bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2012, 09:46   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kalemi kim bulmuştur?

Kalemi kim bulmuştur?

Kalem yazı yazmaya ya da çizim yapmaya yarayan araçların genel adıdır. Mürekkepli kalemlerde iz bırakıcı madde olarak mürekkep kullanılır. Kurşunkalem ve boya kalemlerinde ise ahşap bir çubuğun içine grafit yerleştirilir.


Mürekkepli Kalemler

İlk insanlar sivriltilmiş çakmaktaşlarıyla hayvan kemiklerinin üstüne resim kazırlardı. Eski Mısırlılar Yunanlılar ve Romalılar balmumu tabletlerin üzerine sivri uçlu çubuklarla parşömen ve papirüs üzerine ise saz ve bambu gibi bitkilerin içi boş saplarından yapılmış yarık uçlu kamış kalemlerle yazı yazarlardı. Türkçe'ye Arapça'dan geçen kalem sözcüğünün kaynağı "kamış" anlamına gelen Eski Yunanca kalamos sözcüğüdür. Çinliler ve Japonlar ise yakın zamanlara kadar yazılarını ince uçlu fırçalarla yazıyorlardı.

Ortaçağda kâğıt üretilmeye başlandıktan sonra daha eskiden de bilinen ve kullanılan tüy kalemlerin kullanılması yaygınlaştı. Kaz kuğu ya da kargaların kuyruk ve kanat tüylerinin uçlarının sivriltilmesiyle elde edilen bu kalemlerin uçları mürekkebin kâğıda akmasını sağlamak amacıyla yarılıyordu. Tüy kalemler metalden yapılmış mürekkepli kalemlerin yaygınlaştığı 19. yüzyıla kadar kullanıldı. Mürekkepli metal kalemler aslında Romalılar'dan beri biliniyordu. Ama John Mit-chell adlı bir İngiliz 1822'de ilk kez makine yapımı çelik kalem ucu yaptı. Bundan kısa bir süre sonra İngiliz James Perry kalem ucunu uzunluğuna yararak ve bu yarığı bir küçük delikle genişleterek uca esneklik kazandırdı.

Kalemi sürekli mürekkebe batırma zorunluluğu yazı yazmayı güçleştiriyordu. Bunu ortadan kaldıran dolmakalemler sertleştirilmiş yapay kauçuğun elde edilmesinden sonra yapılabildi. Bu gibi maddeler içi boş silindir biçiminde parçaların yapımına elverişliydi. İlk dolmakalemlerin uçları mürekkebin aşındırmasına karşı altından yapılırdı. Öte yandan kâğıda sürtünmenin yol açacağı aşınmayı önlemek için ucun kâğıda değen noktasının çok sert bir metalden olması gerekiyordu. Bunun için çoğunlukla iridyum kullanıldı. İlk dolmakalemlerin mürekkeple doldurulabilmesi göz damlalığına benzeyen bir düzenekle sağlanıyordu. ABD'li Lewis E. Waterman 1884'te mürekkebini kendi içinde taşıyan ilk dolmakalemi yaptı. Temel çalışma biçimi o tarihten beri pek fazla değişmeyen dolmakalemlerde havanın küçük mürekkep deposundan dışarı atılması ve ortaya çıkan boşluğu mürekkebin doldurması gerekir. Dolum düzeneği bir pompalama kolu bir piston ya da vida olabilir. Daha yakın zamanlarda geliştirilen yeni bir tip dolmakalemde depo yerine mürekkep dolu olarak kaleme takılan ve boşalınca değiştirilen kartuşlar kullanılır.

Tükenmezkalem ilk kez 19. yüzyıl sonlarıda ortaya çıktı. Ama o zamanlar kâğıt üzerinde değil de kaba yüzeyler üzerinde kullanılıyordu. Tükenmezkaleme bugünkü biçimini 1944'te Lazlo Biro adında bir Macar kazandırdı. Bilyeli rulman yapımındaki ilerlemeler bu kalemin de gelişmesine yardımcı oldu.

Tükenmezkalemlerde mürekkep kâğıda pirinç uçtaki yuvaya yerleştirilmiş olan minik bir bilye aracılığıyla aktarılır. Bilye mürekkebin depodan dışarı çıkmasını önler ama yuvasında döndükçe yüzeyine sıvanan mürekkebi kâğıda verir. Tükenmezkalemlerin mürekkebi çabuk kuruyan türdendir.

Keçe uçlu kalemler ilk kez 1960'larda Japonya'da yapıldı. Bu kalemlerde metal uç ya da bilyenin yerini sert liflerden yapılmış olan bir uç almıştır. Bu tür kalemlerden işaretleme yapmak ve resim boyamak için de yararlanılır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-02-2012, 09:48   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kalemin İcadı

Kalemin İcadı

Yazı" dediğimiz şey uygarlığın gelişmesi ve yayılması bakımından en önemli rol oynamış unsurlardan biri belki de birincisidir.

İnsanın düşüncelerini ve yaptığı işleri denemeleri çalışmalarının sonuçlarını belirli konulardaki başarı ve başarısızlıklarını kaydedebilmesiyazı sayesinde mümkün olmuştur. Fakat bildiğimiz anlamda gerçek kalemin yapılmasından önce de "yazı" yazmak için kullanılan bazı gereçler vardı.

Örneğin taş devri insanı yaşadığı mağaranın duvarlarına karıdığı ilkel resimlerlekendi çağına ilişkin bazı kayıtların günümüze kadar ulaşabilmesini sağlamıştır. İlkel insanın parmaklarını bir takım bitkilerin renkli özsuyuna veya avladığı hayvanların kanına batırarak boya mürekkep yerine bundan yararlandığı bilinmektedir. Daha sonraları renkli katı toprak parçalarından tebeşirden yararlanmıştı. Çinliler yazıdan ziyade resim figürü niteliğindeki harflerini deve tüyünden fırçalarla çiziktirirlerdi.

Büyük bir ihtimallebildiğimiz anlamda ilk gerçek kalem Mısırlılar tarafından yapılmıştır. Eski mısırlılaroyuk bir ince çubuğa bir bakır parçasını bağlıyorlardı. Bu ilkel kalemihokkaya batırılarak kullanılan eski tarz mürekkepli kaleme benzetebiliriz. Yunanlılar tarafından kaleme alınan ilk el yazısı 4000 yıl önceye aittir. Yunanlılarbu iş için madenkemik veya fildişinden yapılmış bir kalem kullanıyorlardı.Kağıt yerine de bal tohumuyla kaplı tabletlerden (fırınlanmış düz yüzeyli toprak levhalardan) yararlanmaktaydılar.

Daha sonraları ince bir tüpü andıran oyuk ve özel olarak yarık yapılmış kamış kullanıldı. İlkel bir mürekkebe batırdıkları bu kalemle papirüs üzerine yazılar yazılıyordu.

Orta Çağda kağıdın kullanılmaya başlamasıyla kazkuğu ya da karga kanadı tüylerinden kalemler yapıldı. Bu tür kalemin ucu sivri ve yarıktı. Zaten İngilizce kalem kelimesinin karşılığı "pen" Latince "tüy" anlamına "penna" kelimesinden türemiştir.

Çelik uçlu kalemin kullanılmasına İngiltere'de 1780 yılında başlandı Fakat bu kalemin yaygın ölçüde kullanılması için 40 yıllık bir sürenin geçmesi gerekti. Modern yazı gereci olan dolmakalem ilk olarak 1880 yıllarında Birleşik Amerika'da yapıldı. Dolmakalemin ucu genellikle 14 ayar altından yapılıyordu. Ucun sivri noktası daosmiridyum veya iridyum'la sertleştiriliyordu.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kalemi kim bulmuştur?

Kalemi kim bulmuştur? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kalem olmadan önce, tüy kalemi kim buldu, kalemi kim buldu, parşömen kalemi, papirüs parşömen tüy kalem, tüy kalemi kim bulmuştur, resimi kim bulmuştur, parşömen kalem, eskiden kullanılan kalemler, papirus parşömen ve tüy kalem görselleri, papirüs parşomen tüy kalem resimleri, resmi kim bulmuştur, parşomen tüy kalemler, eski kalem, eskiden ve günümüzde kullanılan kalem resmi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çiçek Aşısını Kim Bulmuştur ? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 21-11-2013 10:32
inteneti kim bulmuştur? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 29-10-2011 10:57
Difteri Aşısını Kim Bulmuştur ? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-05-2009 08:44
Tetanos Aşısını kim bulmuştur ? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-05-2009 08:44
Kuduz aşısını kim bulmuştur ? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-05-2009 08:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats