bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2012, 07:38   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Hayatımızı kolaylaştıran ürünler nelerdir?

Hayatımızı kolaylaştıran ürünler nelerdir? - Hayatımızı kolaylaştıran aletler - insanların hayatını kolaylaştıran icatlar - insanların hayatını kolaylaştıran buluşlar

Radyo

Hayatımızı kolaylaştıran ürünler nelerdir?

Radyonun temelleri Guglielmo Marconi'nin Bologna yakınlarındaki evinin tavanarasında yaptığı deneylerle atıldı. Havadan mesaj göndermek için radyo dalgalarından yararlanma düşüncesine kapılan Marconi uzak yerler arasında telsiz iletişimi olanaklı kılarak ve "ticari eğlence" yaşamını dönüşüme uğratarak dünyayı değiştirecek bir icat gerçekleştirdi. Marconi'nin kullandığı verici Heinrich Hertz tarafından geliştirilmiş bir elektrik kıvılcımı jeneratörüydü. Jeneratörün yaydığı radyo dalgaları Fransız Edouard Branly'nin icat etmiş olduğu bir "alıcı" tarafından yakalanıyor alıcı daha sonra radyo dalgalarını bir elektrik akımına dönüştürüyordu. Marconi 1894'te oda içinde gönderilen radyo sinyalleriyle çalan bir elektrikli zil yapıp sonraki sekiz yıl içinde Atlas okyanusu üstünden 4.800 km'yi aşan radyo mesajları göndermeyi başardı.

Sinema

Hayatımızı kolaylaştıran ürünler nelerdir?

"Görüş algısının sürmesi" ya da "ağtabakası izlenimi" denen olgu ilk olarak 1824'te İngiliz hekim P. M. Roget tarafından açıklandı. Roget bir nesnenin birbirine yakın ardışık konumlarını gösteren resimlerin hızla gözün önünden geçirilmesi sırasında gözün bunları hareket eden tek bir nesne gibi gördüğünü belirledi. Bu yanılsamadan yararlanılarak bir dizi durgun görüntüyle hareketli bir görüntünün yaratılabileceğinin anlaşılması çok zaman almadı ve sonraki 10 yıl içinde dünyanın her yanında bilim adamları bunu sağlayacak çeşitli aygıtlar geliştirmeye koyuldular. Söz konusu makinelerin çoğu garip yeniliklerin ya da oyuncakların ötesine geçemediyse de slayt projektörlerinde kullanılan aydınlatma sistemlerinin kusursuzlaştırılmasıyla ve fotoğrafçılığın gelişmesiyle birlikte sinema teknolojisinin ilerlemesine önemli katkıda bulundu. Halka açık ilk başarılı film gösterisi 1895'te Auguste ve Louis Lumiere adlı Fransız kardeşlerin geliştirdikleri sinematografla gerçekleştirildi. Görüntüleri bir selüloyit şeridine kaydeden sinematograf hem kamera hem de gösterici aygıt işlevi görmekteydi.

Telefon

Hayatımızı kolaylaştıran ürünler nelerdir?

Yüzyıllar boyunca insanlar uzak yerlerle haberleşmeyi sağlayacak işaretler gönderme yollarını aradılar. Mesaj iletmek için başvurulan ilk yöntemler açık havada yakılan ateşler ve parlayan aynalardı. Fransız Claude Chappe 1793'te icat ettiği mesaj iletme makinesine "uzaktan yazan" anlamında "telgraf" adını verdi. Bu aygıtın işleyişi kule tepesine takılmış hareketli kolların kullanılmasıyla oluşturulan işaretler yardımıyla rakam ve harfleri iletmeye dayanıyordu. Sonraki 40 yıl içinde elektrikli telgraf geliştirildi ve 1876'da Alexander Graham Bell ilk kez konuşmaları teller aracılığıyla iletmeyi sağlayan telefonu icat etti. Sağırlarla ilgili çalışmaları Bell'i seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmiş "armonik telgraf" adı verilen bir düzenek üstünde çalışırken elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirilebileceğini bulmuştu. Telefonla ilgili çalışmalarının dayandığı ilke de buydu.

Piller

Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce eski Yunan bilgini Thales bir kumaş parçasını fosil ağaç reçinesinden oluşmuş sarı bir kayaç türü olan kehribara sürterek küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti. Ama insanların bu gücü denetim altına alarak düzenli bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeyi başarmaları için aradan çok uzun bir zaman geçmesi gerekliydi. 1800'de Alessandro Volta (1745-1827) yaptığı ilk pile ilişkin ayrıntıları yayınladı. Volta pili belirli çözeltiler ile metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden yararlanma yoluyla elektrik üretiyordu. John Frederick Daniell (1790-1845) gibi başka bilim adamları elektrot yapımında farklı gereçler kullanarak Volta'nın tasarımını geliştirdiler. Günümüzün pilleri de aynı temel tasarıma dayanmakta ama yapımlarında modern gereçler kullanılmaktadır.

Ağırlık ve Ölçüler

Ağırlık ve Ölçülere ilişkin ilk sistemler eski Mısır ve Babil'de geliştirildi. Bunlar tarım ürünlerini tartmak ekili arazileri ölçmek ve ticaret işlemlerini standartlaştırmak için gerekliydi. İ.Ö. 3500 dolaylarında teraziyi icat eden Mısırlıların standart tartı ağırlıkları ayrıca cubit denen yaklaşık 52 cm'ye eşit bir uzunluk ölçme birimleri vardı. Babil hükümdarı Hammurabi'nin İ.Ö. 1792-1750 arasındaki buyruklarını içeren "Hammurabi Yasaları" adlı belgede de standart tartılardan farklı ağırlık ve uzunluk birimlerinden söz edilmekteydi. Eski Yunanlılar ve Romalılar dönemlerine gelindiğinde teraziler ölçekler ve cetveller günlük yaşamın birer parçası haline gelmişti. Günümüzün ağırlık ve ölçü sistemlerinden İngiliz birimleri (ayaklibre) 1300'lerde dünyanın büyük bölümünde benimsenen metrik sistemin birimleriyse (metre gram) 1790'larda oluşturuldu.

Fotoğrafçılık

Fotoğraf makinesinin icat edilmesi ilk kez her türlü nesnenin aslına uygun görüntüsünün kısa sürede elde edilmesini sağladı. Bu icat optik ile kimyanın bileşimi sonucunda gerçekleştirildi. Güneş'in görüntüsünün bir perdeye düşen izdüşümü İ.S. IX. Yüzyılda Arap gökbilimcileri tarafından (onlardan önce de Çinliler tarafından) incelenmişti. XVI. yüzyılda Canaletto gibi İtalyan ressamları düzgün çizim yapmalarına yardım eden mercekler ve camera obscura (karanlık kutu) gibi araçlar kullanıyorlardı. Alman anatomi profesörü Johann Heinrich Schulze 1725'te cam şişe içindeki gümüş nitrat çözeltisinin güneş ışığı altında kaldığında siyah renge döndüğünü fark etti. 1827'de metal bir levhanın ışığa duyarlı bir maddeyle kaplanmasıyla ilk kez bir nesnenin kalıcı görsel kaydı gerçekleştirildi.

Silikon Çip

İlk radyo ve televizyon alıcılarında elektrik devrelerine yön vermek için lambalar kullanılıyordu. Bunlar büyük kısa ömürlü ve pahalıya mal olduklarından ABD'de Bell Telephone Laboratories adlı şirkette çalışan bilim adamları 1947'de aynı işi görecek ama daha küçük daha ucuz ve daha güvenli olan transistörü icat ettiler. Uzay araçlarının ortaya çıkmasıyla daha küçük parçalara gerek duyuldu ve 1960'ların sonuna doğru transistörler ile öbür elektronik parçaları yalnızca 5 milimetrekare büyüklüğündeki silikon çiplerine sıkıştırma yolu bulundu. Çok geçmeden başka birçok alanda da kullanılmaya başlanan bu çipler bulaşık makinesinden kameraya kadar birçok eşyada eski mekanik kontrol düzeneklerinin yerini aldı. Bilgisayarlarda çok yer tutan elektronik devreler de yerini çiplere bıraktı. Eskiden bütün bir odayı kaplayan bilgisayar bir masaya koyulacak bir kasanın içine yerleştirilebilecek duruma geldi ve oyunlardan devlet işlerini yürütmeye kadar hemen her alanda bilgisayarların kullanılmayabaşlamasıyla bilgi teknolojisinde bir devrim sürecine girildi.

Ses Kaydı

Tarihte ilk ses kaydı 1877'de Thomas Edison'un (1847-1931) geliştirdiği ve "konuşan makine" adını verdiği aygıtla gerçekleşti. "Fonograf" ya da daha yaygın olarak "gramofon" diye adlandırılan bu aygıt ses titreşimlerini döner bir silindire sarılmış bir kalay folyoya izler halinde kaydediyordu. Edison makinesini denemek için önce ahizeye "Merhaba" diye seslenmiş folyoyu bir diyaframa bağlı bir iğnenin altından geçirdiğinde aynı sözcüğün yinelendiğini işitmişti. Bu mekanik-akustik kayıt yöntemi1920'de elektrikli sistemlerin ortaya çıkmasına kadar sürdü. Bant kayıt sistemlerini geliştirmek içinse magnetik ilkeleri kullanıldı. Bu sistemler 1935'te magnetik plastik şeridin devreye girmesiyle ardından da 1960'larda mikroelektroniğin kullanılmasıyla büyük bir ticari başarı kazandı.

Tıp İcatları

Tarih boyunca bütün toplumlarda çok farklı biçimlerde de olsa hekimlik uygulanmıştır. İlk insanlar hastalıkları iyileştirmek için şifalı bitkilerden yararlanmışlar ve tarihöncesinden kalma kafataslarında büyük bir olasılıkla "trepan" adı verilen yuvarlak cerrah testeresiyle açılmış delikler görülmüştür (eski Yunanlılar bu ameliyata ağır kafa yaralanmalarından sonra beyin üstündeki basıncı hafifletmek amacıyla başvururlardı). Ayrıca Çinliler çok eski dönemden başlayarak ağrıları dindirmek için ya da bir organla ilgili hastalık belirtilerini ortadan kaldırmak için bedenin belirli noktalarına iğneler saplamaya dayanan "akapunktur" adlı tekniği uygulamışlardır. Eski cerrahların kullandıkları araçlar sözgelimi küçük bıçaklar pensler çeşitli kancalar testereler organ kesmeye ya da diş çekmeye yarayan öbür aletler XIX. Yüzyılın büyük bir bölümünü de içine alan uzun bir süre boyunca çok az değişikliğe uğramıştır. Hastalıkların nedenlerini belirlemek için kullanılan ilk aletler de Avrupa'da Rönesans döneminde Leonardo da Vinci ve Andreas Vesalius gibi bilginlerin çığır açıcı anatomi çalışmalarının ardından ortaya çıkmıştır. Tıp biliminde XIX. Yüzyılda büyük bir gelişme gerçekleştirilmiş stetoskoptan dişçi delgisine kadar günümüzde tıp ve dişhekimliğinde hala kullanılan donanımların birçoğu bu dönemde geliştirilmiştir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-12-2013, 02:15   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

televizyon bilgisayar buzdolabı
 

Alt 04-03-2015, 09:05   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok uzun ben bunu nasıl yazıcam
 
Alt 22-02-2016, 02:18   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bence arabada olmalı
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hayatımızı kolaylaştıran ürünler nelerdir?

Hayatımızı kolaylaştıran ürünler nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: insanların hayatını kolaylaştıran teknolojik ürünler, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünler, insanların hayatlarını kolaylaştıran teknolojik ürünler, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünler nelerdir, insanların hayatını kolaylaştıran teknolojik ürünler nelerdir, insanların hayatlarını kolaylaştıran teknolojik ürünler nelerdir, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler nelerdir, insan hayatını kolaylaştıran teknolojik ürünler, hayatımızı kolaylaştıran ürünler nelerdir, hayatımızı kolaylaştıran araçlar nelerdir, teknolojik ürünler nelerdir, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik araçlar, hayatı kolaylaştıran ürünler, hayatımızdaki teknolojik ürünler nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Marmara Bölgesinde Yetiştirilen Ürünler Nelerdir? Я Coğrafya 56 23-04-2017 10:18
Akdeniz Bölgesinde Üretilen Ürünler Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 10-02-2012 04:31
Akdeniz Bölgesinin Yetiştirdiği Ürünler Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 10-02-2012 04:21
Cilt kırışıklıklarını gideren ürünler nelerdir? elif Güzellik Önerileri 0 02-03-2011 04:11
Doğumu kolaylaştıran bitkiler daywest Alternatif Tıp 0 27-02-2010 09:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.