bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2012, 09:12   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Empresyonizm ne demektir?

Empresyonizm ne demektir? - Empresyonizm nedir? - Empresyonist nedir? Empresyonist sanat akımı nedir ?

Dünya sanat tarihinde büyük bir yeri olan Fransız Ressamı Claude Monet (Klod Mone) aynı zamanda çok yaygın bir sanat ekolünün (okul-tarz ) kurulmasında da çıkış noktası sayılır.

Monet güneşin deniz üzerindeki renklendirmelerini tasvir eden bir tablo yapmış ve buna "izlenim-intiba" anlamına "empresyon" adını vermişti. Sonradan 1874 yılının Mayıs ayında bu tablo bir Paris galerisinde sergilendiği zaman sergiyi gezen bir Fransız gazeteci aynı kelimeyi sergiyle ilgili "genel bir deyim" halinde kullandı. Aynı tarz çalışan sanatçılar "empresyonist" olarak tanımlandılar. Deyim giderek yaygınlaştı ve sanatın başka kollarına örneğin müzik dalına da geçti.

Empresyonist resim tarzının en önemli kişileri ve bu türün öncüleri arasında ManetDegas Monet Pisarro Sisley Guillaume Berthe Morisot gibi ressamları sayabiliriz. Bir bakıma empresyonist sayılan Cezanneaynı zamanda "kübist" resmin ilkelerinin şekillenmesinde öncülük etmiştir.

Empresyonist resmin en güçlü devri 1870 ile 1880 yılları arasındaki dönemdir. 1880 den sonra empresyonist ressamlar değişik doğrultularda olmak üzere guruptan koptular. 1886 yılında 8. sergilerini açtılar. Bu sergi onların toplu haldeki son sergisi aynı zamanda empresyonizm devrinin de sonu olmuştu.

Empresyonizmde temel ilkeressamın konuya önem vermeksizin çalışmasıdır. Empresyonist ressamlarçoğunlukla büyük şehir kırlık yer deniz kıyısı manzaralarını yapmışlardır. Bu resim tarzında esas tabiatın kendinin değil tabiattan alınan izlenimlerin (intibalar) verilmesidir. Açık havaya kırlık yerlere çıkan ressamlar tabiattan aldıkları izlenimleri küçük hafif fırça vuruşlarıyla renklendirerek tuvallerine geç iriyorlardı. Resme bakanın gözünde bu tek tek renk parçacıkları birleşiyorbir bütünübir izlenimi oluşturuyordu.

Empresyonizm önceki dönemde sanatın tabiattan bir yansıma olmasıtabiatı olduğu gibi vermesi tutumuna karşı cesur bir devrim niteliğindeydi. Renkler ressamların kendi duygularının görüşlerinin sonuçlarıydı. Tabiattan aldıkları izlenimlere iç dünyalarının katkısıyla belirleniyordu. Saf renklerin önemsenmesi sonucu resim gene yüzeyciliğe (satıcıcılığa) dönmüş sayılabilirdi.

Bazı empresyonistlerde renklendirme benekler halindeydi. Fırça vuruşları hafif ve serbestti. Van Gogh SeuratGaugin Courbet Corot gibi ünlü ressamların empresyonizmi benimsemesine karşılık Paris'teki sanat galerileri başlangıçta bu ressamların eserlerini sergilemek istememişlerdi.

Tıpkı resimde olduğu gibi müzikte de konudan ziyade izlenimlere önem veren akım "empresyonist müzik" türüdür. Claude Debussybu akımın öncüsüdür.


Empresyonizm ne demektir?


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 14-02-2012, 09:14   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

İzlenimcilik veya Empresyonizm

İzlenimcilik veya empresyonizm 19. yüzyılda Fransa'da ortaya çıkan ve bütün sanat dallarını özellikle resmi etkileyen akım. Doğadaki unsurların kişinin içinde oluşturduğu izlenimleri duygusal izleri yansıtmayı hedefler. Bu akım içerisinde yer alan sanatçılar doğayı objektif bir gerçek olarak değil kendilerinde yarattığı izlenimi resme (veya edebi esere) aktarırlar.

Resimde izlenimcilik özellikle ışık ve renkten kaynaklanan görsel izlenimleri yansıtmayı hedefler. Resmedilen nesnelere veya olaydan çok günün belirli bir zamanına özgü ışığın sanatçı üzerinde yarattığı izlenimlere önem verilir. Akımın öncüleri Claude Monet ve Camille Pissarro'dur.
İzlenimcilere göre sanatçı doğrudan doğruya gerçeği değil gördüklerinin kendisinde uyandırdığı duygu ve düşünceleri esas almalı gerçekçiliği ve nesnelliği ikinci plana atarak kişisel yorumu ön plana çıkarmalıdır.
İzlenimcilikte yorumlar ve izlenimler sanatçıdan sanatçıya değiştiği ve her sanatçı eserinde kendinde oluşan duyguyu ve izlenimi anlatacağı için meydana getirilen edebî eser yazarın veya şairin kişiliğine dair izler taşır.


Empresyonizm ne demektir?


kaynak: vikipedi


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 31-10-2013, 04:54   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

100 üzerinden 100 olmuş yani mükemmel


 
Alt 10-02-2014, 04:51   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel olmuş diyecek tek bir şey var oda tek kelimeyle mükemmel olmuş.


 
Alt 17-02-2014, 05:25   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel olmuş elinize sağlık:)


 
Alt 18-02-2014, 10:04   #6 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

her konuda işime yaradı teşekkürler :)


CİMBOM BEYZA isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 01-04-2014, 10:06   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

eh işte ne diim güzel ama çok deil


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Empresyonizm ne demektir?

Empresyonizm ne demektir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: empresyonizm nedir vikipedi, empresyonizm vikipedi, empresyonizm akımı nedir, empresyonizm nedir, empresyonizm sanat akımı nedir, empresyonizm nedir kısaca, empresyonizm akımı nedir vikipedi, empresyonizm ne demek vikipedi, empresyonizm sanat akımı vikipedi, empresyonizm sanat akımı nedir vikipedi, empresyonizm nedir özet, empresyonizm akımı vikipedi, empresyonizm sanat akımı nedir kısaca, empresyonizm ne demektir, empresyonizm akımı nedir kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eeg ne demektir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 05:51
kut ne demektir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 05:37
Demir Ne demektir elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 05:30
uygarlık ne demektir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 05:24
Empresyonizm (İzlenimcilik) Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats