 06-02-2012, 01:52   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

20. yüzyılda toplumsal yapı büyüyüp karmaşıklaştıkça birey küçüldü. Bireyler istek ihtiyaç ve önerilerini toplumsal kurumlara ulaştıramaz oldular.

Bu şartlarda bireyler bir araya gelerek benzer sorunları için bir çatı oluşturmaya karar verdiler.

Yeni oluşturulan çatı ile artık onlarda bir küçük kurum olup kurumlara istek ihtiyaç ve önerilerini dinletebilir oldular.

Yeni oluşturulan çatıya dernek vakıf gibi isimler verilirken bu yapılara sivil toplum kuruluşu adı verildi.

Sivil toplum kuruluşları toplumsal yapıyı yabancı ve erişilmez hale getiren sosyal siyasal ve ekonomik sisteme karşı tepki grubu olmaya başladı.

Ortak ihtiyaç ve düşüncelerini bir araya gelerek uygun koşullarda dile getirmek ancak hareketli ortak akıl üretebilen gelişmiş toplumlara uygun yapılaşmadır demek yanlış olmaz.

Ülkemizde ve dünyadaki sivil toplum kuruluşlarını incelediğimizde işlevsel sivil toplum kuruluşlarının gelişmişlik seviyesi yüksek yerleşim birimlerinde olduğunu görürüz.

Hiç birimizin bir diğerinden daha akıllı olmadığı bir araya gelerek aynı hedefe kilitlendiğimizde herkesten daha akıllı olabileceğimizi sivil toplum kuruluşlarında görebiliyoruz.

Sivil toplum kuruluşlarına katılım ile birey bireycilikten toplumculuğa geçiyor ne alabilirim düşüncesinden ne verebilirim düşüncesine ulaşıyor.

Uygarlaşmanın bir göstergesi olarak sivil toplum kuruluşu olarak dernek ve vakıflar bir sorun üzerinde birlikte hareket ederek aynı zamanda çoğulcu katılımcı demokrasiyi de sağlıyorlar.

Oy vermek ile devlete katkıda bulunan birey sivil toplum kuruluşuna üye olarak da verdiği oyun takibini yapabiliyor.

Birlikte hareket ettiği kitle vasıtası ile ülke yönetimi de dahil olmak üzere enerjik idealist olumlu ve yurt sever faaliyetler ile topluma katkıda bulunuluyor.

Toplumsal katılımın başlangıç noktası olarak derneklere katılım ile birey daha duyarlı vatandaş olabiliyor. Uygar toplum olmanın temel yapı taşlarından birisi de derneklerdir diyebiliyoruz.

Derneklere üye olmak ile özellikle gençler kısıtlı imkan ve güçlü enerjileri ile toplumdan almak yerine topluma veren olumlu yurtsever duyarlı faydalı bireyler olurken bunu yaşam felsefesi haline getirebiliyorlar.

Olumlu yurtseverduyarlı bireyler yaratılmasını sağlayan dernekler sayesinde toplum yapısının bu yönde hareketi ile toplumsal yapı olumlu yönde gelişme kaydetmektedir.

Bu konudaki en çarpıcı örneği isviçre’de görüyoruz. 8 milyonluk nüfusa sahip ülkede 32 milyon dernek üyesi bulunmaktadır. Bu durum bize her İsviçre vatandaşının ortalama dört derneğe üye olduğunu göstermektedir. Oysaki 7 kantonun bir araya gelmesi ile oluşan isviçre’nin iki kantonunda halen kadınların seçme ve seçilme hakkı yoktur. Ancak dernekleşme ile bu olumsuzluğun etkisinin minimize edildiği görülüyor.

kaynak: okder.org.tr - Füsun ÇAĞIRGAN
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


sivil toplum kuruluşlarının demokrasiye katkıları nelerdir ?

sivil toplum kuruluşlarının demokrasiye katkıları nelerdir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sivil toplum örgütlerinin demokrasinin gelişmesine ne gibi katkıları vardır, sivil toplum örgütlerinin demokrasinin gelişmesine katkıları, sivil toplum kuruluşlarının demokrasiye katkıları, sivil toplum örgütlerinin demokrasiye katkıları, sivil toplum örgütlerinin demokrasinin gelişimine katkıları, sivil toplum kuruluşlarının demokrasiye katkısı, sivil toplum kuruluşlarının demokrasiye katkıları nelerdir, sivil toplum kuruluşlarının katkıları, sivil toplum örgütlerinin demokrasiye katkısı, sivil toplum kuruluşları ve demokrasiye katkıları, sivil toplum örgütlerinin demokrasinin gelişmesine katkıları nelerdir, sivil toplum kuruluşlarının ülkeye ve demokrasiye katkıları nelerdir, sivil toplum kuruluşlarının katkıları nelerdir, sivil toplum örgütlerinin katkıları, sivil toplum kuruluşlarının ülkeye ve demokrasiye katkıları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sivil Toplum Örgütleri Faaliyetleri Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 1 27-03-2014 09:34
Edebiyatın Topluma Katkıları Nelerdir?-Edebiyatın Topluma Katkıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 04-01-2014 11:42
Sivil Toplum Örgütleri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 07:52
Sivil Toplum Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:00
Türklerin Bilime Katkıları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 03:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.